| LPCTSTR a răspuns:

Geniala fiinta happy

| fllu07 a răspuns:

Da. am avut răbdarea și curiozitatea ss ma uit de pe la minutul 3 până la gata. Parerea mea este că toate acuzațiile pe care i le aducea el lui Dumnezeu își găsesc răspunsul în cartea biblică Iov: 2:4
Dacă vrei contextul Iov 1:6-12 Si 2:1-5.
În rest tipul era un comediant bun, orator bun, doar ca ma gândesc, de ce credea in alte lucruri pe care la fel nu le vedea...
În fine. La învierea morților i se va mai acorda probabil, o nouă șansă. Poate va profita de aia.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu exista o nouă șansă după moarte, sau după răpirea bisericii.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai normal e sa crezi in lucruri pe care nu le vezi.
Anormal e invers: adică să crezi doar ceea ce vezi.
G. Carlin credea 100% in vânt, creierul lui, curent electric, sateliți spațiali, polenizare, fotosinteză, poli magnetici, câmp magnetic.
Dar nu credea în Dumnezeu, pentru că nu-l vedea. Drăguț. laughing

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrei tu să dai a 2-a șansă sau? De ce nu există? Biblia spune că va fi o înviere, aici pe pământ. Dovada ca va fi, si ca moartea poate fi învinsă, este însuși faptul că Isus Cristos a fost înviat. Ma surprinde faptul că tu deși iti spui creștin, nu ai habar de una dintre învățăturile fundamentale ale bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rămâne de văzut.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu credem în inorogi. Păstrăm totuși rațiunea. Dar sa refuzi sa crezi lucruri care Iti sunt dovedite, doar pentru că nu se văd, sau pentru că punctul tău de vedere este asa îngust încât refuză faptele. mi se pare amuzant, înspământator trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Crezi că eu nu as vrea ca Dumnezeu să ne mai dea o șansă după moarte? Nu exista purgatoriu sau lucruri de genul, doar iad sau rai.
Sunt doua învieri. prima înviere este la răpire unde cei morți în Hristos vor fi invitați.Iar a doua înviere este după necazul cel mare, vor învia cei care nu sunt pocăiți și vor fi judecați, apoi trimiși în iad
Deocamdată oamenii morti nu au constinta, nu se afla nici în iad nici în rai.Doar Enoh, Ilie și tâlharul de pe cruce sunt in rai

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unicornii și zeii nu exista.sunt inventați de oameni, și nu avem dovezi
Doar Dumnezeu exista, El a creat tot ce există și avem dovezi că El există.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tocmai, prin ceea ce scrii arăți că ai ceva cunoștință biblică, dar ma surprinde ca nu ai citit despre Ioan 5:28, 29. Isus Cristos spune sa nu ne mirăm că cei morți vor învia. Cat despre ceea ce ai scris, eu înțeleg din Biblie ca sunt 2 învieri, una care a început odată cu ziua domnului, care se derulează si in prezent, si in aceasta etapă învie cei care vor domni din ceruri împreună cu Isus Cristos, si a 2-a înviere, care va avea loc după necazul cel mare, dar pentru a le mai da o șansă celor care au murit. De exemplu gândeste-te la cei care au trăit în secolele când biserica catolică practica inchizitia, si cu bună știință ținea biblia tipărită în latină, cei care nu știau latină, nu puteau înțelege voința lui Dumnezeu. Cei care încercau să o traducă erau arși pe rug. Sunt multi oameni, milioane, care toată viața lor nu l-au cunoscut pe Dumnezeu. Sunt oameni care au un handicap. au trăit toată viața cu el, si au murit fără să înțeleagă ce așteaptă Dumnezeu de la oameni. sunt multi oameni analfabeti, si in prezent dar și în trecut care au murit analfabeti. astfel neștiind altceva decât o muncă umila. n-au făcut altceva. Pe ei, toți ăștia amintiți mai sus, de ce sa ii trimita Dumnezeu în iad? Ar fi drept din partea unui Dumnezeu drept, sa ii pedepseasca asa? In plus, pentru 60-70-80 de ani, trăiți în păcat, ți se pare echivalent sa fii trimis o eternitate în flăcări și chinuit? Ce bine că învațatura despre Iad este una falsă care îl dezonoreaza pe Dumnezeu.
Cât despre Enoh Ilie sau tâlharul răstignit cu Isus as vrea sa imi dai dovada biblică ca sunt in ceruri/rai.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi mai pune întrebări stupide ca n-am timp de pierdut cu tine. Se vede de la o poștă că ești limitat în gândire și exprimare. Rămâi în lumea ta. Dar as fi foarte curios ce o sa faci sau ce o sa spui, atunci când doamne ferește, (nu-ți doresc asta) o sa ajungi bolnav grav, tu sau cineva apropiat ție. O sa te rogi la Dumnezeu. Au mai fost atei care s-au bătut ca piatra în piept, si cand stătea de veghe la căpătâiul fratelui său, grav bolnav, se ruga de nu era adevarat.
(Am cunoscut personal)
asa ca nu iti rămâne decât să crezi ce în ce vrei, sa te simți bine, să-ți trăiești tinerețea, viața, dar nu uita ca o sa vina si nota de plată. Ca la restaurant. Te simti bine că faci semn si chelnerul vine, iti umple masa, o debaraseaza, aduce alt fel de mâncare, băuturi, desert, te servește. Dar nu uita: Urmează si nota de plată.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred ca esti in măsură să ceri dovezi. Eu nu arunc mărgăritarele în gura porcilor.winking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Geneza 5:24 -Enoh; 2Împărați-Ilie; Luca 23:42-43 -Talharul
Și Moise e viu, când Isus și-a schimbat fața, au venit Moise și Ilie la El.
Ziua Domnului nu a venit ( https://moldovacrestina.md/rapirea-bisericii-si-ziua-domnului/ )
Nu sunt destul de înțelept ca să îți răspund despre oamenii care nu au putut citi Biblia...Dar eu chiar nu cred că există o a doua șansă după răpire sau după moarte.In biblie nu cred că scrie de așa ceva.
Interesant articolul asta: https://www.caleacrestina.ro/......e-dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici explica pastorul Vasile Filat despre cele două învieri: https://youtu.be/uaExG5Wt6rk

