| werewolfbruno a întrebat:

Va rog
mult care sunt praznicele imparatesti(sarbatorile) cu data fixa in legatura cu Iisus Hristos(si data va rog sa o scrieti) si cele cu data schimbatoare tot in legatura cu Iisus Hristos(si cam cand sunt cele cu data fixa). Funda!

Răspuns Câştigător
| anytzyka09 a răspuns:

Data fixa:Nasterea Domnului(25 decembrie), Taierea imprejur a Domnului(1 ianuarie), Botezul Domnului(6 ianuarie), Intampinarea Domnului(2 februarie), Schimbarea la fata(6 august).
Data schimbatoare:Intrarea Domnului in Ierusalim(Floriile),Invierea Domnului,Inaltarea la cer a Domnului, Pogorarea Sf. Duh, Sf. Treime
P.S.:La data fixa mai era si Inaltarea Sf. Cruci(14 septembrie)
Sper sa te ajute big grinwinkingbig grin

2 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

La cele scrise de anytzyka cred ca s-ar mai adauga si Bunavestire, 25 martie. Ca sa iasa 12.

| Arcalean_Lorena_1990 a răspuns:

Data fixa:
-Nasterea Domnului(25 decembrie)(Craciunul)
-Taierea imprejur a Domnului(1 ianuarie)
-Botezul Domnului(6 ianuarie)(Boboteaza)
-Intampinarea Domnului(2 februarie)
-Schimbarea la fata(6 august)
-Inaltarea Sfintei Cruci(14 septembrie)

Data schimbatoare:
-Intrarea Domnului in Ierusalim (Floriile)
-Invierea Domnului(Pastile)
-Inaltarea Domnului(Ispasul)
-Pogorarea Duhului Sfant(Rusaliile).