| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde a fost aruncat Satana in Apocalipsa? Nu cumva pe Pamant? Si inainte locuia in Eden? Si unde era Edenul? Sa nu mai zic de Apocalipsa 22 "Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă" si de Isaia 14:12-15 "Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!"

43 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Eu nu știu de ce te complici atât ăsta oricum sunt prea îndoctrinați să priceapă anumite subtraturi, precum citatul din Isaia pe care l-ai dat nu făcea referire la vreo presupusă ființă divină căzut din Paradis, ci făcea referire la un împăratul unui ținut denumit Tir, pe scurt era o "profeție" politică, pe care căreia niște băieți deștepți i-au dat o conotație religioasă mult mai târziu.
Cât despre Eden scrie negru pe alb că era localizat între Tigru si Eufrat adică se întindea pe parcurs Africii si o mică partea din Asia. Cu toate astea un loc fictiv rămâne fictiv.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai gresit userul băiatul meu, murdock te-a pus să citești nu eu.

| Meme10Memu a răspuns:

In cer locuia Satan pana sa fie aruncat.

Armaghedonul e aproape si tie-ti arde de joaca si glume.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

"acum 4 ore | Meme10Memu a răspuns:
In cer locuia Satan pana sa fie aruncat."
NU nu locuieste nimeni in "cer" ci in Rai, iar Eden inseamna Rai
deci, cu alte cuvinte ai pocit serios raspunsul corect la intrebare si anume:
Eden-ul era in cer...

recunoaste ca nu am inceput cu D-zeul tau care in loc sa il aduca pe Satan pe calea cea buna *asa cum ar trebui* decide ca e mai usor sa il ARUNCE, ca pe o electronica stricata

"Armaghedonul e aproape si tie-ti arde de joaca si glume."
in traducere:
"pocaiti-va, Isus va iubeste"

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Resedinta era in cer. Iar pamantul era sub supravegherea acelui inger inainte sa devina satan.

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Gradina Eden a fost pe pamant. Raiul e asociat cu gradina Eden. Cerul inseamna si domeniul de existenta unde locuieste Dumnezeu si ingerii. Cuvantul "cer" are mai multe semnificatii.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toate la timpul lor baiete. Iisus nu a zis ca avea sa vina imediat dupa invierea sa. Se vede ca habar nu ai.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Oke, esti tare, acum stiu niste informatii care ma lasa RECE

insa cum m-ai contrazis numai la unul din puncte, implicit, se numeste ca il recunosti pe celalalt tongue

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact, dar, dupa cum vezi, nu catadixeste sa raspunda la asta
prea de la obraz intrebarea big grin

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista extraterestrii verzi cu ochii mari negrii. happy

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Doar Dumnezeu stie cat e alegere libera si cat nu e alegere libera. Satan a ales sa fie rebel neapreciind pe Cel care i-a dat viata. Pana sa ii ia viata Dumnezeu il arunca, apoi il va inchide si apoi ii va lua viata.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mult a fost pana a zis si putin mai este dupa ce a zis "vin curand".

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a zis ca daca nu asculta vor muri. Cum au pacatuit corpul lor a inceput sa moara. La ce bun sa se mai intoarca in gradina daca au devenit muritori? Sa moara in acea gradina si s-o pangareasca cu cadavrele lor?

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

DECI, esti cat se poate de acord cu D-zeul tau sa il arunce pe Satan din rai in iad in loc sa incerce sa il "repare"?!?

... nu stiu cum e vremea la tine intre urechi dar mie mi se pare ca, contrazice ABSOLUT toata propaganda religioasa cum ca, cica, ca, ar trebui sa intorci si celalalt obraz

PS toti, toti, TOTI adolescentii au o faza rebela, hai sa ii aruncam pe toti in iad, ca au ales sa fie rebeli! esti "tare"

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In rai e fecirire absoluta, si nu contreaza unde l-a "alungat", faptul ramane ca, aaaaaa... crestinismul si, aaaaaaa... NAZISMUL, au un lucru in comun, EXCLUD INDEZIRABILI! (adica aruncam la gunoi persoanele care nu ne plac)

heil sieg mf religioz BlTCHEZ!

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru Dumnezeu erau ca si morti din ziua in care au pacatuit pentru ca nu le-a mai intretinut corpul ca sa functioneze 100% perfect dpdv fiziologic si trupurile lor au inceput sa se degradeze. Pentru Dumnezeu un trup in degradare e ca si mort in comparatie cu viata Lui vesnica fara inceput si fara sfarsit.

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Nu il arunca imediat. happy

Ia dat timp sa se caiasca. Si Dumnezeu are si El un timp fixat ca sa-si indeplineasca scopurile si nu sta dupa toti ignorantii si rebelii. Cand a venit vremea potopului i-a innecat, copii mame bolnavi oameni puternici etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din ziua in care a pacatuit celulele din trupul lui Adam si al Evei nu s-au mai replicat perfect sau 100%, aceasta fiind cauza imbatranirii corpului. Omul incepe sa moara sau sa imbatraneasca in jurul varstei de 30 de ani cand apar primele riduri. Dar si pana atunci orice om are anumite deficiente genetice mai multe sau mai putine. Fiecare cea mai frumoasa femeie din lume care castiga concursul de Miss World nu e perfect frumoasa si are anumite defecte de frumusete.

Adam, Noe si alti oameni din acea perioada traiau sute de ani pentru ca corpul lor era intretinut de Dumnezeu pe o perioada mai lunga de timp desi era in decurs de degradare sau imbatranire insa mai lenta.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci asta e scuza ta, ca nu l-a aruncat "imediat" si wow, i-a dat dreptul sa se "caiasca" deci asta scuza tot, TOT?!?!?
PE BUNE?!?

MVE CU RESPECT, MUUUUUUUUUUUUUULT RESPECT!

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Nu l-a aruncat imediat vs evolutie neimediata ci in miliarde de ani rolling on the floor Seamana, desi sunt doua care se refera la lucruri diferite.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

L-a aruncat pe pamant si misuna invizibil in atmosfera pamantului.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pune-ti si tu mintea la contributie putin.

| mudokins78 a răspuns:

Citește cartea lui Enoch și mai vorbim.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru mudokins78):

Cartea lui Enoh nu descrie căderea lui Lucifer/Diavolul/Samael (aka mesagerul morti la evrei) ci a lui Azzazel/Azrael, un alt înger.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar puii întrebarea asta tâmpită, e clar că cartea la care omul face referință a fost scrisă undeva în secolul 3 sau 2 înainte erei noastre, până și evreii o consideră apocrifă.

| mudokins78 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal ca au spus ca e apocrifa...Cand nu le place ceva asa se intampla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edenul e Malabar, Satana e Mahabali exilat de vishnu avatar vamana, Mahabhali a fost trimis in Peru unde a construit civilizatia inca. Zeii deva sunt "luminile" si mahabali(asura=demon) este intunericul.