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să le luăm pe rând:

Enoh. La prima vedere relatarea biblică lasă impresia ca Enoh a fost luat la cer. Dar dacă ne lărgim cercetarea, observăm în Evrei cap. 11, (apostolul Pavel vorbește despre mulți oameni fideli care i-au plăcut lui Dumnezeu, între care și Enoh, vs 5) dar în versetul 13, Evrei 11:13 se spune că în credință AU MURIT TOȚI aceștia. Deci si Enoh a murit. O altă dovada ca este asa, ca Enoh a murit, o găsim în cuvintele lui Isus Cristos: Ioan 3:13 - Niciun om nu a urcat la cer, în afară de cel care a coborât de acolo. Cine a coborât? Isus Cristos. Sa fi mințit Isus Cristos, si de fapt sa mai fi urcat vreun om? Sau mai mulți? Nu. Putem avea încredere deplină în ceea ce spune Isus Cristos. Pentru ca Enoh sa fi mers la cer, trebuia ca inainte ca el sa moară, sa fie plătit prețul răscumpărării. Ori asta încă nu se întâmplase. Deci toți cei care au murit înainte de Isus Cristos, stau in mormânt si așteaptă să fie înviati după marele necaz. Aici pe pământ.

Ilie- nici Ilie nu a fost luat la cer. În relatarea biblică din 2Regi 2:11 se spune că Ilie a fost ridicat la cer. Citind alte consemnări biblice (Psalmii 78:26 si Matei 6:26) înțelegem că Ilie a fost ridicat la cer suficient cât să nu mai fie văzut de Elisei. Ilie A fost ridicat la cer asa cum si tu ridici un zmeu. Îl ridici până în Rai? De ce putem fi convinși că Ilie nu a fost ridicat la cer? 2 argumente: 2Cronici 21:1, 12-15 ne arată că după ce a trecut ceva timp de la episodul când Ilie a fost luat la cer, Ilie i-a scris o scrisoare regelui rău, Ioram. de unde a scris Ilie scrisoarea? Din Rai? Al doilea argument, Ioan 3:13: "Niciun om nu a urcat la cer..." stii deja.
Tâlharul: Luca 23:42, 43. Aici, trebuie în primul rând să îți spun că traducerea corectă a versetului este: "adevarat iti spun astazi: vei fi cu mine în paradis/rai". Unele traduceri ale bibliei, probabil si cea pe care o folosești tu, traduc asa: "adevarat iti spun: astăzi vei fi cu mine în paradis/rai". Însă această interpretare este greșită, deoarece transmite ideea ca imediat ce a murit tâlharul a mers în Rai, ori ideea asta este falsă pentru nici Isus nu s-a dus în Rai imediat dupa moartea sa. Matei 12:40 spune că Isus a fost 3 zile si 3 nopți în inima pământului. Deci nu în rai. În plus tâlharul nu facuse nimic pentru Dumnezeu, din contră se afla acolo, rastignit, pentru modul lui rau de viață. Atunci de Ce sa fie răsplătit cu viata veșnică în rai, la fel ca alt om bun, care să străduit pe cât posibil sa asculte de Dumnezeu? Din cuvintele lui Isus Cristos, înțelegem că tâlharul va fi înviat împreună cu miliarde de oameni nedrepți, li se va arăta ce trebuie să facă, si daca își va conforma viața, va trăi veșnic în paradis/rai sub conducerea dreaptă a lui Isus Cristos. În sensul acesta va fi cu el în rai. Sper ca ți-am fost de folos, si ca ai citit până la capăt, si chiar ca ai cautat versetele în biblia ta, sa te convingi tu personal.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Citește tot aritocul: https://moldovacrestina.md/domnul-isus-s-a-suit-la-cer/
Oamenii credincioși vor învia la prima înviere, iar ceilalți vor învia la a doua înviere și vor sta in iad veșnic
