| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 Biblii.
Pe una scrie mai in josul pagini pe prima pagina Christian Aid Ministries pe un glob si cu o cruce langa el si pe deasupra zboara un porumbel.(am uitat sa mentionez pe coperta scrie BIBLIA si mai jos e o cruce incadrata intr-un glob pamantesc)
Si a doua (nu e tocmai biblie, e doar noul testament)
Scrie Noul Testamen dedesubtt o cruce si in coltul din dreapta un fel de lumanare intr-un cerc.
Pe prima pagina scrie : Noul Testament Al Domnului Nostur Isus Hristos...si mai jos The Gideons International...
Intrebarea mea este, care Biblie este crestin-ortodoxa?
Va rog frumos fara certuri :3

4 răspunsuri:
| Moisie a răspuns:

Biblia este numele Scripturii complete, adica cea care contine amandoua Testamentele. Dar atentie, Biblia nu poate fi crestin ortodoxa pentru ca ea apartine religiei mozaice din care crestinii doar au FURAT-o!
Asa ca daca citesti un furt, si il interpretezi in felul in care ti-l ceri hotii care l-au furat, nu foloseste la nimic, pentru ca Dumnezeu nu-ti va aprecia de loc faptul ca intelegi Cuvantul Sau in mod mincinos si nu asa cum l-a inspirat el rabinilor sub atenta supraveghere a Duhului Sfant!
Sau poate crezi ca vei scapa de judecata lui si ca mantuirea ta vine de la sarlatanii care au furat-o si o interpreteaza in mod mincinos, si nu de la El?

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

-_- Eram sigur ca va veni cineva sa spuna chestii in genu, eu am intrebat frumos...nu venii si aruna toate blestemele mozaice pe mine, sau chestii de genu, o fi furata, nu spun ca nu.dar eu am intrebat care este considerate ortodoxa, n-am intentionat sa-mi spui asta...in fine.O zi buna.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Niciuna nu este ortodoxă. În română ca şi-n alte limbi există mai multe traduceri. Pe cea ortodoxă o poţi găsi aici: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/facerea/1/

O seară bună!

| angus35 a răspuns:

Nu, nu este o Biblie traducere ortodoxa.Este o traducere din engleza a Bibliei.Christian Aid Ministries este o organizatie non-profit a carei scop este plasarea de Biblii in penitenciare, azile de batrani, hoteluri etc. Sper ca raspunsul meu iti este folositor.