| irbis a întrebat:

Utilizatori TPU, va cer sa-L definiti pe Dumnezeu! Dupa ce primesc mai multe raspunsuri o sa va spun ce cred eu.

59 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este unic, însemnând nu numai că nu mai este altul ca El, ci şi că El este singurul capabil să împlinească cele mai profunde nevoi şi aspiraţii ale sufletelor noastre, dar şi că numai El este vrednic de închinare şi dragoste (Deuteronom 6:4). Dumnezeu este drept, adică El nu poate şi nu va trece cu vederea greşelile; aceasta este datorată dreptăţii şi judecăţii Sale. Totuşi, pentru ca păcatele noastre sa fie iertate, Isus a trebuit să cunoască judecata lui Dumnezeu atunci când a luat păcatele noastre asupra Lui (Exod 9:27; Matei 27:45-46; Romani 3:21-26).Elohim – Domnul Dumnezeu, Cel puternic, divin (Geneza 1:1)
Adonai - Domnul, indicând o relaţie de tipul Stăpân-slujitor (Exod 4:10, 13)
El Elion – Cel Preaînalt (Isaia 14:20)
El Roi – Cel ce vede totul (Geneza 16:13)
El Shaddai – Dumnezeu atotputernic (Geneza 17:1)
El Olam – Dumnezeu cel veşnic (Isaia 40:28)
Yahweh - DOMNUL "Eu sunt", având sensul de Dumnezeu veşnic, existent în El Însuşi (Exod 3:13, 14).

| irbis explică (pentru EmaS):

Crezi ca daca tu ai o problema, Dumnezeu o va rezolva?

| EmaS a răspuns (pentru irbis):

Da,mi-a rezolvat mai multe nu numai una singura.

| irbis explică (pentru EmaS):

Dumnezeu nu e o fiinta care te ajuta la nevoie. Acele probleme fie le-ai rezolvat tu, fie s-au rezolvat de la sine. A depinde de Dumnezeu pentru a-ti rezolva tie problemele e un mod de a fugi de nevoia de a le confrunta tu insusi. Daca Dumnezeu oricum rezolva acele probleme, de ce le-a lasat sa se intample de la bun inceput? Ca sa testeze credinta oamenilor? De ce i-ar pasa? Dumnezeu se presupune sa fie o fiinta atotputernica, atotstiutoare, care a creat intregul univers. Crezi ca o astfel de fiinta e atat de josnica si aroganta incat sa pedepseasca oamenii pe care ii iubesta asa de mult doar pentru ca nu cred in El, doar pentru ca nu i se inchina, doar pentru ca nu-i multumesc? Nu e asta o insulta pentru acel Dumnezeu in care crezi?

| harciog a răspuns:

Defineste dragostea.

| irbis explică (pentru harciog):

Sentimentul ca vrei sa fii mereu cu o persoana si sa o faci fericita.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dumnezeu este o invenție umană, iar în varianta teologică este după chipul și asemănarea omului - gelos, răzbunător, rasist și contradictor.

Salam alekum.

P.S.: Mut întrebarea la religie.

| Shammal a răspuns (pentru kongeriket):

De ce o consideri o intrebare legata de religie si nu de stiinta si filosofie? doar pentru ca apare termenul dumnezeu?

| irbis explică (pentru kongeriket):

Ti se pare ca intrebarea mea sau definitia mea are vreo legatura cu varianta teologica despre care vorbesti tu? Te rog sa muti intrebarea inapoi la stiinta si filosolie. Eu nu vorbesc aici despre nimic religios, nimic supranatural sau divin. Eu aici vorbesc despre ceea ce exista.

| Shammal a răspuns:

Eu sunt divinitatea Mea, incarnarea umana care-ti scrie acum e un aspect al Meu; poti definii ca o prezenta si la un alt nivel ca Tot Cea Ce Exista iar aici prezenta-Eu ca si divinitatea sunt parte din Tot Cea Ce Exista

| Zazu a răspuns:

Ai incredere in D-zeu, dar niciodata nu uita portierele de la masina deschise!

| 0rlando a răspuns:

Prieten imaginar.

