| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru atei. Daca chiar nu exista Dumnezeu atunci dc exista societati Ca Illuminati sau altele din care fac parte masonii care conduc lumea din umbra(acestia in tot ceea ce fac sustinandul pe Satan diavolul)?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ochiul pe care il vezi in varf este ochiul lui Horus/Lucifer/Ra. Piramida are 13 trepte ce ne duce cu gandul la masonerie si la simbolistica acestui numar.
Jos scrie in latina noua ordine seculara. Daca desenam o pentagrama in mijloc o sa observam ca la capete avem literele din care este compus cuvantul mason.

62 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Amuzant este că nu cred nici în Illuminati iar poveștile cu satana și masoneria mi se par doar povești.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru FucktheSystem):

Sal, te duci in cimitir la noapte?

| FucktheSystem a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu m-am hotărât. Eu aș merge prin zona aia doar să fac poze, văd dacă găsesc cu vine să merg până diseară și mă decid. Tu mergi?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru FucktheSystem):

As merge daca nu ploua

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

1.Illuminati nu exista, s-au desfiintat demult, si ei, si ordinele rozicrucienilor, exista doar loje masonice, si NWO, ca mod de organizare, gandire si manipulare a oamenilor. Lojele masonice sunt doar niste organizatii cover-up, pentru ce se intampla cu adevarat important.
2.Ideea ca organizatii precum NWO, si acei oameni, care prin bancile, influenta si puterea lor conduc lumea, se inchina Satanei, sunt pure fabulatii.Pentru ca Satana, prin implicatie, nu exista, neexistand nici Dumnezeu. Ce doresc cel mai mult cei ce instrumenteaza NWO-ul este controlul asupra maselor, pentru ei, si nimic mai mult, pentru nimeni altcineva, singura chestie la care se "roaga" ei este controlul total.La fel de aberante si antonime cu logica sunt si chestia cu industria muzicala demascata, vandutul sufletului catre diavol, si alte fantasmagorii de ghena, ale unor oameni ce cauta o conspiratie sau un interes nespus in orice.

| Inferno a răspuns:

Illuminati - un pretext.
Avem masoneria si simbolurile ei si satanismul cu simbolurile lui. Este interesant ca putem sa asemanam simbolurile din satanism cu cel din masonerie.
Cu toate ca au origini diferite, asa sustin ei.
Anumite grupuri masonice au fost suspectate de acest lucru. Se credea ca practica ritualuri satanice si il aveau ca idol pe Bafomet. Nu este o aberatie sa spunem despre masonerie ca se inchina satanei avand in vedere ca si in trecut a fost suspectata de acelasi lucru.
Dar adevarul este ca nu stim cu adevarat ce se intampla in spatele usilor inchise ale masoneriei. Si orice presupunere ramane doar o presupunere si o eventuala teorie, atat.
Mai exista si dovezi, dar din ele putem sa intelegem doar ca ceva este, dar nu si ce anume. Deci este neclar.

| doctorandus a răspuns:

Masoneria e azi un fel de club de discutii si o ocazie de a juca teatru pentru cei care au vrut sa devina actori si n-au reusit. Pentru unii masoneria e la moda, dar daca vrei sa te faci mason pentru a conduce lumea ai gresit adresa.

| ZK a răspuns:

Pai, dupa parerea mea, nici aceste societăți nu prea exista...

| anonim_4396 explică (pentru ZK):

Illuminati controleaza si indrustia muzicala si se vb frt mult k ei ii pun pe artisti sa isi vinda sufletul deci atunci dc artisti mari ca Jay z sau Katy Parry si mai sunt dar nu mai le stiu numele spun k daca nu isi vindeau sufletul Diavolului nu ajungeau unde sunt astazi?

| ZK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca ateu, eu nu cred in diavol.Deci,nu cred nici in existența Illuminati.

| Inferno a răspuns (pentru ZK):

Cum sa nu exista. Masoneria exista. Scull and bones exista. Bildenberg exista si inca o gramada. illuminati nu mai exista, a disparut de mult. Dar francmasoneria dainuie si astazi.

