| Meme10Memu a întrebat:

Toti oamenii vor sa cunoasca adevarul. Pe ce baza trimite Dumnezeu pe oameni in iad cand ii judeca stiind ca Dumnezeu a permis minciuna sau nu a acordat scutire de pedeapsa in caz de minciuna?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Omul nu e perfect, e pacatos. Cei care vor sa fie cu Isus in Cer trebuie sa-si dea seama de asta si sa urmeze exemplul lui Hristos. Asta inseamna ca trebuie sa iti formezi un caracter asemanator caci nu va fi niciodata identic cu cel al lui Hristos. Aceasta schimbare de caracter se face pe pamant pentru a fi gata ca in ziua in care va veni Isus, sa fie pe deplini curatiti de pacate. Firea pamanteasca e impotriva firii duhovnicesti si fiind nascuti intr-o lume pacatoasa, noi nu vom scapa de aceasta pana cand la revenirea lui Hristos, Acesta ii va elibera de ea. Adica pacatuiesti chiar daca nu vrei sa faci asta, inevitabil pentru ca este in firea ta. Ceea ce conteaza este sa nu mai vrei sa pacatuiesti. A pacatui in mod deliberat, stiind ca ceea ce faci e rau nu e pacat din fire, e un pacat de care esti direct raspunzator. Esti tot tu, dar esti schimbat pentru ca asa ai vrut. Nu esti alta persoana robotica, inconstienta, care devine sfanta. Cu caracterul pe care ti-l formezi pe pamant, cu acela vei pleca in Rai daca va fi cazul. Toata aceasta schibare in bine vine din iubire, nu din fapta. Nu vei fi niciodata mai implinit decat arunci cand iubesti din inima si daca vrei sa fi fericit, nu trebuie oare sa te pregatesti ca sa te intalnesti cu Cel ce te-a iubit intaia oara?

46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la biserica si vorbeste cu un preot.
Iti va explica el, cum se sta la judecata de apoi si restul.
Dumnezu ti-a dat creier ca sa judeci si sa ai sanse sa alegi cu intelepciune, daca tu preferi minciuna si alte pacate, este doar ALEGEREA ta, nu a lui Dumnezeu.

| Bizon95 a răspuns:

Toti oamenii vor sa cunoasca adevarul
nu prea
sunt multi care ignora complet logica simpla pentru ca isi doresc SERIOS o minune

iar chestia cu judecatul e frectie la picior de lemn!
care e diferenta dintre viata unui om si eternitate?
diferenta e de o eternitate
deci, in rai-ul ala multpromis, ar trebui sa fie o tona de chestii care sa ma faca sa nu ma plictisesc... O ETERNITATE!

ori asta e IMPOSIBIL de conceput de orice fiinta umana

mai exact, in rai e la fel de rau ca in iad, plictiseala poate fi o tortura ca oricare alta

chiar in viata asta, SCURTA, sunt unii care li se uraste cu binele si se urca pe pereti

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus Hristos a murit pentru ca a luat asupra Sa toate păcatele omenirii inclusiv ale tale, printre care si cel datorat minciunii. Iată ca are cine te scuti de minciunile si celelalte pacate, singurul lucru care se cere din partea omului este a crede, in Isus Hristos ca mântuitor al fiecărui om, si a trai după fara sa mai săvârșim păcate.

| Celcestietot a răspuns:

Citește din Biblie

| RAY a răspuns:

Conform bibliei Iahve nu a creat nici un iad,daca citesti vechiul testament nici nu exista asa ceva scris, exista o locuinta a mortilor atat,dar,cei morti numai stiu de ei decat cei vii,asta scrie acolo, in geneza de ce nu apare crearea raiului sau a iadului, Dumnezeu nu a creat asa ceva,nu exista simplu,cartea apocalipsei este o fantezie totala unde nu este relevat iisus, este un basm nu o spun eu si biserica catolica,ortodoxa care nu pun pret pe cartea asta,decat sectancti care cu amenitarea iadului spala creiere,cat despre judecata de apoi iahve a spus ca niciodata nu va distruge pamantul, iisus a spus ca se va reintoarce pe pamant si va aduce pacea in lume,mesia trebuie sa adauca pace, iubire nu apocalipsa, suferinta, ura, judecati