| RAY a răspuns:

Ceva care nu exista, o necunoscuta, un personaj inventat de om, un zeu care in vechiul testament e viclean, rau, crud, in noul e schimbat

| WhatheWow a răspuns:

Putere Supranaturala!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Adica un raspuns pentru lucruri pe care nu le putem explica inca? La fel au fost si zeii din antichitate pentru fulger.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Definitii pentru Dumnezeu avem multe; eu am dat-o pe cea mai simpla!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Intreb ce crezi tu, nu ce cred oamenii in general.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Eu nu cred in existenta unui Dumnezeu!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Atunci te rog sa urmaresti intrebarea asta. Eu nu cred in Dumnezeu ca o fiinta care urmareste totul din cer. Credinta mea in Dumnezeu depinde de interpretare, de definitia Lui.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Indiferent ce definitie ii dai tot acolo ajungi,; adica la o putere supranaturala care a creat acest Univers si e Stapin pe el!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Definitia mea e diferita.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Eu cred ca Universul a inceput de la un atom de hidrogen, dupa care a urmat o succesiune de transformari, pina la ceea ce sintem noi astazi. Ar trebui sa tratez acest atom ca pe un Dumnezeu?

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Voi raspunde la intrebarea asta cu defnitia mea pentru Dumnezeu, dar un pic mai incolo. As prefera sa mai vad cateva raspunsuri mai intai, dar te asigur ca voi raspunde.

| Hombre a răspuns (pentru irbis):

Definesti o menta, vei spune o prostie ca multe alte milioane de idiotenii spuse, caprele mele sunt mai adevarate decat toti sfinti, Isusi si dumnezeii religiilor, religiilor lumii.

| irbis explică (pentru Hombre):

Poti sa crezi ce vrei de definitia mea, dar e ceea ce cred eu si e o concluzie la care am ajuns in mod logic. Nu poti sa spui daca e sau nu o prostie pana ce nu ai auzit-o. Nu e o definitie religioasa. Nu tine de lucruri inexplicabile sau puteri supranaturale. Nu e o explicatie pentru lucruri pe care nu le inteleg. Acel Dumnezeu care vegheaza totul din cer si te ajuta la nevoie nu exista. Dumnezeu este altceva.

| Hmmmm a răspuns:

Colosala iluzie a celor plini de fantezii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pot defini pe tine in raport cu Dumnezeu? poate intalegi mai bine? nu de alta, dar e greu sa definesti pe cel necuprins, vesnic fara inceput si fara sfarsit.sa intalegi e si mai greu.iar ce crezi tu nu pare char atat de interesant, dupa intrebarea pusa.

| 1Mihai1 a răspuns:

Iubirea.

| irbis explică:

Precum am promis, voi spune acum ce cred eu ca e Dumnezeu.

Dumnezeu este atotputernic, poate face orice. Eu intreb de ce, de ce e atotputernic? Pentru ca e atotstiutor. Poate parea stupid, dar cunoasterea e putere (knowlegde is power). Atunci cunoasterea absoluta inseamna putere absoluta. Dumnezeu stie cum sa faca orice, e atotstiutor. Din nou intreb, de ce, de ce e atotstiutor? Pentru ca e atotprezent. Dumnezeu este peste tot, vede tot ce exista si cunoste tot ce exista, dar ce anume inseamna ce e atotprzent, ca e o fiinta care vegheaza din cer, care se uita peste umarul tau? Nu, pentru ca daca ar fi asa, nu ar mai fi atotprezent. Daca Dumnezeu este o fiinta care vegheaza din cer, atunci el nu e atotprezent, nu e peste tot ci doar in cer. Dumnezeu nu e in cer. A fi atotprezent inseamna ca e chiar peste tot, in aerul din jur, chiar si in celule, chiar si in atomi si in spatiul dintre acestia. In orice spatiu imaginabil Il gasesti pe Dumnezeu. Asta inseamna a fi atotprezent. Acum intreb, ce anume mai e acolo? Mai exista ceva care ocupa acelasi spatiu. E chiar spatiul, universul. Acest univers in care traim este tot. In acest caz, nu s-ar putea zice ca Dumnezeu este chiar universul? Atat Dumnezeu cat si universul exista peste tot, in orice spatiu imaginabil. Dumnezeu e insusi universul.
Dumnezeu insa ar trebui sa fie fara inceput si fara sfarsit. In cazul asta cum se explica teoria big bangului?
"nothing is impossible". Asta s-ar traduce "nimic nu e imposibil", dar traducerea literara e "nimic e imposibil". Eu nu ma uit la cuvantul "imposibil", ci la "nimic". E imposibil sa nu fie nimic. Asa interpretez eu traducerea literara. Universul nu s-a nascut din nimic. Nu neg teoria big bangului, doar spun ca e incompleta. A existat ceva inainte de big bang. Doar pentru ca nu vedem acel ceva, nu inseamna ca nu exista. Daca universul se extinde, creste, asta presupune o limita, undeva unde universul se termina. Ceva exista dincolo de acea limita. Nu stiu ce e, dar e ceva. Poate e continuarea lui Dumnezeu.

