| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateista, iar asta imi creeaza cateva probleme cu crestinii. Chiar azi am purtat o discutie cam aprinsa cu un crestin, iar eu cu toate ca i-am zis, citez: "Eu nu incerc sa te conving sa devii ateu, deci nu incerca nici tu sa ma convingi sa devin crestina!", el tot a continuat sa imi spuna tare si raspicat sa ma duc la psiholog si apoi sa vorbesc cu un preot. Dar cu ce ma ajuta asta? O sa ma ajute oare sa cred in Dumnezeu? Nu..si am mai avut cateva discutii pe tema aceasta cu, crestinii, dar mereu conversatiile s-au sfarsit cu inegalabilul: "Esti posedata de satana!" Acum porecla mea in scoala de unde provin e "Satanista". Nu spun ca este ceva rau, mai bine sa fiu o "Satanista" decat o fanatica religioasa. Totusi, cel mai enervant lucru e ca eu nu am nimic cu cei religiosi, fiecare crede in ce vrea, dar si cand vad ca ei se aprind doar cand afla ca eu sunt ateista.e prea mult pentru mine! Am avut chiar un amic care m-a facut "nebuna" dupa ce a aflat ca eu nu cred in Yahwe sau ma rog, Dumnezeu cum spun ceilalti. Nu vreau ca, crestinii sa ma inteleaga gresit, dar daca noi nu avem nimic cu voi...Voi de ce va luati de noi? La urma urmei cine e mai nebun? Noi, cei care nu credem in nici o divinitate sau voi cei care credeti intr-o carte in care sunt scrise intamplari ilogice care nu pot fi dovedite? Acum as dori doar sa gasesc ceva oameni cu mintea deschisa ca sa stiu ca ateismul nu este chiar in minoritate. Va multumesc tuturor! Pace!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fanaticii religiosi se conduc dupa motto ul "Crede si nu cerceta" asa ca nu vei reusi niciodata sa le explici nimic

| Ayumii a răspuns (pentru suntserios):

Am observat, dar e chiar enervant cand ei incearca sa-si impuna vehement punctul lor de vedere cu toate ca nu ii baga nimeni in seama. :'(

77 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pocăieşte-te până nu e prea târziu! Să te ierte Domnul!

http://www.tpu.ro/......a-dreapta/

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea si in Biblie, Dumnezeu nu obliga pe nimeni ca sa creada in El.Iar daca Dumnezeu nu obliga, nici noi nu avem acest drept.Un crestin adevarat, respecta dreptul la opinie al celor din jur.

| Duucu a răspuns:

Tu ești idioată, nu ateistă.Hai să ne plăngem fiecare cănd suntem contraziși.Toți intelectualii apăreți pe internet. Ține părerea despre existența/inexistența unei zeități pentru tine.

| Ayumii a răspuns (pentru Duucu):

Imi pare rau daca te-am jignit cu ceva. Nu intentionam asta. Totusi...hai sa respectam TPU si sa nu folosim cuvinte jignitoare. Uite...tu nu ma cunosti pe mine si nici eu pe tine si as zice sa nu aruncam vorbe in vant fara sa fim cunoscatori in cauza. Apreciez efortul pe care l-ai facut pentru a raspunde si chiar iti dau dreptate intr-un fel, e vina mea ca am ajuns din curiozitate pe aici si ca am vrut sa impartasesc idei cu altii. Bine punctat cu ''Tine parerea despre existenta/inexistenta unei zeitati pentru tine.'' Iti dau dreptate si aici, nu am cum sa te contrazic, ar fi trebuit sa nu postez. Inca o data iti multumesc pentru efortul de a bate la tastatura pentru a-mi raspunde. big grin

| Duucu a răspuns (pentru Ayumii):

Ciudat răspuns, mă așteptam să mă ataci înapoi laughing mă bucur că ai înțeles mesajul pănă la urmă.

| Ayumii a răspuns (pentru Duucu):

E ok, nu sunt chiar atat de impulsiva.laughing Si eu ma bucur ca ai incercat sa ma ajuti. big grin

| usuk a răspuns:

