| Candearomeo a întrebat:

Credeti intreadevar ca isus hristos a fost rastagnit pe cruce? Credeti ca isus este fiul luí dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu era asa, poate nu se povestea. Mda..., uita-te si tu ce raspuns ti-a dat ''ramona'', isteata rau, nu?
Ramona draga, un om cu credinta, este un om foarte puternic happy

29 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nici nu se ştie precis dacă Isus a existat iar tortura prin crucificare este denaturată şi mutată în timp puţin.
Şi tu vrei să cred restul bazaconiilor dacă nici măcar fundamentele nu sunt verificabile?

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred din toata inima. Dumnezeu mi-a aratat ca exista si ca ma iubeste.Hristos a inviat!

| Alphawolf a răspuns:

Nimeni nu stie nici daca Iisus a existat cu adevarat, dar daca a existat si a fost rastignit pe cruce, este pentru ca oamenii atunci erau cam salbatici, iar comportamentul lui Iisus iesise din orice tipar. Daca as accepta ca Iisus sa fie fiul unui zeu ar trebui sa-l accept si ca creator al aceste lumi, iar asta este prea de tot. La mine in cap nu exista zei, zeii sunt pentru copii.

| Parintele a răspuns:

Nu, nu cred asta. Daca in vechime ar fi existat vreun personaj numit Iisus probabil era un fel de agitator nebun.

| ramona30 a răspuns:

Normal ca nu cred asemenea prostii. Credinta este pentru babe, needucati si manelisti.

| bamse a răspuns:

Da. Dar cred in Iisus.

| bebetho a răspuns:

Nu prietene, nu cred.Totul e o propaganda pentru oamenii slabi.O modalitate simpla de a spala creiere.
Unromandestept ti-a dat un raspuns mai complex.
ps:unromandestept iti meriti nick-ul happy.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Da cred in Domnul Nostru Iisus Hristos (asa se scrie cu 2 de "i", si indiferent unde scrii numele Lui se scrie cu litera mare).
Da cred ca s-a rastignit pe Cruce, si cred ca El este Fiul Lui Dumnezeu!

| caractere a răspuns:

@Jessika intoarsa pe dos, zau te credeam mai inteligenta!

| 4b a răspuns:

Isus, Fiul lui Dumnezeu a fost rastignit pe cruce pentru a ne rascumpara pe noi, niste vanatori de greseli...

| unromandestept a răspuns:

Lumea "crede" ce i se spune... si totusi nu e atat o problema de a crede cat dorinta de a vrea sa creada. Dupa asa zisele atestari istorice cineva, un presupus fiu al lui dumnezeu, a fost rastignit. Dar cine-i dumnezeu? O entitate care a creat universul? Universul e foarte vast. Chiar credeti ca suntem fii lui favoriti si nu mai exista si alti fii pe alte planete? sau daca el este numai al nostru nu cumva mai sunt si alti zei sau dumnezei? Am pus mai multe intrebari in raspuns deoarece va place sa va dati cu parerea dar va limitati la o singura intrebare si oferiti un raspuns "copiat" sau invatat pe de rost ca la scoala. O intrebare nu face altceva decat sa nasca alte intrebari si adevarul momentan e dincolo de puterea nostra de intelegere. Putem doar pretinde ca aveam raspunsul doar in cazul la care ne limitam la dualitate, doua nuante: alb-negru, bun-rau, da-nu; din punct de vedere pur personal si clar subiectiv exista o infinitate de nuante de gri. In fine nu faceti ca mine, prea multe intrebari, prea multe raspunsuri si s-ar putea sa aveti dureri de caphappy Apropos: "Hristos a Reinviat", o tot face de vreo 2000 de ani incoace.

| unromandestept a răspuns:

Se spune ca ala mai destept cedeaza primul si chiar daca imi merit sau nu nickul dupa cum sugera bebetho am sa incerc sa-mi dezamagesc fanii sau antifanii dandu-va in continuare subiecte de discutie sau macar ocazia sa dati voturi si antivoturi. Chiar ma bucur ca raspunsul meu a atras atentia fiindca observ ca sunt cativa "papagali" care s-au simtit daca nu cu musca pe caciula cum spune vorba "batraneasca" cel putin cu... dar ce rost are sa arunc cu vorbe in vant daca cel de sus ma va pedepsi ca ii iau numele in desert sa murim de sete amandoi si sa-mi beau zeama credintei stoarsa din greu in anii in care am meditat intens. Am sa-i cer "scuze" autorului postului sau intrebarii ca am deviat de la subiect ca intercity dar asa imi place sa "aberez" pe teme de religie incat "desteptaciunea" ( facand abuz de ghilimele) nu ma lasa sa nu lovesc macar cu vorba, mai exact cuvantul si nu le am legat din "frica" de a nu fi blamat pentru cacofonie...voi cei care nu stiti si nici macar nu aveti rabdare de a citi printre randuri si sincer v-as lua dragutul de capusor si vi l-as testa pe o bordura cu riscul de a fi banat pe acest site. Chiar nu aveti de gand sa va folositi si mintea o secunda inainte de a da citate din biblie "atotcunoscatorilor"? Chiar v-a zis "matei" si fratii lui care stateau la o bere cu IIsus( sa-l scriu cu doi de ii si cu litera mare pentru a nu fi la randu-mi rastignit) cine-i fiul lui Dumnezeu? Vaiiii! cat de nesimtit pot fi si sunt pe drumul cel bun de a fi considerat AntiCrist sau Ateu (mai ales ca de fel nu sunt ateu sunt spiritual in masura in care cred in multe dar incep sa-mi pierd increderea in inteligenta romanilor care i-as fi pus in prim plan fata de alte natii) si unde mai pui ca de fapt nu sunt antiEu din moment ce numele meu e asemanator cu al fiului, unicului si neasemuitului Cristos pe care il proslaviti! Oameni Buni Credeti! Iubiti-l, Proslaviti-l, nimeni nu va ia in deradere credinta sau dorinta de a crede in acea forta superioara care va poate ajuta in momente de restriste dar nu luati treaba asta ca un ADEVAR ABSOLUT! Sau cel putin nu sustineti ca voi stiti, ca ati gasit raspunsul. Uite ce fain de la o intrebare simpla cata filozofie dezvoltata, amuzant sau nu. Oricum continuati! Doar din mii de supozitii putem extrage adevarul si am sa tin sa fiu "nesimtit" in continuare spunand ca nu exista nici un adevar; pentru sceptici las si link catre o poza expresiva care daca nu este relevanta macar imi sustine aberatiile;) http://2.bp.blogspot.com/......o%255D.jpg