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat libertatea sa faci ce vrei. Daca nu permitea minciuna tu zicei: "Dar unde-i libertatea? Eu vreau sa mint, care-i problema Ta?". Daca iti pare rau ca ai mintit ii poti cere iertare, simplu dar sincer. Asadar cu ce drept trimite D-zeu oamenii in iad? Ii trimite? Nu, El a dat libertate deplina, ei singuri merg spre iad. Pai stai ca nu vrem sa mergem in iad - cereti-va iertare si nu mai pacatuiti. Pai stai ca parca ne lasa-i sa facem ce vrem - nu va las? Faceti ce vreti dar nu tot ce feceti are consecinte bune. A spus D-zeu vrodata ca orice am face are consecinte bune? Nu, El a spus:" Faceti ce vreti ".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Este adevărat Ray, Dumnezeu nu a creat o planeta unde cei care vor avea parte de judecata sa experimenteze o veșnicie focul iadului. Ei vor avea parte de moartea a doua după Biblie. Cat despre catolici si ortodocși care nu sunt interesați de cartea Apocalipsa, asta din cauza ca ei se recunosc ca fiind acea biserica numita in Apocalipsa Babilon. Dumnezeu avertizează in cap.18/4 "... Ieșiți din Babilon poporul Meu, ca sa nu fiți părtași la păcatele ei, si sa nu fiți loviți cu urgiile ei. Daca ar face studii biblice cu enoriașii nu ar putea răspunde la întrebările lor cu privire la " cine este fiara", sau " care este Babilonul cel mare!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bizon95):

Cine a spus ca ne vom plictisi in Cer? Nu ne-a fost descoperit ce vom face dar asta nu dovedeste nimic.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Dumnezeu nu vrea sa trimita pe nimeni in iad. Dumnezeu spune voarte categoric si transant in Ezechiel 33:11 ''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?''

Dupa cum vezi, Dumnezeu ne cheama la El, atentie, ne cheama, Iisus spune ''Iata Eu stau la usa si bat, daca aude cineva, sa deschida si voi intra si voi cina cu el'' Dumnezeu nu sparge usa, Dumnezeu nu te forteaza, tu ai cheia, El te iubeste si fiindca te iubeste nu te poate obliga, iti da libertate de alegere, omul a ales pacatul, tot Dumnezeu a dat totul, pentru a face un pod intre aceasta prapastie, intre om si Dumnezeu, Pe Domnul Iisus Hristos pe cruce.

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Daca Dumnezeu ne-ar fi tinut intr-o cusca, tot restul vietii ca nu cumva sa alegem sa pacatuim, nu mai aveam liberul arbitru, libertatea este un lucru fabulos, dar implica si un mare risc, riscul de a fi respins, riscul de a-ti fi respinsa dragostea, de a fi urat, dar Dumnezeu ne ofera libertate, si ne cheama la El.

| Bizon95 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

big grin
aici gresesti
NU exista fiinta umana care sa nu se plictiseasca mai devreme sau mai tarziu DE ORICE
moment in care singurul lucru pe care poti sa il afirmi e ca NU vom mai fi fiinte umane, asta inseamna practic ca nu vom mai fi aceeasi persoana, deci... moartea e un lucru care iti termina identitatea!

am luat in considerare deja ideea, cred sincer ca dupa moarte NU E NIMIC DIN CE NE PUTEM IMAGINA... ca fiinte umane!

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Dumnezeu nu iarta pe nimeni pentru ca toti oamenii mor. Dumnezeu nu l-a scutit nici pe Iisus de moarte.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ioan 3:16 '' Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.''

Prin ''lumea'' nu se refera la pietre si la iarba, la copaci si la natura, ci se refera la mine si la tine.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cum a luat iisus asupra sa pacatele omenirii cand oamenii mor in continuare?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este vorbă de viață veșnică, nu de viață aceasta. Toți oamenii au șanse egale de a avea parte de viață veșnică cu condiția sa creadă in Isus Hristos si sa accepte condițiile impuse de Biblie.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca ar fi asa ar insemna ca dumezeu a planificat moartea omului inclusiv pacatul.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bizon95):

Odata ce vom parasii corpurile noastre pacatoase si vom fi imbracati in slava, firea pamanteasca cu tot cu plictiseala nu ne va mai domina. Asta nu e o transformare de identitate ci de caracter caci doar cei care-si vor dori lucrul acesta si vor fi mantuiti, vor avea parte de el. Daca nu vrei sa dezbraci firea pamanteasca, Dumnezeu te va lasa cu ea caci fara acordul tau, nu te poate ajuta.
Asa ca in cer nu va exista plictiseala.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dumnezeu, daca ar exista, e un dumnezeu crud.

| Bizon95 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Allah e mare bun si drept, asa ca:

TE-AM PRINS!

deci: TU SPUI CA NU VOM MAI FI ACEEASI PERSOANA CARE SUNTEM ACUM

cu alte cuvinte

NU VOI MAI FI ****EU**** CI ALTCINEVA?!?

de rahat ideea, mult mai de rahat decat concluzia mea cu plictiseala, daca nu mai sunt eu atunci ce rost mai are?!?