Atei sunt o minoritate, ce-i drept; asta, pentru ca e mai usor sa le spui oamenilor ca au fost "creati" de ceva si nu ca, au evoluat din "ceva"
(e mai usor sa-i duci cu zaharelu')
gandeste-te bine, mie unul, mi-a luat ceva timp pana sa-mi dau seama, insa e ADEVARAT! omul care are nevoie de un "prieten" imaginar ale carui legi sa se comporte ca un "tampon" pentru eventualele lui crize de nervi este cel mai inapoiat si cel mai rau om
-nu mi-a venit sa cred ca uni oameni nu fac rau altora doar din simplul motiv ca nu mai primesc "vesnicia"-pentru mine, acesti oameni sunt cei mai periculosi
cu timpul, ai sa-ti gasesti si tu oameni buni, cu care sa poti conversa cel putin "decent"-numai bine

| Ayumii a răspuns (pentru usuk):

Multumesc pentru sustinere! De restul ce sa mai zic...Ai dreptate. big grin Totusi mereu vor exista oameni cu o minte mai luminata si sper sa se trezeasca tot mai multi la realitate. Nu putem sa stam cu mainile in san, mai ales cand vedem ca incet-incet lumea asta se prabuseste. Noi suntem schimbarea!

| RAY a răspuns:

Alina nimeni nu crede in dumnezeu, fiecare crede in propiul interes si atat, aia care te fac satanista habar nu au de biblie nu vb de religia lor etc si de comportamentul lor care nu are vreo legatura cu iisus, fi calma crestini sunt toti cu numele asa am patit-o si eu in biserica zisi ca sunt sfinti afara draci cu coarne asa sunt crestini in fata te iubesc pe la spate te ucide, fi fricita ca accepti realitatea si nu ai nevoie de zeii te admir sa stii, orice om rational e ateu

| Ayumii a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur ca ai concepte asemanatoare cu ale mele. Admir oamenii care nu se ascund dupa deget si nu traiesc in minciuna.

| RAY a răspuns (pentru Ayumii):

Alina oamenii cred doar pentru ca le satisface dorintele citeste freud sa vezi ca prefacatoria, falcitatea mipocrizia sunt ceea ce ne definesc, eu am fost la bise am vazut numa prefacuti si falsi omul bun nu sta in biserica el e bun peste tot

| Mădă0611 a răspuns:

Eu misun la categoria asta pentru amuzament si pentru a da o palma oricui intinde mana sa loveasca pe cel care nu crede ca el, la fel, nu ma intereseaza sa-i conving sa nu creada in prietenul lor imaginar, le-as cere imposibilul la cum ii stiu, adica e nevoie de minte, dar am observat ca crestinii sunt niste ipocriti care se victimizeaza constant, am aflat si de ce: cica dumnezeu ar fi bun, dar pedepseste pacatul, lumea nu e buna pentru ca nu e creata de el, dar oamenii vor bine, bine pentru ei, cum ziceam, lumea nu e buna, dumnezeu e bun, care ar fi explicatia? Paaai, dumnezeu pedepseste omenirea pentru pacatele unora, adica a celor care nu gandesc ca cei care cred ca detin adevarul, de aceea unii i-ar omori pe necredinciosi, totul pentru binele lor, nu ca le-ar pasa de sufletul aproapelui, cum spun cand o iau razna ca nu pot prosti pe cineva, totul pentru supravietuire, si e ciudat ca vor sa supravietuiasca daca dorinta, sau scopul lor, e sa ajunga langa cel care i-a creat, niste jalnici, patetici, ipocriti, mincinosi demni de mila. Libertatea religiei nu inseamna ca adepul uneia are dreptul sa hartuiasca in vreun fel alta persoana, astia ar trebui amendati.

| Ayumii a răspuns (pentru Mădă0611):

In biblie scrie ca trebuie sa-ti iubesti aproapele, iar crestinii nu prea aplica astalaughing Invidia, ura si lasitatea domina printre ei. Nu ma cred mai presus, dar sa fim seriosi...Cum sa ma trimita la psiholog sau sa vorbesc cu profesoara de religie pentru a-mi rezolva ''problemele''? laughing

| Holiday a răspuns:

