| anonim_4396 a întrebat:

Teoria Big Bang si evolutionista sunt credinte explicate aparent stiintific pentru a nu da socoteala nimanui si nici unui dumnezeu determinand caracterul lor arbitrar?

47 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru georgelica):

Iata o descriere biblica a modului cum au aparut ingerii, universul material, pamantul, microorganismele, plantele, vietuitoarele si omul:

Existenta unui creator comun este indicata de asemanarea structurilor din univers care au forme sferoide, elipsoide, spiralate. La fel este indicat si de existenta ARN si ADN-ului prezent in toate structurile biologice vii, de la cele mai simple precum bacteriile, plantele care sunt cele mai simple structuri pana la din ce in ce mai complexe precum insecte pasarai animale pesti si inclusiv omul care este cel mai complex organism structurat.

Cu multe miliarde de miliarde de ani in urma spatiul virtual era fara particule elementare si exista doar dumnezeu si duhul sau sfant care se deplasa prin spatiul virtual fiind coordonat de dumnezeu.

Apoi dumnezeu a cauzat aparitia primei sale creatii adica Cristos adica primul inger cu care a facut pe toti ceilalti ingeri.

Apoi la un moment dat dumnezeu a hotarat sa creeze universul material. A inceput sa faca particulele elementare incepand cu fotonul care momentan este cea mai usoara particula elementara descoperita de catre oamenii de stiinta. Procesul fizic de producere a materiei adica de formare de perechi de particule elementare s-a desfasurat prin fluctuatii la frecvente mari a fortelor dirijate de duhul sfant care actionau peste tot si care era coordonat la randul lui de centrul de comanda adica dumnezeu. Cu timpul universul a inceput sa se extinda asa cum a dorit dumnezeu. Astfel el a creat structurile "automatizate" si autonome precum: gaurile negre, galaxiile, stelele, planetele, asteroizii si cometele. La inceputuri stelele generau lumina slaba.

Astfel se incheie versetul 1 din Geneza care spune: "La inceput dumnezeu a creat universul si pamantul."

Pamantul era fara forma pustiu fara viata si era plin de apa. Nu exista uscat iar la suprafata apa era inghetata. Soarele emitea o lumina slaba. Luna exista si ea si la fel si sistemul solar dar fiindca Soarele emitea o lumina foarte slaba pe Pamant era intuneric. Dumnezeu a inceput treptat de-alungul a milioanelor de ani sa porneasca reactorul Soarelui si la fel si al stelelor din univers. Treptat a inceput ca lumina sa fie tot mai multa si astfel dumnezeu a creat lumina. Dar lumina de la Soare era tot slaba deoarece Luna nu se vedea. Apele au inceput sa se dezghete la suprafata.

Dumnezeu a facut ca activitatea vulcanica de sub ape sa creasca. Dumnezeu a facut apoi atmosfera Pamantului intrucat apa incepu sa se evapore si astfel s-a creat o patura de nori difuzi ( apele de deasupra ).
Activitatea vulcanica a continuat pana au inceput sa apara continentele si muntii. Un abur se ridica deasupra pamantului. Raurile si izvoarele incepu sa apara pe suprafata uscatului.

Apoi de-a lungul a milioane de ani dumnezeu a creat virusii, bacteriile si toate microorganismele din sol. Apoi a facut semintele de plante si le-a imprastiat pe toata suprafata uscatului si in oceane. Soarele devenea din ce in ce mai activ si lumina devenea tot mai puternica si desi Soarele nu se vedea de norii difuzi era lumina suficienta si umezeala in atmosfera incat sa inceapa sa creasca plantele. Patura de nori difuzi era si deasupra continentului Antarctica cauzand o temperatura constanta pe tot pamantul si astfel plantele au inceput sa creasca inclusiv in Antarctica. Plantele cresteau mai inalte intrucat cautau tot mai multa lumina si gravitatia era mai slaba. In decursul a sutelor de mii de ani plantele au consumat tot mai mult CO2, emanat de vulcani, si plantele au eliberat O2 in atmosfera.

CO2 din compozitia norilor difuzi a inceput sa scada si astfel norii au devenit tot mai rarefiati insa norii de apa erau in continuare prezenti si contribuiau la o temperatura relativ constanta pe tot Pamantul. Soarele si stelele din univers devenind tot mai active au inceput sa fie vizibile prin atmosfera Pamantului. Si a inceput sa se vada si Luna. Astfel s-a incheiat a patra "zi" sau a patra etapa de creatie.