Citește mai atent: Atunci când Avraam a fost chemat să plece într-un loc unde urma să devină proprietar, el a plecat fără să știe exact unde se ducea. Și astfel și-a demonstrat credința prin ascultare. Credința pe care a avut-o, l-a ajutat să vină în țara promisă, deși el a trăit în ea ca străin. A locuit în corturi, la fel ca Isaac și ca Iacov care erau moștenitorii promisiunii (făcute lui). El a putut să facă acest lucru, pentru că aștepta (să ajungă în) orașul cu fundații foarte solide, al cărui Arhitect și Constructor este Dumnezeu. Pentru că a avut credință, el L-a considerat demn de încredere pe Cel care îi făcuse promisiunea. Și astfel, Avraam a putut să aibă copii chiar dacă era prea bătrân, iar Sara nu putea să rămână însărcinată. În consecință, dintr-un singur om care se apropia de sfârșitul vieții lui pe pământ, au venit în existență atât de mulți descendenți, încât se pot asemăna ca număr cu stelele de pe cer și cu nisipul de la malul mării. Toți aceștia și-au păstrat credința până au murit, deși în timpul vieții lor de pe pământ nu au primit acele lucruri promise. Ei doar le-au văzut (prin credință) și le-au salutat de la distanță, afirmând că aici sunt ca niște străini și că existența lor pe pământ este temporară.
Evrei 11:8‭-‬13 BVA

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Irelevant. Nimeni nu are nicio treabă cu Avraam. Cat despre articol, prefer să iau de bune cuvintele lui Isus Cristos: Nimeni nu s-a urcat la cer, decât cel care a coborât de acolo. Astfel pentru mine este clar ca toti cei fideli dinainte de Isus Cristos sunt morți, în memoria lui Dumnezeu, si așteaptă învierea. În plus Apostolul Pavel spune si despre Enoh ca a murit. dar asta nu mai apare în acel articol. Nu are cum sa fie înviati si sa stea in iad veșnic pentru va iadul Nu exista, este o mizerie, sino blasfemie aruncată asupra lui Dumnezeu, si, in plus ar fi nedrept pentru cineva care a trăit 60 sau 70 de ani, (în ochii lui Dumnezeu câteva secunde) sa fie chinuit veșnic. Dumnezeu nu este crud. Ieremia 7:31.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici habar nu ai ce am scris, nici macar nu ai citit, râzi doar ca proasta'n târg. Orbete, unde am scris eu ca pe Enoh si Ilie ia luat Dumnezeu? Sau unde am zis eu ca raiul e în cer? Vai de viața ta, cât de superficial iei lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Eu am scris tot pasajul biblic, nu doar un verset ca sa se înțeleagă mai bine. Uite și mai pe scurt: Și astfel, Avraam a putut să aibă copii chiar dacă era prea bătrân, iar Sara nu putea să rămână însărcinată. În consecință, dintr-un singur om care se apropia de sfârșitul vieții lui pe pământ, au venit în existență atât de mulți descendenți, încât se pot asemăna ca număr cu stelele de pe cer și cu nisipul de la malul mării. *Toți aceștia și-au păstrat credința până au murit, deși în timpul vieții lor de pe pământ nu au primit acele lucruri promise. Ei doar le-au văzut (prin credință) și le-au salutat de la distanță, afirmând că aici sunt ca niște străini și că existența lor pe pământ este temporară.
Foarte bine că ai încredere doar in cuvintele Domnului Isus Hristos.In acel articol nu erau scrise erezii sau mai știu eu ce.Acolo explica cu argumente din biblie.
Tu nu ai înțeles versetul asta:Nimeni nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a coborât din cer. Enoh și cu Ilie nu au urcat ei la cer, ei au fost luați.
Pentru că Enoh a avut credință, a fost luat de pe pământ fără să mai moară; și nu a mai fost găsit, pentru că îl luase Dumnezeu la El. Dar înainte de a-l lua, Dumnezeu afirmase că agreează felul în care trăiește Enoh.
Evrei 11:5 BVA. Bibla se contrazice? Sti bine că nu! Ea se completează.
Iadul exista 100%! https://youtu.be/Ot4rANCG9ys