Stai linistita, mai sunt persoane care cred la fel ca tine, pe zi ce trece tot mai multi inteleg ca toate povestile astea religioase, si ma refer la orice religie, sunt doar fantezii. Agresivitatea verbala e caracteristica unora care nu au argumente logice, incearca si ei pe orice cale sa convinga.

| Ayumii a răspuns (pentru Holiday):

Cel mai bun argument al crestinilor cred ca este: ''Eu am dreptate, tu vei arde in iad.'' laughing Asta se intampla cand discutia sau ma rog, contrazicerea cum zicea si @wolfgangamadeuswoltfram, ajunge intr-un punct critic. Efectiv se blocheaza si nu mai stiu ce sa spuna, deci cel mai bun argument pe care il pot da e cel prezentat mai sus.laughing

| sublime89 a răspuns:

Din pacate, 96% dintre romani sunt crestini, deci ateii sunt inca minoritari. In alte tari insa, unde oamenii sunt mult mai educati, ateii/agnosticii chiar au ajuns majoritari. Sa speram ca intr-o zi va ajunge si Romania acolo. Poate noi nici nu vom mai trai atunci.
Colegii tai sunt niste indoctrinati care se duc la scoala degeaba. De aceea e si invatamantul romanesc atat de slab, pentru ca e facut special pentru astfel de fanatici religiosi. Toata lumea invata religie la scoala, dar nimeni nu invata stiinta adevarata. Dovezile nu conteaza la noi, doar basmele primitive.

| Ayumii a răspuns (pentru sublime89):

In ziua de azi majoritatea sunt crestini doar cu numele. Aproximativ jumatate, daca nu cumva mai mult nici macar nu au citit biblia. Colegii mei sunt manelisti. :'( N-am o problema cu asta, dar cand imi sar mie in gat ca de ce ascult ''muzica mea de morti'' e prea mult. straight face Si pedeasupra ei ma condamna ca am o mentalitate diferita de a lor. Ok...am inteles, dar stii cum e vorba:''Voi radeti de mine ca nu sunt la fel ca voi, iar eu rad de voi ca sunteti toti la fel.'' Pe viitor sper ca oamenii sa devina ceva mai constienti de ceea ce sunt si nu mai sa stea cu frica in san ca daca nu se roaga sau daca nu se duc la biserica vor arde in iad...

| sublime89 a răspuns (pentru Ayumii):

Exact. De fapt, e dovedit faptul ca ateii/agnosticii stiu mult mai multe lucruri despre religia crestina decat stiu crestinii. Cititul e de obicei prea dificil pentru ei. Chiar ma asteptam sa spui ca sunt si manelisti. Inca o dovada ca trebuie sa fii foarte "cult" ca sa fii crestin. Sa te bucuri ca astfel de oameni sunt impotriva ta si ca nu te intelegi cu ei. Eu unul nu mi-as dori niciodata sa fiu apreciat de persoane cum sunt ei.

| Ayumii a răspuns (pentru sublime89):

Sper ca lucrurile o sa se schimbe cand o sa ma mut. Poate o sa gasesc mai multe persoane cu aceleasi concepte in viata ca mine. De aceea am renuntat si la televizor, nu mai suport sa vad cum e promovata prostia si nu ma intereseaza ce chestii incearca sa ne bage pe gat mass-media.

| sublime89 a răspuns (pentru Ayumii):

Depinde unde te muti. Sper si eu sa nimeresti intr-un loc mai bun. Eu n-am renuntat la tv, dar ma uit doar la cateva canale mai de calitate, cum ar fi cele de documentare. Posturile romanesti lasa de dorit.

| Miauti a răspuns:

''Daca ai cunoastere nu vb despre ea cu altii, deoarece te vor crede nebuna Nici cu cei care fac parte din grupul tau nu tr sa vb despre ceea ce sti, deoarece vor fi gelosi pe cunoasterea ta''

| Ayumii a răspuns (pentru Miauti):

