| anonim_4396 a întrebat:

Un om s-a indragostit de o femeie.S-a casatorit cu ea.Au facut doi copii impreuna.La un moment dat omul zice ca nu mai vrea copii si se duce sa isi faca o operatie contraceptiva pentru totdeauna ca sa isi satisfaca dorintele sexuale.Este pacat ce a facut acest om in aceasta problema? Voi ce credeti? Vreau sa vad parerile voastre!

8 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Contraceptia nu este pacat, daca intrebati de biblie Pri urmare, nici contraceptia definitiva. Dorintele sexuale, atata timp cat se manifesta in cadrul familiei, nu sunt doar acceptate, dar chiar recomandate. De aceea sotul se va impreuna cu sotia in fiecare zi, cu exceptia zilelor de post si a celor de necuratie.

| mgtow a răspuns:

Pt dumnezeu este dar pe alta parte nu e. Poate vrea sa nu o mai lase insarcinata si sa faca sex fara prezervativ

| alina2k18 a răspuns:

Nu e pacat.

| Ralena a răspuns (pentru mgtow):

Pentru Dumnezeu nu este pacat. Dumnezeu a dat ceea ce biblia numeste desfatare, si anume placerea sexuala. Dumnezeu o aproba. Dumnezeu nu a facut din femeie un obiect de fatari succesive. Dumnezeu iubeste si respecta femeia.

| mentholinks a răspuns:

Foarte mare păcat și ca s-a îndrăgostit. Isus a spus ca oricine se uita la o femeie ca să o pofteasca a precurvit cu ea în inima lui. Și nevastă-ta e tot femeie, deci dacă ai poftit-o deja ai precurvit.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E pacat. Daca faci sex doar pentru placere "iti versi samanta".
Dupa biblie, si daca te-ai uitat e pacat.

| Ralena a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Daca te referi la samnata lui Onan, daca nu ai scoate din contezt, ai vedea ca pacatul nu a fost sexul de placere, ci refuzul de a face copii cu vaduva, pentru a duce mai departe genealogia, nerespectand prima lege, cresteti si inmultiti-va. Daca ai citi si alte versete ai vedea ca este porunca ca barbatul sa faca sex cu femeia zilnic, cu exceptia zilelor de post si necuratie. Si nu vor face copii zilnic, pentru ca femeia este fertila doar 5-6 zile pe luna.

| Goete a răspuns:

Pacat?
Daca te iei dupa Biblie si Religie, Toti ne-am nascut Pacatosi.