| OctavianDanielMaria a întrebat:

Se pare ca Adam nu a avut numai o sotie. https://www.youtube.com/watch?v=2DiHraP04qA.Nu e asa?

43 răspunsuri:
| răspundtot a răspuns:

Adam a avut-o pe Lilith. E singura a doua femeie care nu i-a fost rudă

| Algo098 a răspuns:

De asta se spune ca minciuna are picioare scurte. Lipsa de corespondenta dintre minciuna si realitate o face de cele mai multe ori detectabila.

| Celcestietot a răspuns:

Videoclip destinat analfabeților funcționali. Vă rugăm să nu vă alăturați lor. Mulțumim pentru înțelegere!

Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns:

Cum poate ceva sa fie creat din 3? cand in natura gasesti fecundatia doar dintre un masculin si feminin?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se refera strict la TINE si cei asemanatori tie. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In sfarsit ti-ai dat si tu seama ca esti si fanatic si aberant. Ai facut un mic pas spre inzdravenire, bravo, progreseaza si poate te faci bine.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Adam a avut o singura sotie. Prostia cu Lilith a fost inventata in evul mediu de niste evrei plictisiti. Numele de Lilith nici macar nu apare in Biblie. Daca chiar a existat aceasta presupusa femeie unde este dovada? Daca de Adam si Eva stim din Scriptura de Lilith de unde stim? Din ce scrieri?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie sa ai ceva in calculator sa inelegi ce spun eu dar tu ai doar un patinoar. Ai ineles ce am scris? Fa dovada ca ai inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

O chestie de Lilith nu știm din evul mediu ci din apocrifele evreiești, mai exact din Cartea lui Adam și Evă dacă nu înșel, este o apocrifă scrisă în antichitate de evrei, la fel ca și Testamentul lui Solomon, Cartea lui Baruch și așa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crestinii nu sunt copii ai iudaicilor in niciun fel. De ce? Fiindca iudaismul de astazi nu seamana deloc cu legea mozaica a vechiului testament. Iisus le-a zis clar rabinilor ca s-au indepartat foarte mult de credinta lui Moise si a prorocilor. Rabinii si-au facut in timp propria religie pe care azi o numim iudaism. Talmudul a aparut cu cateva secole dupa moartea lui Hristos. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Cauta pe Google cand a fost scris talmudul si o sa vezi ca asa e. Iudaismul e rabinic. Crestinismul n-a fost niciodata rabinic, nu de la rabini avem legea vechiului Testament ci de la Moise. Cand Moise vorbea cu Dumnezeu rabinii iudaici se inchinau la vitelul de aur. Iudaismul l-a batjocorit si omorat pe Hristos. Moise, Avraam si restul proporocilor L-ar fi vazut pe Hristos ca Dumnezeu. Deci nu mai fa greseala idiotica de a spune ca crestinii se trag din iudaismul care L-a omorat pe Hristos

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SG1995):

Apocrifele nu faceau parte din canonul scripturistic. Din moment ce scrierile astea erau apocrife si nu scripturistice este evident ca nici macar evreii nu le considerau veridice.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus nu era iudaic. Iudaismul a fost dezvoltat de rabini. De cate ori sa-ti zic? Nu stii ce is rabinii? Rabinii sunt preotii iudaici. Chiar acei preoti iudaici care s-au indepartat de legea lui Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus era Dumnezeu. Dumnezeu nu urmeaza o religie bineinteles. Iar in cazul in care o sa zici "bine dar eu nu cred ca Iisus era Dumnezeu" eu o sa-ti zic ok, dar din punct de vedere istoric trebuie sa accepti ca daca Iisus erau un simplu om filozofia lui era foarte diferita de cea a rabinilor iudaici. De foarte multe ori Rabinii au intrat in conflict cu Iisus pe teme religioase, Iisus nici macar nu respecta Sabathul asa cum faceau iudeii, iar botezul in Iordan a fost un lucru extrem de neobisnuit comparat cu traditiile iudaice. Indiferent daca crezi ca Iisus a fost Dumnezeu sau un simplu om este indubitabil ca intre iudaism si ce predica El existau tensiuni enorme, atat de mari incat a ajuns crucificat

