| Anonimulcredincios a întrebat:

Uitați încă o întrebare ispititoare pentru atei: voi credeți că, prin eliminarea completă a religiei, veți aduce un progres umanității. Dar nu cumva ideea asta de schimbare în bine este împrumutată din creștinism? Nu cumva creștinii cred că, la final, vine Iisus și totul e bine și nu rău? Oare nu cumva creștinii, acei oameni mult mai prosti și inferiori vouă, cred că toți evoluăm în bine dacă avem credință în Dumnezeu? Voi ați luat ideea asta și ați inversat-o, n-ați descoperit nimic!

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

N- au ei treaba cu progresul umanitatii numa vor sa- si distraga atentia de la ceea constiinta ne aduce mereu aminte si anume ca suntem responsabili pentru fiecare alegere a noastra fata de Creatorul nostru.

| RAY a răspuns:

Pe bune crestini sunt buni? rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor eu vad oameni rai, barfitori, critici, vicleni, uraciosi, nu vad unde e bunatatea crestinilor

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Nimeni nu a spus ca crestinii sunt inferiori, si nimeni nu a spus ca a descoperit acea idee. Credinciosii doar se victimizeaza cum o fac de obicei, pentru ca nu le merge cum vor ei. Cam ce faci tu acum, te victimizezi pentru ca te simti opresat cand tu insuti incerci sa opresezi ateii prin victimizarea ta proprie.
Intrebarile tale nu au nici valoare, nici sens si se vede de la o posta ca incerci sa pornesti certi intre cele doua tabere. Certi care nici macar nu sunt necesare.

| halogen001 a răspuns:

Credinta in povesti fanteziste, primitive si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori nu e sursa de progres. Doar stiinta aduce progres, nu povestile neconforme cu realitatea.

| AteuI a răspuns:

Dintre atat de vaste puncte de discutie fix pe asta ai ales sa ne-o prezinti?
Stiinta n-a descoperit nimic? Hai sa mori tu? Vrei sa comparam viata inaintea erei noastre cu viata din 2021?
Stii macar ce este stiinta? Stii macar in cate ramuri se divide? Ti-am dat tema pentru acasa, stai jos.
Nimeni n-a spus ca fara religie totul va fi mult mai bine. Are avantajele ei insa unde religia este fanatica conditia de viata este o mizerie.