| anonim_4396 explică (pentru ZK):

Si exista sigur deoarece sunt confirmati si de mare societate Anonymus de care trebuie sa fii auzit deoarece ei lupta si impotriva ACTA si sunt faimosi pentru atacurile asupra Facebook..sunt poate cea mai mare societate de hack-eri

| ZK a răspuns (pentru Inferno):

Eu mă refeream la Illuminati ca nu exista.

| ZK a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde stiu cei de la Anonymus ca exista? Cine sunt ei sa afirme?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Illuminati nu a disparut am argumentat deja..plus ca emblema pe care o ai u daca nu luam in considerare acel tait e al celor de la Illuminati

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau a masoneriei. Si in masonerie este folosit acelasi simbol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ati vazut simbolul pe care il are @inferno ca avatar care a comentat aici..stiti ce inseamna? daca imi explicati ce inseamna dar fara sa aiba leg cu religia va crd..Acest semn este si pe bacnota de un dolar!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi-am cumparat un dolar ca scrie ca banul conduce lumea e mereu in fata mea sub monitor il am de aproape un an

| ZK a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e pe bancnota de 1 dolar. Dar sti cand a fost făcut dolarul? De aceea, Illuminati exista pe vremea aceea dar acum nu mai exista.

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Uita-te pe partea din spate a dolarului e scris mare ONE si este intre doua cercuri. Uita-te la cel din stanga..nu e acea imagine>?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca e misterioasa bacnota de ce crezi ca o pastrez

| MSaul a răspuns (pentru Inferno):

Cu scuzele de rigoare, Inferno, te rog permite-mi sa-ti atrag atentia asupra unor aspecte:

- Ochiul de pe spatele bancnotei de 1 dolar nu este ochiul lui Ra, ci Ochiul Demiurgic. Acest simbol, cel putin teoretic reprezinta ochiul lui Dumnezeu, nu al lui Lucifer (cum ai spus mai sus). De asemenea, acesta mai este folosit si in Biserica (in icoane, la intrarea anumitor Biserici, etc.).

- Fraza "Novus Ordo Seclorum" (Noua Ordine Mondiala) - tot de pe spatele bancnotei de 1 dolar - a fost propusa de Charles Thomson pentru a semnifica "noua era americana" ce a inceput in 1776 o data cu semnarea Declaratiei de Independenta.

Revenind la intrebarea utilizatorului MrHorror:

Francmasoneria este, intr-adevar, o societate secreta veche, cu o vasta simbolistica (nu numai echerul, compasul, mistria, rigla, piatra slefuita/neslefuita, mozaicul; ci si multe alte simboluri ce sunt atribuite fiecarui grad masonic in functie de rit, ca exemplu, Ritul Scotian Antic si Acceptat - ce are 33 de grade - are cate un simbol specific fiecarui grad, la fel ca si Ritul de York, Anticul si Primitivul Rit de Memphis si Misraim, etc.), dar asta nu inseamna ca il slujeste pe Satan. Folosirea conceptului de Mare Arhitect al Universului in masonerie are rolul de a preveni eventualele conflicte intre initiati, astfel incat ei pot fi practicanti ai diferitor religii, nici pe departe nu este o reprezentare ideologica a Negativului(Satan).

Analizand logic intrebarea pot spune asa:

- Pot exista societati, care functionand pe baza unei dogmatici, slujesc o anumita entitate, dar asta nu inseamna neaparat ca acea entitate este, intr-adevar, existenta. happy

O zi buna in continuare!

| anonim_4396 explică (pentru MSaul):

Multe simboluri masonice apar si la satanisti.
http://despremasonerie.go.ro/partea3.html

| MSaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Simboluri ce se aseamana intre ele putem gasi in foarte multe religii/culte.
Asta nu inseamna ca pentru fiecare cult in parte un simbol are aceeasi semnificatie. Ceea ce vreau sa spun este ca fiecare religie/cult/organizatie are cate o intrepretare proprie pentru simbolistica aferenta ei.
Spre exemplu, litera h in ebraica se aseamana cu "n-ul" de la noi, iar litera d se aseamana cu "t-ul" nostru. Nu se poate comunica prin scrisori daca expeditorul scrie in ebraica, iar destinatarul in romana. Nu ar intelege nimeni nimic, dar, in schimb, ar putea gasi litere care se aseamana intre ele insa nu au acelasi sens.

