| anonim_4396 a întrebat:

Exista o alternativa mai plauzibila decat teoria Big Bang si evolutionista?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Orice om de stiinta cu oarecare constiinta iti poate demonsta ca teoria Bing Bang-ului este cea mai proasta gluma, ramane doar o singura alternativa, Dumnezeu.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

Si de Stephen Hawking,ce spui?
E cel mai genial om de stiinta din timpurile noastre, si ti-ar demonta aceasta afirmatie.

Dar, bineinteles, e demonizat, nu-i asa? laughing

| danut a răspuns (pentru Teffan):

Vorbe fara noima, introduci in discutie un om amarat care nu poate raspunde la nici o intrebare, cum sa fie demonizat, e un om bolnav folosit de altii drept "interfata" pentru aiurelile lor. Cand am spus ca Bing Bangul este o aiureala stiu ce spun. Daca te tin baerele, incearca.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

E o aiureala,nu-i așa?

Stiu,porumbelule cu bilet in cioc.
Dumnezeul tau este mult mai plauzibil si mai rațional.
Daca Big bangul a "izbugnit" din nimic,atunci Yahve a existat "din nimic",este " forță primordiala"?
E cam aceeași chestie ca conceptul big bang-ului de a se produce din nimic.

Pentru ca daca yahve a creat universul,rămâne acea întrebare pe care am pus-o de milione de ori și mi-e si sila sa o mai pun,dar o fac,pentru ca e esențialăbig grinumnezeu din ce a apărut?

Problema ta,este o problema universala,întalnita in randul creștinilor.
Îți consideri dumnezeul criminal drept creator al acestei lumi si ești un ignorant complet când vine vorba de alte concepții,filosofii si culturi.Te bati pana si cu propria religie,tu fiind adventist(din cate stiu,corecteaza-ma daca greșesc),razboindu-te cu toate celelalte mii de secte si cu biserica din care Luther s-a rupt.

O uniune extrem de frumoasa,intre creștini,dar deviez de la subiect.

Vreau sa te aud,ma țin "baerele", porumbelule.

Fun fact:
Dumnezeu a creat mai întâi lumina pe pamant și după soarele.

Este extrem de rational, si, daca ma intrebi pe mine personal, chiar un adevăr stiintific. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Daca ai fi citit alternativa istorica descrisa de mine mai sus n-ai mai fi comentat aiurea. Soarele ca reactor a fost pornit treptat. In prima zi sau perioada lunga de creatie lumina a fost facuta in sensul ca reactorul adica Soarele a fost pornit si odata cu el si celelalte stele doar ca lumina foarte slab. Era un fel de pitica rosie. Ea se vedea de pe Pamant dar foarte slab in timp ce pe Pamant era intuneric. Apoi abia in a 4-a zi Soarele a ajuns la activitatea nucleara nominala si la fel si restul stelelor astfel ca Luna a avut ce reflecta devenind si ea vizibila. Pe parcursul zilei a 5-a Soarele a crescut in intensitate fapt ce a contribuit la scaderea inaltimii vegetatiei si implicit disparitia dinozaurilor. In ziua 2 Soarele a devenit mai reactiv mai luminos dar Iah creind apele de sus ( patura de nori difuzi ) Soarele desi era mai luminos nu era vizibil de pe Pamant. In ziua 3 Soarele a devenit suficient de luminos incat sa fie posibila fotosinteza. CO2 din norii difuzi a inceput sa scada. Astfel odata ce Soarele a devenit mai activ si nivelul de CO2 din atmosfera a devenit mult mai scazut a devenit vizibil si conturul Soarelui si al Lunii si stelele.

Dumnezeu nu este un criminal deoarece el este sursa sau izvorul vietii. Criminal e cel care "ia" viata si nu o poate reda.

Tu nici nu cunosti macar teoria Big Bang. Teoria Big Bang nu explica conditiile in care a aparut singularitatea. Si daca incearca sa explice zice asa: "din energie statica prin fluctuatii cuantice a aparut singularitatea". Ori fluctuatiile NU pot apare din lipsa de forte externe sau interne. Fortele sau forta primordiala din care ar fi putut apare acele fluctuatii cuantice au reprezentat duhul sfant al lui Iah sau forta sa activa care se poate deplasa si poate cauza fluctuatii cuantice.

Acea energie "statica" exista din totdeauna in univers. Acea energie "statica" este de fapt energia neagra ce reprezinta duhul sfant al lui Iah si care este peste tot in univers sau actioneaza peste tot in univers.