Hm...Interesant, asta imi da de gandit. big grin Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateii nu sunt o minoritate.Sunt multi care se ascund de teama, de teama de a nu fi aratati cu degetul, din moment ce crestini sunt mai numerosi.M-am numarat printre atei convinsi aproape 100%, neascunzandu-ma, dar m-am intors si am inteles ce n-am vazut multi ani la rand.Cred in Dumnezeu acum, acest lucru nu-l poti dobandi decat prin cercetare si cunoastere, daca vrei, sau printr-un semn trimis de sus cum mi s-a intamplat mie.Ideea e ce fel de semn primesti pentru a te intoarce inapoi spre credinta...happyRamane de vazut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iaca eu is crestin si nu am nimic cu ateii.nu ai purtat nici o discutie, ci o contrazicere pe tema; care e el mai tare din parcare.nu santem in concurs cu nimeni, nici in razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da unde ai vazut fanatici religiosi? ca eu in afara de musulmanii aia fundamentalisti, nu prea am mai auzit de altii? tu stii ce e un fanatic?

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin ''fanatic religios'' voiam sa ma refer strict la acei crestini inversunati religios. Acei crestini, care daca iti impui punctul de vedere se simt ofensati si mai ca ar sari la bataie pentru a-si apara dumnezeul.

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Si cati din astia ai intalnit? nu ai nici un motiv sa minti fiindca tu nu vei fi pedepsita de nimeni. deci cati crestini au sarit la bataie la tine?

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis, citez: '' care daca iti impui punctul de vedere se simt ofensati si mai ca ar sari la bataie pentru a-si apara dumnezeul.'' Nu ma intelege gresit, nu am zis ca sar la bataie, am zis ''mai ca ar sari la bataie''. Adica se enerveaza asa dintr-un nimic, cum s-ar spune...

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa iti raspund si la intrebare: Nu am intalnit nici un crestin care sa sara la bataie pentru acest fapt. Dar na... Vorba vine.

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Alino? voi ateii poate nici in fund nu va doare ce va iese din gura.dar la noi la crestini asta spurca pe om.fiindca ce intra pe gura, merge la hazna.dar ce iese din gura vine din inima deci daca ai minte si gura.ai mare grija ce scoti din ele fiindca vorbele rostite ori scrise au efect.batul de chibrit, e mic.dar ai vazut ce foc mare aprinde? si limba omului in gura e mica.dar se invarte precum un titirez.si ce scandaluri starneste? deci nu mai spune VORBA vine, ca nu vine singura.iar daca vorbim sa vorbim ce se cuvine nu aiurea asa fara sa tinem cont daca vorba alina.ori loveste.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, aici se pare ca a fost geseala mea, deci scuzele mele.laughing Pe viitor voi incerca sa imi aleg mai bine cuvintele. Eh...Omul nu este perfect pana la urma. Din greseli se invata.

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Eiii nu e o greseala atat de mare, pe care sa nu o fi facut oricare dintre noi.si apoi vorba romanului are doua intelesuri ca nu tii niciodata ce vrea sa spuna.sanatate.dar in biblie scrie; vorba voastra sa fie DA pentru da, si NU pentru nu.ce vine in plus, trebuie avut grija.

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Si ateii care procedeaza ca fanaticii religiosi sunt cu carul, nu prea departe, ii gasesti chiar si aici pe TPU. Cum dai un raspuns la o intrebare din categoria "Religie" si afirmi ceva pro divinitate cum sar si insulta, contrazic. Si daca ai sa stai sa vizualizezi voturile unui astfel de raspuns pro divinitate ai sa observi ca toate sunt bifate cu "eronat" sau "nefolositor" intr-un mod prostesc, chiar si raspunsuri gen "fii mai explicit ca nu inteleg". Asta demonstreaza rautate, rautate provenita din inversunarea cu care isi sustin ateismul. Parca inversunatii sunt unii si aceeasi cu fanaticii, nu? happyProbabil in scurt timp si raspunsul acesta al meu va primi cateva voturi negative, nici nu ma astept la altceva avand in vedere la cati fanatici ai ateismului sunt pe acest site si ma abtin cu greu sa dau nume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" La urma urmei cine e mai nebun?"
Cel care nu stie sa-ti tina gura.
Daca esti ateu nu trebuie sa o stie toata lumea.
Eu daca strig in gura mare cum vad lucrurile imi sar in cap si crestinii si ateii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,Alina. ce inseamna sa fii ateu? impartaseste putin si punctul tau de vedere. multumesc.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, a fii ateu din punctul meu de vedere inseamna a nu crede in nici o divinitate. Eu merg pe ''Daca nu vad sau nu exista dovezi concrete, nu exista.'' Nu stiu daca m-am exprimat foarte explicit, dar sper ca s-a inteles unde bat.

