| Cyborne a întrebat:

Întâia predică a unui preot ateu: „Dumnezeul pe care a trebuit să-l slujesc nu există"
Un tânăr preot, doctor în teologie și profesor de Seminar, se rupe de biserică și deschide o dezbatere îndelung ocolită: decalajul uriaș dintre biserică și societate.

Obișnuită să jongleze cu scandaluri sexuale și acuzații de corupție, Biserica se află acum în fața unui caz care nu mai poate fi rezolvat cu sancțiuni și comunicate de presă. Pentru prima dată în istoria ei recentă, un om din interior face un pas în față și ridică problema unui blocaj ideologic în care se găsește Biserica Ortodoxă Română.
Il puteti urmari aici: https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM
Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Un autentic cetatean sovietic. Si-a dat seama in mod onest ca misiunea credintei nu este de nasul lui.
Argumentele invocate de el sunt puerile.
Chiar daca, intr-adevar, in VECHIUL Testament (lucru care nu este valabil pentru Noul Testament!) se strecoara o serie de aspecte nerevelate de Dumnezeu (1400 de ani de revelatie neverificata in care profetii isi asumau in mod abuziv anumite idei nationalist sovine in numele lui Dumnezeu, asta numai pentru a se face convingatori in urechile ascultatorilor...) aceste aspecte nu reprezinta vreo dovada in privinta non existentei Divinitatii.
Releva doar cadrul indepartat al relationarii intre planurile uman si divin. thinking

| Cyborne explică (pentru milan9):

Ok, si ce parere aveti despre ultima parte a clipului in care spune despre prabusirea Bisericii si despre proasta inspiratie de a construi o catedrala de milioane de euro in timp ce in lume exista oameni care ar avea nevoie de acei bani?

| milan9 a răspuns (pentru Cyborne):

Prabusirea credintei prin neimplicarea crestinilor in misiunea crestina autentica, da... Cati dintre crestini depasesc obstacolele manipularii pe care diferite interese le ridica in calea credintei (aceasta credinta ce deranjeaza pe multi la nivelul "Uniunii sovietic-europene" prin opozitia fata de cel putin 4-5 legi anticrestine pe care Uniunea le are in agenda...).
Cati dintre crestini depasesc obstacolele manipularii pe care diferite interese le ridica in calea credintei, spuneam, pentru a-si asuma si a-si marturisi credinta ca un autentic crestin, "de facto". Tocmai din cauza acestei neasumari nu mai avem acel grad de sfintenie in randul clerului. Niste familii tot trebuie sa-i formeze si pe acei tineri. Nu se nasc singuri.

In privinta catedralei, intr-adevar este exagerat de mare, dar, intr-un an -doi se va termina si povestea aceasta. In orice caz, fata de suma pe care Biserica o primeste pentru constructii, un echivalent de aproximativ jumatate (pe un alt plan, o alta directie a fondurilor) se indreapta spre acele 574 asociatii caritabile cu fonduri proprii (in afara celor cu fonduri mixte Biserica/stat).

Se face prea putin pe plan social (fata de amploarea cererii) dar in orice caz, sunt multe activitati in desfasurare. A vorbit pana acum presa de aceste 574 (numai in 2012 erau atatea) asociatii? Nu. Si nici nu are interesul sa vorbeasca...

| mentholinks a răspuns:

Acelea sunt motive copilaresti, mancatul din mar care de fapt nu scrie nicaieri ca e mar si frangerea painii. Macar de se lua de alte probleme si contradictii mari din Biblie.

| xerxes1 a răspuns:

Omul este sincer cu el insusi in primul rand.
Merita tot respectul.

| VelaJohnny a răspuns:

Nimic nou, multe lucruri care se stiu deja, abia acum ajung la publicul larg. Mass-media, pentru profit, cauta stiri cat mai surprinzatoare, uimitoare, chiar revoltatoare, si scandalurile religioase sunt foarte socante pentru majoritatea, astfel ca le mediatizeaza foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un adevarat curaj. La asa ceva trebuie dat share pretutindeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM
"Un adevarat curaj. La asa ceva trebuie dat share pretutindeni.": DA! asa ar trebui... ca sa se implineasca si mai profund profetia biblica din Apocalipsa 17, 18. :)

Apocalipsa 18:7:"Pe cât s-a MARIT pe sine şi a fost în desfătări" - marirea asta se vede clar in lacasele de cult extravagante si inalte. Daca s-ar face niste etaje intr-o cupola ar putea incapea acolo cateva familii cu copii. :)

