| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateista, iar asta imi creeaza cateva probleme cu crestinii. Chiar azi am purtat o discutie cam aprinsa cu un crestin, iar eu cu toate ca i-am zis, citez: "Eu nu incerc sa te conving sa devii ateu, deci nu incerca nici tu sa ma convingi sa devin crestina!", el tot a continuat sa imi spuna tare si raspicat sa ma duc la psiholog si apoi sa vorbesc cu un preot. Dar cu ce ma ajuta asta? O sa ma ajute oare sa cred in Dumnezeu? Nu..si am mai avut cateva discutii pe tema aceasta cu, crestinii, dar mereu conversatiile s-au sfarsit cu inegalabilul: "Esti posedata de satana!" Acum porecla mea in scoala de unde provin e "Satanista". Nu spun ca este ceva rau, mai bine sa fiu o "Satanista" decat o fanatica religioasa. Totusi, cel mai enervant lucru e ca eu nu am nimic cu cei religiosi, fiecare crede in ce vrea, dar si cand vad ca ei se aprind doar cand afla ca eu sunt ateista.e prea mult pentru mine! Am avut chiar un amic care m-a facut "nebuna" dupa ce a aflat ca eu nu cred in Yahwe sau ma rog, Dumnezeu cum spun ceilalti. Nu vreau ca, crestinii sa ma inteleaga gresit, dar daca noi nu avem nimic cu voi...Voi de ce va luati de noi? La urma urmei cine e mai nebun? Noi, cei care nu credem in nici o divinitate sau voi cei care credeti intr-o carte in care sunt scrise intamplari ilogice care nu pot fi dovedite? Acum as dori doar sa gasesc ceva oameni cu mintea deschisa ca sa stiu ca ateismul nu este chiar in minoritate. Va multumesc tuturor! Pace!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fanaticii religiosi se conduc dupa motto ul "Crede si nu cerceta" asa ca nu vei reusi niciodata sa le explici nimic

77 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ayumii):

As vrea sa-ti pun o intrebare. Daca nu sunt prea indiscret. Ai fost crestina cand erai mica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa crezi si sa nu cercetezi nu inseamna sa fii fanatic. esti fanatic cand nu mai crezi si incerci sa demonstrezi ca o faci facand tot felul de devotiuni ca pe un sport.

| Ayumii a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Provin dintr-o familie de crestini, prin urmare am fost indoctrinata de mica. Deci da, am fost crestina cand eram mica, dar cu varsta au aparut si intrebarile la care singurul raspuns pe care il primeam era ''Cauta in biblie! Acolo ai toate raspunsurile de care ai nevoie.''

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

happy ma bucur sa citesc asta! Indoctrinatii sunt cu orizontul restrans, daca incerci sa ii ajuti mai mult rau le faci.din frici nu au puterea sa vada ce vezi tu spirit liber.fa-le un bine si nu incerca sa ii contrazici, lasa-i cu ale lor. Tu cu alte tale.nu trebuie sa demonstrezi nimic in fata nimanui.iar mentalitatea ta sa stii ca nu este in afara legii lui dumnezeu, asa ca, sa eviti o altercatie inutila zii ca ei si fa ca tine.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa o sa fac. Multumesc pentru sfaturi si sustinere. big grin Ma bucur ca mai exista oameni asa ca tine pe pamant. Din cate vad ai o personalitate interesanta smug si o minte deschisa si apreciez asta. Iti doresc tot binele din lume si sper sa traiesti cum crezi tu de cuviinta ca este mai bine! big grin

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Ayumii):

Asa-i, mereu cel destept va ceda. Nu ii mai baga in seama, nu le mai da apa la moara si nu te schimba pentru nimeni si nimic.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ayumii):

Mie parintii imi spuneau ca n-am voie sa intreb asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Ma sigur tu esti atee? big grin

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea este: Ce te face sa crezi ca nu sunt? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Modul tau de gandire si de relationare cu cei din jur.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa ma fac placuta celor din jurul meu, acum daca ei si accepta modul in care ma fac placuta e partea a doua. laughing Nu stiu daca tu consideri ca am o un mod de gandire bun sau rau, dar oricum ar fi e ok, iti respect parerea. Toate cele bune! Take care! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Tot ce pot sa spun este ca, nu trebuie sa ne facem placuti in fata nimanui.important este sa fim noi insine ca, de judecat, placut/neplacut oricum nu scapam deoarece diecare are dreptul la peopria opinie. happy

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma, n-am cea mai buna viata.laughing Dar cand viata iti da lamai, le arunci si cumperi mere, nu?laughing In ultimul timp am fost super ok, dar ziua de azi nu a fost prea buna...Imi pare rau daca te deranjez cu problemele mele.Eu doar simt nevoia sa ma descarc putin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

happy

| Verdii a răspuns:

Draga Alina, eu sunt crestina Greco-Catolica ( fata de preot) si am vazut discutia ta cu alec tanar. Dupa parerea mea nici acei falsi crestini care ti-au spus posedata si satanista sa stii ca degeaba i-ai numit crestini fanatici pentru ca daca te-au injurat in modul asta nu pot fi numiti crestini.La fel in cazul alora care te injura in nenumarate moduri. Aceia nu sunt crestini adevarat sunt doar asa cu gura! Vis a vis ce ai spus tu am vrut sa iti transmit ce m-a invatat tatal meu fiind un preot bland probabil nu cum sunt aceia de care ai auzit de pe site-uri prestesti date pe net. Tatal meu e mai tanar iar eu de la el imi iau sfaturile deoarece este asa mai tineresc si nu-i genul ala de preot cu barba si chestii. El imi spunea caci credinta este in sufletul fiecaruia. nu neaparat intr-o biserica. fiecare din orice confesiune se poate mantui nu neaparat daca merge la nu stiu ce biserica. Ci, dupa faptele sale. daca se comporta bine in societate nu judaca lumea si chestii de genul. ma intelegi. Sper ca te-am ajutat iar aceia care te-au batjocorit nu sunt crestini! sunt niste falsi asa ca ei nu pot fi numiti fanatici nici cat negrul de sub unghie!

| Ayumii a răspuns (pentru Verdii):

Vorbe frumoase graiesti, draga Verdii. Imi place ca gandesti lucid. Mai rar persoane asa ca tine. happy De ajutat, da m-ai ajutat si apreciez ca nu esti genul care judeca pe cineva. Se pare ca am folosit intr-un context gresit cuvantul ''fanatic'', multumesc ca m-ai ajutat sa imi dau seama! Tatal tau la fel, din cate mi-ai descris, este un om laudabil. Viata usoara, draga Verdii si multumesc pentru tot ce m-ai sfatuit! happy

| Verdii a răspuns (pentru Ayumii):

Multumesc, la fel! Ma bucur ca ti-am fost de mare ajutor. Asa ca in viitor nu asculta pe cei care se comporta urat si chestii de genul adica sunt manelisti pana-n talpi acasa, iar cand merg la Biserica vin cu baticuri de 10 metri si chestii de genul. Crede-ma am vazut de-astia si la noi la Biserica. Nu-i baga in seama :* Succes pe viitor!