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Un mort nu mai e ce a fost.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bizon95):

Ai inteles gresit amice. Transformarea de caracter se va face pe Pamant dar nu vom scapa de firea noastra pamanteasca. In cer vom scapa de ea. Schimbarea careacterului porneste de la schimbarea gandirii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu l-a distrus pe Satan pentru ca il iubeste fiindca si el e un fiu al Sau. A facut un plan de mantuire pentru ca omul sa fie scapat din groapa in care singur a cazut impins de Satan nu de Dumnezeu. A murit pentru noi. Moartea e un cadou pentru pacatos-apropo. Pacatosii nu vor suferi vesnic ci vor disparea pentru ca e insuportabil pentru acesta sa stea in prezenta lui Dumnezeu.
Dumnezeu e iubire.

| Bizon95 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pai daca nu mai sunt eu, atunci cine sunt?!?
si de ce as vrea sa imi schimb firea si caracterul? ca doar SUNT PERFECT ASA CUM SUNT big grin

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu l-a distrus pentru ca-l iubeste ci pentru a da timp sa se dovedeasca minciunile lui.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Altii vor scapa pe pamant la sfarsitul miei de ani. Apocalipsa 20.

| Bizon95 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Deci, toti care nu cred in iSUS, asta fiind majoritatea omenirii (2.18 bilioane, fata de 8+ bilioane de oameni, de 3 ori mai multi) or sa ajunga in iad pentru ca nu cred in iSUS?!?
https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_population_growth

wow, tare raspunsul

dar se pare ca a fost apreciata polologhia lunga, constanta, redundanta fara nici o idee reala care se aude mult si bine dar nu spune nimic si cu care crezi ca, convingi pe cineva care nu e deja bisericos serios!

felicitocurili mele personale absolut sincere, ESTI BUN DE POPA!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta inseamna ca nu-L iubeste?

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu-l iubeste pentru ca si-a batut joc.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este scris:"Cine nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu fiindca Dumnezeu este iubire."
Razele soarelui lumineaza si pe cei buni si pe cei rai - asa e Dumnezeu. Nu este de acord cu Diavolul dar il iubeste fiindca Dumnezeu nu e om, El uraste pacatul nu pacatosul. Cum sa urasti ceea ce ai creeat pentru a impartasi iubire? Apostolul Petru spune:"Dumnezeu m-a invatat ca niciun om nu e necurat" sau "sa nu numesc pe nimeni necurat".

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bizon95):

Un regat este in razboi si e pe cale sa piarda dar le vine in ajutor un aliat puternic fara de care nu pot invinge. Cine va zice:"Deci ca sa invingem trebuie sa ma aliez cu el, altfel voi pieri? E nedrept, e numai vina lui!" Satan are grija sa puna in mintile oamenilor ideea falsa ca Dumnezeu e de fapt dusmanul, nu aliatul tau. Nu El te omoara, nu El te trimite in iad, ci pacatul. El e Cel care a murit pentru noi pentru a fi salvati. Prin moartea Sa, El a platit pretul pentru a ne fi mantuitor si pentru a lua a supra lui pacatele noastre. Nu vei iesi biruitor daca nu te aliezi cu El. Da, toti acei oameni care n-au crezut in El, toti cei ce au primit lumina dar n-au luat aminte la ea, vor muri. De ce? Pentru ca n-au vrut sa se alieze cu Singurul care i-ar fi putut salva. Acum cum ti se mai pare polologhia? Trebuie doar sa privesti lucrurile din perspectiva corecta.

| Bizon95 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Am citit jumatate din mesajul tau
deci, una din doua:
1. nu ma aliez pentru ca nu vrea D-zeu si MOR, pentru ca dupa vremea cand cica, ca iSUS a fost pe pamant... NU A MAI EXISTAT NICI O DOVADA... CATEGORICA (si vreau sa spun DOVADA, nu 3 lulele, 3 surcele, moastele nustiucui, sau icoane care plang), deci MOR pentru ca D-ZEU NU SE ARATA

sau
2. daca am facut un pacat, atunci dovada ta ca exista D-zeu este faptul ca sunt pedepsit?!? si... MOR pentru ca D-ZEU I-A TRIMIS PE AIA SA MA OMOARE?!?

iar in ambele cazuri, afirmatia ta este: CREDE **ORB** SI NU CERCETA, adica DACA ESTI PUR, ATUNCI D-ZEU NU TE LASA SA MORI, chiar daca vin aia sa te omoare?!?

esti "tare", de ce nu te lasi tu de preotie si te apuci de politica, poti sa faci MUUUUULT mai multi bani acolo!