| Mangafa a întrebat:

Salutari TPU! Masoneria sau Biserica? Exista Dumnezeu? sau am fost intodeauna indoctrinati sa credem in ceva ce nu ar exista? Masonii conduc lumea, clar, dar pentru ce? Ce vor? Care este scopul lor?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Ritualul de initiere in francmasonerie de face, pornind de la Evanghelia dupa Ioan. Mai exact '' La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu'( Ioan 1, 1... ). Deci, masonii cred in Dumnezeu.
Dar, aici se afla 1 paradox.
Avem urmatoarele premise:
-masonii cred in Dumnezeu;
-francmasoneria conduce lumea din ''umbra'';
- la gradul al 33-lea in francmasonerie, abia atunci adevarul ''iese la iveala'' intrucat ei descopera de fapt scopul acesteia, dar si cauza( tin sa mentionez ca nici caifa nu stie scopul acesteia).
- Mai mult, se pare ca acestia se inchina celui Rau.
Deci, paradoxul este: de ce francmasonii, oameni credinciosi ( ca prin Evanghelia dupa Ioan se face ritualul de initiere, dupa cum am mai zis) se inchina diavolului? De ce vrea sa conduca lumea daca doresc schimbarea societatii in bine?
Este ceva in (ne)regula, dar din nefericire nu stiu nici macar eu, si nu sugerez sa conversezi cu 1 mason astfel de chestii pentru ca el ar fi exact ultimul care ti-ar raspunde la aceasta intrebare.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar ca sa te convingi analizeaza mai mult Biblia dar si dovezile laice.

| Mangafa explică (pentru danay72):

Fac parte dintr-o familie de credinciosi convinsi. Si eu sunt, insa, uneori chiar imi pun intrebarea asta. Pana la urma, L-a vazut cineva pe Dumnezeu sau pe Iisus? Nu zic neaparat ca nu as crede dar, stii cum e vb aia, ''pana nu vezi, nu crezi''. happy

| tudorviorel a răspuns:

Exista si dumnezeu si masonerie.chiar persoane din conducerea bisericii sint masoni, in spatele masoneriei se ascunde dorinta de putere masonii sint de obicei oameni politici bancheri. masoneria are ca scop constructia in bine a societatii, dar de fapt vedem ca deciziile pecare le i au politicienii ne duc pe noi cei de rind la un trai tot mai prost, bancherii sint niste camatari legali, la un credit te impovareaza cu ot mai milte dobinzi si comisioane.

| EmaS a răspuns (pentru Mangafa):

Dar este mai ferice de cine nu vede si crede! happy

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Normal ca Dumnezeu exista straight face... citeste biblia si afli mai multewinking

| M25M a răspuns:

Despre masonerie te poti documenta de pe net.
In privinta lui Dumnezeu gandeste-te ca este doar o zeitate din cele 2000 si ceva de zeitati, gandeste-te ca religiile se copie una pe alta.
A si tot am vazut in raspunsuri sa citesti Biblia, crede-ma daca vrei sa ramai credincios nu o citi, in special Vechiul Testament.

| Zenit313 a răspuns:

Mania Persecutiei!

Masoneria a creat biserica,sa tii minte asta!
Cand mergi intr-o biserica,sa te uiti mai bine la simbolurile de pe aceasta!

Nu stim daca exista sau nu Dumnezeu, trebuie sa fim sceptici in legatura cu existenta sau inexistenta Lui.

Masonii nu conduc singuri lumea, au doar o parte din atributii, sunt ajutati si de alte societati secrete!

Scopul masoneriei este sa uneasca popoarele si religiile ca sa fie cu adevarat liniste, pace si progres! happy

Alte intrebari?!

| Zenit313 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Daca Biblia este dovada ca Dumnezeu exista, atunci benzile desenate sunt dovada ca Superman este real?!

Foarte bine gandit argumentul tau! happy

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns (pentru Zenit313):

Am zis ca citesti biblia sa afli mai multe happy nu ca este dovada laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Daca nu este dovada, atunci de ce recomanzi in special Biblia si nu Coranul, Talmudul sau Tanahul, Mahavastu, Gatha..etc?!