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cam erezii erau trecute în acel articol.
Dacă Isus Cristos care era în cer (cred ca recunoști existența preumana a lui Isus Cristos) cand sa derulat episodul cu Enoh, a spus că nimeni nu a urcat la cer... Cum poti spune tu, după 2.000 de ani aprox. Nu. Domne. S-a urcat. Cum? Stii mai bine ca Isus? A mințit Isus? Poate dacă spunea: puțini oameni au urcat la cer. Sau, 2 oameni au urcat la cer. Sau câțiva dintre voi au urcat la cer. Da. Avea-i dreptate. Dar dacă zice: NICIUN OM nu a urcat la cer. Care parte nu o înțelegi?
Bun, de dragul discuției accept "mingea" ridicată de tine.
Raspunde-mi te rog la următoarele întrebări, la fiecare în parte:

1) cine a creat Iadul?
2) cine îl conduce?
3) unde se află iadul?
4) unde a fost Lazar (prietenul lui Isus Cristos cand a murit?
5) unde a fost Isus Cristos cât timp a fost mort?
6) explica-mi te rog Ieremia 7:31
7) de ce i-a spus Dumnezeu lui Adam ca va muri, (Geneza 2:15-17) daca va mânca din pomul interzis, când de fapt, Adam si Eva, urmau să ajungă în iad, astfel chinuiți veșnic, fie de propria conștiință, fie de flăcările iadului, depinde cum percepi iadul, astfel să trăiască veșnic nu sa moară, cum a spus Dumnezeu.

După ce răspunzi punctual. Si neapărat cu versete biblice, iti mai pun o plasă de întrebari pe subiectul ăsta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Repet Enoh nu s-a urcat la cer, el a fost luat (este o diferență ).Da, doar Isus s-a urcat la cer. Iadul a fost creat de Dumnezeu pentru diavol și pentru demoni (îngeri căzuti) dar acolo îi va trimite și pe oamenii care nu L-au acceptat pe Domnul Isus Hristos.Nu știu unde se afla iadul.Tu știi unde se afla raiul?; Lazar nu a fost nici în iad nici în rai; Domnul zice: «Urmașii lui Iuda au făcut ce este rău înaintea Mea. Și-au pus idolii lor oribili în casa care poartă numele Meu; și au profanat-o. Au construit locuri înalte la Tofet, în valea Ben-Hinom – ca să își ardă în foc fiii și fiicele – lucru pe care nu l-am poruncit și pe care nici nu Mi l-am imaginat!
Ieremia 7:30‭-‬31 Mai trebuie sa explic?
Că sa ajungi in iad trebuie sa mori, exista doua morti, cea fizica, apoi moartea veșnică (nu este o stare de inexistentă, ci un chin veșnic, în iad)moartea a venit în lume prin Adam și Eva care au păcătuit. Moartea este consecința păcatului,, care s-a răspândit asupra întregii omeniri. Noi, toți restul oamenilor am moștenit firea păcătoasă a lui Adam și Eva și am moștenit și consecința păcatului – moartea. Dacă nu ar fi păcătuit Adam și Eva nu ar fi venit niciodată moartea în lume și nici asupra noastră moartea nu ar fi avut nici o putere. Deci am fi trăit veșnic și nici-un om nu ar fi ajuns in iad.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda. Previzibil. te plafonezi într-un cuvânt. Tu vrei sa transmiți ideea conform căreia Enoh este în rai. Si astfel zici, stai domne nu e în rai ca s-a urcat în rai. E în rai ca l-a luat Dumnezeu. Dar cuvintele lui Isus Cristos nu lasa niciun loc de interpretare. Niciun om nu s-a urcat/nu a fost luat în rai. Unii oameni intr'adevar merg în rai, dar condiția principală ca sa meargă în rai este ca e insa fi murit după ce Isus Cristos a plătit răscumpărarea. Ioan Botezătorul a murit înainte de Isus Cristos, deci va fi înviat la viața veșnică pe pământ. Cei care merg la cer sunt un număr limitat. Dar asta e altă discuție. Cam atât despre erezia conform căreia Enoh s-a dus sau a fost luat la cer.

