| RAY a întrebat:

Scrie undeva in biblie ca ai voie sa interpretezi biblia cum vrei tu? biblia trebuie luata asa cum e ea scrisa sau interpretata in folosul altora?

mas opri la un verset,isus spune pe cruce azi vei vi cu mine in imparatia mea, m-am uitat la un program de adventist aia spun ca isus nu a mers cu ala in imparatia lui pentru ca nu exista rai, e culmea sa contrazici personajul central nu?

8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Dupa parerea mea, poti interpreta Biblia asa cum vrei tu. Nimeni nu te obliga sa crezi tot ce este scris acolo.

PS: Ai grija, numele Domnului se scrie Iisus cu 2 de ''i'' nu cu unu. Isus inseamna magar intr-o limba( nu mai stiu care).

Pa, pa!

| dragos9234 a răspuns (pentru Konata):

Daca asa ti-a spus preoteasa cu care faci religia nu inseamna ca este adevarat.
Explicatia este lunga.
Daca vrei detalii despre scrierea cu un singur i, cauta pe google.

| Konata a răspuns (pentru dragos9234):

Stiu ca este lunga. Varianta corecta este Yahshua insa cei mai multi ii spu Iisus.

| ManStrong a răspuns:

Biblia nu trebuie interpretata, ea trebuie traita.Trebuie stiut insa pin aunde e biblia si de unde incepe altceva.
E adevarat ca Isus nu putea spune o astfel de minciuna; Azi vei fi cu mine in rai.
Expresia este culeasa dupa mai bine de 40 de ani, de oameni fara prea multa carte, si din gura in gura si a schimbat sensul.Isus spune clar ca la venirea sa va imparti oamenii in doua clase. Pina atunci ai putina rabdare.

| me92 a răspuns:

Biblia care o avem noi,nici nu e macar in intregime,s-au luat din ea unele scrieri, unele lucruri care cineva a decis ca oamenii nu trebuie sa stie asa ceva, poti sa interpretezi biblia asa cum vrei tu, oricum ea e scrisa si tradusa dupa cum s-a putut... daca citesti pe rand scrierile apostolilor vezi ca nu se aseamana povestirile lor, desi toti au fost acolo langa Iisus.in plus Biblia e scrisa in metafore, exact ca Eminescu, fiecare om intelege cat poate, si ce poatehappy

| 12faly56 a răspuns:

Daca ai fi fost atenta explicatia a fost foarte corecta.intadevar d-nul Isus a spus asa dar nu uita.a murit si sa coborit in locuinta mortilor iar dupa 3zile a inviat.deci rau facatorul nu putea sa fie cu EL. abia dupa cincizecime sa inaltat la cer.toat adevarul i-l gasesti in biblie citind-o cu atentie sau ascultind predicile sau explicatiile atenta.

| usuk a răspuns:

Scrie in apocalipsa pe la sfarsit(nu stiu exact care verset dar stiu ca spune ca nu ai voie sa reproduci cele spuse in biblie asa cum vrei tu)

| tavadaresti a răspuns:

"mas opri la un verset, isus spune pe cruce azi vei vi cu mine in imparatia mea, m-am uitat la un program de adventist aia spun ca isus nu a mers cu ala in imparatia lui pentru ca nu exista rai, e culmea sa contrazici personajul central nu"
Interesant raymusic incet incet evoluezi (Studiezi) insa rezultatul se cuprinde in alegerea ta. Biblia cum afirma, cum ai gasit scris?