| IrimiaIonuțCiprian83 a întrebat:

Sufletul este nemuritor? Vreau răspuns detaliat și fără caterincă.
De ce credeți ca este nemuritor, ce v-a convins sa credeti asta sau de ce credeți ca totul se termină la cimitir?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu am nicio indoiala ca sufletul este nemuritor, fiindca Hristos spune ca sufletul nu poate fi ucis:
Matei 10:28 "Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida".
Dar sufletul este nemuritor nu prin puterea proprie, ci prin puterea lui Dumnezeu, deoarece ca orice lucru creat, sufletul este supus degradarii, numai harul lui Dumnezeu il tine.
Hristos spune ca El este invierea si viata. Cel ce crede in EL, chiar daca va muri, va trai. Si oricine traieste si crede in EL, nu va muri in veac. - Ioan 11, 25-26

52 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când omul moare, trupul se întoarce in țărâna iar sufletul la Dumnezeu care l-a dat. Pana la înviere când sufletul se reantoarce in corpul înviat pentru a trai veșnic sau pentru a fi judecat. Cei judecăți vor avea parte de moartea a doua ca pedeapsa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de detaliat răspuns vrei?
Suflet - dă tu definiția.
Nemuritor, adică cineva care nu moare. Deci e ființă vie și nu moare, există așa ceva, știi tu așa ceva?
Clarifici tu astea și apoi detailăm împreună.

| anonimg a răspuns:

Cine vorbeste despre suflet? Biblia. Deci daca mergem la Biblie vom afla ca omul insusi este numit "un suflet viu".
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Geneza.2:7)
La moarte, tarana se intoarce in pamant, iar suflarea de viata inapoi la Dumnezeu.
La moarte nu exista vreo creatura mistica care iese din cel decedat si umbla cine stie pe ce coclauri sau hai hui pe coasta su pe la geamuri. happy
Romanii se tin de traditii si obiceiuri din pricina ca nu au citit niciodata Biblia. Toti care cred in basme si in alte tampenii cred tocmai pentru ca nu au citit niciodata Biblia.

| Algo098 a răspuns:

Nu exista suflet fara corp, deci ai murit, s-a terminat tot. Nu e asa de complicat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Întrebarea nu este daca sufletul e nemuritor sau nu, ci dacă există sau nu. Daca nu exista atunci întrebarea n-are sens, iar dacă există mai mult ca sigur este nemuritor. Pentru că dacă există suflet înseamnă ca e imaterial. Și dacă e imaterial înseamnă că nu e supus proceselor care descompun materia, ceea ce îl face, bineînțeles, nemuritor.

| Celcestietot a răspuns:

Este nemuritor, ia exemplul experientelor NDE.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

De unde stii tu ca s-a terminat tot dupa moarte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Nici tu nu stii ce vorbesti. Vorbesti sa nu taci... mai bine taciwinking