Apoi de-a lungul a sutelor de mii de ani dumnezeu a creat insectele, pestii marilor si pasarile si dinozaurii. Odata ce lumina era tot mai multa plantele cresteau tot mai mici si dinozaurii n-au mai avut suficienta hrana si au disparut incetul cu incetul. Zacamintele de plante putrezite si dinozauri morti au contribuit la formarea de depozite de petrol, gaze naturale si carbune. Apoi dumnezeu a creat celelalte animale. Ingerii se puteau materializa si trai pe pamant.

In final a creat omul in 4026 ien incepand cu Adam-Eva pe care l-a pus in gradina Eden in zona de izvorare a fluviilor Tigru si Eufrat care exista si astazi. Oamenii au inceput sa se inmulteasca si sa nu mai asculte de dumnezeu iar ingerii materializati s-au cuplat cu femeile oamenilor dand nastere la barbati puternici. Astfel au fost construite o parte din constructiile megalitice care pot fi vazute si azi. In acele timpuri oamenii puteau trai sute de ani intrucat temperatura mediului era oarecum constanta si nu existau furtuni si vanturi puternice si inundatii.

Dumnezeu nu a fost de acord cu aceasta situatie si prin anul 2370 ien a facut sa se rupa patura de nori ( apele de sus sau sfera de apa de deasupra atmosferei ) si a inceput sa ploua pentru prima data in istoria Pamantului. S-au rupt si izvoarele de sub pamant si au tasnit deasupra pamantului. Astfel ca dupa ce apele potopului s-au retras sfera de apa ce inconjura Pamantul nu mai exista si apele care s-au retras la poli au inceput sa inghete si sa se instaleze iarna la cei doi poli ai Pamantului. Cea mai mare cantitate de ape s-au retras sub pamant. Plantele si oamenii si animalele care au murit au fost acoperite cu aluviuni de nisip si pamant si s-au descompus. Tot dupa ce apele potopului mondial s-au retras acestea au lasat in urma dune mari de nisip ce formeaza zonele desertice din ziua de azi. Ingerii s-au dematerializat transformandu-se in starea de agregare imateriala.

Prin arderea zacamintelor de petrol in zilele noastre atmosfera Pamantului a inceput sa se incalzeasca. Dezvoltarea industriala a cauzat si cauzeaza poluare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai boala cauzata de virusul informational numit: indoctrinare, mandrie.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca a citat introul unui serial este bolnav/a?
Cred ca altcineva este bolnav!

| Dandanache a răspuns:

Nu, sunt teorii stiintifice fara o relatie intrinseca cu religia, dar trase fortat de teologi in ringul religios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Doar a cita inseamna insusirea citatului si propagarea lui ca idee proprie.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit.
Eu te pot cita si pe tine ca sa intaresc un argument, dar nu inseamna ca il promovez ca idee proprie.
Sau voi cand citati din biblie considerati ca va apartin ideile de acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

O teorie explicata aparent stiintific NU inseamna neaparat ca e si reala sau stiintifica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Doar a cita inseamna ca este de acord cu continutul citatului. Acord inseamna insusire si apoi prezentare ca idee sau parere proprie chiar daca e preluata.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Cum e cazul creationismului stiintific, care nu e stiintific, in ciuda pretentiilor asumate, ci religios. Teoriile in discutie sunt elaborate si dezvoltate de oameni de stiinta, ceea ce le face stiintifice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Oare? Explica te rog si nu lasa oamenii de stiinta sa explice in locul tau. Si tu ai ratiune.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai gresit.
Te pot cita ca sa iti subliniez greseala sau ineptia pe care ai zis-o!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Doar a cita NU inseamna subliniere. Ce scoala ai terminat? In jungla? Greseala sau ineptia NU se combate doar cu citate. Altfel esti de acord cu citatul. Ce logica mai e in mintea ta?

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand citezi pe cineva, dintr-un text, mesaj, scrisoare, testament etc nu citezi doar pentru ca esti de acord cu acel citat.
Te poti folosi de el pentru a iti intarii afirmatia, pentru a demonstra o ineptie, sau pentru a demonstra o contrazicere(citand din aceiasi carte 2 idei deiferite ale aceluiasi autor care se contrazic una pe cealalta!

