| anonim_4396 a întrebat:

Trecand peste partea cu doveditul (pentru ca nu puteti sa oferiti dovezi cu adevarat bune), sa luam afirmatia "crestinismul e singura religie corecta iar zeul crestin este singurul real"... deci mai pe scurt, crestinismul e miezul din fanta.

Intrebarea e : care ramura din crestinism este varianta corecta si care varianta a zeului crestin este corecta? Toate nu pot fi corecte in primul rand din cauza contrazicerilor. Foarte multi crestini au zis ca zeul lor nu se contrazice singur si nu isi schimba parerea din 5 in 5 minute. Cica dumnezeu nu e pe modelul "in 5 minute demisionez... aaa... nu mai demisionez".

* ca sa nu mai fie tot atei - crestini. De data asta e crestin - crestin.

51 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

De raspuns imi poate raspunde, dar nu cred ca imi poate combate opinia.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

laughing Nu are ce sa combata. El iti spune subtil ca trebuie depasite limitele unei religii si continuata cautarea (implicit intelegerea) si tu "argumentezi" cu ce? A! Cu religia / confesiunea. Bine, mesajul ar fi fost mai mult de atat, dar ce conteaza? Vrei sa vorbim de ironie? Consideri ca opinia ta este de necombatut, dar nu iei in calcul ca nu ai inteles din start la ce se refera.

Cat despre sustinerea ironiei, nu consider ca este necesar intotdeauna a desena. Ironia se contureaza mai dragut si cand apar mai multi care se incadreaza singuri acolo.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Esti supeficiala(ca de obicei de altfel).

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Atat de superficiala, incat nu reusesc sa vad ateismul in profunzime, adica sa inteleg ca este calea spre cunoastere. Multumesc, recunosc, sunt vinovata.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu e vorba de asta. Crezi ca daca depasesti limitele unei religii ajungi sa cunosti adevarul? Nu cred. Probabil vei cunoaste un adevar "absolut", adica al tau. Insa asta este un rationament de care se agata credinciosii, dar nu este unul realist. Poti cauta pana'n panzele albe ca tot nu gasesti mai mult decat subiectivism, o convingere persoanala, aparuta din paradoxuri, valori relative, si contradictorii(stiu, probabil pentru tine nu este asa).
Prin cautare omul ori devine ateist, ori mai inventeaza niste religii. Si, cred ca ar mai trebui cateva miloane de religii ca sa aiba omul de unde alege, (desi omul nu alege, el este influentat, este invatat de mic cum sa gandeasca, ce este normalul) iar haosul sa fie haos cu adevarat. Pentru ca omul sa aleaga, sa gandeasca singur ii trebuie o inteligenta mult peste medie. Ce sanse ai tu, sau oricare alt crestin sa treceti la iudaism, sau invers? Care sunt sansele sa faceti o alegere buna? Cu acel rationament doar sustineti religiile, credintele, dar eu cred ca va mintiti singuri, cautarea e zadarnica.

Referitor la ironie, ea este un mod de a jigni. Tu, in cateva intrebari, te-ai plans de jignirile gratuite. Oare ti-ai schimbat opinia?
Nu trebuie desenat tot timpul cand folosesti ironia, dar la aceasta intrebare cu siguranta, cel putin pentru mine, ca vezi gandirea mea nu este in concordanta cu a ta. Nu cred ca ti-ar placea sa fii ironizata mereu, fara nicio explicatie, iar tu sa nu intelegi de ce. Tu te folosesti de ironie destul de des, dar problema este ca nu-i arati omului ca intr-adevar ai dreptate. Si-atunci ce sa inteleg?

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Nu fi incapatanata, gaia are dreptate din tot ce afirmati voi crestini oar 0% puteti demonstra, macar recunoaste ca nu poti dovedi ca exista dumnezeu nu ne minti in fata, am cautat pe net atacati stiinta ca sa demonstrati ca exista zeul vostru jalnic mod rusions sa ataci stiinta

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Dumnezeu care m-a creat si care a dat pe Fiul Sau sa moara la cruce pentru noi toti.

cum putea sa imi ierte pacatele ala daca eu nu eram nascut?

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Nu o anumita confesiune te apropie de Dumnezeu, ci o relatie personala. Daca asculti de Cuvantul lui Dumnezeu si faci voia Lui in viata ta vei fi mantuit.

depinde de care dumnezeu vb de cel din nt sau vt?
desigur ca il preferi pe cel din nt, dar si el spune sasi urasc familia sa-mi cumpar sabie

| RAY a răspuns:

Din 3500 de varainte care este cea corecta?

buna intrebare, nu ai ce dovedi unui om care are ca baza fantezia, el are nevoie de a crede in fantezi nu de a nu crede

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Pentru cultura ta generala trebuie sa stii ca este vorba de Unul si acelasi Dumnezeu.

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Când nu eram decât un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi în cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele.

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

1 isus asta al vostru de ce te arunca in iad daca nu il accepti?

| Ermer a răspuns (pentru RAY):

Inainte din cauza pacatului stramosesc savarsit de Adam si Eva toti care isi terminau viata, indiferent ca era una buna sau rea ajungeau in iad.Prin rastignirea Sa, Hristos a iertat acest pacat si a eliberat pe toti cei care au fost drepti in viata din muncile eterne.

| RAY a răspuns (pentru Ermer):

Cum putea sa ierte pe cineva care nici nu exista?

| Ermer a răspuns (pentru RAY):

Hristos nu a iertat doar pe cei ce au fost drepti in viata.El a dat sansa mantuirii tuturor ce urmau sa se nasca.Chiar daca tu nu existai in acel moment, ai primit sansa de a te mantui impreuna cu toti cei ce urmau sa se nasca.

| RAY a răspuns (pentru Ermer):

Eu te-am intrebat altceva

| Ermer a răspuns (pentru RAY):

Cred ca ti-am raspuns destul de clar.A iertat pe toti cei ce aveau sa se nasca inclusiv pe tine."Ce-o fi asa de greu cand e asa usor?" tongue

| RAY a răspuns (pentru Ermer):

Cum putea ierta daca nu existam, pai e greu de inteles e ilogic

| Ermer a răspuns (pentru RAY):

Chiar daca nu existai, Dumnezeu stia ca te vei naste.Noi crestinii i-L mai numim si Atotstiutor. Sper ca am fost de ajutorwinking

| vladuts3 a răspuns:

Tu la fel ca si mine, nu putem sa dovedim ceva concret si clar, ok? Suntem lipsiti de cunoastere. Eu cred ca orice creatie are creatorul ei, nu cred ca-l cunoastem pe adevaratul creator, si nu cred ca e "dumnezeu" pe care il stim noi. Nu inteleg ce tot sunt cu intrebarile astea, bine, nici eu nu cred in crestinism, in ceea ce zic ei si etc... Dar, cred intr-un creator, cat despre calitatile lui si ceea ce face el, habar n-am... Doar cred.

| kiv1990 a răspuns:

Pai oamenii vad contraziceri acolo unde nu-s