| SomnDulce a întrebat:

Unde este Dumnezeu atunci cand copiii sunt agresati de familie? Atunci cand oamenii sunt omorati, jefuiti, insultati. Unde e Dumnezeu atunci cand avem nevoie de el? De ce exista atata rautate pe lumea asta, de ce oamenii buni mor de foame in timp ce oamenii rai se scalda in bani cu burtile pline? As vrea sa pot sa cred in Dumnezeu. Dar nu pot. Mi-am pierdut speranta si credinta in el de ceva vreme.

Răspuns Câştigător
| SameMistake a răspuns:

Totul se intampla cu un scop. Totul.
Poate ca acelor copii agresati de familie li se va intampla ceva miraculos cand vor creste. Poate ca incercarile ii fac mai puternici cu anumite scopuri. Oamenii, toti, indiferent, buni sau rai, au probleme... unii le arata, altii nu. Dar noi nu putem sti niciodata adevarul gol-golut despre cel de langa noi. Nu ii putem sti pacatele, greselile, faptele bune pe care le-a facut si care ii este trecutul. Numai Dumnezeu stie adevarul despre fiecare persoana in parte. Dumnezeu are grija de fiecare. Toate faptele se intampla cu un anumit motiv. Motivele acestea noi nu le putem cunoaste imediat, mai ales cand e vorba de altii. "Ce nu te omoara te face mai puternic". Poate asa este sa fie... unii mai puternici decat altii.
Dumnezeu a existat, exista si va exista, caci fara existenta Sa noi nu am fi fost aici. Nu iti pierde speranta si incearca sa nu iti pierzi nici cumpatul. Incearca sa fii optimist/a si sa nu te incarci si cu problemele celor din jur, caci abia le poate duce fiecare pe ale sale. Stiu ca uneori este greu, dar continua sa crezi, nu te opri, caci TOTUL ARE UN SCOP. Intr-o zi ceva... sau cineva iti va demonstra aceasta afirmatie.
Iti doresc numai bine!

2 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Vom primi raspuns la toate. Sf Serafim de Sarov ii spunea unui ucenic ca daca ar cunoaste cealalta lume ar manca si pamant si ar indura ca un vierme. Lumea noastra este facuta ca un "colt independent"; este asumat ca oamenii vor ajuta oameni. Din pacate asta se intampla din ce in ce mai putin; insa nu trebuie sa invinuim Creatorul pentru caderea omului.

| bogdan1004 a răspuns:

Stai ma Dumnezeu exista nu? bine Lumea este rea de aceea l-au rastignit pe Iisus intelegi? Crezi ca daca ar mai veni prin absurd Iisus la noi crezi ca l-am primi mai bine? NU l-am fi rastignit.l-am fi omorat cu plutonul de executie:d acum lasand gluma este adevarat ce am scris pana acum pentru ca lumea este rea.Nu poti asa pur si simplu sa iti pierzi credinta in el pentru ca ai nevoi concrete ani de studii pentru a te lasa de o religie intelegi? Uite si eu cred ca Hitler a facut bine ca i-a omorat pe Evrei? De ce pentru ca asa cred bine? Pana nu am ceva concret la mana cu care sa ma contrazic /contrazica cineva eu cred