Deci n-ai nimerit-o!

rolling on the floor

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahahaha laughing
Ce cute esti.

"Teoria Big Bang nu explica conditiile in care a aparut singularitatea."

Nici macar nu am afirmat contrariul.Tu nu m-ai nimerit, pentru ca n-ai inteles ce am spus.Cunosc teoria big bang-ului,dar intr-adevar nu ma pasioneaza atat de mult capitolul cosmologie si univers.

Dar sa o luam asa:
Big bangul reprezinta o explozie,prin care universul s-a extins de la o singularitate primordiala.
Acea singularitate,dracu stie ce reprezinta si de unde a aparut.

Dumnezeu reprezinta,de asemenea o forta primordiala.
Doar ca el a mai si creat lumea din nimic,si pe om din tarana pamantului,de asemenea,pe femeie din coasta lui.

Un om care nu e chiar asa batut in cap,ce considera mai plauzibil?
Big bang-ul,sau dumnezeu?
Big bangul,care explica destul de rational crearea universului,sau dumnezeu, o entitate fantomatica care a scuipat planete pe gura?

Ce mi-ai spus prima data,nu este explicat bine deloc.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui pentru ca nu te exprimi prea bine.

"Dumnezeu nu este un criminal deoarece el este sursa sau izvorul vietii. Criminal e cel care "ia" viata si nu o poate reda. "

Vasile,daca nici propria Bilbie nu ti-o cunosti,eu ce sa-ti mai comunic.

Vrei sa ma chinui sa iti aduc toate versetele de "pedeapsa cu moartea" si de "omorati cu pietre in piata"?

Vrei sa iti aduc exemple de tiranie a lui yahve,zeu venit din desert,care si-a impus forta asupra tuturor popoarelor care aveau dumnezeii originali ai omenirii,religiile din care iudaismul si crestinismul au furat tot intr-un mod pervers,cu marsavie?
Sa iti dau versete din cartea aia mizerabila,in care paganii din vechime erau ucisi cu bestialitate de poporul lui Yahve,pe principiul ca "pe vrajitoare sa nu o lasi sa traiasca",principiu care a mers pana in Evul Mediu mijlociu,cu inchizitia, si toate atrocitatile comise din porunca celui mai mare tiran pe care l-a cunoscut omenirea si nici macar nu vrea sa recunoasca acest lucru?

Atatia oameni nevinovati omorati.
In vechiul testament,daca faceai sex inainte de casatorie, erai umilit, scuipat, apoi omorat cu pietre.
In inchizitie, daca spuneai ca pamantul se invarte in jurul soarelui erai suspectat de erezie si de demonizare.Torturati in cele mai cumplite feluri.
De ce?
Pentru ca oamenii voiau sa isi urmeze in continuare religia primordiala,pagana,europeana, religie a iubirii pentru toata natura unviersala(pentru ca inchizitia a terorizat mai ales Europa; daca se extindea in Asia, popoarele asiatice aveau de patimit, absolut nevinovate).

Dumnezeul tau este un dumnezeu al urii, dumnezeu ce a adus numai suferinta pe planeta asta.Mai ales in Europa.
Din fericire asiaticii nu s-au lasat atat de usor prinsi in capcana lui yahve, si mai exista hinduismul si alte culturi pagane frumoase.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Materia sau singularitatea nu aveau cum sa apara din nimic. Biblia nu lasa sa se inteleaga faptul ca materia a aparut din nimic.

Hinduismul contine credinta in nemurirea unui suflet nemuritor ceea ce este din start o eroare.

Ignoranta NU are scuza si se lasa cu crima sau moarte din partea lui Iah care este izvorul vietii. Iah da viata si tot el este indreptatit sa ia viata si desi ucide nu poate fi acuzat de crima. La Romani 1:20 se arata ca nici un om nu are scuza sa-l ignore pe Iah si creatia lui si dumnezeirea lui ce se poate deduce usor din creatie. Paganii atribuiau unor zei falsi ceea ce se cuvenea doar lui Iah. Acum paganii atribuie "zeului" Evolutiei si Big Bangului sursa existentiala. Paganii se inchina la acest "zeu" platind cu bani multi oamenii de stiinta care sustin acest "zeu."

Insa condamnarea la moarte doar Iah o poate aproba in mod direct si nu indirect sau implicit printr-o carte precum biblia. In israelul antic orice caz condamnabil cu moartea era adus in fata lui Iah si omorarea cu pietre nu o faceau de capul lor ci cu aprobarea directa a lui Iah.
Ce a facut inchizitia sau alti asa zisi crestini au facut fara sa primeasca un raspuns sau aprobare de la Iah.

