| irbis a întrebat:

Utilizatori TPU, va cer sa-L definiti pe Dumnezeu! Dupa ce primesc mai multe raspunsuri o sa va spun ce cred eu.

59 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Putere Supranaturala!

| piTiCcu a răspuns:

Defineste-te pe tine!happy

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Adica un raspuns pentru lucruri pe care nu le putem explica inca? La fel au fost si zeii din antichitate pentru fulger.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Definitii pentru Dumnezeu avem multe; eu am dat-o pe cea mai simpla!

| irbis explică (pentru piTiCcu):

Eu sunt eu, un om, un tanar de 20 de ani, un geniu (if I do say so myself). Fiind om, fac si eu greseli, dar invat din ele si merg mai departe. Nu stiu tot, dar asta nu maopreste. Invat traind. Nu exista obstacol pe care sa nu-l pot depasi sau lucru pe care sa nu-l pot face daca vreau cu adevarat sa-l fac. Lurcul care-mi place sa fac este sa creez. Scopul meu in viata este unul pe care mi l-am ales eu insumi, iar acela e sa creez o lume mai buna. Asta sunt eu. E de ajuns?

| dariusbocos a răspuns:

Atot creatorul universului! acesta este doar unul din multe altele

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Intreb ce crezi tu, nu ce cred oamenii in general.

| irbis explică (pentru dariusbocos):

Raspunsul asta e ca si cum ai spune ca x=x, dar tot nu stii ce e x.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Eu nu cred in existenta unui Dumnezeu!

| dariusbocos a răspuns (pentru irbis):

Insiunuezi ca nu stiu cine e Dumnezeu? ca eu asta inteleg din rasp tau

| irbis explică (pentru dariusbocos):

Dunmezeu e creatorul universului, dar asta e ceea ce Dumnezeu inseamna si este ceva ce El a facut, dar ce anume este acest creator? "Atot creatorul universului" poate fi considerat un alt nume pentru Dumnezeu, dar nu neaparat o definitie.

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Atunci te rog sa urmaresti intrebarea asta. Eu nu cred in Dumnezeu ca o fiinta care urmareste totul din cer. Credinta mea in Dumnezeu depinde de interpretare, de definitia Lui.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Indiferent ce definitie ii dai tot acolo ajungi,; adica la o putere supranaturala care a creat acest Univers si e Stapin pe el!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Definitia mea e diferita.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Eu cred ca Universul a inceput de la un atom de hidrogen, dupa care a urmat o succesiune de transformari, pina la ceea ce sintem noi astazi. Ar trebui sa tratez acest atom ca pe un Dumnezeu?

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Voi raspunde la intrebarea asta cu defnitia mea pentru Dumnezeu, dar un pic mai incolo. As prefera sa mai vad cateva raspunsuri mai intai, dar te asigur ca voi raspunde.

| cLeriQue a răspuns:

Nu vă mai chinuiţi să răspundeţi la întrebarea asta. E in zadar. Nu sunteţi nici primii, dar nici ultimii care întreabă: ce?, cum?, unde? şi de ce? Gândiţi-vă că mulţi savanţi şi-au petrecut întreaga lor viaţă cu această întrebare şi au murit nerezolvând nimic. Traiţi-vă viaţa şi bucuraţi-vă de ea cât mai puteţi.

| harciog a răspuns:

Defineste dragostea.

| Shammal a răspuns:

Eu sunt divinitatea Mea, incarnarea umana care-ti scrie acum e un aspect al Meu; poti definii ca o prezenta si la un alt nivel ca Tot Cea Ce Exista iar aici prezenta-Eu ca si divinitatea sunt parte din Tot Cea Ce Exista

| eu1893 a răspuns:

Adevarul si Libertatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pot defini pe tine in raport cu Dumnezeu? poate intalegi mai bine? nu de alta, dar e greu sa definesti pe cel necuprins, vesnic fara inceput si fara sfarsit.sa intalegi e si mai greu.iar ce crezi tu nu pare char atat de interesant, dupa intrebarea pusa.

| Serenade a răspuns:

Slabiciune=Dumnezeu.

| 0rlando a răspuns:

Prieten imaginar.

| Hmmmm a răspuns:

Colosala iluzie a celor plini de fantezii.

| 1Mihai1 a răspuns:

Iubirea.

| Hombre a răspuns (pentru irbis):

Definesti o menta, vei spune o prostie ca multe alte milioane de idiotenii spuse, caprele mele sunt mai adevarate decat toti sfinti, Isusi si dumnezeii religiilor, religiilor lumii.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este unic, însemnând nu numai că nu mai este altul ca El, ci şi că El este singurul capabil să împlinească cele mai profunde nevoi şi aspiraţii ale sufletelor noastre, dar şi că numai El este vrednic de închinare şi dragoste (Deuteronom 6:4). Dumnezeu este drept, adică El nu poate şi nu va trece cu vederea greşelile; aceasta este datorată dreptăţii şi judecăţii Sale. Totuşi, pentru ca păcatele noastre sa fie iertate, Isus a trebuit să cunoască judecata lui Dumnezeu atunci când a luat păcatele noastre asupra Lui (Exod 9:27; Matei 27:45-46; Romani 3:21-26).Elohim – Domnul Dumnezeu, Cel puternic, divin (Geneza 1:1)
Adonai - Domnul, indicând o relaţie de tipul Stăpân-slujitor (Exod 4:10, 13)
El Elion – Cel Preaînalt (Isaia 14:20)
El Roi – Cel ce vede totul (Geneza 16:13)
El Shaddai – Dumnezeu atotputernic (Geneza 17:1)
El Olam – Dumnezeu cel veşnic (Isaia 40:28)
Yahweh - DOMNUL "Eu sunt", având sensul de Dumnezeu veşnic, existent în El Însuşi (Exod 3:13, 14).

| irbis explică (pentru cLeriQue):

"Stiinta fara religie e invalida, religia fara stiinta e oarba"

| irbis explică (pentru harciog):

Sentimentul ca vrei sa fii mereu cu o persoana si sa o faci fericita.

| irbis explică (pentru EmaS):

Crezi ca daca tu ai o problema, Dumnezeu o va rezolva?