| anonim_4396 a întrebat:

Postarea asta e un fel de "pariul lui pascal". Sa nu ziceti ca pun zei de care cica nu ati auzit, o sa ma rezum doar la zeul crestin.

Crestinismul se imparte in (mai) multe ramuri (versiuni). Sa luam 3 ca exemplu : ortodox, catolic si penticostal.

Toate nu pot fi corecte si automat nici dumnezeu nu este acelasi. In fiecare varianta este prezentat un zeu oarecum diferit care are niste reguli diferite. Daca ar fi fost acelasi, asta ar insemna ca se contrazice singur (si cica nu e posibil asa ceva).

Presupunand ca dumnezeu este real, care din cele 3 variante este cea adevarata si de unde stiti?

1 - Ce faceti voi ca ortodocsi daca atunci cand muriti va intalniti cu varianta zeului catolic sau penticostal?
2 - Ce facet voi ca si catolici daca atunci cand muriti va intalniti cu varianta zeului penticostal sau ortodox?
3 - Ce facet voi ca penticostai daca atunci cand muriti va intalniti cu varianta zeului catolic sau ortodox?

Hai sa complicam putin... in lume sunt cam 33000 "ramuri" ale crestinismului. Ce faceti voi indiferent de ramura pe care o aveti acum daca va intalniti cu zeul altei versiuni?

Conform pariului lui pascal pe care multi il folosesc cu mandrie, aveti exact aceleasi sanse sa pierdeti totul la fel ca un ateu.

*(ca sa nu ziceti ca aveti prea multe dezbateri "atei vs crestini", intrebarea asta este mai mult "crestin vs crestin")

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu sa stii ca nu o denominatiune iti ofera mantuirea.Credinta este o relatie personala cu Mantuitorul.El iti iarta pacatele si simti cum in inima ta intra pacea si bucuria.Domnul Isus locuieste pe tronul inimii tale. Duhul Sfant te conduce si te calauzeste.Primesti siguranta mantuirii.Eu daca mor la noapte am certitudinea ca ma intalnesc cu El.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"am certitudinea ca ma intalnesc cu el"... cu care el? Care varianta? Daca o sa te intalnesti cu varianta ortodoxa? Realizezi ca fiecare ramura are niste reguli proprii care difera intre ele destul de mult nu? Dupa cum am zis, nu pot fi toate versiunile corecte deoarece ar insemna ca dumnezeu se contrazice singur. Si tu ai exact aceleasi sanse ca mine sa ajungi intr-un iad sau un loc poate mai oribil decat iadul crestin.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ce fel de relatie?
Una sexuala?

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Eviti intrebarea ca un adevarat crestin.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu Acela care mi-a iertat pacatele murind in locul meu la cruce.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da, dar care varianta? Regulile ramurii tale sunt diferite de cele are altor ramuri (si sunt cam 33000 doar crestine). Asta ar insemna ca dumnezeu se contrazice singur. Dumnezeu se contrazice singur?

Si tu faci parte din acei crestini care sunt 100% convinsi ca nu au cum sa greseasca zeul?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu si-ar mai avea rost intrebarea daca ai avea macar 10% cunostinte din cele 3 culte!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Ok, eu sunt dispus sa accept ca tu cunosti mai multe decat mine despre versiunile crestinismului.

Am 2 intrebari simple :
1 - Sunt toate versiunile la fel (au aceleasi reguli si opinii legate de modalitatea de a ajunge in rai, botez, isus, dumnezeu, posedari, satana ...etc)?