Asa si aici - nu putem vorbi despre simbolurile prezente in satanism (deoarece satanistii au propriile interpretari referitoare la simbolurile lor) tratandu-le prin prisma francmasoneriei.

Craniul este folosit in masonerie pentru a aminti initiatilor ca toti, indiferent de pozitie sociala, suntem egali in fata mortii.

In schimb, pentru satanisti, craniul ar putea releva o amenintare sau sa simbolizeze ceva anume din dogmatica lor.

In concluzie, sa nu amestecam capra cu varza happy

| anonim_4396 explică (pentru MSaul):

Esti de acord ca masoneria conduce industria muzicala? Si daca da cum iti explici ca in videoclipuri ale unor mari vedete apar semne sataniste clare... fara nici un fel de confuzie..si in versurile multor melodii..Asculta Prodigy-Illuminati
http://www.youtube.com/watch?v=OfieYWCzvus

| MSaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai gandit ca acele semne sunt puse intentionat pentru a crea o diversiune? Pentru a arunca o perdea de fum?
Cea mai mare conspiratie posibila este insasi teoria conspiratiei.
Prezinta-mi, te rog, o dovada solida a faptului ca francmasoneria incearca sa realizeze aceasta "globalizare". Demonstreaza-mi ca francmasoneria este o organizatie care ii slujeste lui Satan.

| anonim_4396 explică (pentru MSaul):

Uita-te in videoclipurile lui rihana, lady gaga, katty parry...si daca nici atunci nu crezi o sa fac pe dracu in lacu sa iti arat u interviu a lui katty parry in care spune ca si-a vandut sufletul

| MSaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu este o dovada.
In spatele realizarii acelor videoclipuri in care apar insemne masonice ar putea fi cineva care este interesat in a se crede faptul ca masoneria este cea care afiseaza in mod intentionat acele simboluri.
Daca, sa zicem, as pune acum la poza de profil o poza de-a ta, lumea are crede ca eu sunt tu, nu? Dar asta nu e adevarat...

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ochiul pe care il vezi in varf este ochiul lui Horus/Lucifer/Ra. Piramida are 13 trepte ce ne duce cu gandul la masonerie si la simbolistica acestui numar.
Jos scrie in latina noua ordine seculara. Daca desenam o pentagrama in mijloc o sa observam ca la capete avem literele din care este compus cuvantul mason.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inferno vad k u ai mai multe informatii. ce inseamna acel semn?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai sunt o gramada de simboluri pe acolo.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa te documentezi, vezi ce melodii ascult, ai sa gasesti o gramada de filmulete despre masonerie si illuminati.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Mama bravo u meriti funda! deci ne-am convins de masonerie. ce convingeri are..mai ramane de vazut ce statut are in lume

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Michael jackson a vorbit de o conspiratie mondiala. dar nu a vrut sa spuna frt mult pentru ca a zis ca daca o va face acestia il vor face sa sufere. poate fi vorba de masonerie?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

