| blondissima a întrebat:

Tu vorbesti cu Dumnezeu, sau doar te rogi?

Cand te rogi,
- spui o rugaciune
- ceri sau,
- multumesti?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Rugaciunea este respiratia sufletului.Eu imi incep ziua pe genunchi.Mai intai ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate lucrurile,apoi imi deschid inima inaintea Lui,ii spun problemele cu care ma confrunt, dorintele mele, il laud si Il rog sa ma calauzeasca prin Duhul Sfant si Ii cer protectie.

| EmaS a răspuns:

Blondissima
Da,dar in Cuvantul lui Dumnezeu ne invata sa cerem prin rugaciune insotita de multumiri.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce as vorbi cu un nene imaginar? :I

| cristi202 a răspuns:

Rugaciunea nu e rugaciune daca nu vorbesti cu El. Ideea e sa ajungi sa poti vorbi cu El, incit sa ii poti spune orice, incit sa ajungi sa te simti ascultat, incit sa stabilesti un dialog cu El. Desigur ca pentru aceasta e nevoie de timp, unii zic ca si rugaciunea e o arta pe care trebuie sa o inveti, caci isi are principiile ei, si eu cred ca asa e. Cererea sau multumumirea sunt parte din rugaciune, insa nu acesta trebuie sa fie scopul ei, scopul e cunoasterea lui Dumnezeu, daruirea fata de El, incit sa poti avea o relatie atit de puternica cu El ca si cea dintre un sot si o sotie (spiritual, emotional vorbind).

| wales a răspuns:

Dumnezeu vrea să apelăm la El și să-i cerem ajutorul în raport cu voia Lui " ce bucurie ai în suflet atunci când copilul tău te roagă să-l ajuți ". Noi venim cu cererile și mulțumirile noastre înaintea Lui, nu pentru că El n-ar știi de ce avem noi trebuință " Tatăl vostru cel ceresc știe că aveți trebuință de ele. Matei 6:23. ", ci mai degrabă, Dumnezeu dorește să ne arate nouă ceva, cât de dependenți suntem de El, la fel cum un copil este dependent de părinții lui.

| DorelSudoru a răspuns:

Poi multi cand se roaga spun doar poezii invatate...ehh vorbitu cu d-zeu? Nu-mi place sa vorbesc singur

| ShowTim3 a răspuns:

happy Eu cand ma rog de obicei ii cer... de multumit ii multumesc daca mi se implineste vreo dorinta ( rata de succes 5% ) adica nuprea multumesc ca. nuprea am ce sa multumesc decat ca am sanatate, ca traiesc... si cam atat.

| papusikatha a răspuns:

De multe ori noi oamenii cand ne confruntam cu o problema, fie ea mica sau mare, cerem ajutorul lui D-zeu. Dupa ce problema este rezolvata, uitam sa ii mai multumim celui care ne-a ajutat.E mai bine sa tinem pentru noi, cum ne rugam, ce ne rugam, si ce rasplata oferim pentru ajutorul primit.E bine ca atunci cand esti ajutat sa ajuti si tu la randul tau, daca nu material, macar cu o vorba buna, un sfat, o mangaiere. Depinde de situatie, un crestin cred eu, le face pe toate 3.

| blondissima explică:

@vancea, si cand ii multumesti?

| blondissima explică:

@yoelidutza, eu doar multumesc. Nu-i nevoie sa cer, pentru ca deja stie ce vreau. Toata viata am primit tot ce-am vrut, dar nu cand am vrut, ci la momentul potrivit. Am inteles asta tarziu. De atunci cred, si multumesc, de cele mai multe ori nu prin cuvinte.

| blondissima explică:

@Ema, al meu nu-mi spune "cere si ti se va da ". Mie personal mi se pare o jignire sa cer ceva, orice. E ca si cum, eu ii spun pentru ca el nu stie. Parca, n-ar mai fi Atotstiutor, a?

| flower_3416 a răspuns:

Prin rugaciune, daca o faci cu sinceritate se poate toate 3:sa ceri, sa multumesti sau pur si simplu sa te rogi...insa cand te rogi poti spune ca intr-un fel comunici cu Dumnezeu.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Le fac pe toate cand ma rog.

| baru a răspuns:

Sall. Sunt anumite intrebari, pe care nu le discuti pe TPU.Dar, legat de intrebare, incearca seara tarziu sa privesti pe cer si sa-ti alegi o stea. Acea va fi a ta. Tu vei lua legatura cu intregul prin acea etea. Se va face legatura energetica si spirituala. Incearca si vei vedea. Vei ramane uimit sau uimita. Pa!

| paty00 a răspuns:

Ma rog destul de rar insa cand o fac nu cer nimic doar multumesc si incerc sa realizez o conexiune cu divinitatea spunandu-mi problemele si cerandu-i daca exista cu adevarat sa ma ajute cat de putin pentru a fi capabla sa trec mai departe

| MuJaRdIn a răspuns:

Cei care cred in el aplica toate 3 variantele spuse de tine

| denisa27 a răspuns:

Eu sp 2-3 rugaciuni si apoi ii spun ce am pe suflet...asa fac eu.asa ma descarctongue si dupa aia ma simt mai bine

| Johnny77 a răspuns:

Poi ca in orice relatie, trebuie sa dai nu numai sa ceri.
Ii spui o vorba frumoasa apoi ceri si apoi Ii multumesti
how about that?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesc si ma rog, dar nu pentru mine.Ii cer si Il rog sa ma ajute ca sa pot ajuta.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Rugaciunea este de 3 feluri:
- de multumire (cand ii multumesti lui Dumnezeu, Maicii Domnului sau Sfintilor pentru toate cele)
- de cerere (cand ii ceri lui Dumnezeu sanatate, putere de munca, rabdare, credinta tare etc)
- de prea-marire (cand, prin rugaciunea, Il slavesti pe Dumnezeu).

Este bine sa te rogi si citind din cartile de rugaciune, dar si cu propriile cuvinte.

Exista rugaciune de obste, cea din Biserica, de la care nu trebuie sa lipsim macar duminica, si exista rugaciune individuala pe care o faci tu, acasa.

Este bine ca zilnic sa inchinam un Acatist Maicii Domnului, pentru ca doar prin rugaciunile ei se milostiveste Dumnezeu si ne mai rabda. Este bine sa faci acatistul sfantului al carui nume il porti sau al altui sfant la care ai dragoste. De ex, daca ai vreo boala grea, Sfantul Nectarie este grabnic ajutator.

Dimineata si mai ales seara trebuie spusa o rugaciune, sau mai multe, fiecare dupa putere.

Inainte si dupade fiecare masa trebuie este bine sa facem o mica rugaciune pentru multumire dar si pentru binecuvantarea mancarii.

Practic, asa cum ne invata Sfintii Parinti, rugaciunea trebuie sa
ne insoteasca mereu. Nu va ganditi la a spune rugaciuni toata ziua, ci la a-L aduce pe Dumnezeu in gandul si inimile noastre in orice clipa, indiferent ce-am face. Si atunci, fara sa vrem, devenim mai buni happy

| yoelidutza a răspuns:

Cand ma rog la Dumnezeu nu numai ii cer ci ii si multumesc pentru toate lucrurile frumoase din viata mea si pentru ca de multe ori m-a ajutat la greu, tu cum faci?