| samy81 a întrebat:

Sarbatoarea pastelui si-a gasit implinirea la crucificarea lui Isus.
De ce majoritatea crestinilor sarbatoresc pastele?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca la noi crucificarea nu inseamna moarte.inseamna mantuirea noastra, rascumpararea din robia pacatului si a mortii, prin pretul sangelui scump, platit de Iisus.iar el ne-a rascumparat din cauza ca ne-a iubit mai inainte de toti vecii.ne bucuram ca chiar daca murim [in adam]platind pretul pacatului care e moartea, vom trai vesnic in Iisus Hristos.din cauza rascumpararii din robie, noi nu ne mai apartinem noua, ci lui, si prin credinta devenim frati si fii ai luminii si ai celui preainalt.

| samy81 explică (pentru anonim_4396):

Si totusi, Isus a instituit un ritual prin care sa ne amintim de moartea si suferinta lui Isus, Cina cea de Taina, pastele amintea de robia egipteana pentru evrei. Jertfa lui Isus a incheiat sistemul jertfelor animalelor, El fiind Mielul care a purtat pacatele intregii omeniri. Evrei 4:15-16; Evrei 7:25-26.In biblie nu gasim niciun text care sa ne spuna sa tinem ca sarbatoare pastele, 3 zile la rand. Porunca spune : ''Sase zile sa lucrezi, dar ziua a saptea este ziua de odihna. '' (Exod 20:9-11).

| EmaS a răspuns:

Pentru ca Invierea Domnului Isus este cel mai important eveniment de pe mapamond. El a calcat boldul mortii si avem nadejdea ca Duhul care L-a inviat pe Domnul ne va invia si pe noi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Implinirea e in inviere, cred ca esti sectant, trecerea de la pacat la invierea spirituala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samy? esti martor al lui yehova.stiu ce vrei sa spui fiindca am discutat mult cu cei din congregatia ta pe subiectul asta.ne-am respectat parerile si obiceiurile reciproc, fara sa ne judecam sau acuzam.santem prieteni.ne deosebesc doar, cateva chestii nesemnificative.

| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Imparatul nostru, Fiul Domnului, adica Iisus Hristos s-a lasat crucificat spre mantuirea noastra! El a deschis Portile Raiului! Cand Mantuitorul S-a pogorat la Iad, dupa smerenia Lui, Diavolii au crezut ca e om, dar intrand in Iad, Iadul nu a putut inghitii pe Imparatul Maririi, Cel puternic in Razboi, Datatoul de Viata! Iisus i-a luat pe cei care au fost drepti si i-a dus in Rai! Primul om in Rai, a fost talharul care s-a cait!
Imparatul Maririi, Domnul cel Tare in Razboi (o parte din cuvintele zise de arhangeli la portile Iadului, si spuse in Noaptea Invierii de preot la usa) a Inviat, Viata ne-a dat si noua!

Si ca sa nu ramai in ceata, asa se zice in Noaptea Invierii cand se bate la usa, fiindca tot am adus vorba...

"Deschideți voi creștini, porțile voastre, și vă ridicați Porți Veșnice ca să intre Împăratul Măririi!", iar o voce dinlăuntru, răspunde: "Cine este Împăratul Măririi!?". Preotul răspunde: "Domnul cel tare și puternic, Domnul cel tare în războaie, Domnul Puterilor, acela este Împăratul Măririi!" Apoi, porțile se deschid și întreg norodul intră în Biserică, în urma preoților, cântând "Hristos a Înviat din morți, cu moartea pre moarte călcând, și celor din morminte viață veșnică dăruind."

| Al99 a răspuns (pentru samy81):

Daca in cartea de bucate in loc de 10 g de sare scrie 10kg, din cauza unei erori de tipar. tu pui 10kg pentru ca asa scrie?

| morningstar a răspuns:

Sarbatoarea Pastelul nu si-a gasit implinirea doar in crucificarea Domnului, dar mai ales in Invierea Sa! Motivul pentru care sarbatorim Pastele este ca prin aceasta jertfa, omenirea intreaga are posibilitatea de a fi mantuita in urma credintei ei in jertfa Domnului.

| samy81 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt martor, si eu va respect DOMNULsa fie cu dv