Cât despre Iad. doamne. Cum poti spune asa ceva? Adam si Eva au pacatuit. Iar apostolul Pavel, în Romani 6:23 spune că plata păcatului ESTE MOARTEA. În plus, câteva versete mai înainte, în Romani 6:7 tot Pavel, purtat de duhul sfânt, spune că cine a murit a fost absolvit de păcat.
Ex: eu sunt cel mai rau om, cel mai mare contestatar al lui Dumnezeu, tot ce fac, e din încăpățânare împotriva lui Dumnezeu. Ba mai mult ii persecut pe cei care spun că au credință. Ii batjocoresc, si fac tot ce pot ca sa le fac viata un chin. Dar într-o zi, mor. Dumnezeu prin Pavel spune: cine a murit, a fost absolvit de păcat. PUNCT. Atunci având în vedere comportamentul meu, după zisele tale, eu merg în iad. Pentru ce sa fiu chinuit acolo, dacă prin moarte mi-am plătit păcatele. Asa spune Dumnezeu: cine a murit, a fost absolvit/iertat de păcat.

Ieremia 7:30, 31 - Dumnezeu spune că nu și-a imaginat un astfel de loc în care oamenii sa fie arși în foc. Si tu vii si spui: nu domne. Dumnezeu a creat Iadul. Tu te auzi ce vorbești? Iti dai seama câta blasfemia arunci în cârca lui Dumnezeu? Pe mine nu mă interesează unde este raiul, nu Am treaba cu el. Biblia ma ajută sa înțeleg că oamenii care se străduiesc să facă tot ce pot pentru ai fi plăcuți lui Dumnezeu, vor trăi veșnic pe pământ. În condiții perfecte. Sănătoși. Eu acolo sper sa trăiesc.
De ce Lazăr nu a fost nici în rai nici in iad? A fost mort. 4 zile. Unde a fost? Undeva a fost conform spuselor tale. Unde?

