| anonim_4396 a întrebat:

Aduce vreun folos teoria Big Bang si evolutionista pentru fericirea omului?

10 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu stim dar se observa ca sigur tu esti grozav de nefericit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU aduce nici un folos pentru fericirea omului pentru ca pura intamplare ce sta la baza teoriei NU are nici o legatura cu o fericire a omului si pentru ca teoria asta daca ar fi adevarata NU ar prevede sa aduca sau sa nu aduca vreo fericire omului.

| LauBau a răspuns:

Depinde de ce principii ai, daca esti umanist aduce, ajuta umanitate sa tranzitioneze la o treapta superioara si ofera o asigurare a supravietuirii speciei.

Daca esti nihilist nu aduce nicio fericire, oricum v-om muri la un moment dat si nimic nu mai conteaza atunci.

| anonim_4396 explică (pentru LauBau):

HAZARDUL nu depinde de nimic si NU are o referinta fixa. INDIFERENT ca e vreun folos sau nu este vreun folos pentru HAZARD, care sta la baza teoriei evolutioniste, NU CONTEAZA daca traim sau murim, NU CONTEAZA daca omul are un folos sau nu are un folos.

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu putem adopta doar teoriile care ne satisfac moralul. Acceptam ca unele realitati (sau teorii) sunt "mai reale" (sau plauzibile) decât altele.

| anonim_4396 explică (pentru Skippy223):

Ceea ce este REAL este ca omul SUFERA pentru ca l-a ignorat si il ignora pe Dumnezeu care a creat tot ceea ce este placut, frumos si util sau folositor omului. Unul ca tine cand vede suferinta asta cat se poate de reala face urmatoarele: devine depresiv sau isi tatueaza un craniu de om pe corp sau isi pune piercinguri sau canta in stilul Bug Mafia sau vandalizeaza sau isi detoneaza bomba incercand sa omoare cat mai multi oameni impreuna cu el sau bate pe oricine ii iese in cale chiar daca acel om care i-a iesit in cale nu i-a facut nimic rau sau arunca lucruri folositoare stricandu-le sau se enerveaza sau striga sau cauta sa se razbune sau se manie sau incepe sa-si justifice ignoranta dand vina pe un dumnezeu injurandu-l sau da cu pumnul in masa sau bea mult alcool sau se drogheaza sau fumeaza sau cauta senzatii cat mai tari care ii pun in pericol sanatatea si viata sau isi descarca mania injurand abuzand verbal insultand sau chiar isi bate nevasta si copiii si oridecate ori nu-i convine ceva zice: "DA! nu exista fericire nu exista iubire nu exista dreptate si deci NU exista Dumnezeu. E mai plauzibil sa cred in suferinta." Asa se intampla cu umanitatea care "s-a izolat sau s-a separat fata de Dumnezeu": NU-l mai percepe existential, se concentreaza mai mult pe efecte decat pe cauze. Efectele vizibile precum suferinta si moartea sunt cauzate de ignoranta fata de Dumnezeu incepand de la primii oameni Adam si Eva.

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si unul ca tine vede suferinta, se roaga la Dumnezeu si simte ca a facut un lucru bun.

" Efectele vizibile precum suferinta si moartea sunt cauzate de ignoranta fata de Dumnezeu incepand de la primii oameni Adam si Eva."
Tu nu realizezi ca ai devenit un sclav in adevaratul sens al cuvântului? Pai cum, ne traim viata urmand vointa unui zeu atotputernic, care cica ne iubeste desi nu are de ce, pentru ca DACA NU, vom suferi?
Un sclav respecta dorintele stapanului care i-a dat un adapost si mâncare calda(desi nu are de ce), pentru ca DACA NU, il va ucide.
Vezi asemanarea?
Acei copii din Africa care sufera de malnutritie si boli precum malaria, sufera din cauza ignorantei fata de Dumnezeu, spui tu?