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Asta e opinia ta si o respect. Din cate am citit am inteles ca respecti opinia celorlalti, alegi sa nu iti impui punctul de vedere(ceea ce inseamna ca nu doresti sa incalci liberul albiyru al nimanui, esti pacifista-ce sa zic sunt legi divine pe care tu nu le incalci ba mai mult sin cate vad vrei sa traiesti in armonie cu toti. Fanaticii religiosi pot di recunoscut usor prin modul lor abuziv de a te convinge, constrange de le lua drumul(oamenii acestia trebuiesc intelesi, din frica de dumnezeu ei inteleg putin cam gresit unele intelegeri, din frici le redau la fel etc.)cel mai bine este sa eviti astfel de discutii, fecare avem percepti diferite asupra realitatii si de aceea e bine sa nu judecam, sa nu constrangem ci mai degraba sa fim toleranti, intelegatori si sa ne vedem de drumul noatru. Nu trebuie sa demonstram nimanui cat suntem noi de extraordinari, plini de inteligenta si ca lumea e la degetul nostru mic. Fii tu mai inteleapta cu 5 secunde(spunea cineva).

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

In general sunt pacifista, las de la mine. Bineinteles exista si exceptii cand ma aprind prea repede. laughing Eu ma ghidez in viata dupa anumite ''legi'' daca se pot numi asa.
1.Fiecare om e frumos in felul lui si trebuie acceptat.
2.Nu impune reguli nimanui, pentru ca acolo se sfarseste si libertatea ta.
3.Toti suntem un intreg si daca arunc cu pietre in cineva, arunc in mine.
4.Traieste in prezent, este singurul adevar viu, trecutul e mort, iar pentru viitor nu are rost sa ne ingrijoram.
5.Nu le fa altora ce nu ti-ai face tie.
6.Nimic nu-mi poate face rau, totul e construit pentru mine si inspre binele meu.
7. Oamenii ar trebui sa-si dea seama ca pot ajunge oriunde cu putina munca, succesul vine dupa munca, transpiratie si rezistenta.
8.Sa nu ai frica de nimeni, viata e o joaca.
9. Daca gresesti in viata, sa nu-ti para rau, toti invatam din greseli.
10.Nu fii ceea ce nu esti.
laughing Ciudat, astea sunt ca un fel de 10 porunci adaptate la normele mele de viata. Deabea acum am observat.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

happy ma bucur sa citesc asta! Indoctrinatii sunt cu orizontul restrans, daca incerci sa ii ajuti mai mult rau le faci.din frici nu au puterea sa vada ce vezi tu spirit liber.fa-le un bine si nu incerca sa ii contrazici, lasa-i cu ale lor. Tu cu alte tale.nu trebuie sa demonstrezi nimic in fata nimanui.iar mentalitatea ta sa stii ca nu este in afara legii lui dumnezeu, asa ca, sa eviti o altercatie inutila zii ca ei si fa ca tine.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa o sa fac. Multumesc pentru sfaturi si sustinere. big grin Ma bucur ca mai exista oameni asa ca tine pe pamant. Din cate vad ai o personalitate interesanta smug si o minte deschisa si apreciez asta. Iti doresc tot binele din lume si sper sa traiesti cum crezi tu de cuviinta ca este mai bine! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Ma sigur tu esti atee? big grin

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea este: Ce te face sa crezi ca nu sunt? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Modul tau de gandire si de relationare cu cei din jur.

