| DanionM a întrebat:

,,Trufia şi dispreţul faţă de oameni generează lipsa dorinţei de a trăi, sentimentul pierderii sensului vieţii."

Se poate oare stabili ca regulă generală faptul că egoismul conduce la nefericire?

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde. Cred ca exista oameni care sunt egoisti si sunt fericiti. Fiecare gaseste fericire in diferite forme. Unii o gasesc in familie, altii in prieteni, altii in obiecte materiale.
Cand vine vorba de ultima categorie problema este atunci cand ajung sa realizeze ca nu au nimic in afara de obiectele mateirale si de singuratate. Insa nu toti ajung sa realizeze acest lucru si pana la acel punct sunt multumiti cu ceea ce au.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ai motive sa dispretuiesti oamenii, de ce esti egoist?
Prea multa gandire/analiza duce la nefericire, "ignorance is bliss".

| doctorandus a răspuns:

Viata nu are un sens obiectiv, universal. Bibliografie: Kierkegaard, Sartre, Camus.

| ErrorFound a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Pentru a ilustra dorinta de viata ai ajuns sa dai citate din escroci criminali ca Valeriu Popa? Oameni ca el ar trebui spanzurati in piata publica. Pentru detalii http://adevarul.ro/......index.html

Valeriu Popa era un bolnav mintal care se juca cu vietile altor oameni si lua bani de la ei pentru asta.