2 - Daca nu sunt la fel si fiecare au propriile reguli, nu inseamna ca dumnezeu se contrazice (si bonus, nu este acelasi pentru toate versiunile)?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, Dumnezeu nu se contrazice, fiecare din noi cunoastem doar in parte, crestinismul e de acord ca Dumnezeu nu poate fi perceput deplin, si nici pe departe, asta spune profetul Isaia!
crestinismul ca sa fie crestinism in toate denominatiunile accepta:
1 Dumnezeu este singurul Dumnezeu
2 Iisus Hristos este fiul Lui
3 Omul este pacatos si nu se poate mantui pe sine!
4 Plata pacatului este moartea-in Biblie iadul impreuna cu diavolul-!
5 Iisus Hristos a venit ca sa ia asupra Lui pacatele noastre(a murit in locul nostru) si atribuinduni-se noua dreptatea Lui sa putem fi acceptati de Dumnezeu (El fiind drept si nu putea aceepta decat fiinte total drepte)
6 Oricine simte depravarea personala si se roaga ca si pacatele lui sa fie transferate asupra Lui Iisus, ii este atribuita viata si dreptatea Lui asupra pacatosului
Astea sunt in mare punctele principale pe care le accepta toti crestinii, nu poti fi crestin fara sa accepti asta (ortodox, catolic, penticostal, baptist samd) exclus martorii lui iehova (ei nu cred in divinitatea Lui Iisus)
Si suficient ca sa ajungi in rai!
Restul sunt detalii! Ca unii "patrioti" spun ca doar a lor e buna si restul sunt eretici e treaba lor, eu iti spun ce zice Biblia!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Acum zi-mi despre pacatul stramosesc, despre transmiterea lui altor persoane, despre botez si despre posedari din viziunea celor 3 versiuni.

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Si inca ceva... zi-mi de purgatoriu in viziunea celor 3 ramuri.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns la intrebarea de sus,"daca intalnesti pe zeul celeilate denominatiuni " si faptul ca e pusa gresit! Dumnezeu e Dumnezeul Bibliei inainte de a fi a ortodocsilor, catolicilor, protestantilor!
1 pacatul stramosesc e acceptat de toate in sensul ca omul e nascut din fire pacatos, diferenta intr-e culte consta in "sunt responsabil de pacatul lui Adam?" ceea ce e mai putin relevant atata timp cat am o sumedenie ale mele!
2 Botezul nu te duce in rai, au ajus si fara botez, nu stiu cat te ajuta sa iti spun care sunt diferentele atata timp cat poti sa ajungi in rai fara!
3 Oricine nu este crestin(in adevaratul sens al cuvantului) este proprietatea diavolulu i in sesnul ca ii apartine lui alegand liber asta! Posedat inseamna ca acel om e condus de diavol impotriva vointei lui! La fel cum ai apartine unui viciu! Te stapaneste el sau i.l stapanesti tu!? Si viziunea asta o imparasesc toate 3! Toate cred ca doar Dumnezeu te poate elibera!
4Purgatoriu e acceptat doar de catolici (nefiind mentionat in Biblie) celelate i-l resping! A fost introdus de papa (nu mai stiu care) si spune ca daca te duci pacatos dincolo ai posibilitatea sa te purifici si in final sa ajungi in rai!(dar asta e pentru cei care l-au respins pe Iisus si moartea lui substituitiva! Spun ei (bunatatea Lui Dumnezeu da posibilitatea ca dupa moarte sa te caiesti in X ani si mai apoi sa ajungi in rai) Cum spuneam nementionat in Biblie! Daca este asa au si ateii sansa lorhappy
Totusi niciuna nu respunge punctele care le-am scris mai sus necesare sa fii crestin!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"poti sa ajungi in rai fara!"... chiar daca mai ai cateva contraziceri, o sa ma opresc la botez. Invata cu adevarat despre alte ramuri ale crestinismului.

Sunt unele care spun "daca mori nebotezat, chiar daca esti copil mic ajungi in iad pentru ca ai avut cel mai mare pacat asupra ta (pacatul stramosesc)" si sunt unele care spun "copiii mici care au murit fara sa fie botezati ajung in rai pentru ca nu au avut cand sa comita pacate, ei fiind fara de pacat".