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde stii tu ca nu s-a terminat?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa aud si raspunsul tau la intrebare, ca se pare ca stii ceva si atunci de ca sa nu ne spui si noua sa ne luminam?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Crezi ca dupa ce se uneste un ovul cu un spermatozoid iese o creatura nemuritoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Daca vrei sa afli adevarul trebuie sa citesti Biblia si vei avea raspuns la toate, in schimb daca te indiesti de cuvantul lui Dumnezeu ( Biblia ) mai bine nu o citi.
Sa stii ca in Biblie chiar este scris adevarul.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut adevarul din biblie, numai fantezii si neadevaruri. Cum iti explici un Dz iubitor si atotputernic care lasa oamenii sa se chinuie si sa moara in spitale? Unde e iubirea si unde e puterea? Tu daca ai iubi pe cineva si ai fi atotputernic asa ai face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu se roaga de noi sa ne lasam de pacate iar noi ne rugam de El sa ne scape de necazuri ( acum socoteste tu cine de cine sa asculte?).
Dumnezeu vrea sa ne scape de necazuri dar noi pacatuind nu lasam pe Dumnezeu sa ne ajute in acest sens.
Daca Dumnezeu a dat porunca... Sa nu ucizi! Iar Gheorghe ucide si face necaz lui Ion fiind ucis, cu ce este de vina Dumnezeu? Daca toti oamenii de pe fata pamantului ar indeplini cu desavarsire poruncile sale, atunci ar fi raiul pe pamant, dar fiindca noi nu indeplinim poruncile, atunci noi intre noi ne creem toate necazurile. NOI FACEM IADUL PE PAMANT, nu Dumnezeu. De mii de ani se tot roaga Dumnezeu de noi sa ne lasam de pacate. Raiul pe pamant va fi doar atunci cand vom implini poruncile lui Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o fantezie ca noi sa ne rugam la un Dz inexistent si Dz-ul inexistent sa se roage la noi. Din ce zici se vede ca Dz n-are nici o putere. Nu poate face nimic. Se roaga la noi si noi la el. E folositoare asa o fantezie? Cand un om se imbolnaveste de o boala ca il inteapa un tantar, mai poti da vina pe oameni ca au pacatuit si de asta l-a intepat tantarul pe om? Cand Dz bun si iubitor (de fapt inexistent) nu poate ajuta un om bolnav, mai spun ca e puternic si iubitor? Nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Te-am intrebat pentru ca tu esti ateu, iar stiinta inseamna cunoastere, nu? Raspunde-mi si mie si iti raspund si eu cu cea mai mare placere dupa, asta daca doresti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Corpul este muritor in momentul de fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Eu sunt prost si nu stiu sa explic. Dar citeste cartea : Cararea Imparatiei. Scrisa de parintele Arsenie Boca / slujitorul lui Dumnezeu.
Si vei afla acolo multe lucruri.
Iar daca esti incapatanat, nu am ce-ti face, vei afla cand este prea tarziu.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca ar exista un suflet fara corp, acel suflet ar contine toate informatiile pe care le detine si corpul. Daca un om se imbolnaveste de Alzheimer (asa ca exemplu), sufletul nu ar trebui sa se imbolnaveasca si el de Alzheimer deoarece poate exista si fara corp, dupa cum am presupus, deci ar trebui sa stie in continuare tot ce a stiut corpul inainte de Alzheimer. Din moment ce corpul nu mai stie unele lucruri, se vede ca sufletul nu are nici o treaba cu corpul. Daca ar fi existat o legatura dintre corp si presupusul suflet, acest suflet i-ar fi improspatat memoria bolnavului de Alzheimer. De aici vine o concluzie fireasca: sufletul daca exista, nu are nici o treaba cu corpul si daca nu exista atunci se explica si mai bine comportamentul omului bolnav.
Deci eu zic ca sufletul inseamna cunostintele acumulate in creier + modul in care acesta le proceseaza si de indata ce creierul a fost afectat, s-a terminat si povestea cu sufletul.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta nu esti prost si ai explicat destul de bine totul, dar te lasi condus de emotii si sentimente si mai putin de ratiune, lucru pe care se si bazeaza cei care scriu carti care nu tin cont de realitate si in felul asta ei obtin bani si putere, inseland oamenii cu povesti.

Carti fanteziste se pot scrie, se pot citi, dar realitatea e vizibila cu ochiul liber si nu poate fi contestata prin povesti. Viata e reala si se traieste in realitate nu in lumea basmelor si a fanteziei. Cand am sa vad spitalele goale, atunci am sa cred in Dz-ul cel iubitor si atotputernic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Te rog frumos sa citesti cartea Cararea Imparatiei. Si am credinta puternica ca dupa citirea acestei carti nu vei mai fi ateu.
Doar citeste-o te rog si pe toata.
O seara frumoasa iti doresc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Acest plan al nostru este unul stapanit de carnal, nu de spiritual, iar aici nu raspunde decat corpul, iar sufletul sta doar ca un spectator, nu are ce face in afara faptului de a ne mentine in viata si de a aduna informatii cu ajutorul actiunilor noastre de-a lungul vietii. Cand corpul se strica, nu intervine sufletul. Si sufletul este ceva total separat de corp, doar un oaspete.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cei care scriu carti si povesti fanteziste fara dovezi reale obtin bani si putere inseland oamenii obisnuiti care se lasa asa cum e si firesc condusi de sentimente, de emotii si mai putin de ratiune.

