| Elena9328 a întrebat:

De ce oamenii judecă fără să cunoască?!

Răspuns Câştigător
| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Asa le place lor, sa isi dea cu parearea fara sa te cunosca si apoi apar si barfele

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe internet sau in real life? pe internet sunt ratati societati care barfesc pe alti, in real life tot ratati se numesc dar fata in fata nu au tupeu de a te barfi

| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii judeca dupa ce vad sau dupa cat aud.
Cand le dai o poveste eronata, sau esti implicata intr-o poveste urata, nu te astepta sa te judece corect si frumos.

| sierra1 a răspuns:

Mulți se dau "jmecheri". Nu-i băga în seamă

| oglindasultanului a răspuns:

Caci ei stiu ceva, si au scopuri, se bazeaza pe o fapta minuscula de a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce e apa uda?"
Ma gândeam ca dacă tot ești la faza la care meditezi asupra secretelor universului, nu ti-ar mai strica încă o întrebare fără răspuns.
Spui "oamenii" într-un fel atât de impersonal, de parcă tu ai face parte dintr-o specie diferită. Crede-mă că nu faci.Și tu judeci în aceeași măsură ca ceilalți.Ah, dar tu n-o faci pe față.Nu știu dacă se numește politețe sau ipocrizie.

| Elena9328 explică (pentru anonim_4396):

Nu am judecat vreodată un om. Singurul care are dreptul să o facă, e însuși Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Amin!
Știi, sincer nu înțeleg.La ce te ajuta sa-ți joci rolul de sfânta aici? E doar un site oarecare.Nu impresionezi pe nimeni.Sau poate da?laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Elena9328):

Ce are de-a face Dumnezeu pe acet site? Dupa gandirea ta nu ar trebui sa avem nici judecatori. Nu vezi ce i.n.r. esti?

| florin8ake a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca o demonstratie ca are dreptate Elena intr-o oarecare masura. De unde ai tras tu concluzia ca ea o joaca pe Sfanta? Tocmai ca nu ne cunoastem intre noi si nu are nici un rost sa exagereze. Si intr-adevar poate toti judecam la un momentdat dar unii exagereaza si ea se refera probabil tocmai la cei care judeca doar ca sa se afle in treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin8ake):

Nu te contrazic in totalitate in ceea ce privește prima propoziție.
"Nu am judecat vreodata un om" De aici am tras concluzia, dacă tot erai curios.

| florin8ake a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu prea sunt eu curios de fel. Cel putin nu in ceea ce priveste parerea ta sau a unei alte persoane putin imi pasa. Eu sunt curios in ceea ce priveste alt nivel. Pareri gasesti la tot pasul, la florareasa de la colt, la primarie, pe stadion etc. Mie imi plac lucrurile concrete nu ma conduc dupa pareri.
In al doilea rand nu ti-am cerut sa-mi spui de unde ai tras cocluzia pentru ca e logic imi dau si eu seama de unde si tocmai despre asta vorbeam. Era doar o intrebare retorica. Nu necesita un raspuns din partea ta.
Revenind la felul ei de a fi nu inteleg de ce "ii interzici" sa fie Sfanta si ce te opreste sa crezi ca oamenii sunt diferiti. Daca ea a spus ca nu a judecat vreodata vreun om las-o asa. Nu ai fost tu in pielea ei. Poate sunt si astfel de persoane. Ce rost ar avea sa iti spuna tie X de pe un forum cum e ea in realitate dar de fapt sa nu fie asa. Si chiar daca e cum spune ea chiar daca nu e, nu asta e problema noastra si pana la urma intrebarea a fost alta. Daca putem sa o ajutam bine, daca nu mai bine o lasam mai moale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin8ake):

Îți plac lucrurile concrete?
Uite "Nu am judecat vreodată un om" Ăsta e un lucru concret, nu? O minciuna concretă, mai bine zis.Nu e o părere, e ceva evident.
Apropo, întrebarea de mai sus e retorica.
Oamenii sunt diferiti, dar se aseamănă in anumite privințe.Cum ar fi ca toți judeca.Si toți mint.
Daca ea spune ca e perfecta, tu o crezi, doar pentru ca nu ai fost in pielea ei? Nu e un argument prea bun, presupun ca îți dai si tu seama de asta.
Nu e scopul meu sa o ajut.Sau cel puțin, nu e numai asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pripesc.

| teo530 a răspuns:

Este normal ca om sa iti faci o parere despre alti oameni, dar inteleg ce zici genul ala de oameni se cred a tot stiutori

| timidul96 a răspuns:

La asta se pricep...

| magibuci a răspuns:

Deoarece asa e instinctu uman trebuie sa dai o impresie ce te reprezinta

| Mosic_Adrian_1994 a răspuns:

Deoarece oamenii uneori judeca fara sa gandeasca de ce este capabila aceasta persoana.Asa este firea omului.Rasismul se raspandeste incet incet.Toti suntem oameni.Toti avem dreptul de a fi noi insine.

| florin8ake a răspuns:

Probabil din acelasi motiv pentru care isi cumpara toti aceleasi marci de telefoane, haine sau mai stiu eu ce chiar daca nu au bani nici sa se ca. si nici nu sunt cele mai calicative dar o fac pentru a fi cool...dar nu sunt cool poate or fi doar cola. adica fasaie dar nu rezolva nimic si face mai mult rau decat bine