Fie dumnezeu te considera vinovat de pacat si te trimite in iad daca nu esti botezat si "spalat", fie nu te considera vinovat. Amandoua nu pot fi corecte.

Legat de purgatoriu la fel. Unele ramuri zic "nu exista" altele zic "exista". E clar ca nu pot fi ambele variante corecte.

Unele versiuni zic "persoanele altor religii ajung in rai pentru ca nu e vina lor ca s-au nascut in locul gresit" altele zic " persoanele altor religii ajung in iad chiar daca s-au nascut in locul gresit". Si mai sunt cateva. La fel, doar o varianta e buna

Unele ramuri accepta posedarea, altele nu o accepta.

Mai sunt alte contraziceri dar nu are rost, oricum o sa ignori ce am scris eu in acest comentariu si o vei tine pe a ta cum ca toate sunt la fel. Daca ar fi fost toate 100% la fel ar fi avut acelasi nume nu "ortodox"," catolic", "protestant"... etc pana la 33000+.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca nu ignorhappy As putea sa iti raspund cum gandesc la cele de mai sus si o sa iti raspund daca vrei!

Nu am zis ca nu sunt diferente, ti-am zis ca unii cred intr-un fel si altii in altul! Insa crestinismul in general respecta ceea ce am spus la primele puncte! Si apropo care denominatiune nu crede in posedare? Sincer nu stiu!

La fel cum nu toti ateii gandesc la fel, si as putea sa ma intreb si eu "care e adevarata si care e falsa?" Daca as fi ateu mi-as alege propriul sistem de gandire. La fel si in crestinism, sunt diferente, si poti sa te gandesti care e mai buna!
In final Dumnezeu e Dumnezeul Bibliei, cartea care sta la baza crestinismului (catolic, ortodox, penticostal), daca cineva o interpreteaza gresit nu e vina Lui Dumnezeu si nici nu schimba Dumnezeul! O pot interpreta gresit spre nefericirea lor!
Apropo, chiar nu stiam ca unele culte cred ca nu ajungi in rai daca nu esti botezat! (in Biblie sunt cazuri care demonstreaza contrariul)
Ca o concluzie daca eu interpretez gresit Biblia, e posibil sa imi fac propriul zeu din imaginatia mea, dar asta nu-L va schimba pe Zeul Bibliei!
Deci pariul ramane valabil daca I-L inteleg pe Zeul Bibliei si nu imi fac unul din propria-mi imaginatie!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Si daca cineva interpreteaza biblia gresit, nu traieste dupa alte reguli? Esti sigur ca dumnezeu accepta ca cineva sa incalce regulile lui?

"si apropo care denominatiune nu crede in posedare? Sincer nu stiu!"... o sa te las pe tine sa cauti care (sunt mai multe). O sa afli crestii noi ca faza cu botezul happy

"Ca o concluzie daca eu interpretez gresit Biblia, e posibil sa imi fac propriul zeu din imaginatia mea, dar asta nu-L va schimba pe Zeul Bibliei!"... corect, nu il va schimba dar tu o sa traiesti dupa alte reguli si cu imaginea unui alt zeu si ultima data cand am verificat, dumnezeu nu prea accepta asa ceva.

La asta am vrut sa ajung (si vad ca incepi sa iti dai seama) :
nu prea merge ca intr-o ramura dumnezeu sa spuna "copiii nebotezati ajung in iad" iar in alta sa spuna "copiii nebotezati ajung in rai". Sau alt exemplu "exista purgatoriu" vs "nu exista purgatoriu". Si mai sunt multe alte exemple.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles unde vrei sa ajungi, si cred ca am fost suficient de explicit!
Nu Dumnezeu spune unei ramuri intr-un fel si alteia in alt fel ci oamenii isi pot face propriul zeu spicuind ce le place din Biblie si lasand deoparte ce ii incomodeaza! Ca sa ajung la raspunsul intrebarii, nu exista n zei in crestinism, daca crezul meu contrazice Biblia e posibil ca eu personal sa nu cred in Dumnezeul crestinilor! E asa greu?