Asta e definitia mea. Orice ar fi, nimeni nu poate nega ca definitia asta nu e logica. Poate parea stupida sau oricum vreti sa-i spuneti, dar e o comcluzie la care am ajuns in mod logic.

| LookIntoMyEyes a răspuns (pentru irbis):

Good point! Vezi si alt raspuns de-al meu, aici;)
http://www.tpu.ro/......inati-voi/

| irbis explică (pentru LookIntoMyEyes):

Imi place raspunsul tau. Ce parere ai de definitia mea atunci, ai gasit cumva ce cautai?

| Shammal a răspuns (pentru irbis):

Sa discutat si despre ce ar fi inainte de big bang cauta despre multi-vers; e logica teoria ta insa tu pui problema doar fizic, gandeste-te la nivel mental, spiritual si ce implicatii au acestea in teoria ta; fa o comparatie intre corpul tau ca si univers, relatia ta cu el si Dumnezeu - univers

| irbis explică (pentru Shammal):

Fizic, mental, spiritual, toate sunt acelasi lucru. Intr-un fel, exact asta am spus cu definitia mea. Universul e fizic, Dumnezeu e spiritual, dar sunt acelasi lucru. Universul este un singur lucru. Nu exista nici o separare intre nimic. Absolut tot ce stim este un singur lucru, universul. Tot ce cunoastem a fi individual, obiecte, forme de viata, oamenii, toate sunt unice si interactioneza unul cu altul, dar toate sunt un singur lucru.

| Shammal a răspuns (pentru irbis):

Cum spui ca toate sunt un singur lucru?

| irbis explică (pentru Shammal):

De ce le iei separat? Pentru ca le percepem ca lucruri individuale? Doar pentru ca oamenii nu vad legatura, nu inseamna ca nu exista. Indiferent ce ar fi, exista in universul asta si toate sunt o parte din el. Universul, existenta in sine este un singur lucru. Oriunde te uiti, vezi ceva ce exista, orice gandesti, gandesti ce exista. Fizicul, spiritualul, exista si sunt acelasi lucru, un lucru numit existenta.

| Shammal a răspuns (pentru irbis):

Daca tu existi si in alt univers nu doar in acesta? spiritul exista, fizicul este determinat de spirit; exista o conexiune intre ele insa nu sunt acelasi lucru

| irbis explică (pentru Shammal):

Amandoua exista. Cat despre alt univers, nu am spus ca universul asta e tot ce exista. Si celalalt univers este o parte din existenta. Existenta inseamna tot ce exista, tot ce-ti poti imagina.

| irbis explică:

Vrei sa spui ca e gresit ce am spus eu? Si cine altcineva a mai spus ce am spus eu? Daca te iei doar dupa faptul ca am luat lucrurile si le-am analizat logic, ai nevoie de un argument mai bun.

| WhatheWow a răspuns (pentru irbis):

Si eu care spuneam ca viata mea e un C***t!

| irbis explică (pentru WhatheWow):

Viata ta e ce faci tu din ea.

| piTiCcu a răspuns:

Defineste-te pe tine!happy

| irbis explică (pentru piTiCcu):

