| anonim_4396 a întrebat:

Pe ce data a inviat Hristos? De ce Pastele nu are data fixa? Cum se calculeaza?

7 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Istoricii şi astronomii au căutat să stabilească data fixă/precisă a Răstignirii, ţinând cont de întunericul ce a cuprins Golgotha. Ştim de la Tacit şi din Evanghelii că Iisus a murit în ajunul Paştelui iudaic, a cărui date se fixa după luna plină, care se situa după calendarul ebraic în ziua a 15 a lunii Nisan. Deci, căutându-se la ce dată, o zi de 14 Nisan, coincizând cu o eclipsă de lună susceptibilă, de a face ca soarele "să apară roşu ca sângele"(culoarea patimei). Au ajuns, de astfel la data de 13Aprilie a anului 33, dată în care eclipsa era bine vizibilă la Ierusalim.

mira
| mira a răspuns:

Linkul de mai sus contine greseli.

cami
| cami a răspuns:

Fiindca este o sarbatoare mobila, si se calculeaza in functie de luna.

| anad a răspuns:

Pastele se sarbatoreste „în cea dintâi duminică după prima lună plină, care urmează echinocţiului de primăvară". Amanunte despre un calculul matematic al datei la http://www.gds.ro/Actualitate/2009-04-13/Calcularea+datei+Pastelui+ortodox

| BeT a răspuns:

Fiindca calendarul crestin se ghideaza dupa soare, adevaratul calendar este cel care se ia dupa Luna, de aici vine si denumirea lunilor anului.

| DeeDee28 a răspuns:

Prima duminica cu luna plina dupa echinoctiul de primavara

| unione a răspuns:

Nu cred ca a inviat niciodata...asta in caz ca ar fi murit... daca exista revista Can-Can atunci. offff