| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Universul este incredibil de complex.Chiar infinit.Iar aproape cel mai complex lucru pe care-l stiu eu este Pamantul, iar cel mai ciudat lucru mi se pare ca existam, noi, oamenii.Cand te uiti la mediul inconjurator vezi case, masini, bulevarde, constructii ample ale cladirlor, fiecare avand tehnici complexe la baza pentru finalizarea lor.Iar partea emotionala a omului este cea mai interesanta.Sunt oameni care vor bani, curve, masini, vile, si se simt bine calcandu-i in picoare pe toti, care ar face orice pentru acele hartii igienice numite bani si nu ii intereseaza natura.Sunt oameni care prefera sa fie mai putin materialisti, sa ii ajute pe cei din jurul ca totu-i 1 s.a.Chiar si conceptele sunt ceva ciudat.
Conceptul de a iubi, de a te cai spre drumul cel bun, de a-ti trai viata ca ai doar una.Fiecare om are un grup de prieteni la care tine si oameni pe care i-ar unge cu benzina, apoi sa arunce bricheta si POC.
Manipularea in masa.Omul care vrea sa capteze atentia asupra unui lucru ca sa cada toti de prosti si sa isi atinga obiectivul oricat ar fi de josnic.Comercializarile sunt un exemplu excelent.Omul care prefera sa traiasca dupa valorile de viata corecte, sau cel putin incearca, ca ma-sa si cu tac-su si-au batut joc de el si l-au invatat saru' mana si atat.
Si altii care chiar fac asta cum trebuie dar au remuscari si renunta, si intr-un final maestrii care inteleg viata pe deplin si la finalul finalului eu, care am aparut din intamplare alaturi de voi toti si scriu acest topic despre manipulare si atatea concepte psihologice complexe ca nu ne ajunge o viata intreaga sa le invatam noi toti la un loc.Mai ales dezbaterile complexe asupra unei probleme de logica.
Pentru atat de putin este atat de mult si totusi pentru atat de mult este atat de putin.Fiecare cu facultatea lui,fiecare se lauda cu prietena sa sau prefera sa ramana modest,tocilarii si smecherii,oamenii de caracter si cei care ar fura in loc sa munceasca pentru ceea ce vor in timp ce altii i-ar critica pentru asta, ca vorba aia, nu-i corect.
Cat despre conditiile de viata.
Straturile atmosferice sunt puse foarte inteligent si mai este si soarele care lumineaza la o distanta ideala,plus apa care-i un mister total. Legat de asta,fizica,scoala,care ne da atatea batai de cap,care-s momentele subiectului,cine a scris poezia aia,cum se chema filmul ala,vai ce m-as combina cu aia, mama nu ma mai lasa la PC, nu mai am voie la antrenamente si toate aceste actiuni declanseaza reactiunea, evident.
Ura, indiferenta, dispret, frustrare.Si povestea se invarte in jurul acestor vaste emisfere religioase:partea diavolului si cea a lui Dumnezeu. Oricat de ciudat vi s-ar parea cam de asta-i legat totul.Ori iubim, ori uram, ori ne pierdem incercand sa nu facem nici una dintre ele.Cu toate ca nu s-a intamplat nimic acum 2000 de ani, acel nimic fiind in mii de carti si in una numita Biblie, se nasc aceste 2 categorii "sociale" jalnice:ateii si crestinii.
Crestinul:Exista DUmnezeu maa!
Ateubig grina? Dovada hai zat zi-i lu' tac-tu povestile tale.
Crestinul:zum zum zum fara dovezi.