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adica daca Iisus nu avea religie cum a aparut crestinismul. Omule tu te auzi ce zici? Uite de exemplu Allah nu e musulman ci e Dumnezeul musulmanilor. Iisus nu e crestin ci e Dumnezeul crestinilor. O divinitate oricare ar fi ea nu poate avea o religie, doar oamenii pot avea o religie. Prin definitie religia este un set de credinte a unor oameni.
Si Dumnezeu nu poate fi universal acelasi in toate religiile. Asta e o eroare de logica. Fiecare religie are o idee diferita de Dumnezeu, idei care se contrazic de cele mai multe ori. Daca religia A, religia B si religia C se contrazic intre ele e logic ca nu pot fi toate adevarate deci e logic ca nu au acelasi Dumnezeu universal. De asta e normal sa nu intru sa ma rog intr-o moschee. Deoarece nu cred in islam ci cred in crestinism.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu e. Crestinii se roaga la un Dumnezeu intreit in persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant dintre care a doua persoana si anume Fiul s-a intrupat fiind Hristos. Allah nu o treime, nu e Iisus, nu e deloc acelasi Dumnezeu. Daca religia difera difera si Dumnezeul. E logica de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar fiindca musulmanii spun ca Allah i-au creat pe Adam si Eva nu inseamna ca asa si e. Daca crestinii spun ca Dumnezeul crestin i-a creat pe Adam si Eva, iar musulmanii spun ca Allah inseamna ca logica elementara ne spune ca ori crestinii au dreptate ori musulmanii si nu amandoi deoadata. Nu poate fi acelasi zeu. Numai in mintea ta sucita un zeu treimic si o monada singulara sunt acelasi zeu. E ca si cum ai zice ca o buturuga si o usa sunt aceleasi lucruri fiindca amandoua sunt facute din lemn. E o tampenie.
Hristos este Dumnezeu la fel cum Tatal este Dumnezeu si la fel cum Sfantul Duh este Dumnezeu. Dumnezeu in esenta si intreit in persoane. Ca sa fac o analogie imperfecta as putea zice ca eu si cu tine avem amandoi esenta umana dar suntem persoane diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Allah nu e Dumnezeul crestin pe ce naiba esti acum? Nu e vorba de denumire aici e vorba de 2 concepte complet contradictorii de Dumnezeu. Conceptul crestin de Dumnezeu spune ca Dumnezeu este o treime. Conceptul musulman spune ca Dumnezeu NU este o treime.

Nici nu mai stiu cum sa-ti explic un concept atat de simplu de inteles. Uite iti fac o analogie. Sa zicem ca in casa unui vecin de-al tau a intrat un hoț si ai 2 suspecti: Ioan si Gheorghe. Logica elementara ne spune ca daca hoțul a fost un singur om atunci nu poate fi si Gheorghe si Ioan in acelasi timp. Bineinteles ori e Gheorghe ori e Ioan. Exact asa e si cu Dumnezeu. In alegoria mea "hotul" este Divinitatea suprema, iar "suspectii" sunt fie Dumnezeul crestin fie Allah. Nu pot fi in acelasi timp Dumnezeu amandoi fiindca Allah si Dumnezeul crestin sunt idei contradictorii. Ori e una ori e alta. Tu mi-ai spus ca "nu conteaza cum il numesc" dar asta e ca si cum ai spune "hotul e Gheorghe nu conteaza ca il numesti Gheorghe sau Ioan". Ce ai zis tu nu are niciun sens. Gheorghe si Ioan sunt 2 persoane diferite. De asta au si nume diferite fiindca sunt entitati diferite.