| thghtgf a întrebat:

Spovedania se face numai inainte de Sfanta Liturghie sau oricand?

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Oricand gasesti preotul. In timpul Liturghiei este ocupat. In general dupa slujbe de seara, ora depinde de programul fiecarui preot. Daca nu are programul afisat, intreaba persoana de la pangar sau preotul. Dupa Liturghie se face Impartasirea.

| milan9 a răspuns:

Oricand...
Harul lui Dumnezeu este cel care aduce iertarea păcatelor în Biserică. Din punctul de vedere al celui care îşi mărturiseşte păcatele, este necesară sinceritatea mărturisirii, regretul profund şi sincer pentru greşelile făcute, hotărârea de schimbare în bine a vieţii.
Fără regretul pentru faptele rele, taina spovedaniei (taina pocăinţei) nu-şi poate face efectul.
Harul lui Dumnezeu nu poate lucra în mod automat, iertând cu forţa în mod obligatoriu dacă libertatea omului nu-şi exprimă regretul pentru păcatele săvârşite...

| AliGab a răspuns:

Oricand vei stabili cu preotul la care vrei sa te spovedesti, sau oricand are dansul program de spovedit (de obicei in posturile mari fiecare preot isi stabileste un anume program dedicat Sf. Spovedanii, datorita numarului mare de slujbe din post). Spor in cele bune

| Jardelin a răspuns:

Oricand. Daca esti sanatos si te poti deplasa vorbesti cu preotul si stabiliti impreuna cand poti merge sa te marturisesti. Daca nu te poti deplasa, vine preotul la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricand oriunde ii poti marturi totul Lui Dumnezeu, nu e nevoie de preot ca se te asculte.