Daca e asa de separat sufletul de corp si mai e si intr-un alt plan, atunci sa fie sanatos in planul lui, ca e prea multa fantezie si prea putina realitate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

De unde deosebesti ceea ce este real fata de ceea ce nu este?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

De exemplu, existenta unui Dz atotputernic si iubitor se vede cand intri intr-un spital si vezi cum acel Dz ii lasa pe bolnavi sa moara in suferinta. Apoi si povestile cu horoscoape, zodii, suflete, spirite, credinte, vrajitorii la fel nu se verifica practic. Sunt doar fantezii de facut bani si putere. Daca ar fi fost reale, s-ar fi vazut mai clar rezultate de pe urma lor, dar asa sunt doar fantezii, speculatii, intamplari inventate, intamplari reale dar care din itamplare se mai potrivesc cu cate o "prezicere".

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeul iubitor se vede in Biblie in nenumarate versete si tot acolo ne spune de ce exista bolnavi in lume. Pentru multi oameni se verifica ce ai spus tu acolo cu sufletul, spirite etc, iar pentru altii nu. Tu esti unul dintre aceia care nu crede in aceste enumerari fanteziste, pentru ca nu le-ai vazut cu ochii tai (corect?), dar crede in vorbele unor savanti si intre tine si acesti adepti ai lucrarilor SF, nu este nicio diferenta.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exemplu de rationament logic:
" aduna informatii cu ajutorul actiunilor noastre de-a lungul vietii"
La ce ii trebuie unui suflet nemuritor care traieste o infinitate de ani informatii lipsite de orice valoare (ce face un om in viata, mananca, doarme, munceste, se joaca, iubeste,...) stranse intr-un timp egal cu 0 fata de infinitatea de ani pe care o traieste suletul nemuritor? Nu-i trebuie. Cand ai un timp infinit, ce mai faci cu un timp egal cu 0? Daca ai 10000000000000000000 lei la ce iti mai trebuie 1ban? E un nonsens.

Apoi dupa cum am "vazut" sufletul e nemuritor si neafectat de Alzheimer, deci presupunand ca distrugerea corpului nu-l afecteaza si sufletul nici nu poate interveni asupra corpului, atunci nu conteaza ce face corpul pentru ca nu e sufletul responsabil de ce face corpul ca sa zic ca e necesar ca corpul sa se roage la niste spiridusi inventati pentru nemurirea sufletului.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu cred nici in vorbele savantilor. Ei sunt liberi sa spuna orice si ce se verifica e ok, ce nu se verifica ramane pe alta data. Nu sunt obligat sa cred in nici o fantezie. Adevarul e unul singur si nu conteaza cine il spune, sau cati il spun. Un adevar poate fi spus de oricine, oricat de putin credibil ar fi acela care o face, la fel cum si un neadevar poate fi spus de cineva credibil care se inseala, ca tot neadevar ramane. La fel si numarul. Daca 10000000000000 oameni spun un lucru, nu inseamna ca e si adevarat. (exemplu: sunt convins ca multi oameni spuneau la un anumit moment dat ca omul nu va zbura sau ca pamantul e plat si asa mai departe si cu toate astea, acele afirmatii s-au dovedit a fi false) Deci nici calitatea omului, nici numarul de oameni nu poate constitui o dovada certa a adevarului. Adevarul se demonstreaza practic.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Am sa incerc sa-mi fac timp sa o citesc ca pare scurta, doar 79 pagini in format PDF.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc inca o data pentru invitatia la lectura.
Am citit cartea, nu chiar cuvant cu cuvant si nu-mi sunt straine lucrurile din ea. E un indemn spre sustinerea si respectarea bisericii si a religiei si contine pilde, sfaturi, dar lucrul cel mai important care trebuie sa convinga lipseste. Intotdeauna faptele vorbesc si in privinta asta nu poate face nimeni nimic. Cand vad spitalele pline si oamenii in nevoie, existenta lui Dz bun, puternic si iubitor e invalidata si orice avalansa de cuvinte oricat de frumoase ar fi, nu poate suplini lipsa lui Dz. Cand Dz va insanatosi toti oamenii bolnavi si va ajuta toti oamenii in nevoie cu exceptia mea care nu-i cer nimic, atunci voi crede in el, dar se pare ca lucrul asta nu se va intampla niciodata.