| AvalohAlyn a întrebat:

O intrebare ciudata,dupa ce mori,mai traiesti in vreun fel? Sufletul este nemuritor se spune, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| aabaaab3278 a răspuns:

Se spun multe lucruri, dar eu cred ca un adevar in viata dupa moarte exista. Absolut toate religiile sustin asta, de unde pana unde i-ar fi trecut omului prin cap ca va mai exista ceva dupa moarte? Ma intreb de ce dintr-o data le-ar fi trecut prin cap sa spuna asa ceva?
Intr-adevar, din punct de vedere psihologic este linistitor sa stii ca dupa moarte vei avea parte de o alta viata fara grijile de pe Pamant. Dupa parerea mea, este o probabilitate mare ca noi sa avem inca o viata dupa moarte, pentru ca in Univers, nimic nu moare, totul se regenereaza, nu vad de ce moartea ar fi un sfarsit atata timp cat in natura nimic nu moare, ci se reface.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in ce-a spus Iisus: oricine crede in El, chiar daca va muri, va trai; si oricine traieste si crede in El, nu va muri in veac. - Ioan 11, 23-27

Aparitia post-mortem a lui Moise pe muntele Tabor, la momentul Schimbarii la faţă a Domnului Iisus Hristos, e o dovada ca exista viata si dupa moartea fizica.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Exista extraordinar de multe istorisiri, pe net si in alta parte daca veti cauta ale oamenilor intrati in moarte clinica.
Privirea propriului trup, neinsufletit, este caracteristica cel mai des intalnita in astfel de istorisiri.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Oamenii intrati in moarte clinica nu sunt morti. Moartea e un proces, nu e ceva instantaneu, dureaza ore intregi. Cateodata poate dura si zile.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Posibil sa ai dreptate. Dar relatarile, acest fenomen nu pare interesant? Ai o alta varianta?

| Chimied a răspuns:

Da, sufletul este "nenuritor", nu inceteaza sa existe din moment ce nu este material. Moartea reprezinta despartirea sufletului de trup. Omule, citeste Biblia si cartile Sfintilor Parinti si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile. Nu mai pune intrebari aici ca din cate vad categoria religie s-a transformat in ateism. Numa' bine!

| Oxymorone a răspuns:

Intreaba un pacient ramas o luna in moarte clinica.

| Darr1u5 a răspuns:

Asculta te rog povestea acestui om, impreuna si cu alte persoane. Nu te speria ca are o ora jumate.
https://www.youtube.com/watch?v=nMOHOpeDoII

Ca el au mai fost mai multe persoane. Dupa ce te uiti la el, sa ma anunti. Mersi.