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa ma fac placuta celor din jurul meu, acum daca ei si accepta modul in care ma fac placuta e partea a doua. laughing Nu stiu daca tu consideri ca am o un mod de gandire bun sau rau, dar oricum ar fi e ok, iti respect parerea. Toate cele bune! Take care! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

Tot ce pot sa spun este ca, nu trebuie sa ne facem placuti in fata nimanui.important este sa fim noi insine ca, de judecat, placut/neplacut oricum nu scapam deoarece diecare are dreptul la peopria opinie. happy

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma, n-am cea mai buna viata.laughing Dar cand viata iti da lamai, le arunci si cumperi mere, nu?laughing In ultimul timp am fost super ok, dar ziua de azi nu a fost prea buna...Imi pare rau daca te deranjez cu problemele mele.Eu doar simt nevoia sa ma descarc putin...

| anonim_4396 explică (pentru Ayumii):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa crezi si sa nu cercetezi nu inseamna sa fii fanatic. esti fanatic cand nu mai crezi si incerci sa demonstrezi ca o faci facand tot felul de devotiuni ca pe un sport.

| DarkAndDreary a răspuns:

Mi se mai intampla si mie. Cand lumea afla ca sunt ateu primesc replici de genu': "Cum sa nu crezi in Dumnezeu? El ne tine pe pamantu' asta" sau "Am impresia ca tu nu esti pamantean...".
Parintii stiu ca-s ateu dar nu prea le pasa. Colegii nu stiu nimic, in afara de doi care sunt si ei atei.

| Ayumii a răspuns (pentru DarkAndDreary):

As vrea sa gasesc mai des persoane asa ca tine.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ayumii):

I know that feel.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Draga mea, vrei sa zici ca esti atee, nu ateista! Cat despre controversele astea, nu vor avea niciodata sfarsit, cum un crestin nu iti poate dovedi tie ca Dumnezeu exista nici tu nu il poti convinge ca suntem singuri in Univers. Fiecare crede in ce vrea, cum vrea si asta e viata. Un crestin care se ia de un ateu incearca sa il aduca pe drumul cel bun (fie ca e bun fie ca nu), insa metoda folosita e una cam agresiva, ce nu i se potriveste unui crestin adevarat.

Sunt curioasa ce ti-ar zice psihologul, pentru ca in anul 2 invata o materie ce se numeste Psihologia Religiilor, care spune ca toti oamenii religiosi au un IQ mai mic decat ateii sau agnosticii, sunt mai influentabili, mai predispusi bolilor psihice si au creierul cam spalat, sa-i zicem. De asemenea mai spune acolo ca religia este doar o arma de manipulare a omului, arma ce o poate folosi si psihologul pe omul religios cand vrea sa obtina rezultate maxime.

Sa iti raspund si la intrebarea cine e mai nebun....nebun e cel care se avanta in certuri ce nu au sfarsit, nebun e cel care incearca sa convinga morile de vant ca cerul e roz.

| Ayumii a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Multumesc pentru corectare.laughing Sincer eu chiar credeam ca e ''ateista'', dar daca stau sa ma gandesc mai bine, ai dreptate. Si la chestia cu psihologul..chiar ma gandeam la ceea ce spuneai si tu. big grin Si in ultima parte ai foarte mare dreptate si imi pare chiar rau ca nu m-am gandit si eu.laughing Pana la urma...cel mai destept cedeaza, nu?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Ayumii):

Asa-i, mereu cel destept va ceda. Nu ii mai baga in seama, nu le mai da apa la moara si nu te schimba pentru nimeni si nimic.

| DaDuSH a răspuns:

Asa sunt toti crestinii, porti o discutie cu ei in care iti dau ei diferite argumente pe care ei le cred iar atimco cand tu (ateul/ateea) spui ceva cu sens si i-ai dat gata incep sa te jigneasca si sa te injure, spunand ca discutia s-a incheiat. Aveam discutii din astea cu un prieten foarte bun si tot timpul cand ziceam ceva la care nu mai avea raspuns zicea ceva de genul: "Lasa ca vorbim altadata despre asta" odata mi-a zis "De ce te iei de mine ca nu sunt documentat" (sau ceva asemanator). Mi s-a parut ciudat faptul ca el care merge la biserica in fiecare duminica si la fiecare sarbatoare nu e documentat. Nu mergi undeva sa te inchini unei zeitati daca nu stii nimic despre acea zeitate. Degeaba te duci si te rogi daca nu ai argumente pe care tu sa le crezi si cu care sa iti sustii credita si existenta divinitatii.
Sfatul meu e ca atunci cand incepi sa vorbesti cu cineva despre asta sa stabilesti niste reguli pe care amundoi sa le respectati. De exemplu: Zici tu ceva, eu tac si la sfarsit iti spun parerea mea despre ce ai zis, daca se intampla sa nu ma crezi, iti aduc argumente, dovezi ca s-a intamplat si dezbatem, calm si frumos.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta happy

| Ayumii a răspuns (pentru DaDuSH):

