| anonim_4396 a întrebat:

De ce au voie pocaiti /adventisti si restul sectelor sa interpreteze biblia cum vor ei? nu-i blasfemie? daca Iisus a spus a saracilor este imparatia domnului ce naiba astia isi bat joc de biblie / alt verset sa nu isi strangi averi ca vor rugeni / strange in rai ca acolo sunt vesnice / nu e blasfemie sa contrazic ce scrie in biblie aia? nu-i predica i blasfemie

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

Talcuirea Biblii nu o poate face oricine. Din acest motiv s-a umplut lumea de sectanti. Orice nelamurire avem, trebuie sa intrebam preotul sau sa citim talcuirile Sfintei Scripturi.

| Bia_8599 a răspuns:

Unde scrie ca a saracilor este imparatia Domnului? Daca tot pui o intrebare, macar citeste in Biblie sa vezi exact ce scrie, nu dupa auzite.
Scrie asa: ¨Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor! ¨(Mat.5:3)
Saracia in duh inseamna mai intai, o atitudine smerita in fata lui Dumnezeu.Noi nu ne putem apropia de Dumnezeu, cu acest spirit al mandriei, etalandu-ne meritele, caci nu le avem.
Mândria este păcatul care a dus la căderea lui Lucifer(a lui Satan), de aceea Biblia spune că « mândria merge înaintea căderii » şi « Dumnezeu stă impotriva celor mândri, dar celor smeriti le da har ».
Saracia in duh inseamna recunoasterea nevoii de Dumnezeu. Dumnezeu ne-a creat pentru a avea partasie cu El si in inima fiecarui om exista aceasta dorinta si sete dupa divinitate, dupa Dumnezeu. Aceasta nevoie este o realitate si poate fi implinita doar de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Mai usor ca se incinge motorasu'. Blasfemie fata de cine?

| Swifthammer a răspuns:

Eu sunt pocait. M-am botezat intr-o biserica Baptista. Zi-mi in ce fel interpreteaza baptistii biblia, arata-mi eroarea si promit ca parasesc acest cult. Eu in schimb iti pot enumera foarte multe greseli ale ortodocsilor si catolicilor, insa cel mai probabil ar trebui sa imi rezerv vreo 2-3 ore ca sa le cuprind pe toate. Cele mai flagrante sunt inchinarea la icoane, respectiv la statui, inchinarea la morti sau pentru morti, iertarea pacatelor care ti-o da preotul, botezul la 8 zile si mult mai multe.

| aL3xzz a răspuns (pentru Swifthammer):

Noi nu ne inchinam la statui catolici fac acest lucru. si in plus tu ai impresia ca noi ne inchinam la acel tablou de nebuni? noi ne rugam la persoana ce o reprezinta acel tablou.Iar tu daca ai fi credincios cum zici ca voi sunteti mari pularai. din partea mea sa va ierte dumnezeu.noi ne inchinam pentru morti pentru iertarea pacatelor lor. iar daca ai sti ceva de dumnezeu si ai crede ai stii ca sufletul lor ajunge acolo unde ajunge si rugaciunile noastre se duc catre ei. cat de iertarea preotului asta se facea acum cateva sute de ani in biserica catolica nicidecum la ortodocsi. iar noi daca vrem iertarea pacatelor ne rugam direct la dumnezeu si incercam sa fim cat de cat mai buni. in racord cu civilizatia asta moderna care nu iti mai da timp nici sa bei o bere. straight face

| Swifthammer a răspuns (pentru aL3xzz):

Http://stirileprotv.ro/......ibila.html

Uite ce biserica aperi tu. Ce sa mai, asa popa, asa popor. Si mai au si tupeu sa pretinda ca biserica lor e ortodoxa, adica "cea dreapta".

| aL3xzz a răspuns (pentru Swifthammer):

Ce sa spun exista si astfel de preoti dar. acela e pacatul lor. straight face dar sunt si adevarati preoti majoritatea. :d dar la voi. la baptisti nu dati bani pentru biserica? adica din salariu tau de 1000 trebuie sa zicem sa le dai lor 300. deci daca se intampla asa la voie e o hotie mai mare. si va lasati prada ramurilor biserici catolice ca in fond. toate aceste secte. martori lu iehova batistit si ce mai sunteti voi sunt secrete pentru ca religi nu le pot spune care se trag din ramura catolica.

| Swifthammer a răspuns (pentru aL3xzz):