Eu sunt eu, un om, un tanar de 20 de ani, un geniu (if I do say so myself). Fiind om, fac si eu greseli, dar invat din ele si merg mai departe. Nu stiu tot, dar asta nu maopreste. Invat traind. Nu exista obstacol pe care sa nu-l pot depasi sau lucru pe care sa nu-l pot face daca vreau cu adevarat sa-l fac. Lurcul care-mi place sa fac este sa creez. Scopul meu in viata este unul pe care mi l-am ales eu insumi, iar acela e sa creez o lume mai buna. Asta sunt eu. E de ajuns?

| Serenade a răspuns:

Slabiciune=Dumnezeu.

| dariusbocos a răspuns:

Atot creatorul universului! acesta este doar unul din multe altele

| irbis explică (pentru dariusbocos):

Raspunsul asta e ca si cum ai spune ca x=x, dar tot nu stii ce e x.

| dariusbocos a răspuns (pentru irbis):

Insiunuezi ca nu stiu cine e Dumnezeu? ca eu asta inteleg din rasp tau

| irbis explică (pentru dariusbocos):

Dunmezeu e creatorul universului, dar asta e ceea ce Dumnezeu inseamna si este ceva ce El a facut, dar ce anume este acest creator? "Atot creatorul universului" poate fi considerat un alt nume pentru Dumnezeu, dar nu neaparat o definitie.

| eu1893 a răspuns:

Adevarul si Libertatea

| Vali2012 a răspuns:

Dumnezeu este energia pura. Este in tot si in toate, il simti in orice, de la cea mai simpla emotie, pana la nemarginirea universului. Nu conteaza modul de manifestare, unii il vad ca tata ceresc, altii ca un creator, dar nu asta e important. Este energia care te face sa respiri, sa gandesti, sa iubesti, sa te rogi chiar.

| cLeriQue a răspuns:

Nu vă mai chinuiţi să răspundeţi la întrebarea asta. E in zadar. Nu sunteţi nici primii, dar nici ultimii care întreabă: ce?, cum?, unde? şi de ce? Gândiţi-vă că mulţi savanţi şi-au petrecut întreaga lor viaţă cu această întrebare şi au murit nerezolvând nimic. Traiţi-vă viaţa şi bucuraţi-vă de ea cât mai puteţi.

| irbis explică (pentru cLeriQue):

"Stiinta fara religie e invalida, religia fara stiinta e oarba"

| cLeriQue a răspuns (pentru irbis):

Ştiinţa şi religia sunt 2 lucruri inventate de oameni pentru ei înşişi şi pentru alţii, fiindcă oricine are nevoie de un reper/idol/model sau cum vrei să-i zici, în viaţa asta.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Creatorul Universului

| emolica42 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si nu am nimic de pierdut prefer sa cred ca o fiinta speciala ne-a creat si ne-a definit deoarece lumea nu ar mai fi aceeasi fara aceasta teorie sa te gandesti ca este cineva acolo care crede in tine si care te ajuta mereu este cel mai frumos lucru, ne intareste imaginatia si prefer sa cred ca lumea este un basm care nu are sfarsit si in care s-ar putea intampla orice pentru ca lumea este condusa de voia unei singure fiinte (asa iti poti da seama ca pana si in picaturile de ploaie se reflecta lumina) parerea unui copil de 12 aniwinking

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Imi ceri, asa simplu? Ia spune tu expresia aia magica "va rog!", apoi mai stam de vorba. Cata impertinenta...

| irbis explică (pentru LookIntoMyEyes):

Va rog sa mi-l definiti pe Dumnezeu.

| irbis explică (pentru LookIntoMyEyes):

Te rog sa-l definesti pe Dumnezeu.

| LookIntoMyEyes a răspuns (pentru irbis):

Cu ce te ajuta parerea mea?
Chiar daca se potriveste (putin probabil) cu ceea ce crezi tu, este un lucru total lipsit de relevanta. Nu inteleg care este motivul intrebarii tale, sincer.
O zi buna!

| irbis explică (pentru LookIntoMyEyes):

Poate curiozitatea?