De 3 ani de zile ma documentez despre masonerie si illuminati. E normal sa stiu.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut filmele cu demascarea industriei muzicale si restul fimuletelor de pe internet legate de masonerie.
Legat de Michael jackson, in ultimele lui filmari a exagerat cu simbolistica impotriva masoneriei. Sa iti dau niste exemple. Pe un geam era scrii 666 si el a part geamul ala cu o ranga. Mai era scris pe alt geam KKK. Era o organizatie care spanzura negrii in vechime. A spart si geamul ala. Daca vezi ultimele melodii ale lui si te pricepi la simbolistica ai sa vezi multe simboluri la adresa masoneriei. Dar nu este singurul care s-a opus cat de cat. Si cred ca este vorba de masonerie. Vezi ultimul discurs al lui kennedy, care, e adevarat, poate fi interpretat in mai multe feluri. De ce crezi ca a fost asasinat? De ce crezi ca asa multi oameni care se leaga de masonerie ajung la inchisoare sau mor in accidente?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Bn poate ai dreptate. dar mai am o ultima intrebare dc artisti mari ca Lady Gaga, Rihana folosesc simboluri sataniste? Si uitete neaparat la versurile De la Eminem- Rain Song? sau unele melodii daca le pui invers au intelesuri sataniste ca unele a le lui Led Zepellin. Chiat toti artisti mari sunt satanisti sau e cineva in spatele tutuor lucrurilor astea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rain man nu rain song. m-am incurcat urma sa spun de zepellin si ma rog

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum crezi ca au ajuns toti cantaretii astea asa mari. Au doar un singur scop cu totii: Indobitocirea populatiei. Mai exista si asa zisele mesaje subliminale, aici fiind vorba de sunetul subliminal. Nu este demonstrat stintfic dar pare posibil. Ai auzit de mesajele subliminale, nu? De obicei sunt folosite la promovarea reclamelor.
Dar mai este ceva, si asta este demonstrat de stiinta 100%.
Cand asculti o melodie, care tie iti place, esti mai receptiv la anumite mesaje. Sa dau un exemplu: Daca eu iti spun : Da-i un pumn lui cutare (am ales un exemplu oarecare), tu probabil ca nu o sa faci asta. Dar daca asculti o melodie care iti place si acolo auzi treaba asta big grina-i un pumn. Ai sa fii mult mai receptiv si ai sa fii mai mult tentat sa faci acel lucru decat in mod obisnuit.
Legat de simbolurile satanice:
Ma uimeste cum acesti cantaretii posteaza in videoclipuri o gramada de simboluri masonice si satanice fara ca macar sa incerce sa le ascunda cat de cat. Dar nu inteleg de ce ar face masoneria asta. Sa se dea singura de gol cu o gramada de mesaje evidente.
Cantaretii astea sunt doar niste marionete, iar papusarii fac toata treaba.
Eu nu ascult melodiile astea moderne, mi se par niste porcarii.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Sa stii ca asa gandesc multi oameni ca dc ei ar pune in videoclipuri asa evident simboluri? acesti oameni sun frt inteligenti..crd k folosesc psihologia inversa..nu stiu exact. dar oricum lumea nu le da prea multa importanta acestor simboluri

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

U te-ai uitat la asta? http://www.youtube.com/watch?v=gEzFHvQ5f98&feature=relmfu

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nu numai melodiile moderne fac asta. Ti-am spus si de Zepellin care canta crd k din 70' si melodia aia satanista daca o pui invers a aparut prin 80..deci asta cu masoneria este de mai mult timp..Nu doar la melodiile noi. Mie imi place mult eminem..si chiar imi pare raw de el..Imaginea din ultimul sau album il reprezinta pe el inchis intr-un bol de sticla fiind in fata cladirii alea in care se coordoneaza tot Holywood-ul

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gandit si la asta. Este foarte posibil ca masoneria sa posteze acele simboluri doar pentru a ii face pe oameni sa se gandeasca asa: " Nu este adevarat nimic, daca erau asa destepti masonii mai postau simbolurile lor, eu nu cred nimic"
Dar in multe filme isi demasca propriile planuri. De exemplu. Atacul de l a 9/11 2001. Sunt multe referiri la acest atac in filme.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut fotografia cu eminem. Nu stiu daca stiai, dar si Holywood-ul inseamna ceva si numele face referire la ceva.
Holly - sfant
wood - lemn
Lemn Sfant.
Face referire la un anumit lemn din care se confectionau baghete magice de vise. Cu aceste baghete puteai sa indeplinesti visele oamenilor. Desigur ca are rol simbolic, pentru ca baghetele astea nu au exista nici-o data.
Asta face si hollywood-ul, indeplineste visele oamenilor cu un pret.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am vazut si filmuletul asta. Toate partile le-am vazut. Am vazut tot ce este pe youtub despre masonerie, conspiratii, illuminati.
Deocamdata nu a mai aparut nimic nou.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Tare