As scrie mai mult dar cred ca v-am plictisit deja. Dumnezeu nu poate fi gasit prin material.Si cand i-L gasesti trebuie sa fii mai bun, s-o faci cu intentii pure. Daca esti condus de Diavol de ce ti-ar face Dumnezeu cu mana si sa-ti spuna :"Hey uite! Exist si te slaut! Ce mai zici?!"
Am fost un ateu foarte introvertit si asta v-o poate confirma si profilul meu de pe TPU.Ca sa il gasesti Dumnezeu trebuie sa fii pur, sa il cauti cu scopul de a-L gasi, nu ca sa-ti tunda gazonul sau ca sa-ti ia mica-ta un IPhone si nu prin biserici sau posturi ridicole. Vomiti si gata.NImic.
Trebuie sa privesti orice lucru din orice perspectiva si sa iti imbini aptitudinile mentale/gandurile cu sufletul/inima si daca Dumnezeu considera ca ai incercat destul tot iti va da un semn.Multi primim multe semne.Dar niciodata nu vom primi dovezi stiintifice fondate pe baza originilor.Pe Dumnezeu i-L poti cauta numai cu MINTEA si SUFLTUL IMBINATE.
Va pot prezenta niste lucruri pe care clar le-ati simtit multi dintre voi gandindu-va la El:
O ciudata fericire venita din senin,puritate, dorinta de a face bine, dar nu de la o inghetata sau niste bani de buzunar din senin, cand faceati rugaciunea inainte de culcare o senzatie de pace chiar daca nu v-ati gandit la acel lucru mai sunt si altele.Chiar daca vorbeai cu acel "om imaginar" si nu credeai dintr-o data te simteai altfel mai linistit, sunt mai multe, dar chiar n-are rost sa le enumar.Si apoi probabil nimeni n-a citit pana la capt, dar nu se stie.
Macar unul dintre aceste lucruri vi s-a intamplat.Dar nu-i de ajuns.N-ati stiut cum sa-l cautati.Nu va spun sa credeti in El, e ca si cum v-as spune sa va dati cu capul de pereti, dar incercati sa nu raspanditi raul si sa faceti bine celor din jur, pentru ca mai tarziu va veti da seama.Am observat multi atei pe si-te care vorbeau de razbunare, ca-s cei mai cei, e o clara dovada ca au fost influentati de mediul in care traiesc si ca diavolul se caca pe fata lor fara ca ei sa stie acest lucru, acele persoane se simt tot mai rau, dar o neaga si o neaga si iar o neaga pana le vine sa vomite la propriu doar de la ganduri.
Credeti-ma pe cuvant.Anti-Hristul este extraordinar de inteligent si profita de punctele slabe ale fiecaruia dintre noi:lipsa de credinta.Profita de aceasta ratiune nefructificata care se bazeaza doar pe vederea fizica,nu si pe cea mentala, care ne poate schimba in mai putin de o secunda.Te simti mai rau, ignori, tot mai rau, ignori iar, si tot asa, ala-i diavolul.Am sa incerc sa fac un topic despre dovezi.
Stiu ca n-am convins pe nimeni, dar nu steatam sa scriu ca handicapatul atat daca nu s-ar fi intamplat nimic.
BONUS:Topicul a FOST RESPINS si a trebuit sa corectez greselile gramaticale pentru ca am scris intr-o graba totala.
Suntem influentati de 2 tipuri de inteligenta:inteligenta pura si cea malefica.Cea malefica pentru ca e inteligenta evident laughing Vrea sa ne faca sa nu credem, prin manipularea extrem de sofisticata a oamenilor in masa pe baza conceptului "sa nu creada ceea ce nu vad si sa faca ce-i taie capul", ca apoi sa si-o ia pe cocoasa. Dumnezeu ii ajuta numai pe cei care-i ajuta pe aproapele lor, nu pe toti paduchiosii.Adica daca nu te intereseaza de El, te lasa sa-ti traiesti viata.Scuzati greselile gramaticale am scris in graba, dar pentru atei, inainte sa faceti ceva nesabuit, ganditi-va de 2 ori inainte.Sa credeti, n-a veti decat sa n-o faceti, dar purtati-va cum va cere societatea, fara sa raniti pe cei din jur.Ma refer la bullying si alte lucruri in genul.Aceste lucruri pot afecta serios.La urma urmei asa va fi mai mare rasplata daca esti bun si totusi credeai ca nu-i nimic dupa moarte si ca puteai face ce vrei e ceva.Bafta,numai bine! Creierul e mult mai complex decat v-ati fi gandit vreodata, credeti-ma!

