| Hawking a întrebat:

Buna tuturor.As vrea sa ma ajutati cu o problema care imi da dureri de cap la propriu. Daca Dumnezeu exista.Mi se pare ca cineva cu o putere infinita, sa nu aiba o origine, si ca rasa umana sa fi aparut din intamplare.Stim bine ca universul a existat dintotdeauna, deci in atatea bilioane de ani poate s-au creat intamplator conditiile necesare dezvoltarii noastre.Dar in acelasi timp mi se pare ciudat cat de bine suntem structurati.Corpurile noastre, nediul in care traim atat de bine pus la punct(toate fenomenele se leaga extrem de bine una de cealalta), dar mai ales rationamentul.Suntem capabili,sa vorbim,sa retinem,sa ne expunem logica in conformitate cu legile fizicii(mai bine spus a existentei),putem descifra probleme complicate(probleme din orice domeniu),tehnologizare accelerata(tablete,PC-uri s.a.),minti sclipitoare care retin pagini intrgi citind o singura data, care descriu corect realitatea si carcteristicile sale, chiar si eu.Scriu,iar daca am o greseala gramaticala sesizati imd, iar astea sunt motivele pentru care mi-e greu sa cred ca nu exista in Dumnezeu.Adica niste lucruri atat de masive sa fie din intamplare mi se pare exagerat, dar totusi posibil.De aceea va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:Exista Dumnezeu sa nu? Dovezi clare cu privire la existenta Sa, sau invers.
P:S:Ma scuzati pentru greselile gramaticale, am scris in graba.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha, du-te şi prezintă teoria ta copiilor cu dizabilităţi psihice, fizice sau celor ce au avut ghinionul să se nască în Africa.

Nu suntem, niciunul dintre noi, pe atât de perfecţi, pe cât îţi place să crezi.

- http://youtu.be/jMYIl5b-paY
- http://youtu.be/s6AdEDm2mLQ

Documentează-te, iar după trage concluziile:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

| Hawking explică (pentru NOname):

Sigura "teorie" pe care am spus-o este cea cu privire la Univers. Univerul este infinit si nu a aparut pe data de 19.02. 2004 laughing) nu are data, exista dintotdeauna.Ce ti se pare asa ciudat? laughing. Celelalte sunt doar opinii, la care am dreptul, oricat de "lezate" ti s-ar parea.Cu toate ca sunt corecte si alea.

| ania a răspuns:

De unde știm bine că universul a existat dintotdeauna? Și știința a ajuns la aceeași concluzie ca și Biblia și anume că materia, timpul și spațiul au un început. Din moment ce universul are un început înseamnă că necesită o cauză imaterială dinafara lui.

| sublime89 a răspuns:

"Adica niste lucruri atat de masive sa fie din intamplare mi se pare exagerat..." Dar d-zeu nu e masiv? El sa existe din intamplare, din nimic, fara origini, nu ti se pare si mai exagerat? O fiinta asa complexa cum ar fi el.

| Hawking explică (pentru sublime89):

Tu deja bati spre "sursa" tuturor acestor lucruri.Dar da, normal ca mi se pare ciudat.Cineva cu o putere dincolo de imaginatiile fiecaruia dintre noi,sa existe,deja pare ridicol.Dar totus, aceasta indoctrinare a fost intocmita cu succes, prin simplul fapt ca majoritatea populatiei globale "crede in el", dar de frica.Mi se pare ilogic sa existe, dar si foarte posibil in acelasi timp.Doar cand te uiti in jur, vezi cat de bine-i totul pus la punct, civilizatia cu toate elementele ei, cand auzi de noile brand-uri s.a. te face sa te gandesti de 2 ori inainte de a lua o decizie clara cu privire la acest subiect.Din pacate nu vom afla prea curand, de fapt nu vom afla cu certitudine niciodata daca asa-zisul creator exista sau nu.Pentru ca raspunsul se afla acolo unde-i imposibil de cautat.Perioada dinaintea aparitiei omului pe Pamant.Dar exista exceptii.Chiar pro fata de acest subiect. Poate cineva a avut o poveste mai deosebita in care l-a intalnit pe D-zeu s.a., si s-a gandit sa ne-o spuna noua aici pe site.Cat despre probabilitatea de a fi adevarat, nu prea vad de ce s-ar minti pe tema asta.

| Lizzu a răspuns:

1. Universul, nu stim ca a existat dintotdeauna. Cine a spus? Orice are un inceput.

2. Dumnezeu exista daca tu il faci sa existe. Si invers. Nu exista dovezi pro si nici contra existentei sale.
Cum ai putea cere dovezi asupra existentei a ceva abstract si nedefinit?

| Alphawolf a răspuns:

"Mi se pare ca cineva cu o putere infinita, sa nu aiba o origine" - Asta nu ti se pare exagerat?

| Hawking explică (pentru Alphawolf):

Ba da.Am uitat sa pun adjectivul "ciudat".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Stim bine ca universul a existat dintotdeauna"
Pe aceasta de unde ai scos-o?
"eci in atatea bilioane de ani poate s-au creat intamplator conditiile necesare dezvoltarii noastre."
Daca asta vrei sa crezi, apropo milioane nu bilioane
"Dar in acelasi timp mi se pare ciudat cat de bine suntem structurati.Corpurile noastre, nediul in care traim atat de bine pus la punct(toate fenomenele se leaga extrem de bine una de cealalta), dar mai ales rationamentul."
Asa acest lucru m-a facut sa pun la indoiala inexistenta lui Dumnezeu

| Hawking explică (pentru anonim_4396):

Ultima parte n-am inteles-o.Dar in legatura cu "bilioanele", m-am exprimat corectwinking.Un bilion inseamna o mie de miliarde, iar o mie de miliarde nu reprezinta o limita.Nu degeaba s-a inventat semnul pentru infinit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hawking):

Adica, complexitatea universului m-a facut sa cred ca exista Dumnezeu.

| Jackul336 a răspuns (pentru Hawking):

Un bilion = 1 miliard

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca unul care ar crede dar vrea sa-l vada.altfel nu.mi se pare normal. tipul e logic si realist.chiar vrei sa-l vezi pe dumnezeu? pai cum o sa-l vezi daca esti orb?

| Hawking explică (pentru anonim_4396):

Cum pot scapa de orbire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hawking):

De orbire scapi mergand la doftor.de orbirea duhovniceasca scapi mergand la doctorul vindecator a toate fiindca el e cel ce le-a creatmvazute si nevazute, si el e cel mai in masura sa repare si sa restaureze.

| Mikhtarian a răspuns:

Exista.

| Hawking explică:

Inclusiv pentru cele contextuale.