| FaraNumePls a întrebat:

Tu in ce religie crezi?

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ce religie ai?
nici o religie, credinta, sunt ateu

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, crezi in stiinta moderna.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu acum te folosesti de stiinta,tehnologia =stiinta,consideri ca nu functioneaza? una e a crede in basme bazate pe nimic alta e a crede in stiinta, iar toata tehnologia este dovada ca stiinta functioneaza, stiinta este scimbatoare asa ca afirmatia ta e nula, stiinta nu este o credinta, religie

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

A zis cineva ceva de tehnologie?
Big-bangul este un basm si tu crezi in Big-bang, simplu ca buna ziua.

| FaraNumePls explică (pentru RAY):

Si eu. Gen nu prea cred ce scrie in Biblie Si despre chestiile astea cu Iehova.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Big bang este dovedit prin multe dovezii pe care le respingi din cauza credintelor tale, plus ca este cea mai buna teorie care e insotita de dovezii

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Doar ai repetat ca papagalul ce scrie pe Wikipedia ca si acolo scrie ca big-bangul este sustinut de cele mai complete dovezi dar tu momentan n-ai nicio dovada. Este o teorie mai penibila decat cea a crestinilor. Este si o contradictie acolo, ca este sustinuta de cele mai complete dovezi dar nu se stie cum a aparut laughing

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai tu o teorie mai buna care sa fie bazata pe dovezii, toata ziua ca papagalul numa cu evrei esti, nu poti dovedi nimic din ceea ce crezi

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Cand mi s-au cerut dovezi le-am dat. Probabil din ignoranta nu le-ai remarcat sau tot din ignoranta le-ai remarcat dar nu le-ai considerat dovezi pentru ca intrau in contradictie cu ce credeai tu deja. Cica imi zici mie ca tot zic de evrei dar tu stii ca ei conduc lumea laughing
Este imposibil sa fi existat ceva inaintea Universului care sa faciliteze dezvoltarea sa pentru ca atunci n-ar fi existat absolut nimic. Tu stii ce inseamna "absolut nimic"?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu cred ca mi bine te ignor imi pierd timpul cu tine

| T0T a răspuns:

Nu cred în vreo religie. Prea multe norme cu unele nefiind chiar de acord.

| lpavel a răspuns:

Intrebare gresita! Nimeni nu crede in religie ci in Dumnezeu!
Corect ar fi trebuit sa intrebi: Tu ce religie ai sau din ce religie faci parte? happy

| FaraNumePls explică (pentru lpavel):

Asa e dar nu toti cred in Dumnezeu.

| lpavel a răspuns (pentru FaraNumePls):

Nu toti cred in Dumnezeul adevarat dar orice religie are un Dumnezeu caruia se inchina, NU religiei... happy

| HeillÓðinn a răspuns (pentru lpavel):

Hmm, si care-i "Dumnezeul adevarat"? Cel care e atotputernic, omnipotent si omniprezent care a dat libertate omului, si daca nu si-a folosit "libertatea" in scopul lui a adus potopul? O grozavie precum potopul a putut sa nascoceasca dar sa dea de mancare planetei nu poate, hmm, patetic...

Se autoproclama "Dumnezeu adevarat atotputernic, omnipotent si omniprezent si omniscient" dar de 2 ori a fost inselat de Satan, Satan conducand in prezent lumea (conform bibliei)

| lpavel a răspuns (pentru HeillÓðinn):

DA! Exact, acela este Dumnezeul adevarat, dar nu a fost inselat de satana? de unde ai mai scos si asta? laughing

| HeillÓðinn a răspuns (pentru lpavel):

Chiar in Geneza este inselat de om, sub conducerea clara a lui Satan, altfel n-ar fi avut pe cine sa dea vina. (Facerea 6)

| lpavel a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Cum mai exact e inselat ca habar nu am despre ce vorbesti dar cred ca nici tu... big grin

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Dumnezeu i-a dat alegere libera lui Adam si Eva.
Dumnezeu nu a fost pacalit, Satan a avut si el alegere libera.
Tie ti-ar place sa ai un copil, dar sa te iubeasca obligat?
Nu! I-ai da alegere libera.

| Lioana a răspuns:

Nu cred in religii. Cred in Dumnezeu. Am propria mea parere despre El. Nu vreau sa "copiez" de la altii.

| xerxes1 a răspuns:

Religia lui Socrate este cea mai apropiata de a mea.

| Steregoi a răspuns:

Ma inchin Lui Dumnezeu care a facut Universul si Pamantul si omul.

| L1feDRAIN a răspuns:

Eu cred doar ca ceva exista, nimic mai mult,
pe langa asta as vrea sa existe zeii si fiinte supranaturale.

| FaraNumePls explică (pentru L1feDRAIN):

Eu cred ca exista zei laughing

| L1feDRAIN a răspuns (pentru FaraNumePls):

Eu as vrea sa-i vad, sa comunic cu ei, nu sa cred sau sa "le simt prezenta" cum zicea profu' de religie ca daca faci bine, il simti pe D-zau, daca rau il simti pe Shaydana.
Of, this life dude.

| FaraNumePls explică (pentru L1feDRAIN):

Si eu as vrea sa vorbesc cu ei happy nu doar sa simt, caci eu cred ca sunt nesimțit si nu simt. Cand proful ne spune despre Iehova sau eu mai stiu cine ma apuca somnul rolling on the floor

| L1feDRAIN a răspuns (pentru FaraNumePls):

Daca-s ne simtiti, ei mai exista?

| DarkAndDreary a răspuns:

Religia există.
Dacă te referi la ce religie am, niciuna.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu trebuie sa crezi in religii, niciuna nu e perfecta.
Religia trebuie sa fie Iisus Hristos happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

In nici una, nici macar a mea, adevarata biserica a lui D-zeu este aceea formata din toti oamenii care cred si urmeaza poruncile Sale si-L iubesc. dar multi sunt crestini doar cu numele asa ca membri acelei biserici doar D-zeu ii stie.

| Golyat18 a răspuns:

Sunt agnostic

| RAY a răspuns (pentru Golyat18):

Nu poti fi doar agnostic si atat, nu pretinzi ca ai cunoastere asupra existentei lui dumnezeu dar credinta ai fata de dumnezeu? daca nu, esti agnostic ateu daca da esti agnostic teist

| Golyat18 a răspuns (pentru RAY):

Mersi, cred totusi ca mai e ceva deci: agnostic teist

| Golyat18 a răspuns (pentru RAY):

"Nu pretinzi ca ai cunoastere asupra existentei lui dumnezeu dar credinta ai fata de dumnezeu?"

Daca ai credinta nu iti trebuie cunoastere, dupa cum vezi crestini nu cauta in chestia asta nimic logic.

In schimb cunoastere poti sa ai si fara credinta.

Deci unul care are credinta nu se va afirma niciodata fara cunoastere, chiar daca e asa.

| VictorFenrir a răspuns:

In toate si in niciuna

| Aslam a răspuns:

Nu am o religie. Nici musulman, nici ateu.

| Stef45 a răspuns:

Nu e vorba de religie,e vorba ca tu crezi intr-o "forta" care te poate ajuta uneori,iar aceasta are diferite denumiri (Dumnezeu, Alah, Buda), iar cu ajutorul acestor ''persoane'' oamenii au inventat diferite secte/religii ca sa se poate ruga la ele.
In ce cine sau in ce crezi, asta depinde de tine.Tu alegi ''persoana'' care crezi ca te poate ajuta.

| CharmingCryCake a răspuns:

.în niciuna