Apocalipsa 18:12, 13, 23:"Marfă de AUR şi de ARGINT, PIETRE PRETIOASE şi MARGARITARE, VISON şi porfiră, MATASE şi STOFA stacojie, tot felul de LEMN bine mirositor şi tot felul de lucruri de fildeş, de LEMN DE MARE PRET şi marfă de aramă şi de fier şi de MARMURA, si scorţişoară şi balsam şi mirodenii şi MIR şi TAMAIE şi VIN şi UNTDELEMN şi FAINA DE GRAU CURAT şi grâu şi vite şi oi şi cai şi căruţe şi trupuri şi suflete de oameni... Şi niciodată lumina de LAMPA nu se va mai ivi în tine; şi glasul de MIRE şi MIREASA nu se vor mai auzi în tine niciodată." - am scris cu majuscule elementele clare ce identifica foarte clar locurile unde se mai gasesc inca aceste lucruri adica in lacase de cult, moschei, biserici, temple pe intregul glob pamantesc. Candele, lumanari, LAMPI pentru ritualuri bisericesti si cu ocazia deceselor, se gasesc in comert si neguţătorii fac negot cu astfel de lucruri si in supermarket-uri NU numai in Romania ci si in occident. Imbracamintea folosita in ritualurile bisericesti este indicata in aceste versete. :)

DEX: "ÁZIMĂ, azime, s. f. Pâine nedospită (consumată de mozaici la Paști)"
Iesirea 12:8:"Şi să mănânce în noaptea aceea carnea lui friptă la foc; dar s-o mănânce cu AZIMA şi cu ierburi amare."
Cristos NU a instituit frangerea painii nedospite si a bautului vinului pentru ca aceasta se practica de mult timp in mozaism. Cristos a instituit "Legea cea nouă" in baza caruia a fondat "noul Ierusalim" spiritual pe baza jertfei de rascumparare a lui Cristos. Luca 22:20:"Asemenea şi paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi." Apocalipsa 21:2:"Şi am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei." Noul Ierusalim NU este pentru evrei ci pentru toti oamenii de orice etnie si din orice popor care se intorc la Dumnezeu. :)

Societatea occidentala NU s-a fondat fara Dumnezeu si desi atee, constiinta de la Dumnezeu care este implementata in toti oamenii, a ajutat societatea occidentala sa ajunga la un nivel crescut de prosperitate materiala. Materialul l-au luat de la sute de ani de colonizare lacoma a altor teritorii. Romani 2:14, 15:"Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege, ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără." :)

Copiii si oamenii NU mor doar pentru ca Eva-Adam au mancat din acel pom ci pentru ca deficienta biologica si energetica ( pacatul ) din ADN s-a raspandit la toti oamenii si pentru ca Diavolul a iscat o controversa universala contra lui Dumnezeu din punct de vedere juridic in tot Universul: atat cel spiritual printre ingeri cat si pe Pamant.
Dumnezeu este capabil sa citeasca ADN-ul embrionar al fiecarui copil si sa discearna ce fel de om ar fi devenit: rau sau bun si pe baza aceasta Dumnezeu inregistreaza in cartea vietii ADN-urile embrionare ale fetusilor nenascuti si copiilor care au fost avortati si care au murit in bratele mamelor lor. La timpul stabilit de El, Dumnezeu va readuce la viata toti acesti copii: pe unii ii va implanta in uterul unor mame surogat din viitor, iar pe copii ii va invia si ii va da unor parinti adoptivi din viitor si din noua societate de oameni care vor trai pe Pamant dupa Armaghedon. :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca OoBunnyoO n-are rival la asemenea postari in care esenta se pierde, ori n-a existat vreodata.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

Ori până şi ultimul creştin ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată. "Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

Ori până şi ultimul creştin ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată. "Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!" happy

Si fariseii s-au facut vinovati de sangele varsat al lui Cristos si apoi al discipolilor lui Cristos. Fariseii au complotat cu romanii contra lui Cristos. Ei purtau imbracaminti scumpe: vison, pietre pretioase, umblau cu tamaie, cu untdelemn, cu faina de grau curat.
La moartea discipolilor lui Cristos au contribuit religiile din cadrul imperiilor grec si roman si mai ales cel roman pentru ca imperiul grec se destramase. Inchizitia catolica a comis atrocitati contra celor ce doreau sa citeasca Biblia. happy

https://ro.wikipedia.org/wiki/Inchizi%C8%9Bie

"O formă specială a inchiziției era cea a bisericii catolice, care se ocupa cu procesele ereticilor din Evul Mediu (inquisitio haereticorum respectiv inquisitio haereticae pravitatis), cu înlăturarea și combaterea altor învățături care nu corespundeau intereselor și ideilor bisericii romano-catolice și care erau condamnate ca idei eretice.
La început aceste procese erau prezidate de clerul înalt, ca de exemplu de papă, care delega episcopi, dar cu timpul, prin observarea lipsei eficienței proceselor s-a constituit pentru acest scop cu timpul o instituție specială." happy

