| EmaS a întrebat:

Se apropie sarbatoarea nasterii Domnului nostru Isus Hristos. Credeti ca El este Fiul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Ema mama, se apropie si sfarsitu' da cine se pregateste?!
Sta scris ca Isus este Fiul Lui Dumnezeu, da' in ceea ce priveste data sarbatorii nu pot sa nu comentez ceva, sa ma ierti, da' e musai: DATA EXACTA NU SE STIE, iar un crestin adevarat, stie acest lucru.
Sa fii iubita

60 răspunsuri:
| Geass a răspuns:

Nici nu se mai stie pe cat e nascut Hristos, da sa mai stim ca el s-a nascut si ca el este fiul unui zeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Se poate o altă întrebare: Eşti convinsă că Isus sa născut pe 25 decembrie sau 7 ianuarie? Se poate dovedi cu Biblia acest lucru?

| kamykaze88 a răspuns:

"Adevarata nastere nu este pe 24 decembrie si o stii si tu... dc sa ne mintim singuri?" asta as spune daca as fii crestin, te-as mustra de ce te duci si tu dupa ordinele pagane...dar sunt politeist (pagan) asa ca urmati-le

| danay72 a răspuns:

Da.Isus e Fiul lui Dumnezeu.Coloseni1:15-17

| Thunderstruck a răspuns:

Sunt convins ca nu e pui de zeu.

| Geass a răspuns (pentru danay72):

Unicornul Roz Invizibil e Adevarul si Lumina. Unicorniada7:2-9

| CryChristiAN a răspuns:

De ce nu?
El este Fiul lui Dumnezeu. Multi au recunoscut acest lucru.
Dintr-un punct de vedere, el a fost cinstit atat de Dumnezeu Tatal :'' acesta este Fiul meu prea iubit in Care Mi-am pus toata dragostea Mea: de El sa ascultati'' unde a avut loc schimbarea la Fata.
In al doilea rand, a fost cinstit si de oamenii care au fost vindecati de Acesta pentru ca au avut diverse boli, au fost posedati de diavol etc...
Inca un aspect foarte important, El este cinstit si de ingerii din ceruri, in special de Ingerul Gavriil care-i promite ca-L va naste pe Fiul Celui Preainalt.
Desigur, el a fost cinstit si de vechii profeti, in special de Isaia.
''SI noi credeam ca e pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. El era strapuns pentru faradelegile noastre, zdrobit de pacatele noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si ranile Lui ne-au tamaduit.
Nu stiu daca am zis, dar daca da, mai spun inca odata. Chiar si Dumnezeu Insusi marturireste ca Iisus Hristos este Fiul Sau.

| Hope77 a răspuns:

E foarte adevarat ca Isus nu s-a nascut pe 25 decembrie. Data a fost aleasa de catre bisericile traditionale care au fost invadate de multe traditii pagane. Pe 25 decembrie era sarbatoarea zeului Mitra. Romanii se bucurau ca ziua incepe sa creasca: Sol invictus (soarele a invins). Asa zisii crestini paganizati au confiscat data pentru a incerca sa-i converteasca pe paganii din jurul lor. toata povestea asta insa nu justifica ignoranta celor care contesta existenta lui Isus: Isus a existat ca personaj istoric. cred ca este Fiul lui Dumnezeu, asa cum afirma Biblia, ba mai mult este Dumnezeu intrupat. terminologia de Fiu comporta o discutie mai lunga.

| Mădă0611 a răspuns:

Sarbatoare pagana. \m/
Nu.

| RAY a răspuns:

Se apropie ziua cand pagani sarbatoreau sfarsitul anului si inceputul la altu, isus nu se putea naste in plina iarna intr-o casuta parasita, nici bradul de craciun nu e crestin si pagan, cel mai probabil daca ar fi existat vreodata isus s-a nascut pe 15 iunie in plina vara nu iarna
nu cred ca a existat vreodata personajul numit isus sau mesia, nu cred nici ca exista dumnezeu, nici ca are copii, dupa cum se stie dumnezeu ar fi trimis un profet nu pe fiul lui asa cum a facut-o in tot vechiul testament, nici macar POPORUL LUI DUMNEZEU UNUL SINGUR RECUNOSCUT IN VECHIUL TESTAMENT NU IL RECUNOASTE