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este fiul spiritual al lui D-zeu asa cum suntem toti copiii Lui spirituali. Dar nu poate sa fie considerat parte a Treimii. Asa ceva nu exista in Univers.

| Schnitzel a răspuns:

Da si da. Tu nu crezi?sad Evreii nu cred ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu pentru ca din ce scrie in Biblie, fariseii au platit garzile mormantului sa spuna ca trupul a fost furat. Uite aici: "Si vazand Pilat ca nimic nu foloseste, ci mai mare tulburare se face, luand apa si-a spalat mainile inaintea multimii zicand: Nevinovat sint de sangele Dreptului acestuia. Voi veti vedea. 25. Iar poporul a raspuns si a zis: Sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!"[Matei cap 27 vs 24-25]Ce vreau sa zic: cand au ales uciderea lui Iisus, evreii s-au blestemat singuri zicand ca Sangele Lui va fi asupra lor, eventual moartea Lui nedreapta o vor suferi ei si copiii lor. Sa luam istoric: uite cate razboaie au avut evreii si cati au murit si au suferitin lagare de concentrare... Alt punct: Anul trecut am fost la Locurile Sfinte si aproape de Sf. Mormant se afla o masa de marmura. Daca pui urechea pe acea masa de marmura, chiar langa locul unde a fosdt infipta Crucea, multi oameni aud sunetele rastignirii de acolo. Iti jur ca am auzit si eu si multi altii lanturi si ciocane care bat cuie cand am pus urechea. Eu una cred total ca Iisus a fost rastignit acolo si ca este Fiul lui Dumnezeu. Sper ca te-am lamurit sidaca tu esti ateu, sa nu te simti ofensat de ce am zis.happy

| Schnitzel a răspuns:

Cand Pilat a intrebat daca se vrea moartea lui Iisus : 25. Iar tot poporul a raspuns si a zis: Sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri![Matei XXVII 25] S-au blestemat singuri zicand asta si uite cat au suferit urmasii lor in razboaie, revolte, lagare de concentrare.cred ca toate din cauza acestui blestem al stramosilor. Altceva: in biserica Sf. Mormant e o masa de marmura, pe care cand pui urechea[daca nu te indoiesti de patimile suferite de Hristos] auzi sunete tipice unei rastigniri. Iti jur ca si eu, si multe cunostinte am auzit lanturi, ciocane batand cuie.Eu una n-am nicio indoiala ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu, ca a inviat si ca a fost rastignit implicit.

| Facese a răspuns:

Da, cred si voi crede! Si iti recomand sa nu pui sub semnul intrebarii existenta lui Iisus si Dumnezeu, poate preotul te va ierta, dar Dumnezeu nu.

@JustSmile:Sunt de acord cu tine, respect evreii foarte tare, dar asta e singura pata de pe neamul lor ...strabuneii mei au fost evrei, nu au fost saraci, erau chiar destul de bogati, dar al 2-lea razboi mondial la determinat pe strabunelul meu sa plece pe prima linie

| dandelion a răspuns:

Da cred 100%! Cred si stiu că asa si a fost!

Răspuns utilizator avertizat
| Iiiiioana a răspuns:

DeeaAreOFamiliePeTPUchat are dreptate. Mai mergi si tu la orele de religie ca nu cred ca e asa de greu. Dar tu nu crezi? Daca nu, atunci nu iti poti spune credincioasa.

| Etelca a răspuns:

Da,cred ca Iisus Hristos a fost rastignit si DA Dumnezeu este tatal lui Iisus Hristos.Ce, tu nu crezi? Apropo, daca scrii Iisus cu un i inseamna ca Il faci pe domnul nostru magar!

| davidtraistaru a răspuns:

Da .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.As dori sa poti intelege.stii ce este CRUCEA? insusi Iisus, rastignirea LUI.capul,miinile,corpul.La asta, LA EL ne inchinam.la DUHUL SFINT.Paste fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caractere, le port o mare recunostinta celor care argumenteaza la subiect, si nu pe langa...
Stii, exista un lucru care pur si simplu imi ridica tensiunea, in viata asta, si anume: prostia omeneasca si/sau lipsa respectului.
S-ar putea sa nu fii de acord cu mine, dar din punctul meu de vedere, tu esti dovada (mult prea in defavoarea barbatilor!).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea...in ziua de azi religia e o tarashenie sa moara LADYJ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare poti pune desigur ca da daca nu era el sa isi dea viata pentru noi pe cruce noi eram terminati.

| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Ceee intrebare! da, eu cred in domnul iisus care s-a rastignit pentru noi si cred ca el e fiul lui dumnezeu!

| Danut4 a răspuns:

Nu cred in dumnezeu

| george_8786 a răspuns:

Daca nu ar fi fost rastignit pe cruce nici nu vreau sa ma gandesc in ce stare as fi eu astazistraight face