Azi am avut religie si profesoara de religie ne-a explicat diferite motive si a adus si cateva argumente cum ca Dumnezeu exista. Subtillaughing dar toate alea le-a explicat ca sa ma aduca pe ''calea cea buna''. Si eu zambeam si dadeam aprobator din cap pentru ca o respect, stiu ca este o femeie buna la suflet. Totusi m-a deranjat ca vrea sa ma aduca de partea crestinismului intr-un mod subtil. straight face
Cum ziceam si in niste posturi anterioare, unii crestini sunt doar cu numele. Prefer sa nu mai vorbesc despre subiectul ''religie'' cu alti crestini pentru ca nu ma pot abtine si ma enervez cand vad ce ingamfati sunt unii. Mi-ai ridicat totusi moralul si apreciez asta. Multumesc!

| Ayumii a răspuns (pentru Polonic1):

E putin cam extrem pentru minelaughing Mai bine nu risc sa-mi iau cafteala de la crestinopati.

| RockOrNothin a răspuns:

E alegerea ta ce ești și ce nu.
Decât să vă luați "în gură", eu zic să încerci să le arăți DE CE ești așa. Iar dacă ei zic ceva că "trebuie să te schimbi", dă și tu o replică "o să încerc" și poate te lasă în pace...
Zic și eu.

| Ayumii a răspuns (pentru RockOrNothin):

Nu prea imi sta in fire sa spun ceva ce nu cred... Poate pe viitor o sa gasesc si oameni care sa nu ma judece dupa credinta.

| RockOrNothin a răspuns (pentru Ayumii):

happy Lasă-i, oricum, în pace, nu mai intra în vorbă cu ei. Dacă nu vor să înțeleagă, aia e. Lasă-i pe ei să se frustreze din cauza asta.
Oricum, din moment ce nu înțeleg că oamenii sunt diferiți, nu vor înțelege nici credința ta. happy

| Ayumii a răspuns (pentru RockOrNothin):

laughing Presupun ca acea persoana cu, care am avut discutia deja a vorbit cu psihologul scolii si profesoara de religie, iar in cateva zile o sa avem o ''discutie''. In cel mai rau caz o sa aduca pe cineva sa ma exorcizeze. laughing

| HiddenWorld a răspuns:

Asta mi s-a întâmplat şi mie, chiar cu o rudă.Tot îmi spunea să termin cu gândirea asta "bolnavă", să merg mai des la biserică laughing. Aducea argumente peste argumente ca să reuşească să mă convingă.Îmi venea să îi spun câteva, dar am sfârşit cu o expresie amuzată pe față, ca şi atunci când ai terminat de citit "Prostia omenească".

| Ayumii a răspuns (pentru HiddenWorld):

Bine macar ca mama mea nu ma baga in seama cand vine vorba de religie. Ea are o parere, eu o parere, iar in cele din urma totul se sfarseste cu un ''Cum sa nu crezi in Dumnezeu?'' si apoi isi continua treburile.laughing

| HiddenWorld a răspuns (pentru Ayumii):

Tata e ateu şi mama credinciosă.În familia noastră oricum nu se discută religie.Totuşi,mama îmi respectă alegerea.Asta mi s-a întâmplat cu un unchi pe care îl vezi la biserică în fiecare duminică şi la fiecare sărbătoare laughing.

| Ayumii a răspuns (pentru HiddenWorld):

Am inteles.laughing Cred ca parintii mei sunt ''mandrii'' de ceea ce au creat.laughing Nu pot spune ca sunt proasta, doar matematica ma depaseste. In rest parintii nu prea ma inteleg, ei sunt ocupati mai mereu cu munca si nu prea au timp sa vorbeasca cu mine. Intr-un fel e ok pentru mine pentru ca imi dau libertate, poate cam prea multa libertate.laughing Din fericire, sunt destul de constiincioasa, deci nu prea am cum sa ii dezamagesc, dar hai ca deja am sarit de la un subiect la altul si nu vreau sa ma pierd in detalii. big grin

| HiddenWorld a răspuns (pentru Ayumii):