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Este bine sa sarbatorim in fiecare zi nasterea Domnului si Mantuitorului nostru.

| savvy12 a răspuns:

Isus si daca ar fi fost un om simplu, tot ar fi meritat sa fie Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit! Se apropie ziua in care aproape toti ne vom umple burtile cu mancare si bautura, vom ragai a bere, si desigur, dupa un an plin de ''pacate'' ne trezim pentru o zi, si spunem, la misto, ca ne pare rau, si multi se vor ruga pentru te miri ce... Asta-i craciunul.

| fometita a răspuns:

Da

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Nu crezi că în viaţa lui Isus au existat evenimente mult mai semnificative care de care trebuie să ne amintim? (Eclesiastul 7:1)

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sigur ca da.Dar, daca Domnul Isus nu se nastea, moartea si invierea Lui nu ar mai fi fost posibila!

| CryChristiAN a răspuns:

Da.
El este Fiul lui Dumnezeu. Multi au recunoscut acest lucru.
Dintr-un punct de vedere, el a fost cinstit atat de Dumnezeu Tatal :'' acesta este Fiul meu prea iubit in Care Mi-am pus toata dragostea Mea: de El sa ascultati'' unde a avut loc schimbarea la Fata.
In al doilea rand, a fost cinstit si de oamenii care au fost vindecati de Acesta pentru ca au avut diverse boli, au fost posedati de diavol etc...
Inca un aspect foarte important, El este cinstit si de ingerii din ceruri, in special de Ingerul Gavriil care-i promite ca-L va naste pe Fiul Celui Preainalt.
Desigur, el a fost cinstit si de vechii profeti, in special de Isaia.
''SI noi credeam ca e pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. El era strapuns pentru faradelegile noastre, zdrobit de pacatele noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si ranile Lui ne-au tamaduit.
Nu stiu daca am zis, dar daca da, mai spun inca odata. Chiar si Dumnezeu Insusi marturireste ca Iisus Hristos este Fiul Sau.
happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate, dar am spus asta deoarece Biblia nu pune niciun accent pe naşterea lui Isus. Însă despre moarte chiar ne îndeamnă să o sărbătorim (Luca 22:19).

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Luca 2:10, 11 "Nu vă temeţi, căci iată, vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot poporul: căci astăzi, în cetatea lui David, vi S-a născut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul."

| OOOLEOOO a răspuns:

Sarbatoarea poate fii celebrata pe 25 dupa calendarul gregorian sau 7 ianuare in calendarul iulian, nu poti avea niciodata certitudinea ca sarbatoresti ziua potrivita.

| Ebixa a răspuns:

Da

| pepy63 a răspuns:

Raspunsul tau aici...DA EXISTA FARA DUBIII...in ce priveste data nu comentez, e important ca exista e speranta noastra.De ce zicem CREZUL daca nu ar fi adevarat, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu Miluieste-ne pe noi pacatosii.Amin

| EmaS explică (pentru pepy63):

Ma bucur ca si tu crezi in Domnul nostru Isus.Iti doresc sarbatori fericite!

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Eu sunt convinsa ca este Fiul lui Dumnezeu si ca are putere sa ierte pacatele! Mie mi le-a iertat!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Si cata modestie...Creatorul Universului ti-a iertat tie pacatele...Esti si convinsa!

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Sigur ca da! Eu cred toate promisiunile din Sfanta Carte si am experimentat iertarea si nasterea din nou din Duhul lui Dumnezeu.

| pepy63 a răspuns:

Daca ne-a iertat numai Bunul Dumnezeu stie, e important sa nu ne incredm prea mult ca ne iarta savarsind la nesfarsit pacate

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca te-a iertat? mai vine si judecata de apoi

| EmaS explică (pentru pepy63):

1Ioan1:9,, Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.,, Domnul Iisus Hristos a proclamat: "Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea. Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu" (Ioan 10:28-29). Atât Iisus cât şi Tatăl ne-au prins strâns în mâinile lor. Cine ar putea să ne separe din mâna Tatălui şi a Fiului?

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

Asa e pe toate, fara a le mai face altadata, dar vezi nu este nimeni fara de pacat,