| kira30 a întrebat:

Unii oameni spun ca preotii sunt rai.Au ei dreptate?
Intrebare adresata mai ales credinciosilor.

De fapt sunt în ziua de azi preoţi, care nu prea ştiu legea, nu au frică de Dumnezeu. Dar Dumnezeu totuşi lucrează printr-ânşii, căci ei au Darul ce li s-a transmis prin Taina Preoţiei. Dacă preotul este păcătos, el o să răspundă de păcatele lui, dar rânduielile pe care le face au har lucrător. Oamenii nu trebuie să-i judece, căci îşi iau păcate mari asupra lor, trebuie să-i lase la voia Domnului. El le va răsplăti după faptele lor. Dacă preotul face păcate, să nu le facă şi oamenii. Trebuie să ascultăm şi ne vom mântui prin asemenea preot, după credinţa noastră.

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Este intelept sa ne ferim de judecati globalizatoare, de tip "preotii sunt rai". "Bozgorii vor Ardealul". "Oltenii sunt smecheri", "Moldovenii sunt puturosi" ori "Ardelenii sunt inceti la minte". Asemenea judecati, chiar daca ar fi derivate din observatiile noastre, se numesc in logica "inductie ilicita". Adica sunt o prostie.

Eu nu cred ca preotii sunt nici mai rai, nici mai buni decat, sa zicem, profesorii. Sau contabilii. Etc.

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns (pentru milan9):

"- NOUL TESTAMENT despre preoţi:... "

Asta numeşti tu "argumente", milan?

http://www.tpu.ro/......erican-al/

Normal că şatra de şarlatani a scris ce i-a convenit şi trebuie să fii foarte naiv ca să crezi tot ce citeşti şi să nu le vezi interesele şi mârşăviile.

Faci şi tu parte din şatră sau doar îţi place să laşi această impresie?

Când orice alan sau robby poate să ajungă popă, tu ne vorbeşti de har? Să fim serioşi.

| Hombre a răspuns:

" Dacă preotul face păcate, să nu le facă şi oamenii. Trebuie să ascultăm şi ne vom mântui prin asemenea preot, după credinţa noastră."
Adica te mantuiesti prin dracu'?
Nu pot sa ma abtin sa-ti spun ca esti atat de naiv incat te auto-prostesti.

Răspuns utilizator avertizat
| HDeNiSaR a răspuns (pentru Hombre):

Imi place răspunsul :
Adică nu fă ce face popa ci fă ce spune popa!
tare! o zi frumoasă!