"În timpurile vechi ale creștinismului numai episcopii puteau să ia măsuri contra ereticilor. În perioada următoare când creștinismul devine religie de stat, cei care propovăduiau învățături străine, neacceptate de creștinism, au fost urmăriți și condamnați ca eretici."

"Transformarea inchiziției într-o instituție se va petrece prin secolul XIII, folosindu-se interpretări din biblie cu citate vechi, cel mai des citat fiind teologul antic Augustin de Hipona (354-430) care susținea că ereticii numai cu forța pot fi aduși pe calea cea bună spre biserică."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Augustin_de_Hipona

"Din punct de vedere politic, Augustin vede organizarea de stat ca fiind folositoare și luptă pentru despărțirea între Stat și Biserică. În opera sa târzie, "Despre cetatea lui Dumnezeu" (De Civitate Dei) apreciază istoria omenirii ca pe o evoluție a cetății terestre, a oamenilor ("civitas terrena"), ce aspiră spre cetatea lui Dumnezeu ("Civitas Dei"). Augustin identifică Cetatea lui Dumnezeu cu Biserica. El explică decăderea Imperiului Roman prin faptul că devenise un loc păgân, care a trebuit să facă loc Cetății lui Dumnezeu, adică Bisericii."

"Transformând idealul spiritual augustinian într-un obiectiv terestru concret, Biserica romană se transformă la rândul ei într-un stat al lui Dumnezeu pe pământ, cu un conducător spiritual dar și temporal totodată- papa, considerat "locum tenens Christi"- locțiitorul lui Christos pe pământ (cf. Matei16), o instituție cu o ierarhie strictă, cu vasali fideli, cu dreptul de a emite legi în numele lui Dumnezeu și de a aplica forța oriunde și oricând împotriva dușmanilor săi considerați dușmanii lui Christos și copiii Satanei, iar această transformare este legitimată prin obiectivul zămislirii Cetății lui Dumnezeu."

"Creștinii occidentali sunt declarați de Biserică o armată ce este convinsă că poate folosi orice mijloace pentru distrugerea celor considerați de Biserică „slujitori ai Satanei", fiecare catolic trebuie să capete credința că face parte din „Militia Christi"- armata lui Christos, că de fiecare faptă a sa depinde nu numai propria-i mântuire dar mai ales depinde soarta „Cetății lui Dumnezeu".

"În fiecare comunitate, în fiecare burg sau sat, preotul este cel care organizează lumea din jurul său. Biserica devine cea mai înaltă clădire din așezare, de aici se guvernează comunitatea."

"Motivul însărcinării dominicanilor cu combaterea ereziei este explicat prin faptul că erezia apare mai ales în rândul populației sărace, unde dominicanii aveau cele mai bune contacte." happy

Conform ideologiei lui Augustin, religia a condus impreuna cu guvernele omenesti ( imparatii pamantului ) pana azi si au torturat sau marginalizat pe toti cei care au interpretat altfel Biblia fara sa se amestece in politica fiind neutri din punct de vedere politic si apartinand unei minoritati religioase si nu unei religii de stat. Asa zisii "sfinti" au activat sub tutela acestor religii de stat si au ajuns de fapt detinuti politici pentru ca s-au amestecat in politica si in miscarile opozantilor politici ale regimurilor politice dominante. Ce "sfinti", care "sfinti"? Si asta NU doar in randurile crestinilor. Si in vechime intr-un trib existau: un sef de trib, un descantator mistic religios, un om care manuia sulita si arcul. Forma asta de organizare este mult mai veche decat Augustin de Hipona. Aceasta forma de organizare dateaza de la inceputurile civilizatiei umane si inceputurile scrierilor cuneiforme si hieroglifice cu 6000 ani in urma. Istoria religiei organizate si a descantatorilor mistici religiosi se apropie de sfarsit. Urmeaza deci o schimbare fara precedent in istoria umanitatii! Teoriile evolutionista si Big Bang si ateismul stiintific si libertatile democratice pentru conduite libertine castiga teren la nivel mondial in defavoarea religiei organizate. happy