| FreddieM a întrebat:

Va recomand sa vizionati acest material, numit,, Intaia predica a unui preot ateu"
Meditati lume, meditati!

https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Multi handicapati mintali se uita la asa cretinisme? Cat a prostit Satana lumea asta, nefericita gloata care alearga cu repeziciune catre Focul Vesnic.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Am privit acest film din intrebare cu cativa ani in urma si m-a fascinat. Mai bine sa renunte la popie sau la religia falsa. Decat intr-o religie falsa mai bine fara religie si mai rau decat in religia adevarata.

| RAY a răspuns:

Danut iar cu amenitarea cu iadul vesnic, dar parca iisus este iubire

| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert, unde exista educatie, bisericile devin supermarketuri, pub-uri sau alte lucruri utile, unde nu e, lumea sta cu fundul in sus rugandu-se la cai verzi pe pereti in speranta ca ii va face vreun spiridus mai inteligenti in alta viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sincer nu cred deloc ca omul ala a fost vreodata un preot. Daca ar fi fost preot ar fi stiut ca fructul interzis nu e un mar. E ca si cum ai zice ca ai fost profesor de mate dar nu stii calcula un radical. Omul ala a fost preot asa cum am fost eu astronaut

| mastadont a răspuns:

Tipul ăsta are dreptate. Am mai spus-o pe acest site și probabil că o să o repet de multe ori, religia e o îndoctrinare de care e greu să scapi. Tot ce trebuie să faci e să deschizi ochii însă e greu să-i deschizi atunci când crezi că ei sunt deja deschiși. Unii sunt atât de îndoctrinați încât nu mai gândesc liber, nu mai au propriile păreri și opinii și preferă să apere opiniile altora ca niște papagali. Iar preoții sunt doar niște paraziți care trăiesc pe spatele nostru și ne iau din puținul pe care îl agonisim cu trudă prin muncă cinstită. Eu am o voce de bas, excelentă pentru cântatul în biserică. La beție, obișnuiesc să cânt ca un preot pentru a-i distra pe prietenii mei big grin unii m-au întrebat că de ce nu am decis să urmez calea preoției că aș fi bun în acest rol. Eu am răspuns de fiecare dată și voi răspunde la fel mereu. Sunt prea cinstit ca să fiu preot, nu aș putea să merg pe la oameni cu miloaga sau să le cer bani în biserică pentru că nu aș simți că am muncit pentru acei bani, nu aș simți că îi merit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mastadont):

Ăștia sunt conformistii, cei cărora le place sa gândeasca altul în locul lor, sa accepte avea doctrina.

Eu zic ca dacă un om ar fi rătăcit sau na, născut în desert și ar fi singur și ar avea doar Evanghelia cu el, ar fi mântuit.
Asta e religia mea, nu toate indoctrinarile stupide.

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Situația de care vorbești ar fi o crudă palmă dată de soartă. Eu dacă aș fi rătăcit în deșert doar cu o biblie cred că aș înnebuni înainte să mor de sete. Și aș rupe hârtiile alea că oricum nu mă ajută să fac rost de apă sau de hrană. Crezi că omului rătăcit, mort de sete și de foame și bătut în cap de soarele deșertului îi mai arde să citească și să mediteze la mântuire? Eu mă îndoiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mastadont):

Bine na, vorbesc metaforic. Totuși omul nu are nevoie doar de apa sau hrana cât de credință.
Dacă are credință îl poate conduce un nor, și în același timp să-i ofere umbra.
E adevărat ca în desert nu găsești apa, hrană, sau un loc unde sa te adăpostești. Dar vorbesc strict de credință aici. Voiam sa ofer o imagine a unui om absolut neajutorat dar care dacă ar avea o singura carte și aceea ar fi Biblia, celelalte lucruri esențiale le-ar putea primi dacă citește Biblia.
S-ar întâmpla ceva neprevazut și totuși acel om nu ar suferi de foame sau de sete, nici chiar de arșița. Biblia nu e o carte oarecare, ea are semnătura lui Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru mastadont):