Alta chestie. Cum poti spune moartea veșnică, nu-i moarte veșnică. ci o stare de chin veșnic.
Dumnezeu este drept. Arata'mi în Biblie, când vreodată Dumnezeu a zis una: (" în mod sigur veți muri") si sa facă alta, (sa ii trimită pe răzvrătiți în iad) ți se pare drept din partea unui Dumnezeu drept?
Tot ce spui este exact pe dos fața de ce spune Dumnezeu:
1) Dumnezeu spune: nu m-am gândit niciodată să creez un iad/loc un loc unde sa ii ard pe oameni. Tu spui: nu domne, Dumnezeu a creat Iadul.
2) Dumnezeu spune că plata păcatului ESTE MOARTEA. Tu spui: nu domne, nu este moartea. Cine a murit ca răzvrătit si în opoziție cu Dumnezeu, merge în iad.
3) la momentul respectiv, nu urcase niciun om la cer. Isus Cristos a spus că nu a urcat nimeni. Pavel spune că Enoh a murit, ca toti ceilalti pe care i'a amintit în Evrei cap. 11. Tu spui nu domne, Enoh nu a murit, a fost luat. e în cer. Cam mult curaj pe tine, sau pe cei care promovează astfel de învațături în cadrul religiei tale, nu crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Păcătosul este înfăţişat ca un rob al pacatului.Numai moartea (moartea fata de păcat) împreună cu Hristos poate să-l elibereze din robia păcatului.In Romani 6:7, Pavel arata adevărul evident că atunci când un rob moare, el încetează de a mai fi supus controlului stăpânului său, tot aşa şi creştinul când moare faţă de păcat, e eliberat de stăpânirea păcatului (1 Petru 4, 1). -Știm că natura noastră umană veche a fost crucificată împreună cu El, pentru ca acest „corp" al păcatului să fie făcut inactiv; și astfel, noi să nu mai fim sclavi ai păcatului. Atunci când cineva „a murit", este achitat de (tot) ce trebuia să plătească pentru păcatul comis. Având în vedere faptul că am murit împreună cu Cristos, credem că vom și trăi împreună cu El. (deci cei care au murit fata de păcat sunt iertați și au acces la Împărăția Lui Dumnezeu)
Romani 6:6-8 BVA (este bine să citești tot pasajul sa vezi despre ce este vorba nu doar un verset pe care îl poți interpreta)
Dumnezeu nu spune că nu și-a imaginat un astfel de loc în care oamenii sa fie arși în foc.El a spus că nu a poruncit ca oamenii să își ardă copii. Urmasii lui Iuda aveau idolii, și își ardeau copii...
Nu trebuie sa mori după ce a plătit Isus ca sa fi salvat.El a plătit pentru oamenii din toate veacurile (care sunt credincioși și respectă Cuvântul Domnului). Poți citi articolul asta ca sa vezi mai multe: :https://www.gotquestions.org/Romana/mantuiti-inainte-Iisus.html
Da,plata păcatului este moartea. După ce au păcătuit Adam și Eva nu a venit moartea peste ei?
Lazar, la fel și ca și ceilalți oamenii, după moarte nu au mai trăit, nu mai aveau conștiință, ei sunt adormiți până la prima sau a doua înviere.Depinde de care vor avea parte.
Daca Dumnezeu îi va spune unui om "In mod sigur vei muri" atunci acea persoana va muri, și va ajunge in iad.
"Și oricine trăiește și crede în Mine, nu va muri niciodată. Crezi acest lucru?"-Ioan 11:26 BVA -Referirea este aici clară la a doua moarte şi nu la încetarea vieţii pământesti(Ioan 10:28). A doua moarte este sinonimă cu expresia a pierii din Ioan 3:16. Cei care trăiesc şi cred în Isus vor fi eliberaţi din experienţa aceasta (Apocalipsa 20, 6).
Dumnezeu nu este doar bunătatea supremă,El este și dreptatea supremă.Ți-ar plăcea ca Dumnezeu să nu pedepsească criminalii,cei ce practica idolatria,violul, etc?
O sa termin subiectul cu Enoh și cu Ilie (chiar daca eu sunt sigur că au fost luați la cer, tu crezi că acolo sunt metafore? Dumnezeu știe viitorul și nu ar lăsa ca un verset sa nu fie înțeles pentru că L-a scris El într-un mod diferit, ai citit, acolo spune foarte clar că au fost luați). Pavel nu a spus niciodată că Enoh a murit. Dimpotrivă: Pentru că Enoh a avut credință, a fost luat de pe pământ fără să mai moară; și nu a mai fost găsit, pentru că îl luase Dumnezeu la El. Dar înainte de a-l lua, Dumnezeu afirmase că agreează felul în care trăiește Enoh. -Evrei 11:5 BVA
Drag frate iadul exista, Dumnezeu ne vorbește foarte clar.Ce spui despre aceste versete? :Matei 25:46, Luca 8:31, Apocalipsa 9:1, Apocalipsa 20:10, Matei 13:42, Marcu 9:47
Ce crezi că va face Dumnezeu cu diavolul și cu demonii, îi va ierta? Cu siguranță că NU! Daca nu exista iadul, nu conteaza ce facem în viața asta, deci de ce am mai asculta de Dumnezeu dacă tot ne-ar ierta? Este adevărat că Dumnezeu e bun, are milă și iartă dar este și drept.