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"oamenii isi pot face propriul zeu spicuind ce le place din Biblie si lasand deoparte ce ii incomodeaza!"... Corect. Exact la asta am ajuns. Si asta nu cumva face ca zeul respectiv si regulile sale sa devina mai diferite fata de cele reale? Daca tu te inchini unei versiuni (proprii) si nu zeului real, nu cumva cel real o sa se supere? Practic, tu i-ai intors vorbele, ai ales doar ce ai vrut si ai facut doar cum ai vrut.

"pariul ramane valabil daca I-L inteleg pe Zeul Bibliei si nu imi fac unul din propria-mi imaginatie! "... Aici intervine partea cu "de unde stii ca nu ai ales o versiune gresita, un zeu facut in asa fel incat sa coincida 100% cu ce vrei tu si ignorand partile pe care nu le vrei". Sunt 33000 versiuni si fiecare s-au despartit pentru ca NU erau de acord asupra anumitor reguli, nu erau de acord cu ce ziceau celelalte versiuni si alte lucruri mai mult sau mai putin importante.

Zeul biblic ramane acelasi dar zeul versiunilor si regulile lor se schimba automat cand alegi doar ce vrei din biblie si arunci ce nu iti place.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si am zis eu ca trebuie ca cineva sa adere la o anumita versiune? Crestinismul a pornit de la o singura persoana Iisus, si primele secole a fost doar o singura versiune(chiar daca fiecare a gandit cu capul lui si a inteles un pic diferit de celalalt crestinismul)! Mai apoi crestinismul nu e un set de reguli, in care daca incalci una esti descalificat!
crestinismul este o comuniune cu Dumnezeu, si chiar daca la fel ca intr-o familie fiecare are o parere personala despre parinti si nu sunt 100% reale nici un parinte nu isi dezmosteneste fiul ca nu l-a inteles 100%
Revenind de la ce-am plecat, daca respecta regulile fundamentale se numeste crestin, indiferent ca e ortodox, catolic sau penticostal.
Eu personal ma pot considera frate si ca o sa ajung in rai alaturi si de ortodocsi, si de catolici si de penticostali daca intr-adevar au fost crestini!

| Filip23 a răspuns:

Ai falsificat problema. Nu exista variante de zei la crestini, exista Dumnezeu. Diferentele sunt intre modurile de a intelege valorile crestinismului si drumul manturii.

| anonim_4396 explică (pentru Filip23):

"Ai falsificat problema"... esti sigur?
"drumul manturii"... Cele 33000 versiuni au propriul lor drum, propriile lor reguli care duc la mantuire. Ultima data cand am verificat, era un singur drum. Si exact pe asta se bazeaza pariul lui pascal. Din cele 33000 de drumuri, de unde stii tu ca ai nimerit 100% pe drumul corect?

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

"esti sigur?" Sunt.
"Din cele 33000 de drumuri, de unde stii tu ca ai nimerit 100% pe drumul corect? ". Si din experientele proprii, insa in principal din experientele oamenilor ridicati de Hristos : Sf Serafim de Sarov, Sf Serafim de Viritza, Arhimandrit Ilie Cleopa, Valeriu Gafencu si lista ar putea continua cu multe nume care, din pacate, tie nu iti spun nimic pentru ca nu ai citit "o boaba" despre ei, fiind prea ocupat/a cu postarile...

| anonim_4396 explică (pentru Filip23):

Ce faci daca din cele 33000 de "drumuri", tu nu ai nimerit pe drumul corect?

Hai sa complicam si mai mult... ce faci daca din toate religiile tu (in religia ta) nu ai nimerit drumul corect si in realitate exista alt zeu?