In plus Cristos a interzis condamnarea la moarte in randul crestinilor sau din partea crestinilor zicand: "sa va iubiti dusmanii." Executarea paganilor o va face Iah la Armaghedon NU prin oameni ci prin ingeri in frunte cu Cristos. Cine e pagan sau "capra" doar Iah si Cristos pot decide sau pot alege si NU omul. Pentru ca doar Iah si Cristos poate vedea tot ce e in mintea si inima oricarei persoane.

Ori eu n-am auzit de nici o religie sa interzica condamnarea la moarte in afara de crestinism.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

"Insa cruzimea asta doar Iah o poate aproba in mod direct si nu indirect sau implicit printr-o carte precum biblia. In israelul antic orice caz condamnabil cu moartea era adus in fata lui Iah si omorarea cu pietre nu o faceau de capul lor ci cu aprobarea directa a lui Iah. "

Exact!
Ma bucur ca recunosti ca yahve e un criminal.
Tocmai ai recunoscut,cu sau fara sa iti dai seama.

"Ignoranta NU are scuza si se lasa cu crima sau moarte. Mie nu mi se pare o cruzime in asa ceva. "

Daca am inteles bine:

Cine se aseamana,se aduna.

Ma bucur macar ca nu esti ignorant si ca iti urmezi religia intocmai.
Tu, cu tatal tau Yahve, meritati sa fiti adusi in fata popoarelor pagane europene, batuti, scuipati si ucisi cu pietre.

Nu mai am ce sa discut cu un om ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Nu ai citit tot. Se vede ca oameni ca tine actionati de capul vostru la fel ca inchizitia fara sa primiti aprobare directa de la Iah care e izvorul vietii. Doar Iah poate da viata. Asa ca concluzia pe care ai tras-o este eronata. Oameni ca tine sunt criminali care actioneaza de capul lor. Paganii fabrica arme mortale si merg la razboi ca sa ucida si ucid azi si NU crestinii adevarati. Doar Iah insusi si Cristos insusi au dreptul sa ucida si NU omul. Pentru asta nu pot fi acuzati de crima ca si criminali pentru ca ei pot da viata pe cand omul NU poate da viata. Iah nu a torturat oamenii rai. Cel care era ucis cu pietre murea destul de repede. Deci desi Iah a ucis NU se poate compara cu un criminal care nu judeca corect si drept precum Satan si care s-a gandit doar la scopul lui egoist fara sa poata da viata si fara sa-l intereseze de fapt viata sanatatea si fericirea omului. Iah nu mai foloseste si nu va mai folosi oameni pentru a ucide. Canaanitilor le-a dat posibilitatea sa se caiasca dar majoritatea dintre ei au refuzat. Doar Iah poate cantari cu dreptate faptele unei persoane fara eroare fara partinire. Justitia NU e a omului ci doar a lui Iah si a lui Cristos. Omul e incapabil sa decida corect cine moare si cine traieste. Legile umane sunt imperfecte.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Orice om cu doi neuroni realizeaza ca existenta lui Dumnezeu nu contravine teoriilor fizicii.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Uite ca mai sunt unii care nu inteleg asta, pentru ei stiinta nu admite existenta lui Dumnezeu, sa intelegem ca aia nu au nici doi neuroni?

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Categoric.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Fara o forta exterioara, supranaturala nu se poate explica universul.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Multumesc Salontanul!