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Chiar nu m-ai plictisit deloc si am citit cu atentie postul tau. Ma simt usurat sincer acum sa vad ca mai exista si oameni care nu aleg vreo tabara (Ateu Vs Credincios), oameni care inteleg sensul credintei si ceea ce reprezinta dpdv uman, nu citind o carte veche scrisa de oameni, oameni care nu indoctrineaza pe altii cu povesti religioase dar nici nu ii jigneste pe credinciosi dandu-se atotstiutori. Oameni ca tine...carora le pasa, care realizeaza ca suntem indoctrinati de mass-media si ca tot ceea ce stim, stim din surse nesigure, oameni care isi pun intrebari dupa ce citesc cliseele de tip intamplator din teoria creatiei, oameni care chiar inteleg conceptul religios si stiu cum sa-l cerceteze, ce sa mai....practic gandim asemanator si ma bucur ca nu sunt singurul happy.

Credinciosii nu trebuie sa se bazeze pe o carte iar ateii trebuie sa invete notiuni precum modestia, respectul si compasiunea. Notiuni nu inspirate dintr-o carte ci care definesc fiinta umana ca fiind inteligenta.

PS: Am scris si eu mai demult un post pentru ateii care credeau ca stiu exact cum a aparut Universul si viata si bineinteles ca am fost intampinat tot cu,, bullying''. Dar tu sa nu te dai batut inca, eu te sustin!

32 răspunsuri:
| wtxwhdxifdjebdd explică:

Era sa uit Biblia.Are multe bazaconii in ea.Dar a fost scrisa de oameni.Mi se pare jalnic sa nu crezi doar pentru ca cineva a facut o carte plina de minciuni despre Dumnezeu.Plus ca Dumnezeu nu-i pe toane.
In Vechiul Testament indemna la crime,adultere, discriminari, perversitati si dintr-o data apare cel Nou in care s-a schimbat trend-ul? rolling on the floor
Nu va ganditi de ce primul este atat de satanist, iar al doilea chiar are la baza legile lui Dumnezeu.
"Nu ma e fake! Daca Vechiul Testament ar fi avut la baza legile celui de-al doilea poate mai ziceam, dar asa nu!"
Aici gresiti multi dintre voi.Acele secaturi aici vor sa va prinda.Sa credeti ca Vechiul a fost nasterea Ortodoxiei si ca din aceasta cauzia este o mincuna si o falsitate aceasta religie.In Vechiul sunt numai crime si in Noul, proorocii s-au hotarat sa schimbe trend-ul? rolling on the floor E clar ca s-a intamplat ceva acum 2000 de ani.De altfel, cu satana care-i treaba daca cel crud si nemilos este Dumnezeu?

| wtxwhdxifdjebdd explică:

Am vazut multi atei de-alungul timpului,am dat peste atei inclusiv aici pe TPU,care se dau destepti:"Neah, nu exista Dumnezeu! E o inchipuire, povesti de adormit copiii, nu mai spune de asta la nimeni ca te faci de rusine" s.a.
Nu va mai dati oameni de stiinta, nu stiti cum sta treaba deloc.Va bagati multi dintre voi in seama aiurea si sunteti mai jalnici ca un copil de 5 ani care si-a pierdut figurina de actiune.
Poate chiar ati facut multi oameni sa devina atei.A fi credincios, nu inseamna sa te duci sa umpli cutia milei cu tot ce ai in casa.Ci sa-i ajuti pe cei din jur si sa-i ierti.Aici am dureri mari.Dar macar mi-am dat seama si pot face cateva schimbari in viata mea.

