| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateista, iar asta imi creeaza cateva probleme cu crestinii. Chiar azi am purtat o discutie cam aprinsa cu un crestin, iar eu cu toate ca i-am zis, citez: "Eu nu incerc sa te conving sa devii ateu, deci nu incerca nici tu sa ma convingi sa devin crestina!", el tot a continuat sa imi spuna tare si raspicat sa ma duc la psiholog si apoi sa vorbesc cu un preot. Dar cu ce ma ajuta asta? O sa ma ajute oare sa cred in Dumnezeu? Nu..si am mai avut cateva discutii pe tema aceasta cu, crestinii, dar mereu conversatiile s-au sfarsit cu inegalabilul: "Esti posedata de satana!" Acum porecla mea in scoala de unde provin e "Satanista". Nu spun ca este ceva rau, mai bine sa fiu o "Satanista" decat o fanatica religioasa. Totusi, cel mai enervant lucru e ca eu nu am nimic cu cei religiosi, fiecare crede in ce vrea, dar si cand vad ca ei se aprind doar cand afla ca eu sunt ateista.e prea mult pentru mine! Am avut chiar un amic care m-a facut "nebuna" dupa ce a aflat ca eu nu cred in Yahwe sau ma rog, Dumnezeu cum spun ceilalti. Nu vreau ca, crestinii sa ma inteleaga gresit, dar daca noi nu avem nimic cu voi...Voi de ce va luati de noi? La urma urmei cine e mai nebun? Noi, cei care nu credem in nici o divinitate sau voi cei care credeti intr-o carte in care sunt scrise intamplari ilogice care nu pot fi dovedite? Acum as dori doar sa gasesc ceva oameni cu mintea deschisa ca sa stiu ca ateismul nu este chiar in minoritate. Va multumesc tuturor! Pace!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fanaticii religiosi se conduc dupa motto ul "Crede si nu cerceta" asa ca nu vei reusi niciodata sa le explici nimic

77 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateii nu sunt o minoritate.Sunt multi care se ascund de teama, de teama de a nu fi aratati cu degetul, din moment ce crestini sunt mai numerosi.M-am numarat printre atei convinsi aproape 100%, neascunzandu-ma, dar m-am intors si am inteles ce n-am vazut multi ani la rand.Cred in Dumnezeu acum, acest lucru nu-l poti dobandi decat prin cercetare si cunoastere, daca vrei, sau printr-un semn trimis de sus cum mi s-a intamplat mie.Ideea e ce fel de semn primesti pentru a te intoarce inapoi spre credinta...happyRamane de vazut

NOname
| NOname a răspuns:

Pocăieşte-te până nu e prea târziu! Să te ierte Domnul!

http://www.tpu.ro/......a-dreapta/

| RockOrNothin a răspuns:

E alegerea ta ce ești și ce nu.
Decât să vă luați "în gură", eu zic să încerci să le arăți DE CE ești așa. Iar dacă ei zic ceva că "trebuie să te schimbi", dă și tu o replică "o să încerc" și poate te lasă în pace...
Zic și eu.

| Ayumii a răspuns (pentru suntserios):

Am observat, dar e chiar enervant cand ei incearca sa-si impuna vehement punctul lor de vedere cu toate ca nu ii baga nimeni in seama. :'(

| Ayumii a răspuns (pentru RockOrNothin):

Nu prea imi sta in fire sa spun ceva ce nu cred... Poate pe viitor o sa gasesc si oameni care sa nu ma judece dupa credinta.

| RockOrNothin a răspuns (pentru Ayumii):

happy Lasă-i, oricum, în pace, nu mai intra în vorbă cu ei. Dacă nu vor să înțeleagă, aia e. Lasă-i pe ei să se frustreze din cauza asta.
Oricum, din moment ce nu înțeleg că oamenii sunt diferiți, nu vor înțelege nici credința ta. happy

| Ayumii a răspuns (pentru RockOrNothin):

laughing Presupun ca acea persoana cu, care am avut discutia deja a vorbit cu psihologul scolii si profesoara de religie, iar in cateva zile o sa avem o ''discutie''. In cel mai rau caz o sa aduca pe cineva sa ma exorcizeze. laughing

| Ayumii a răspuns (pentru Polonic1):

E putin cam extrem pentru minelaughing Mai bine nu risc sa-mi iau cafteala de la crestinopati.

| RAY a răspuns:

Alina nimeni nu crede in dumnezeu, fiecare crede in propiul interes si atat, aia care te fac satanista habar nu au de biblie nu vb de religia lor etc si de comportamentul lor care nu are vreo legatura cu iisus, fi calma crestini sunt toti cu numele asa am patit-o si eu in biserica zisi ca sunt sfinti afara draci cu coarne asa sunt crestini in fata te iubesc pe la spate te ucide, fi fricita ca accepti realitatea si nu ai nevoie de zeii te admir sa stii, orice om rational e ateu

| Ayumii a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur ca ai concepte asemanatoare cu ale mele. Admir oamenii care nu se ascund dupa deget si nu traiesc in minciuna.