Popa asta abia acum a vazut cat de falsa e religia falsa fara sa inteleaga ca de fapt e si o religie adevarata.

| Algo098 a răspuns:

Excelent clipul. Si eu am intalnit preoti de genul asta care si-au schimbat meseria. Unul mi-a fost profesor de limba română un profesor foarte bun si tot asa a spus ca e doar o fantezie toata credinta in divinitati si a renuntat sa mai fie preot.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Si stiinta in care crezi nu e fantezie? Sa iti explic motivul: stiinta se bazeaza pe nisipuri miscatoare adica pe materie care se transforma mereu. Ce parere exacta iti poti forma despre ceva care se transforma mereu? Niciuna. Iar daca ar fi una acea parere pica in secunda doi: sculele din laborator imbatranesc, hard-diskul se strica etc. Tu vii si spui ca legile fizice sunt exacte. Acum vin si te intreb, materia e controlata de legile fizice?

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu cred nimic, nici in stiinta, nici in religie. Eu actionez in functie de ce se verifica. Eu nu actionez dupa credinta. A crede inseamna ceva ipotetic. Exemplul tau cu nisipurile miscatoare nu e prea concludent. Sculele imbatranesc, facem altele noi, hard diskul se strica, luam altul nou. Legile fizicii sunt exacte. Niciodata nu voi avea 2+2 = 3. Credinta ta e vulnerabila. Daca dispar toate bibliile cel ce va inventa una noua, daca nu a citit-o pe cea veche o va face diferit de aceea pe care o stii acum. La matematica, daca dispar toate cartile, cel ce va scrie una noua, tot 2+2 = 4 va scrie, ca nu va face niciodata 3. Materia e controlata de legile fizicii - e perfect adevarat. Eu cred ce spune un om daca se verifica sau daca e plauzibil. Daca o fata spune ca ma iubeste, o pot crede pentru ca e posibil. Nu e insa ceva sigur. Se vede in timp. Daca imi spune cineva ca zboara fara nici un aparat, nu-l cred, are sanse 0 sa il cred. Daca imi spune cineva ca il apara Dz de boli si nu trebuie sa se vaccineze nu-l cred. Daca imi spune cineva ca stie tabla inmultirii fara sa o fi invatat ca l-a ajutat Dz nu-l cred. Daca imi spune cineva ca masina lui merge fara combustibil ca il ajuta Dz, nu-l cred si asa mai departe.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Legile fizice sunt scrise pe ceva mai fin decat materia pe care legile fizice o controleaza. Legile fizice sunt scrise pe suportul materiei adica pe infrastructura subcuantica a materiei si a materiei cuantice. De exemplu la un robot software-ul e scris pe ceva mai fin decat mecanismul comandat de software.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Informatia legata de suportul pe care sunt scrise legile fizicii nu o pot verifica, deci nu pot spune nici ca e adevarata, nici ca e falsa. E posibil sa fie adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ascultat-o mai demult.
Totuși, domnul respectiv, dacă zice că a fost preot, ar fi trebuit să știe că fructul interzis nu era un măr... Sau poate era, dar Biblia nu specifică.
Pentru mine așa o gogoașă are urmări grave asupra credibilității materialului.

Pace! happy

| pacatosulBogdan a răspuns:

De ce a trebuit acest "preot" ateu sa slujeasca lui Dumnezeu? Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada in el, daramite sa-I slujeasca! Dumnezeu nu are nevoie de vreo slujba de la noi, El le are pe toate! Noi avem nevoie de ajutorul Lui! Hristos spune "daca VREA cineva sa-MI urmeze...". Nu obliga pe nimeni; crestinismul este spatiul duhovnicesc al libertatii. Unde este Duhul Domnului, acolo este libertate. - 2 Corinteni 3, 17

| 1973191019982018 a răspuns:

Va vedea in curand ca Dumnezeu exista.