Părinții mi-au dat libertate, nu mi-au planificat fiecare detaliu al vieții, cum fac alți părinți.Asta probabil pentru că sunt foarte ocupați.Aşa am ajuns cu timpul să studiez ceea ce mă înconjoară, să îmi formez o impresie proprie despre orice.Cât despre şcoală, am avut medii mari la toate materiile, dar cu profesoara noastră de matematică e cam greu să o înțelegi.Eu sunt fana fizicii, a biologiei şi a chimiei, deci am învățat să gândesc rațional şi să diferențiez realitatea de basm happy.

| Ayumii a răspuns (pentru HiddenWorld):

Eu sunt cu romana, biologia si engleza. laughing

| RAY a răspuns (pentru Ayumii):

Eu isi recomand si germana

| Ayumii a răspuns (pentru RAY):

Mersi! O sa tin cont. big grin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ayumii):

As vrea sa-ti pun o intrebare. Daca nu sunt prea indiscret. Ai fost crestina cand erai mica?

| Ayumii a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Provin dintr-o familie de crestini, prin urmare am fost indoctrinata de mica. Deci da, am fost crestina cand eram mica, dar cu varsta au aparut si intrebarile la care singurul raspuns pe care il primeam era ''Cauta in biblie! Acolo ai toate raspunsurile de care ai nevoie.''

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ayumii):

Mie parintii imi spuneau ca n-am voie sa intreb asa ceva.

| Verdii a răspuns:

Draga Alina, eu sunt crestina Greco-Catolica ( fata de preot) si am vazut discutia ta cu alec tanar. Dupa parerea mea nici acei falsi crestini care ti-au spus posedata si satanista sa stii ca degeaba i-ai numit crestini fanatici pentru ca daca te-au injurat in modul asta nu pot fi numiti crestini.La fel in cazul alora care te injura in nenumarate moduri. Aceia nu sunt crestini adevarat sunt doar asa cu gura! Vis a vis ce ai spus tu am vrut sa iti transmit ce m-a invatat tatal meu fiind un preot bland probabil nu cum sunt aceia de care ai auzit de pe site-uri prestesti date pe net. Tatal meu e mai tanar iar eu de la el imi iau sfaturile deoarece este asa mai tineresc si nu-i genul ala de preot cu barba si chestii. El imi spunea caci credinta este in sufletul fiecaruia. nu neaparat intr-o biserica. fiecare din orice confesiune se poate mantui nu neaparat daca merge la nu stiu ce biserica. Ci, dupa faptele sale. daca se comporta bine in societate nu judaca lumea si chestii de genul. ma intelegi. Sper ca te-am ajutat iar aceia care te-au batjocorit nu sunt crestini! sunt niste falsi asa ca ei nu pot fi numiti fanatici nici cat negrul de sub unghie!

| Ayumii a răspuns (pentru Verdii):

Vorbe frumoase graiesti, draga Verdii. Imi place ca gandesti lucid. Mai rar persoane asa ca tine. happy De ajutat, da m-ai ajutat si apreciez ca nu esti genul care judeca pe cineva. Se pare ca am folosit intr-un context gresit cuvantul ''fanatic'', multumesc ca m-ai ajutat sa imi dau seama! Tatal tau la fel, din cate mi-ai descris, este un om laudabil. Viata usoara, draga Verdii si multumesc pentru tot ce m-ai sfatuit! happy

| Verdii a răspuns (pentru Ayumii):

Multumesc, la fel! Ma bucur ca ti-am fost de mare ajutor. Asa ca in viitor nu asculta pe cei care se comporta urat si chestii de genul adica sunt manelisti pana-n talpi acasa, iar cand merg la Biserica vin cu baticuri de 10 metri si chestii de genul. Crede-ma am vazut de-astia si la noi la Biserica. Nu-i baga in seama :* Succes pe viitor!