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ti-am raspuns. Nu complica mai mult. Incearca sa simplifici. Vezi in loc de 33000 doar 3 drumuri crestine ( protestantii sunt doar o fabrica de drumuri noi, or sa tot apara). Si vedeti ce faceti voi, ateii.

| anonim_4396 explică (pentru Filip23):

E clar. Faci parte din cei care nu accepta ca pot gresi "drumul" si ca s-ar putea sa existe alt zeu decat al tau (sau sa nu existe zei deloc).

| WhatheWow a răspuns:

Ei niciodata nu-si pun intrebari, Gaia; ei doar urmeaza raspunsuri oferite de niste minti asemena lor!

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Am gasit ceva interesant la cei ce folosesc pariul lui pascal :

Ei sunt convinsi 100% ca zeul lor este cel corect. ca nu au gresit si ca ei nu vor pierde nimic chiar daca au exact aceleasi sanse sa greseasca precum alte persoane care fie au alti zei fie nu au deloc.

Iti dau exemple de 2 raspunsuri primite cand am folosit pariul lui pascal dar am inlocuit zeul crestin cu alti zei :

1 - Daca ma intalnesc cu Odin sau Ganesha,
ei nu vor avea nicio putere asupra mea
pentru ca am protectia celui mai mare dumnezeu.

2 - Daca exista zeii de care zici tu,
ei ar trebui sa fie intelegatori si milostivi.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu are rost sa te astepti la raspunsuri serioase din partea lor, ca nu vei primi. Mie, atunci cind ramin fara argumente, unii i-mi raspund : " Nu stiu de ce dar cind voi afla, am sa-ti spun!"

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Raspunsul cu "daca exista zeii de care zici tu, ei ar trebui sa fie intelegatori si milostivi" mi se pare culmea nesimtirii. Cand vine vorba de altii, unii crestini spun cu mandrie "o sa pierzi totul" dar cand vine vorba ca ei sa piarda totul, vor "intelegere si milostenie" din partea acelor zei.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai multa IPOCRIZIE ca in religie a-i sa gasesti eventual in Politica, in rest...

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Filosoficus, aveam o impresie mai buna despre tine. Spui: "...a-i sa gasesti", deci desparti pe a de i. Cu doua raspunsuri mai sus scrii: "i-mi raspund", deci desparti pe i de mi. Ce-i cu tine?

| WhatheWow a răspuns (pentru sabin89):

Gramatica dragule, gramatica; si merci de observatie!

| Pufuletica98 a răspuns:

Auzi domnu Costache sau cum t-o mai chema Sa nu te zici zeu lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este mai presus decat statuile lea inexistente a lui odin sau ganesh sau alte prostii, inventii de schizofrenici.Eu sunt ortodocsa si pentru mine nu exista mai multe drumuri, este unul singur si il gasesti in trei mari religii:Crestinism, Evreism si Islamism.Asa ca nu mai face tu teorii ca cica sunt mai multi zei ca poate sfarsesti rau.PS pascal poti sa ti-l bagi in c'r!

| madalina2222 a răspuns:

1 la mana Dumnezeu nu e un zeu e o Divinitate.si cate variante ar fi de religi daca crezi in Dumnezeu si ai credinta necesara nu conteaza in ce fel il slujesti.

| anonim_4396 explică (pentru madalina2222):

Daca dumnezeu nu e zeu, atunci nici Ganesha, Odin, Zeus, Perun si altii nu sunt zei ci sunt divinitati la fel ca al tau.

"daca crezi in dumnezeu"... si daca alegi sa crezi in cei mentionati de mine mai sus ce se intampla?

| anonim_4396 explică (pentru madalina2222):

Asa ca o curiozitate, ce intelegi tu prin "zeu" si ce intelegi prin "divinitate"?

| madalina2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu fiecare om o sa fie judecatapai dupa judecata ce se intampla asta numai Dumnezeu stie.