Tu ce intelegi prin cuvantul secta? http://ro.wikipedia.org/wiki/Sect%C4%83. Cei dintr-o secta altereaza sau modifica adevarul in favoarea intereselor lor, sau afirma un adevar pe care totusi nu-l respecta sau il incalca. Exact asa sunt si catolicii si ortodocsii, ziceti ca va bazati pe Biblie dar voi va rugati in fata icoanelor si sarutati ciolane de "sfinti", va botezati la 8 zile copii, popii vostri dezleaga mortii de pacatele lor si va trimit pe toti in rai (indiferent daca mortul a fost un criminal care L-a injurat pe Dumnezeu pana a inchis ochii), etc. Cum ati putea sa ziceti voi ca respectati Biblia, cand tocmai ea condamna obiceiurile voastre pagane? Arata-mi un singur loc in Biblie unde zice ca sa iti botezi copii la 8 zile! Gandeste-te ce varsta avea Domnul Isus cand S-a botezat, sau apostolii, sau cei 3000 care s-au botezat dupa pogorarea Duhului Sfant. Erau copii de 8 zile sau oameni mari cu discernamant si in toata firea? Arata-mi un singur loc in Biblie unde zice sa ne rugam la ingeri si la sfinti! Arata-mi tu un singur loc din Biblie unde spune ca sufletul unui mort poate primi rugaciuni, sau ca Dumnezeu primeste rugaciuni pentru cei morti! Si atunci daca nu gasesti, cum indraznesti sa iti zici "ortodox" cand tu incalci Cuvantul lui Dumnezeu fara pic de rusine?

Doctrina conform careia trebuie sa dai a 10-a parte din venit este la adventisti si nu la baptisti. Noi nu dam decat daruri, nu ma obliga nimeni sa dau vreo ceva, dau daca vreau si nu dau daca nu vreau. Bisericile care nu te mantuiesc decat daca dai bani nu sunt crestine, deci nici cea ortodoxa, catolica, adventista, etc. nu sunt crestine.

Daca vrei iti dau si citate din Biblie ca sa-ti arat concret cum incalcati voi Cuvantul lui Dumnezeu.

| aL3xzz a răspuns (pentru Swifthammer):

O astfel de discutie putem face pana la sfarsitlaughing dar prefer sa nu o facem pentru ca fiecare are religia sa si crede ca aceia este cea drepta. eu sunt ortodox cred in dumnezeu tu esti baptist. nu stiu in ce crezi. si nu are rost sa ne contrazicem pentru ca fiecare are parerea sa propie. cum zic eu de musulmani ca sunt nebunii ca se omora pentru allah asa cred ca zici si tu k eu sunt nebun cu ortodoxia mea cum eu zic ca esti nebun cu baptisti tai in fond. straight face religile sunt niste organizati sa zic asa. si cel mai importanta este ca toti sa credem cu adevarat in dumnezeu in sufletul nostru eu cred ca cea mai importanta chestie este sa crezi cu adevarat ca El chiar exista. big grin in fine eu te salut big grin si dumnezeu sa te ajutebig grin

| Swifthammer a răspuns (pentru aL3xzz):

Multumesc la fel, sa te ajute si pe tine!

| ForJesus a răspuns:

De exemplu: tu cum o interpretezi?
De unde știi ca o interpretezi bine?

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu, ca fiecare de la Dumnezeu lasat e sa gandesti, cum candesti alege spiritul tau, dar uita-te la toti si filmeazate pe tine si gandeste, nu ii blasfemie, fiecare om care crede in suflet ca dumnezeu e cel bun, si arata asta prin fapte, rezulta ca are biblia in sange, nu ca o interpreteaza cestio cum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand traducerile pun probleme. De exemplu: sunt anumite expresii intr-o limba, inexistente in alta, deoarece realitatea concreta dintr-o tara nu se regaseste in cealalta. Si in acest caz se recurge la traduceri aproximative ale expresiilor. Aceasta "saracie a unei limbi" va deschide multiple porti pentru interpretari eronate. De ex. in Biblie spune ca femeia trebuie sa se roage cu capul ACOPERIT. Nu zice niciunde BATIC. De unde pana unde s-a ajuns la batic in bisericile neoprotestante ma intreb si eu. Si pe tema baticului, o intreaga "teorie". Baticul cu colt lung, legat in fata, sa nu se vada prin el, bla, bla, bla. Extremisme. In plus, unii, din exces de zel, fac teorii "savante" acolo unde Biblia nu zice nimic. De exemplu predictiile referitoare la o data exacta privind sfarsitul lumii. Biblia e prost inteleasa in multe cazuri. Si dintr-o parere personala a cuiva, gresita de cele mai multe ori, se face o dogma. Sunt multi predicatori pe la sate care n-au scoala de loc dar fac teorii. Nu ma leg de faptul ca n-au scoala, ci de pericolul unor erezii. Multi spun ca nici unii evanghelisti n-au avut scoala. Insa ei uita ca acei evanghelisti au fost cu Isus si acesta i-a invatat totul. Hai sa-ti dau un exemplu concret si "laic" ca sa-i spun asa. Celebrul Borges a fost la o intrunire unde se comentau textele lui. Nu stiu cum, insa nu a fost recunoscut. A ascultat toat dezbaterile pe marginea unei anumite opere si a zis la final ceva de genul. Va multumesc pentru toate interpretarile frumoase, insa eu nu asta am vrut sa spun! Cred ca e ceva similar si cu Biblia, in anumite cazuri. happy (Alt ex. functia de papa nu apare niciunde in Biblie. De unde apare in biserica catolica aceasta functie, nu stiu sa-ti spun.)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza cu papa e ca dupa regele mihai au venit alti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cetit putin, si nu e decat vina ta.mai incearca. putin ai cetit, putin ai inteles.