| Zargzd a întrebat:

V-ar placea sa stiti ca traiti datorita unui viol? Si sa fiti recunoscatori ca traiti datorita violatorului care v-a prins mama?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu conteaza cum ai venit pe lume, ci cum traiesti.Trebuie sa ierti si sa iubesti. Daca reusesti sa treci peste aceste bariere, o sa ai pacea.

| SystemFucker a răspuns:

SOOOOO Haaaaaaardcooooore

| cristi202 a răspuns:

Cam dura intrebarea... Dar poate fi real.
Viata asta pe care o traim, nu consta numai in bine sau rau, ci si in bine si rau. Uneori binele se ingemaneaza cu raul intr-un mod care ne surprinde, intr-un mod care poate nu ne place, cum ar fi si un asemenea caz. Dar asta e viata si ea trebuie traita de fiecare din noi.
E greu de dat un raspuns la intrebarea ta. Pentru ca gindim si ne plac unele lucruri in functie si de cum se raporteaza parintii la noi, de educatia primita, de anturajul ce il avem in familie. In primul rind, trebuie sa tii seama daca mama accepta copilul, daca nu, toata viata lui va fi un chin stiindu-se a fi un copil respins. Mai mult, o femeie violata nu va mai fi niciodata cum a fost inainte, un asemenea act o va distruge, o va amprenta pe tot restul vietii, si asta se va vedea si in cazul cresterii unui copil. Deci, ca sa poti spune ca cuiva ii place sau nu aceasta situatie in care s-ar afla, trebuie sa tii cont de asta, si asta doar cineva care se afla in acea situatie poate sa iti raspunda. In rest, noi, ceilalti, ne putem doar da cu parerea.
Desigur ca eu personal nu as gasi oportuna aceasta aparitie a mea il lume, dar faptul ca exist, ca traiesc, m-ar face sa trec cu vederea, ar fi fost mai groaznic sa nu fii existat deloc. Eu asa gindesc si poate fi mai mult sau mai putin gresit. Insa altcineva poate gindi cu totul altfel, totul depinde de cum te raportezi la situatia respectiva.

NOname
| NOname a răspuns:

Înțeleg unde bați...
Clever...

| tarik44 a răspuns:

Nu m-ar interesa de ce spun altii.
Vorba Emei, nu conteaza cum ai venit pe lume.

| morningstar a răspuns:

Nimanui cred ca nu i-ar placea sa stie ca este rezultatul unui asemenea act. As fi recunoscatoare lui Dumnezeu ca m-a pastrat totusi cu viata si mamei mele care a ales sa ma aduca pe lume pe cand altele se cred justificate sa intrerupa o sarcina de genul asta. Tot ce conteaza e sa stii ca esti important si ca merita sa te bucuri de viata, chiar si intr-un asemenea caz.

| shadovv a răspuns:

Nu.

| EmaS a răspuns:

Iti recomand cu multa caldura aceste carti:,, Nici un loc unde sa plangi si Dorie fata pe care nu o iubea nimeni.http://kerigma.ro/....../carti.php
Cine le va citi va primi vindecare si alinare sufleteasca.

| Kaleo a răspuns (pentru NOname):

"Clever" pe naiba... Prost informat mai degraba. Si interpretat in stil Ponta! happy

| Kaleo a răspuns (pentru SystemFucker):

Wake up dude! happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru Kaleo):

Nu mă bag în interpretările omului, însă mi-a plăcut subtilitatea postării.

| SystemFucker a răspuns (pentru Kaleo):

I am on this world, dude. ce nu-ti convine mai exact?

| Kaleo a răspuns (pentru NOname):

Hahaha, normal. Gaia se tine de rebranding! Sau se reinventeaza subtil. happy

| Kaleo a răspuns (pentru SystemFucker):

"ce nu-ti convine mai exact?" - Ce te face sa crezi ca nu imi convine ceva? Doar ne esti de mare folos. happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru Kaleo):

Îmi pare rău, nu sunt la curent cu subtilitățile acestei categorii, ca să-mi dau cu părerea. Întru doar ocazional.
O zi frumoasă.

| SystemFucker a răspuns (pentru Kaleo):

Lasa comentariile asta fara rost. nu ti-a cerut nimeni parerea. oricum, poti scrie ce vrei, nu ma doare nimic de tine happy

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Buna dimineata! Cum mai e pe la Iasi, e racoare?
Nu cred ca daca ai fi tu intr-o situatie ca cea prezentata sus ai mai fi asa de iertatoare cu violatorul.

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ceea ce spun eu nu inseamna ca este foarte usor, dar este de folos ca sa poti ierta ca sa te eliberezi de amaraciune si neiertare care te poate imbolnavi.Nu exista chin mai mare decat cel provocat de amaraciune, care este rodul unui spirit neiertator. Ea refuza alinarea, refuza vindecarea si refuza sa uite. Nici o temnita nu este atat de daunatoare ca amaraciunea, ale carei zabrele nu lasa lupta sa se opreasca.

| Kaleo a răspuns (pentru SystemFucker):

Esti prea incordat, prietene. Relax... happy

| SystemFucker a răspuns (pentru Kaleo):

De unde poti afirma tu ca sunt incordat? sunt prea multi oameni care spun asta. cum dracu e posibil sa deduci starea psihica a unei persoane doar citind niste randuri? e vreun talent special sau in momentul in care ramai fara idei bagi sintagma "esti incordat, relaxeaza-te"?

| EmaS a răspuns (pentru Kaleo):

Dar oare unde este Soimos?!

| Kaleo a răspuns (pentru SystemFucker):

"De unde poti afirma tu ca sunt incordat? sunt prea multi oameni care spun asta." Daca sunt mai multi inseamna ca e deja evident. happy