| BlackSulphur a răspuns:

Tl; dr

| Hombre a răspuns:

"As scrie mai mult dar cred ca v-am plictisit deja." dupa care mai scrii inca pe atat, sigur ca mai plictisit dar totusi am citit pana la capat din curiozitate sa vedem ce mai spune lumea, concluzia, dupa 2 km de pomelnic scris nu ai reusit totusi sa pui intrebarea, cu alte cuvinte ai batut campii degeaba.Un monolog scris prost si fara rost.

| sabrina103 a răspuns:

Care este intrebarea?

| milan9 a răspuns:

Referitor la complexitatea universului,...
Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde.

Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni.

Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| Dumniezău a răspuns:

Da' cine ti-a zis ma ca universul e infinit? Nu e infinit, el e in continua expansiune.Din moment ce se extinde nu e infinit.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mi-ar placea sa cred ca lumea poate fi un loc mai bun, mai prietenos si mai principial si fara religie, doar asa fiindca am evoluat de mii de ani si ne numim societate moderna. Din pacate se vede treaba ca mai curand trebuie sa fim fortati, mintiti si inselati pentru a ne comporta cat de cat civilizat si uman cu semenii nostri.

| Dreamer a răspuns (pentru milan9):

Hmm, eu unul chiar am aflat multe acum de la tine. Dar ateii vor rezolva simplu spunand:,, Esti prost, crezi intr-un zeu fictiv'', ei fiind de parere ca, credinciosii sunt prosti si habar-nau de stiinta. Felicitari, tocmai le-ai demonstrat contrariul!

| Dreamer a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

,,Poate chiar ati facut multi oameni sa devina atei'' - EXACT! Asta este cel mai grav si nu au,, convins'' oamenii sa devina atei cu premisa ca le fac un bine ci mai degraba pentru a-i,, trezi din prostia in care traiau''... sa demonstreze ca ei sunt mai inteligenti.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Dreamer):

Ateii sunt exemplul perfect de oameni care chiar incalca poruncile lui Dumnezeu.Majoritatea sunt ingamfati, prea plini de ei si aici deifera de la un caracter la altul. Exact ce nu vrea sa facem Dumnezeu, ne arata oamenii astia luminati care nu-s de nici o parte (nu toti).

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru AlexanderAdrian):

Satanistii,sau draci ce erau pe atunci acolo au vrut sa ajungem toti.Sa credem ca a fost in mod special creata pentru ca "nu exista o alta cale". Adica ori iubesti de bunavoie, ori o faci fortat.Dar nu e asa.Chiar a fost rastignit Hristos acum mult timp.Si aici am vrut sa ajung.Majoritatea spun ca a fost ucis pe merit, nu? Daca a fost ucis, a fost ucis si gata.DECI A EXISTAT.Pana la urma chiar asta-i adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns (pentru Dreamer):

" Ma simt usurat sincer acum sa vad ca mai exista si oameni care nu aleg vreo tabara"
rolling on the floor)E clar ca e crestin, doar vrea sa para ca nu tine parte niciunei tabere, dar nu'i reuseste.

| Dreamer a răspuns (pentru Nucreeed):

E clar ca n-ai inteles nimic straight face

| Nucreeed a răspuns (pentru Dreamer):

Sa mori tu? Ii face pe atei copii ingamfati de 5 ani care INCALCA REGULILE LU' dumnezeu si tu spui ca nu a ales nicio tabara.
Eu n'am inteles, sau tu?

| RAY a răspuns:

Faci mai multe afirmati fara dovezi prima este Universul este incredibil de complex
cunosti tot universul de poti afirma asa ceva? ai tu cunostinte ca e complex? de unde sti ca nu se putea ajunge la complexitatea asta prin evolutie?