Se spune ca universul este in expansiune accelerata datorita energiei negre. Dumnezeu stapaneste si peste lumina si peste intuneric. Universul se extinde in toate directiile.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ai cunostinte stiintifice atat de avansate dar pe mine nu ma incalzesc cu nimic. Nu te simti obligat sa-mi explici. Sunt spre sfarsitul vietii si chiar ma lasa rece asemenea chestii.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Deoarece dumnezeul atotputernic poate extinde universul evident ca va fi capabil sa readuca la viata si oameni. Roaga-te creatorului. Vezi ca am corectat raspunsul meu referitor la expansiunea universului. Poti citi tot ce am scris pe acest site si vei putea gasi speranta. Dumnezeu va invia pe toti cei care l-au recunoscut in timpul vietii lor. Daniel 12. Ioan 5. Apocalipsa 19-22. Moartea e ca somnul pentru cei care vor fi inviati la viata in paradisul terestru care va fi si NU la judecata. Judecata va fi la multi ani dupa invieri, mai precis la sfarsitul acelor 1000 ani dupa Armaghedon. Invierile vor incepe dupa Armaghedon.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Vassile. Ti-am spus ca nu ma intereseaza asertiunile tale. Sunt prea batran ca sa astept sfaturi de la tine. Daca ai pus raspunsul doar ca sa-ti gasesti un om sa-l sacai la cap, ai gresit omul. Nu am rabdare si te voi bloca. Cat despre "dumnezeu" invata mai intaii sa scrii cu litera mare substantivele proprii si apoi da-mi mie sfaturi, cu atat mai mult cu cat nu ti le-am cerut.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Felicitari si laude lui Iah ca ati ajuns la o varsta inaintata. Exista si alti dumnezei descrisi in biblie si deci "dumnezeu" e substantiv comun. M-am referit la dumnezeu creatorul numit Iah de la Aleluiah. Nu caut sa sacai pe nimeni la cap. Ce scriu, scriu mai intai pentru mine.

| SG1995 a răspuns (pentru Salontanul):

De acord, dar de aici pana la mitul biblic sunt ani lumina distanta.

| SG1995 a răspuns (pentru Salontanul):

Uite o remarca de tinerel:

Varsta nu e o scuza pentru ignoranta, prostia da, desi Vassile chiar merita ignorat pentru aberatiile care le face.

| Dandanache a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Religios, da. Stiintific, inca nu.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

"inca nu" va deveni DA doar la Armaghedon DAR va fi prea tarziu pentru oameni de stiinta.

| SG1995 a răspuns:

Sigur, care dintre cele peste 500 de mituri ale creației le vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prezint o alternativa mai plauzibila:

Iata o descriere biblica a modului cum au aparut ingerii, universul material, pamantul, microorganismele, plantele, vietuitoarele si omul:

Existenta unui creator comun este indicata de asemanarea structurilor din univers care au forme sferoide, elipsoide, spiralate. La fel este indicat si de existenta ARN si ADN-ului prezent in toate structurile biologice vii, de la cele mai simple precum bacteriile, plantele care sunt cele mai simple structuri pana la din ce in ce mai complexe precum insecte pasarai animale pesti si inclusiv omul care este cel mai complex organism structurat.

Cu multe miliarde de miliarde de ani in urma spatiul virtual era fara particule elementare si exista doar dumnezeu si duhul sau sfant care se deplasa prin spatiul virtual fiind coordonat de dumnezeu.

Apoi dumnezeu a cauzat aparitia primei sale creatii adica Cristos adica primul inger cu care a facut pe toti ceilalti ingeri.

Apoi la un moment dat dumnezeu a hotarat sa creeze universul material. A inceput sa faca particulele elementare incepand cu fotonul care momentan este cea mai usoara particula elementara descoperita de catre oamenii de stiinta. Procesul fizic de producere a materiei adica de formare de perechi de particule elementare s-a desfasurat prin fluctuatii la frecvente mari a fortelor dirijate de duhul sfant care actionau peste tot si care era coordonat la randul lui de centrul de comanda adica dumnezeu. Cu timpul universul a inceput sa se extinda asa cum a dorit dumnezeu. Astfel el a creat structurile "automatizate" si autonome precum: gaurile negre, galaxiile, stelele, planetele, asteroizii si cometele. La inceputuri stelele generau lumina slaba.

Astfel se incheie versetul 1 din Geneza care spune: "La inceput dumnezeu a creat universul si pamantul."

Pamantul era fara forma pustiu fara viata si era plin de apa. Nu exista uscat iar la suprafata apa era inghetata. Soarele emitea o lumina slaba. Luna exista si ea si la fel si sistemul solar dar fiindca Soarele emitea o lumina foarte slaba pe Pamant era intuneric. Dumnezeu a inceput treptat de-alungul a milioanelor de ani sa porneasca reactorul Soarelui si la fel si al stelelor din univers. Treptat a inceput ca lumina sa fie tot mai multa si astfel dumnezeu a creat lumina. Dar lumina de la Soare era tot slaba deoarece Luna nu se vedea. Apele au inceput sa se dezghete la suprafata.

Dumnezeu a facut ca activitatea vulcanica de sub ape sa creasca. Dumnezeu a facut apoi atmosfera Pamantului intrucat apa incepu sa se evapore si astfel s-a creat o patura de nori difuzi ( apele de deasupra ).
Activitatea vulcanica a continuat pana au inceput sa apara continentele si muntii. Un abur se ridica deasupra pamantului. Raurile si izvoarele incepu sa apara pe suprafata uscatului.