Uite și articolul asta care explică unde a fost Isus după ce a murit : https://www.gotquestions.org/Romana/Iisus-trei-zile.html

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nu pot întelege:
Dumnezeu spune: plata păcatului ESTE MOARTEA. Si vii tu Si spui: da domne, moartea, si ajunge în iad. E unde adunarea asta a ta? Dacă era asa, nu era mai simplu sa ii spună Dumnezeu lui Adam si Evei ca daca alegeau sa nu asculte, urmau să ajungă în iad, sa fie chinuiți. de ce le-a spus că vor muri, când de fapt, Dumnezeu urma să îi chinuie în iad? arata-mi te rog unde spune Dumnezeu. atentie: Dumnezeu, nu Isus Cristos ori altcineva. Dumnezeu, ca oamenii vor merge la chin veșnic.
Mai departe: Dumnezeu se arată oripilat de idolatria națiunilor din jurul israelului, si chiar a unor israeliti, acte idolatre prin care își ardeau copiii in foc pentru Moloh, si spune: nici macar nu m-am gândit să creez un iad/loc unde oamenii sa fie chinuiți. da vine gaby12t si spune: nu s-a gândit, dar l-a creat. Cum poti sa spui asemenea imbecilitate, asemenea falsitate?

Matei 25:46 - în ebraică si mai apoi in greacă, termenul folosit aici de Isus Cristos ne ajută să ne imaginăm acțiunea de tăiere lit. întrerupere. A tăia ramurile unui pom de exemplu. Asa sunt tăiați si cei răi, razvratiți de la viața. De ce sa ii mai țină Dumnezeu în viața? Ca sa ii chinuie? Traducerea pe care eu o folosesc spune că aceștia vor merge la moarte veșnică (fără drept de înviere) cum a spus Dumnezeu lui Adam.

Luca 8:31 - Demonii se rugau de Isus, sa nu ii trimita într-o stare de inactivitate. Abisul nu este un loc cu flacari, ci un loc adânc, foarte adânc, extrem de adânc. Lucrarea Greek and English Lexicon to the New Testament (J. Parkhurst, Londra, 1845, p. 2) afirmă că termenul grecesc ábyssos, care înseamnă „foarte adânc sau extrem de adânc" și care este tradus în general prin „abis", se folosește uneori cu referire la mare datorită adâncimii ei ce pare infinită. (Ro 10:6, 7; compară cu De 30:12, 13. ) În termeni simbolici, despre „fiara care se ridică din abis" (Re 11:7), în Revelația 13:1 se pune că ea se ridică „din mare". (Vezi ABIS.) Si Isus Cristos a fost în abis cât timp a fost mort. Romani 10:7.

Apocalipsa 9:1 - stelei care cădea din cer I S-A DAT cheile abisului. Adică este singurul care are voie să îl închidă pe diavol si demoni în abis, sau sa ii elibereze când va venit timpul. Aceasta stea, este Isus Cristos, intronat ca rege glorios.

Apocalipsa 20:10 - daca diavolul, este o creatură spirituală, invizibilă si puternica, fiara, si profetul fals sunt simboluri, nu crezi ca si lacul de foc este un simbol? Cum ar putea focul fizic, pe îl vezi, sa arda ceva spiritual, ori un simbol.

Matei 13:42 - Când vor plânge şi vor scrâşni din dinţi cei nelegiuiţi menţionaţi în parabola despre grâu şi neghină? (Mat. 13:36, 41,  42)
Ei vor face acest lucru în timpul necazului celui mare, când îşi vor da seama că nu pot scăpa de distrugere
Marcu 9:47 - este vorba despre gheena de la marginea orașului Ierusalim. Imi daduse'și tu un link cu un pastor, care vorbea despre gheena aceasta, si chiar el spunea că acolo erau aruncate MORTĂCIUNILE. Dar relatările biblice ne ajută să înțelegem că niciodată nu a fost aruncat acolo vreun corp viu. Doar hoituri. astfel acest simbol, gheena, nu este un simbol bun pentru învățătura falsă conform căreia oamenii răi, merg în iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai dany, omul este George Carlin si a murit in 2008, e amuzat el aici rade e vesel sa faca misto de Dumnezeu.
Dar iti dai seama daca cumva, Dumnezeul pe care il lua la misto, exista? laughing
El s-a dus, gata, e mort, oare era 100% sigur ca Dumnezeu nu exista? Daca exista? Nasol pentru el

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu are ceva neuroni ii place de Carlin si ii intelege glumele, daca nu bietul om a incurcat-o.
rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru badpanda):

Pai ia incearca si tu sa iti injuri si tu seful la munca laughing sa vedem se prapadeste de ras
Si mai multi neuron ca tine are ca de aia tu esti subordonat si el seful tau, te pup dulce

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am sefi.
Am avut odata, asa cum si ei au avut.Nu te nasti sef, asa cum nu te nasti crestin. Oricum nu ai inteles sensul.
Pupa o icoana nu un necunoscut pe TPU.