a doua Chiar infinit.Iar aproape cel mai complex lucru pe care-l stiu eu este Pamantul
marte, jupiter, venus de ce nu sunt complexe, cei complexitatea asta pana la urma, un mic experiment daca eu plantez 5 copaci si in 500 de ani vor creste 5000 e un sistem complex da chiar fara interventia mea se ajungea la o asa zisa complexitate imaginara,totul e simplu nimic nu-i complex totul e facut din nimic,materia e nimic,energia e zero,complexitatea este o iluzie a noastra ca percepere asupra naturi,daca un creator ar fi creat un univers complex ar fi si el mai complex cum a aparut el din nimic? evolutia simplitati rezolva totul eu sunt convins ca totul in univers,in viata se incepe de la aproape nimic,uitate la cei care au ajuns sus din aproape nimic,creierul e complex dar nu ca al unei caractatie,daca ar fi complex de ce se imbolnaveste,ce complex e uitam mult,trebuie sa invatam mult ca sa cunoastem, celule alea neuronale mor in fiecare secunda, sunt iluzi optice culmea asa zisul creier complex e in eroare, nu suntem inteligenti deloc chiar deloc, uitate in jurul tau

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu stiu ce sa zic, eu vad ca sunt destul de calm si tu urlii in mesaj. Crezi ce vrei si in cine vrei. Si faraonii au existat, asta nu inseamna ca erau chiar descendenti ai zeilor. Mai citeste si tu niste carti legate de subiectul Iisus, nu musai sa-ti schimbi opiniile religioase ci pentru a avea o perspectiva de ansamblu. Daca nu, esti invitatul meu sa ramai un fanatic religios. E alegerea ta.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Nucreeed):

Sunt neutru.Nu-s crestin, totul pentru Dumnezeu, dar nu-i neg existenta.Si iti cam place sa narezi din cate am observat, am scris NU TOTI.Intr-adevar,nu toti.Asa cum sunt crestini puerili, nu-i prea diferita si la atei treaba asta.Si da.El a inteles cum sta treaba si ce mesaj am vrut sa transmit de fapt.Tu vrei sa-i modifici sensul.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru RAY):

Si ce vrei sa spui? Ca Universul este echivalent unei pungi de chips-uri? laughingNu frate. Universul este ca o piesa lego, ca un desen facut de un mucos de 5 ani laughing.Nu stiu cum a aparut.Dar evident ca s-a ajuns prin evolutie. Evolutie de la Dumnezeu.Iar la infinitatea Univrrsului am o explicatie destul de solida.Universul...cand ne uitam pe cer vedem stele s.a.Calatoresti in spatiu foarte foarte departe, tu vezi in continuare splendoarea lui dar nu poti trece, ceva te impiedica, vezi dar nu poti trece laughing.Ca si cum ma uit pe un geam, si ma duc ca imbecilul si ma gandesc... hmmm nu pot trece asta-i capatul.Si cu UNiversul.Ma uit mai departe, vreau sa, merg dar nu potlaughing. Vreau sa merg, vad dar nu ma lasa.laughingCa un perete.Ca sa stii. Universul este toata existenta.Si daca n-ar exista Universul existenta tot exista. Ipotetic. Daca n-ar exista UNiversul care-i existenta ce ar mai exista? Existenta in sine e Universul.De aceea eu consider ca UNiversul n-are limite si inceput.Si am psus ca cel mai complex lucru pe care l-am vazut EU este Pamantul.Acel pronume l-am introdus cu un scop, ca sa evit explicatiile.Aici ca-i greu, ca-i usor.Aceste valori noi le dam asa-i. Daca nu-i Dumnezeu, nimic n-are sens.Am putea spune ca o problema complicata de fizica este mai usoara ca 2+2.Dar nu e asa.Lucrurile chiar sunt si grele si usoare.Se compara tabla inmultirii cu problemele complicate de matematica? Nicidecum.Concluzia? Este mai complexa problema de fizica decat tabla inmultirii? In mod cert da.Noi le dam valori de greu, usor cum o fi, dar acele valori nu sunt date degeaba.Ele chiar exista.Ar veni ca si cum as spune ca un geniu e mai prost ca un prost rolling on the floor.Pe bune? Un geniu care face simultan mii de calcule e mai prost ca unul care nu stie tabla inmultirii? Eronat, din nou.Si la cate procese efectueaza creierul chiar ca este inteligent.Peste 3 miliarde de conexiuni care te pot duce unde n-ai visat cu ochii.Nu ne folosim deloc creierul, de ce crezi ca sunt atatia prosti in jur? Daca l-am folosi cu totii, cu siguranta alta ar fi parerea ta acum.Din nou, acele valori pur si simplu descriu realitatea asa cum este.N-am dovezi materiale ca exista Dumnezeu.Totusi cineva care judeca sufletul si asta considera EL ca-i important nu si materia, pentru a ti se arata ai nevoie de suflet nu de materie la fel si invers.Eu spun ca exista pentru ca l-am simtit pentru prima oara cu adevarat.Intr-adevar e logic sa nu ma crezi dar si sa nu crezi.Pana nu stim cum a aparut Universul, originea lui, nu ne putem demonstra valabilitatea teoriilor noastre.Dar e adevarat, oricum. Dintre atatea mii de religii, chiar este adevarata povestea cu Iisus.Si nu-s un fanatic religios. Daca te-ai deranja sa vezi raspunsurile mele anterioare, ti-as da multe de gandit.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru AlexanderAdrian):