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Dar e adevarat ca papa e de fapt mason. ca am vazut niste imagini pe youtobe cu el care ma fac sa cred ca asa este?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Http://www.youtube.com/watch?v=GhW4ylKKTpk&feature=related I-a uitate la asta oare Illuminati chiar nu exista?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu melodiile. Poate exista. Dar parerea mea este ca sunt doar un pretext. Nu ei conduc lumea. Sunt pusi doar de forma.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, ce legatura are ateismul cu acele societati daca exista desigur? ateismul nu este o doctrina adica nu te invata ceva, nu este o dogma nu isi impune sa crezi in ceva, nu este o religie, ateismul este doar gandirea libera, fiecare poate sustine pe cine vrea pe zana maseluta, alba ca zapada, diavolu etc un ateu nu crede in asa ceva, iluminati sunt persoane care au descoperit ca prin ratiune pot defini lumea fara ei acum nu aveai pc, curent etc masonii sunt un grup de persoane care cred in divinitate si sunt bogati stiu ca la multi le e ciuda pe ei si mie mi dar ce vina are un mason ca tu manci, bei, conduci, stai in casa pe datorii? el da banul tu platesti dobanda te obliga cineva sa intri in datorii?

| thecakeisalie a răspuns:

Stii tu sigur ca societatile secrete il 'sustin' pe Satan? Ai participat tu la vreun ritual ocult?

Nu mai crede toate prostiile care umbla prin mass-media. Majoritatea societatilor 'secrete' de astazi sunt doar umbre ale vechilor ordine, majoritatea s-au transformat in fanfaronade grave.

Din moment ce societatile se cheama SECRETE, nu ar trebui sa fie asa de bine cunoscute de toti pierde-vara.

Atentie la dezinformare! Trece tot ceea ce asimilezi prin filtrul critic si logic.

| anonim_4396 explică (pentru thecakeisalie):

Se poate sa fie si cum zici tu. dar cum spunea si inferno este curios ca simbolurile sataniste se aseamana cu cele masonice

| benny34 a răspuns:

Hmm, tu nu erai cumva mason?

| anonim_4396 explică (pentru benny34):

Am zis in gluma. Daca te uiti la avatar-ul meu ai vedea ca mason nu am cum sa fiu! Sunt impotriva masoneriei!

| benny34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma mai uitasem pe la ce intrebarile/raspunsurile tale si nu prea intelegeam, oricum am vazut si ce muzica asculti, sunt vreo cateva comune:d. Din cate am vazut esti impotriva lor dar esti informat, ma enerveaza oamenii care sunt pro/impotriva doar ca asa trebuie sa fie, cred ca intelegi si tu ce vreau sa zic.

| anonim_4396 explică (pentru benny34):

Inteleg foarte bine ce vrei sa zici! Asculti rockbig grin?

| benny34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ascult, dar nu e ca o preferinta specifica, depinde de muzica, unele imi plac, altele nuhappy.

| blaksoul12 a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar pot sa iti mai aduc niste argumente.Sa zicem ca lumea s-a creat din acel "Big Bang". Omul de unde a aparut? Daca au o teorie la asta de ce nu fac oamenii de stiinta oameni in laborator.Eu unul nu ii pot intelege.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru blaksoul12):

Daca citesti teoria evolutiei afli e la mine pe blog

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru blaksoul12):

Daca au sperma si ovul fac oamenii in loborator vezi inseminare artificiala

| JohnTheLittle a răspuns (pentru blaksoul12):

Esti penal. Oamenii pot fi creati(clonati in laboratoare), exista tehnologia necesara. Doar ca este interzisa clonarea fiintelor umane din cauze... etice.