| Mlk2023 a întrebat:

Sunt eretic dacă consider că banii conțin un fel de „energie" demonică? „Energie" este un fel de a spune că din cauza banilor se întâmplă toate nenorocirile posibile: asasinate la comandă, amenințări, sinucideri, dependență de jocuri de noroc, depresie, etc, etc. Consider că trocul era mult mai bun și că cel care a renunțat primul la troc în favoarea banilor, a făcut cea mai mare greșeală posibilă, mărind de cine știe câte mii de ori violența în lume, el trebuind să fie chiar și omorât (posibil ca, fiind în perioada Vechi-Testamentară, Dumnezeu să accepte o astfel de pedeapsă, dacă persoana continua în demersul ei de a încuraja ceva rău pentru om?). Banii sunt răi în sine, noi nu trebuie să păstrăm mai mult decât avem strictă nevoie, restul trebuie donați. Bogăția trebuie disprețuită cu toată ființa (fără a disprețui, bineînțeles, persoanele care au mulți bani). Sunt ortodox și sunt curios să aflu atât ce zice ortodoxia de părerea expusă mai sus, cât și de părerea celorlalte denominațiuni/religii despre asta.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbești mai întâi cu popii ortodocsi. Sa renunțe ei la aur și Mercedesuri...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că exagerezi într-o idee greșită.

| anonimg a răspuns:

Dacă omul nu ajunge să cunoască pe Dumnezeu, atunci noi ne putem face idoli din absolut orice: casă, mașină, servici, salariu, soț/soție, copii, părinți, etc. Și chiar dacă nu am avea nimic din toate acestea, vom fi proprii noștri idoli.
De aceste Mântuitorul a spus că dacă nu lăsăm toate acestea pentru El, nu suntem vrednici de El.
Iar în altă parte ne-a spus că dacă un lucru ne face să cădem în păcat, trebuie să îl îndepărtăm de la noi dacă vrem să ne bucurăm de viața veșnică. Dumnezeu este împotriva mutilării; dar a folosit o astfel de expresie ca să înțelegem gravitatea păcatului și importanța debarasării de păcat.

În cazul de față și banii sunt toți ai Lui, și nu ai diavolului. Tot pământul cu tot ce este pe el aparține de drept lui Dumnezeu, pentru că El este Creatorul a tuturor lucrurilor văzute și nevăzute, și a oricărei ființe. Chiar și diavolul și îngerii lui sunt creația lui Dumnezeu.
Banii trebuiesc folosiți spre slava lui Dumnezeu, fie și atunci când ne cumpărăm mâncare. Sistemul dăruirii sistematice avea ca scop înaintarea Evangheliei, grăbirea revenirii Mântuitorului și recunoașterea dependenței față de El.
Fără Dumnezeu chiar și trocul ar fi fost sabotat, pentru că vrăjmașul are experiență în înșelătorie, și ar fi pus spiritul său de răzvrătire în toți acei fii ai neascultării.
Trăirea ca străini față de viața lui Dumnezeu sau cunoașterea Lui, aceasta este diferența. Când Îl vom cunoaște, altfel vom întrebuința binecuvântările Sale.

| Hyperion7 a răspuns:

Cum zic și alții, mentalitatea ta are anumite deficiențe,fara supărare.
Banii nu sunt răi în sinea lor,doar că oamenii sunt egoiști și ajung in punctul de a-și da în cap pentru ei.
Invidia,ura nu e neapărat că ăla are mai mult decât mine,ci pentru că ala poate și eu nu,cel puțin din punctul meu de vedere.
Plus că răul,este o alegere.
Nu te pune nimeni sa urăști aproapele pentru că el are și tu nu,nu te pune nimeni sa omori un om,sa bei,sa fumezi,sa preacurvești etc,ci tu alegi, in mod voluntar, asta.
Așa că daca nu vrei sa ai parte de rău, îl poți dona, ești liber să faci absolut ce vrei cu banii tai până la urmă.

| Theo94 a răspuns:

Banii sunt doar un mijloc de plata, nu sunt rai sau buni, depinde cum ii folosesti sau cum faci rost de ei.
Populatia lumii este prea numeroasa si prea complexa pentru a mai folosi trocul.

| KovacsB a răspuns:

Daca zici ca trocul era mai bun o sa-i dau cuiva o gaina, un vitel si niste lemne de foc sa te caute si sa-ti dea una dupa ceafa, poate iti revii la setarile de fabrica happy si o lasi mai moale cu tampeniile.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu esti eretic, dar gandesti eronat. Banii sunt doar un instrument de plata, nu sunt rai in sine, iar raul in sine nu exista; doar binele in sine exista! E alegerea ta cum folosesti bani, la rau sau la bine, si esti responsabil de alegere. Bogatia milostiva nu trebuie dispretuita, asa cum nici saracia cârtitoare nu trebuie slavita.

| EestiSodalane a răspuns:

Oarecum da, ești, pentru că nu din cauza banilor se întamplă rele ci din cauza patimilor omenești. Învățătura Ortodoxă e că tot ce există este bun, iar rău nu poate fi decât voința oamenilor și a îngerilor (răi). Trocul nici măcar n-a fost prima formă de schimb. Teoria asta este învechită și astăzi știm că prima dată au existat creditele, după banii și abia după trocul, dar doar în condiții deosebite. Trocul în sine este cea mai proastă metodă de schimb. Și cum am zis și mai înainte nu e nimic rău la bani. Nimic din ce există nu e rău în sine!