Apoi de-a lungul a milioane de ani dumnezeu a creat virusii, bacteriile si toate microorganismele din sol. Apoi a facut semintele de plante si le-a imprastiat pe toata suprafata uscatului si in oceane. Soarele devenea din ce in ce mai activ si lumina devenea tot mai puternica si desi Soarele nu se vedea de norii difuzi era lumina suficienta si umezeala in atmosfera incat sa inceapa sa creasca plantele. Patura de nori difuzi era si deasupra continentului Antarctica cauzand o temperatura constanta pe tot pamantul si astfel plantele au inceput sa creasca inclusiv in Antarctica. Plantele cresteau mai inalte intrucat cautau tot mai multa lumina si gravitatia era mai slaba. In decursul a sutelor de mii de ani plantele au consumat tot mai mult CO2, emanat de vulcani, si plantele au eliberat O2 in atmosfera.

CO2 din compozitia norilor difuzi a inceput sa scada si astfel norii au devenit tot mai rarefiati insa norii de apa erau in continuare prezenti si contribuiau la o temperatura relativ constanta pe tot Pamantul. Soarele si stelele din univers devenind tot mai active au inceput sa fie vizibile prin atmosfera Pamantului. Si a inceput sa se vada si Luna. Astfel s-a incheiat a patra "zi" sau a patra etapa de creatie.

Apoi de-a lungul a sutelor de mii de ani dumnezeu a creat insectele, pestii marilor si pasarile si dinozaurii. Odata ce lumina era tot mai multa plantele cresteau tot mai mici si dinozaurii n-au mai avut suficienta hrana si au disparut incetul cu incetul. Zacamintele de plante putrezite si dinozauri morti au contribuit la formarea de depozite de petrol, gaze naturale si carbune. Apoi dumnezeu a creat celelalte animale. Ingerii se puteau materializa si trai pe pamant.

In final a creat omul in 4026 ien incepand cu Adam-Eva pe care l-a pus in gradina Eden in zona de izvorare a fluviilor Tigru si Eufrat care exista si astazi. Oamenii au inceput sa se inmulteasca si sa nu mai asculte de dumnezeu iar ingerii materializati s-au cuplat cu femeile oamenilor dand nastere la barbati puternici. Astfel au fost construite o parte din constructiile megalitice care pot fi vazute si azi. In acele timpuri oamenii puteau trai sute de ani intrucat temperatura mediului era oarecum constanta si nu existau furtuni si vanturi puternice si inundatii.

Dumnezeu nu a fost de acord cu aceasta situatie si prin anul 2370 ien a facut sa se rupa patura de nori ( apele de sus sau sfera de apa de deasupra atmosferei ) si a inceput sa ploua pentru prima data in istoria Pamantului. S-au rupt si izvoarele de sub pamant si au tasnit deasupra pamantului. Astfel ca dupa ce apele potopului s-au retras sfera de apa ce inconjura Pamantul nu mai exista si apele care s-au retras la poli au inceput sa inghete si sa se instaleze iarna la cei doi poli ai Pamantului. Cea mai mare cantitate de ape s-au retras sub pamant. Plantele si oamenii si animalele care au murit au fost acoperite cu aluviuni de nisip si pamant si s-au descompus. Tot dupa ce apele potopului mondial s-au retras acestea au lasat in urma dune mari de nisip ce formeaza zonele desertice din ziua de azi. Ingerii s-au dematerializat transformandu-se in starea de agregare imateriala.

Prin arderea zacamintelor de petrol in zilele noastre atmosfera Pamantului a inceput sa se incalzeasca. Dezvoltarea industriala a cauzat si cauzeaza poluare.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prin arderea zacamintelor de petrol in zilele noastre atmosfera Pamantului a inceput sa se incalzeasca. Dezvoltarea industriala a cauzat si cauzeaza poluare."

Singurul lucru inteligent din ce ai scris mai sus.
Dar fara legatura cu intrebarea pe care ai pus-o.

| Corneanu_Iulian_1959 a răspuns:

Științific nu s-a demonstrat nimic, iar cu teoria evoluționistă, la ce specii te referi?

| anonim_4396 explică (pentru Corneanu_Iulian_1959):

In Geneza cuvantul specie este generic si de fapt poate fi redat mai corect spus GEN in cadrul impartirii pe categorii a structurilor biologice. La nivel de gen pot apare incrucisari si variatii care se incadreaza in acelasi gen.