Crezi ca tot adevarul se afla in carti?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru AlexanderAdrian):

E exact ca n filmele alea cu arhitecti rolling on the floor. Pasajul, veriga lipsa.

| Geass a răspuns:

Iar un ateu de sezon se reîntoarce la credinţă? Nimic nou până aici, am citit toată "întrebarea" ta şi dă-mi voie să-ţi contrazic percepţiile.

Spui că ateii nu-l simt pe Dumnezeu, dar tu în cele din urmă l-ai simţit.Acest sentiment de "pace interioară" nu este decât rodul indoctrinarii, cum tu simti o pace interioară când te gândeşti la Dumnezeul tău la fel simt si cei care se gândesc la Allah.

Ai mai spus că Noul Testament este de fapt doar o armă care să ne încurce credinţă în Dumnezeu.Tu din moment ce folosesti termenii de Dumnezeu şi diavol este clar că este vorba despre religia creştină, religie care are la bază Biblia. Fără aceasta carte nu mai există aceasta religie.Nu este destul de ciudat să crezi în chestii precum Dumnezeu, diavol, sfinţi etc care sunt cunoscuţi din Biblie dar tu să negi o mare parte din Biblie? Mie îmi sună a ipocrizie, practic tu doar alegi din Biblie ce îţi convine pentru a defini credinţa ta.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Geass):

Pai daca exista Dumnezeu, partea buna, exista si diavolul.Cineva care vrea sa ne abatem de la legile lui.Acel ceva fiind implementat in legenda ca fiind lucifer.In legatura cu asta multe lucruri imi sunt neclare.De ce Dumnezeu l-ar lasa pe cel rau sa-i tortureze creatiile.Sau de ce Dumnezeu le-ar aduce disperarea in infern.Dar cine stie, poate e varianta a 2-a si e pedeapsa pe care o merita.Acel Cineva care trebuie neaparat sa faca ordine.Ma gandesc ca spiritul d.p.d.v religios are o putere coplesitoare.Si de aceea sunt filmele horror care spun ca n-au gasit cadavrele drumul spre lumea de dincolo, iar aia fiind demoni care isi tortureaza victimele tongue, oameni sau ingeri decazuti tongue. Sunt multe lucruri pe care nu le inteleg.De exemplu, de ce ne-a dat noua atat de multe, iar animalele, tot vieti si ele sa fie practic hrana noastra(anumite animale).Dar cine stie, poate le aflu clar pe astea.