| RAY a răspuns (pentru Ayumii):

Alina oamenii cred doar pentru ca le satisface dorintele citeste freud sa vezi ca prefacatoria, falcitatea mipocrizia sunt ceea ce ne definesc, eu am fost la bise am vazut numa prefacuti si falsi omul bun nu sta in biserica el e bun peste tot

| Holiday a răspuns:

Stai linistita, mai sunt persoane care cred la fel ca tine, pe zi ce trece tot mai multi inteleg ca toate povestile astea religioase, si ma refer la orice religie, sunt doar fantezii. Agresivitatea verbala e caracteristica unora care nu au argumente logice, incearca si ei pe orice cale sa convinga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iaca eu is crestin si nu am nimic cu ateii.nu ai purtat nici o discutie, ci o contrazicere pe tema; care e el mai tare din parcare.nu santem in concurs cu nimeni, nici in razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da unde ai vazut fanatici religiosi? ca eu in afara de musulmanii aia fundamentalisti, nu prea am mai auzit de altii? tu stii ce e un fanatic?

| Ayumii a răspuns (pentru Holiday):

Cel mai bun argument al crestinilor cred ca este: ''Eu am dreptate, tu vei arde in iad.'' laughing Asta se intampla cand discutia sau ma rog, contrazicerea cum zicea si @wolfgangamadeuswoltfram, ajunge intr-un punct critic. Efectiv se blocheaza si nu mai stiu ce sa spuna, deci cel mai bun argument pe care il pot da e cel prezentat mai sus.laughing

| Ayumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin ''fanatic religios'' voiam sa ma refer strict la acei crestini inversunati religios. Acei crestini, care daca iti impui punctul de vedere se simt ofensati si mai ca ar sari la bataie pentru a-si apara dumnezeul.

| usuk a răspuns:

Atei sunt o minoritate, ce-i drept; asta, pentru ca e mai usor sa le spui oamenilor ca au fost "creati" de ceva si nu ca, au evoluat din "ceva"
(e mai usor sa-i duci cu zaharelu')
gandeste-te bine, mie unul, mi-a luat ceva timp pana sa-mi dau seama, insa e ADEVARAT! omul care are nevoie de un "prieten" imaginar ale carui legi sa se comporte ca un "tampon" pentru eventualele lui crize de nervi este cel mai inapoiat si cel mai rau om
-nu mi-a venit sa cred ca uni oameni nu fac rau altora doar din simplul motiv ca nu mai primesc "vesnicia"-pentru mine, acesti oameni sunt cei mai periculosi
cu timpul, ai sa-ti gasesti si tu oameni buni, cu care sa poti conversa cel putin "decent"-numai bine

| Ayumii a răspuns (pentru usuk):

Multumesc pentru sustinere! De restul ce sa mai zic...Ai dreptate. big grin Totusi mereu vor exista oameni cu o minte mai luminata si sper sa se trezeasca tot mai multi la realitate. Nu putem sa stam cu mainile in san, mai ales cand vedem ca incet-incet lumea asta se prabuseste. Noi suntem schimbarea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" La urma urmei cine e mai nebun?"
Cel care nu stie sa-ti tina gura.
Daca esti ateu nu trebuie sa o stie toata lumea.
Eu daca strig in gura mare cum vad lucrurile imi sar in cap si crestinii si ateii.

| HiddenWorld a răspuns:

Asta mi s-a întâmplat şi mie, chiar cu o rudă.Tot îmi spunea să termin cu gândirea asta "bolnavă", să merg mai des la biserică laughing. Aducea argumente peste argumente ca să reuşească să mă convingă.Îmi venea să îi spun câteva, dar am sfârşit cu o expresie amuzată pe față, ca şi atunci când ai terminat de citit "Prostia omenească".

| sublime89 a răspuns:

Din pacate, 96% dintre romani sunt crestini, deci ateii sunt inca minoritari. In alte tari insa, unde oamenii sunt mult mai educati, ateii/agnosticii chiar au ajuns majoritari. Sa speram ca intr-o zi va ajunge si Romania acolo. Poate noi nici nu vom mai trai atunci.
Colegii tai sunt niste indoctrinati care se duc la scoala degeaba. De aceea e si invatamantul romanesc atat de slab, pentru ca e facut special pentru astfel de fanatici religiosi. Toata lumea invata religie la scoala, dar nimeni nu invata stiinta adevarata. Dovezile nu conteaza la noi, doar basmele primitive.

| Ayumii a răspuns (pentru HiddenWorld):