Daca tot nu ai inteles ce e citatul, iti recomand DEX-ul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"pentru a iti intarii afirmatia" - care afirmatie? cand el doar citeaza.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am explicat, Vasile, nu altcineva. Dar poate ar trebui tu sa ne explici noua de ce teoriile astea doua nu ar fi stiintifice.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Afirmatia este in citat.
Chiar la finalul sau, "That all started with the big bang!
"

Consider ca a dat un raspuns intrebarii tale!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Am explicat in intrebarile/raspunsurile mele anterioare. Voi ati explicat NIMIC. In schimb ati venit cu batjocuri nefondate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"a dat un raspuns intrebarii tale". Am zis eu ca nu a dat un raspuns? Nu ti se pare ca te legi de ceva nesemnificativ precum faptul de a cita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai primit raspuns mai sus. Adaug virusul informational: dispret, la boala ta. A arunca cu insulte denota ca te descalifici singur doar pretinzand ca stii ceva. Te faci de ras.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ma leg si de un aspect atat de nesemnificativ din cauza ca omul a dat un raspuns, si pentru ca nu a fost raspunsul pe care il asteptai, ai zis ca este indoctrinat si mandru, chiar bolnav.
Posibil ca daca iti intarea intrebarea cu un raspuns pe masura ideologiei tale nu l-ai fi facut nici bolnav, nici indoctrinat!
De acolo a inceput toata discutia cu citatul.
Dar cred ca e mai bine sa o incheiem.
Imi dau seama ca m-am abatut grav de la subiect.
dar ca sa fiu si eu la subiect.
NU, nu sunt credinte. Sunt teorii, aparute din cauza teoriei creationiste, care este considerata falsa de adeptii teoriei evolutioniste. Cei care gresesc dau socoteala in fata unor legi si a unor instante de judecata.
Mai mult, marea majoritate a persoanelor care cred in teoria evolutionista sunt persoane pasnice, care nu isi promoveaza ideile cu forta, nu tortureaza si nu ard pe rug oameni doar pentru ca au idei diferite de ale lor!
Nu se razboiesc cu alte popoare sau persoane pentru a demonstra bunatatea "zeului" lor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuipatul nu curge desteptule. Scuipatul este imprastiat si nu lasat sa curga istetule. Acum cine e prost? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"o misterioasă forță, numită astăzi energie neagră, a început să grăbească din nou expansiunea universului, un fenomen care continuă și în prezent." - eu numesc forta asta duhul sfant al lui dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti-am citit intrebarile si raspunsurile anterioare, ti-am dat explicatii acum si nu am venit cu nicio batjocura nefondata. Nu stiu despre ce VOI vorbesti, nu fac parte din niciun grup.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci astia 2 au timp si putere sa mareasca universul, dar nu au timp sa termine foametea si razboaiele pe pamant( mai ales acele razboaie purtate in numele divinitatii)
Eu nu prea i-as numi zei, dar ma rog, fiecare e liber sa creada ce vrea, chiar daca este bine sau gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Pai am dedus bine. Dovada este si raspunsul lui ulterior de aici in care impune teoria Big Bang cu inversunare, fanatism si se apuca si insulta. Asta nu inseamna indoctrinare, mandrie, dispret si caracter arbitrar al celor ce sustin teoria Big Bang si evolutionista?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"considerata falsa de adeptii teoriei evolutioniste." - ei nu pot spune ca e falsa teoria creationista pentru ca ei nu o cunosc. Nu se poate numi ceva fals ce de fapt nu e cunoscut. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Si Coquiina ce face? Nu insulta "da cu pumnul in masa" si ar fi in stare sa ma arda pe un rug? rolling on the floor

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

NU ar trebui sa vorbesti de fanatism.
Si tu incerci prin diferite argumente sa iti IMPUI si nu sa iti sustii punctul de vedere.
Mai mult tu ai acuzat omul de ceva fara sa ai o sutinere scrisa, mergand doar pe o presupunere sau deducere.
dar mi-ar placea sa am parte de un raspuns sau o opinie din partea ta la intrebarea pusa de mine mai devreme(am uitat sa adaug semnul intrebarii la final, asa ca o voi repeta:

Deci astia 2 au timp si putere sa mareasca universul, dar nu au timp sa termine foametea si razboaiele pe pamant( mai ales acele razboaie purtate in numele divinitatii)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Oare? Dar rachetele alea ce sunt?