| RAY a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

E clar habar nu ai de stiinta

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru RAY):

N-am habar.Dar macar recunosc.Ma ia greata la propriu cand ii vad pe toti oameni de stiinta pe internet si ca "ei inteleg viata", cand in lumea reala de fapt ma bufneste rasul cand ii vad.

| Rapplex a răspuns:

Oook! Acum, Dumnezeu de unde a apărut? (o întrebare retorică, dar foarte importantă) Probabil o să-mi spui că-mi depăşeşte gradul de înţelegere, că e veşnic, că a existat dintotdeauna. Oook! Acum, cuvântul totdeauna nu are nici cea mai mică semnificaţie fără timp, deci de aici tragem concluzia că Dumnezeu e în afara timpului, altfel am tinde spre ipocrizie. Oook! Acum, cum poate această entitate divină să se împartă în 3 (Tatăl, Fiul, Duhul Sfânt), şi una din aceste 3 entităţi, respectiv Fiul, să se "nască" pe Pământ, într-un mediu limitat de timp, trăind secunde, minute, zile, ani? Deja devine foarte ilogic, nu? Pare mai mult un basm frumos al copilăriei.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Rapplex):

Oricum,in legatura, cu originea lui...pe bune, nu stim nici macar cand am aparut noi dar vrem sa stim cand a aparut Dumnezeu? Intr-adevar ti se pare ilogic dar e adevarat. Uite, tu eu si inca o persoana suntem 3 persoane, ok? Dar SUNTEM UNUL.Ne contopim si formam un intreg.Ei nu-s unul.Te referi la materie. Dumnezeu nu judeca materia, de ce s-ar contopi material? Spiritualul e raspunsul.Si daca spui ca toti formam un intreg, te inseli.Sunt atatea categorii sociale.S-au imbinat spiritual.Iar la puterea lui Dumnezeu chiar nu mi se pare un basm aceasta chestiune. Daca tu ai fi pur ca Hristos ar fi Sfanta Patrime s.a.Dar putini sunt cei care ajuns acolo.Nici nu cred ca se va mai ajunge din nou.E pentru sfinti acea categorie. Dumnezeu,e clar, Hristos, si mai clar, Fecioara Maria care a ramas insacrinata peste nopate, cu fiul lui Dumnezeu.Tot mai clar.Intelegi ideea.Cam asta e parerea mea cel putin.Si o parte din aceste lucruri mi s-au spus la scoala.

| Rapplex a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Problema predării în şcoli e că profesorii sunt învăţaţi să spună acelaşi lucru, fără a avea vreun argument cât de cât acceptabil, şi cei mai mulţi habar nu au să răspundă la întrebări, cum e profesoara mea. Mi-a recunoscut tocmai ea că nu are de unde să ştie ce răspunsuri să-mi dea, în cel mai bun caz, îmi repetă aceleaşi poveşti, dar cu alte cuvinte. Acum, dacă Dumnezeu este format din 3 entităţi diferite, formând un întreg doar spiritual, cum spui tu, înseamnă că se schimbă foarte multe. în primul rând, creştinismul se închină nu unui zeu, ci se închină celor 3 zei (Fiul, Tatăl, Duhul Sfânt), ceea ce face creştinismul să devină religie politeistă. Cât despre oameni, ştim când au apărut!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Rapplex):

Intr-adevar partea asta mi-e neclara.M-am ganidt si am crezu t ca trebuie sa ne inchinam doar lui Dumnezeu.Dar ne rugam si lui Hristos, mai rar Mariei.Aici nu stiu de ce i se spune monoteista. Oricum, e vorba de un citat filosofic mai mult ca sigur.Si scoala scoate multi, multi atei.Cat despre oameni, cand au aparut?