Bine macar ca mama mea nu ma baga in seama cand vine vorba de religie. Ea are o parere, eu o parere, iar in cele din urma totul se sfarseste cu un ''Cum sa nu crezi in Dumnezeu?'' si apoi isi continua treburile.laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Eu misun la categoria asta pentru amuzament si pentru a da o palma oricui intinde mana sa loveasca pe cel care nu crede ca el, la fel, nu ma intereseaza sa-i conving sa nu creada in prietenul lor imaginar, le-as cere imposibilul la cum ii stiu, adica e nevoie de minte, dar am observat ca crestinii sunt niste ipocriti care se victimizeaza constant, am aflat si de ce: cica dumnezeu ar fi bun, dar pedepseste pacatul, lumea nu e buna pentru ca nu e creata de el, dar oamenii vor bine, bine pentru ei, cum ziceam, lumea nu e buna, dumnezeu e bun, care ar fi explicatia? Paaai, dumnezeu pedepseste omenirea pentru pacatele unora, adica a celor care nu gandesc ca cei care cred ca detin adevarul, de aceea unii i-ar omori pe necredinciosi, totul pentru binele lor, nu ca le-ar pasa de sufletul aproapelui, cum spun cand o iau razna ca nu pot prosti pe cineva, totul pentru supravietuire, si e ciudat ca vor sa supravietuiasca daca dorinta, sau scopul lor, e sa ajunga langa cel care i-a creat, niste jalnici, patetici, ipocriti, mincinosi demni de mila. Libertatea religiei nu inseamna ca adepul uneia are dreptul sa hartuiasca in vreun fel alta persoana, astia ar trebui amendati.

| Ayumii a răspuns (pentru sublime89):

In ziua de azi majoritatea sunt crestini doar cu numele. Aproximativ jumatate, daca nu cumva mai mult nici macar nu au citit biblia. Colegii mei sunt manelisti. :'( N-am o problema cu asta, dar cand imi sar mie in gat ca de ce ascult ''muzica mea de morti'' e prea mult. straight face Si pedeasupra ei ma condamna ca am o mentalitate diferita de a lor. Ok...am inteles, dar stii cum e vorba:''Voi radeti de mine ca nu sunt la fel ca voi, iar eu rad de voi ca sunteti toti la fel.'' Pe viitor sper ca oamenii sa devina ceva mai constienti de ceea ce sunt si nu mai sa stea cu frica in san ca daca nu se roaga sau daca nu se duc la biserica vor arde in iad...

| HiddenWorld a răspuns (pentru Ayumii):

Tata e ateu şi mama credinciosă.În familia noastră oricum nu se discută religie.Totuşi,mama îmi respectă alegerea.Asta mi s-a întâmplat cu un unchi pe care îl vezi la biserică în fiecare duminică şi la fiecare sărbătoare laughing.

| Ayumii a răspuns (pentru Mădă0611):

In biblie scrie ca trebuie sa-ti iubesti aproapele, iar crestinii nu prea aplica astalaughing Invidia, ura si lasitatea domina printre ei. Nu ma cred mai presus, dar sa fim seriosi...Cum sa ma trimita la psiholog sau sa vorbesc cu profesoara de religie pentru a-mi rezolva ''problemele''? laughing

| Ayumii a răspuns (pentru HiddenWorld):

Am inteles.laughing Cred ca parintii mei sunt ''mandrii'' de ceea ce au creat.laughing Nu pot spune ca sunt proasta, doar matematica ma depaseste. In rest parintii nu prea ma inteleg, ei sunt ocupati mai mereu cu munca si nu prea au timp sa vorbeasca cu mine. Intr-un fel e ok pentru mine pentru ca imi dau libertate, poate cam prea multa libertate.laughing Din fericire, sunt destul de constiincioasa, deci nu prea am cum sa ii dezamagesc, dar hai ca deja am sarit de la un subiect la altul si nu vreau sa ma pierd in detalii. big grin

| sublime89 a răspuns (pentru Ayumii):

Exact. De fapt, e dovedit faptul ca ateii/agnosticii stiu mult mai multe lucruri despre religia crestina decat stiu crestinii. Cititul e de obicei prea dificil pentru ei. Chiar ma asteptam sa spui ca sunt si manelisti. Inca o dovada ca trebuie sa fii foarte "cult" ca sa fii crestin. Sa te bucuri ca astfel de oameni sunt impotriva ta si ca nu te intelegi cu ei. Eu unul nu mi-as dori niciodata sa fiu apreciat de persoane cum sunt ei.

| Ayumii a răspuns (pentru sublime89):

Sper ca lucrurile o sa se schimbe cand o sa ma mut. Poate o sa gasesc mai multe persoane cu aceleasi concepte in viata ca mine. De aceea am renuntat si la televizor, nu mai suport sa vad cum e promovata prostia si nu ma intereseaza ce chestii incearca sa ne bage pe gat mass-media.