| LPCTSTR a răspuns:

Geniala fiinta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai dany, omul este George Carlin si a murit in 2008, e amuzat el aici rade e vesel sa faca misto de Dumnezeu.
Dar iti dai seama daca cumva, Dumnezeul pe care il lua la misto, exista? laughing
El s-a dus, gata, e mort, oare era 100% sigur ca Dumnezeu nu exista? Daca exista? Nasol pentru el

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu are ceva neuroni ii place de Carlin si ii intelege glumele, daca nu bietul om a incurcat-o.
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru badpanda):

Pai ia incearca si tu sa iti injuri si tu seful la munca laughing sa vedem se prapadeste de ras
Si mai multi neuron ca tine are ca de aia tu esti subordonat si el seful tau, te pup dulce

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am sefi.
Am avut odata, asa cum si ei au avut.Nu te nasti sef, asa cum nu te nasti crestin. Oricum nu ai inteles sensul.
Pupa o icoana nu un necunoscut pe TPU.

| fllu07 a răspuns:

Da. am avut răbdarea și curiozitatea ss ma uit de pe la minutul 3 până la gata. Parerea mea este că toate acuzațiile pe care i le aducea el lui Dumnezeu își găsesc răspunsul în cartea biblică Iov: 2:4
Dacă vrei contextul Iov 1:6-12 Si 2:1-5.
În rest tipul era un comediant bun, orator bun, doar ca ma gândesc, de ce credea in alte lucruri pe care la fel nu le vedea...
În fine. La învierea morților i se va mai acorda probabil, o nouă șansă. Poate va profita de aia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu exista o nouă șansă după moarte, sau după răpirea bisericii.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai normal e sa crezi in lucruri pe care nu le vezi.
Anormal e invers: adică să crezi doar ceea ce vezi.
G. Carlin credea 100% in vânt, creierul lui, curent electric, sateliți spațiali, polenizare, fotosinteză, poli magnetici, câmp magnetic.
Dar nu credea în Dumnezeu, pentru că nu-l vedea. Drăguț. laughing

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrei tu să dai a 2-a șansă sau? De ce nu există? Biblia spune că va fi o înviere, aici pe pământ. Dovada ca va fi, si ca moartea poate fi învinsă, este însuși faptul că Isus Cristos a fost înviat. Ma surprinde faptul că tu deși iti spui creștin, nu ai habar de una dintre învățăturile fundamentale ale bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rămâne de văzut.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu credem în inorogi. Păstrăm totuși rațiunea. Dar sa refuzi sa crezi lucruri care Iti sunt dovedite, doar pentru că nu se văd, sau pentru că punctul tău de vedere este asa îngust încât refuză faptele. mi se pare amuzant, înspământator trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Crezi că eu nu as vrea ca Dumnezeu să ne mai dea o șansă după moarte? Nu exista purgatoriu sau lucruri de genul, doar iad sau rai.
Sunt doua învieri. prima înviere este la răpire unde cei morți în Hristos vor fi invitați.Iar a doua înviere este după necazul cel mare, vor învia cei care nu sunt pocăiți și vor fi judecați, apoi trimiși în iad
Deocamdată oamenii morti nu au constinta, nu se afla nici în iad nici în rai.Doar Enoh, Ilie și tâlharul de pe cruce sunt in rai

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unicornii și zeii nu exista.sunt inventați de oameni, și nu avem dovezi
Doar Dumnezeu exista, El a creat tot ce există și avem dovezi că El există.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tocmai, prin ceea ce scrii arăți că ai ceva cunoștință biblică, dar ma surprinde ca nu ai citit despre Ioan 5:28, 29. Isus Cristos spune sa nu ne mirăm că cei morți vor învia. Cat despre ceea ce ai scris, eu înțeleg din Biblie ca sunt 2 învieri, una care a început odată cu ziua domnului, care se derulează si in prezent, si in aceasta etapă învie cei care vor domni din ceruri împreună cu Isus Cristos, si a 2-a înviere, care va avea loc după necazul cel mare, dar pentru a le mai da o șansă celor care au murit. De exemplu gândeste-te la cei care au trăit în secolele când biserica catolică practica inchizitia, si cu bună știință ținea biblia tipărită în latină, cei care nu știau latină, nu puteau înțelege voința lui Dumnezeu. Cei care încercau să o traducă erau arși pe rug. Sunt multi oameni, milioane, care toată viața lor nu l-au cunoscut pe Dumnezeu. Sunt oameni care au un handicap. au trăit toată viața cu el, si au murit fără să înțeleagă ce așteaptă Dumnezeu de la oameni. sunt multi oameni analfabeti, si in prezent dar și în trecut care au murit analfabeti. astfel neștiind altceva decât o muncă umila. n-au făcut altceva. Pe ei, toți ăștia amintiți mai sus, de ce sa ii trimita Dumnezeu în iad? Ar fi drept din partea unui Dumnezeu drept, sa ii pedepseasca asa? In plus, pentru 60-70-80 de ani, trăiți în păcat, ți se pare echivalent sa fii trimis o eternitate în flăcări și chinuit? Ce bine că învațatura despre Iad este una falsă care îl dezonoreaza pe Dumnezeu.
Cât despre Enoh Ilie sau tâlharul răstignit cu Isus as vrea sa imi dai dovada biblică ca sunt in ceruri/rai.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi mai pune întrebări stupide ca n-am timp de pierdut cu tine. Se vede de la o poștă că ești limitat în gândire și exprimare. Rămâi în lumea ta. Dar as fi foarte curios ce o sa faci sau ce o sa spui, atunci când doamne ferește, (nu-ți doresc asta) o sa ajungi bolnav grav, tu sau cineva apropiat ție. O sa te rogi la Dumnezeu. Au mai fost atei care s-au bătut ca piatra în piept, si cand stătea de veghe la căpătâiul fratelui său, grav bolnav, se ruga de nu era adevarat.
(Am cunoscut personal)
asa ca nu iti rămâne decât să crezi ce în ce vrei, sa te simți bine, să-ți trăiești tinerețea, viața, dar nu uita ca o sa vina si nota de plată. Ca la restaurant. Te simti bine că faci semn si chelnerul vine, iti umple masa, o debaraseaza, aduce alt fel de mâncare, băuturi, desert, te servește. Dar nu uita: Urmează si nota de plată.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred ca esti in măsură să ceri dovezi. Eu nu arunc mărgăritarele în gura porcilor.winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Geneza 5:24 -Enoh; 2Împărați-Ilie; Luca 23:42-43 -Talharul
Și Moise e viu, când Isus și-a schimbat fața, au venit Moise și Ilie la El.
Ziua Domnului nu a venit ( https://moldovacrestina.md/rapirea-bisericii-si-ziua-domnului/ )
Nu sunt destul de înțelept ca să îți răspund despre oamenii care nu au putut citi Biblia...Dar eu chiar nu cred că există o a doua șansă după răpire sau după moarte.In biblie nu cred că scrie de așa ceva.
Interesant articolul asta: https://www.caleacrestina.ro/......e-dumnezeu