In orice caz, in prima parte a comentariului m-ai citit ca pe o carte. In afara de bomba, aia e folosita doar de urmasii lui Allah si Mohammed, nu?
Poate tu nu vrei sa accepti ca nu exista iubire si dreptate fara Dumnezeu, pentru ca te-ai facut tu singur prizonier. In schimb, iti permiti sa judeci pe cei care nu cred in aceleasi ideologii ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Skippy223):

"care cica ne iubeste desi nu are de ce" - pai daca o creatura se strica TOT creatura lui Dumnezeu e nu? de ce sa o urasca? Dar daca creatura se apuca sa-l ignore intentionat pe Dumnezeu atunci Dumnezeu ii mai da timp de gandire si daca continua, Dumnezeu nu se lasa batjocorit: "ce seamana omul aceea culege." Doar Dumnezeu stie cand e slabiciune datorita pacatului din ADN mostenit si cand e rea vointa independenta de pacatul din ADN mostenit. De aceea odata cu finalizarea unor etape in indeplinirea scopului Sau Dumnezeu a renuntat sa mai foloseasca oameni dintre slujitorii Lui care sa-i indeplineasca rolul de executori judecatoresti prin "omorari cu pietre" sau in alte moduri. De aceea Dumnezeu NU mai foloseste si NU va mai folosi oameni pentru executarea sentintelor Sale judecatoresti.

"Un sclav respecta dorintele stapanului care i-a dat un adapost si mâncare calda" - pai DA. Decat sa fiu sclavul omului, e mult mai bine sa fiu sclavul lui Dumnezeu. Si in plus Dumnezeu nu cere sa facem lucruri iesite din comun sau imposibile asa cum cere de multe ori omul. Uneori chiar noi insine putem ajunge sa ne impunem niste obiective iesite din comun sau chiar imposibil de atins insa Dumnezeu nu face asa cu noi. Uneori ne condamnam singuri fara motiv in raport cu vointa lui Dumnezeu.

"Acei copii din Africa care sufera de malnutritie si boli precum malaria, sufera din cauza ignorantei fata de Dumnezeu, spui tu?" - cand parintii sau stramosii sunt ignoranti cu Dumnezeu consecintele le suporta si urmasii desi ei nu sunt vinovati. Imediat cum a pacatuit corpul lui Adam si Eva nu a mai fost intretinut de Dumnezeu si a inceput sa se degradeze. Din ceva degradat nu poate iesi urmasi perfecti sau NEPACATOSI sau nemuritori. Copiii chiar de cand sunt embrion au gene ale pacatului. Dumnezeu nu poate intretine la nesfarsit ceva pacatos. Insa in indurarea lui cea mare ii va readuce la viata pe cei drepti si pe cei nedrepti DAR pe cei rai nu-i va readuce la viata niciodata. Apocalipsa 21:8.

"In afara de bomba, aia e folosita doar de urmasii lui Allah si Mohammed, nu?" - nu neaparat. Am dat cazuri generale plecand de la modul tau de gandire care e foarte raspandit.

"Poate tu nu vrei sa accepti ca nu exista iubire si dreptate fara Dumnezeu, pentru ca te-ai facut tu singur prizonier. In schimb, iti permiti sa judeci pe cei care nu cred in aceleasi ideologii ca tine." - NU exista iubire si dreptate fara Dumnezeu pentru ca si un ateu are constiinta de la Dumnezeu ca sa faca bine fata de sine si semeni chiar si daca il ignora pe Dumnezeu. Eu nu judec pe nimeni. Doar Dumnezeu poate judeca. Eu nu pot sa judec pe nici un om si nici chiar pe mine nu ma pot judeca. Insa ceea ce este scris in Biblie este un reper pe baza caruia judeca Dumnezeu. Un alt reper pe baza caruia judeca Dumnezeu este constiinta implantata de el in ADN-ul fiecarui om. Nu pot sa judec pentru ca eu nu pot sa vad toate din interiorul unui om adica gandurile si sentimentele omului. In plus eu ca om NU am dreptul sa judec pe nimeni. Daca aparent judec NU inseamna ca judec. Eu doar transcriu atitudinea lui Dumnezeu consemnata in Biblie fata de diferite atitudini exprimate de om. Cand in vechime raufacatorii erau ucisi de evrei acele ucideri aveau loc sub directa judecata a lui Dumnezeu cand inca mai comunica cu oamenii. Insa dupa ce a venit Cristos s-a terminat cu uciderile autorizate de Dumnezeu pentru ca acum Dumnezeu NU mai judeca lumea si NU mai ucide pe nimeni de cand babilonienii au ars Ierusalimul in 607 ien datorita indepartarii de Dumnezeu a evreilor. Azi Dumnezeu NU judeca ci inregistreaza pe cei care NU comit pacate grave intentionat, in "cartea vietii".

| atoatestiitoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu NU există! El a fost creat de șarlatani după chipul și înfățișarea omului!

| anonim_4396 explică (pentru atoatestiitoarea):

Natura a fost creata de oameni? Dumnezeu a creat natura si tot ce exista. Insusirile lui Dumnezeu se vad si in natura. Romani 1:20.