| Omega233 a întrebat:

"Tânărul îndeamnă calul ţinând scurt zăbala. Tot aşa şi negustorul. Calul ia vânt. Trecând prin faţa bisericii, flăcăul îşi face cruce. Atunci aude pe tovaroşul, rămas câţiva paşi înapoi, râzând grozav. Întoarce capul: tovaroşul, nicăieri... Mare minune! Unde a putut pieri? A intrat în pământ?"

"- Doamne! doamne! suspină el şi cu dreapta-şi face cruce. Atunci un hohot straşnic se aude..."
"La conac" de I. L. Caragiale

Intrebarea mea este urmatoarea: Din ce motiv radea demonul?

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Probabil avea un IQ foarte scazut, asa sunt unii demoni, rad din orice.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De frica celuilalt