| Byb2001 a întrebat:

V-ati gandit vreodata sa deveniti atei? Adica sa nu mai credeti in nimic?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Am fost si crestin, si ateu si agnostic si hyperian, dar am ales sa nu mai fiu nici unul dintre ele. Nu imi place sa imi pun o anumita eticheta, asa ca am decis sa nu apartin unei anumite "tabere".

Pur si simplu, pentru mine religia nu exista. Sunt anumite lucruri in care cred si altele in care nu cred, dar departe gandul ca as crede in ceva biblic sau religios.

Cred in stiinta, in logica si ratiune. Cred in astronomie, biologie, anatomie, chimie, fizica, matematica, filozofie, karma, faptul ca mintea nostra nu e produsa de creier, ci creierul e cel care o sustine, iar noi ne putem reincarna o data ce coprul fizic moare.

Sunt multe lucruri in care cred si multe in care nu cred, dar nu m-as numi ateu, prin simplul fapt ca ateii sunt convinsi ca dupa moarte nu exista nimic, pur si simplu incetam sa existam. Eu nu cred in asta si sunt convins ca dupa moarte mintea (sau cum altii il numesc suflet) se reincarneaza.

O singura viata nu este de ajuns ca sa invatam tot ce se poate invata.
Hyperienism-ul alcatuieste 90% din lucrurile in care cred, dar hyperianism-ul nu e o religie. Am vrut sa clarific asta.
Stiinta, matematica, filozofia, logica si restul lucrurilor enumarate inainte fac parte din hyperianism, din moment ce este ceva care se bazeaza pe stiinta si toate ramurile stiintei in general, dar mai mult se bazeaza pe logica, ratiune si matematica ontologica.

Restul de 10% in care cred e ceea ce am descris mai sus cu mintea, reincarnarea, karma si altele pe care nu le-am mai mentionat cum ar fi proiectarea astrala si altele.

In orice caz, cineva care devine ateu, nu decide pur si simplu ca gata, de maine sunt ateu si nu mai vreau sa cred in absolut nimic. Ca sa devii ateu iti trebuie timp, iti trebuie un motiv sa devii, trebuie sa treci prin anumite lucruri si sa realizezi anumite lucruri ca sa te numesti ateu. Trebuie sa iti dai seama si sa accepti ca biblia e doar o carte care a fost scrisa acum mii de ani de niste oameni naivi si creduli.

Trebuie sa iti deschizi ochii si sa vezi cu adevarat lumea in care traiesti si sa incetezi sa mai crezi in povestile alea de 2 bani care nu numai ca sunt contradictorii, dar nici nu au logica in multe aspecte.

Daca mai ai alte intrebari, o sa fiu mai mult decat fericit sa iti raspund, si sper ca raspunsul meu, ti-a satisfacut curiozitatea, cel putin momentan.

49 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Am cautat acea conditie rara, ca sa vad cum se numeste.
Rezultatul:

"Hyperthymesia is a condition that leads people to be able to remember an abnormally large number of their life experiences in vivid detail. It is extraordinarily rare, with only about 60 people in the world having been diagnosed with the condition as of 2021. "

Sper ca stii engleza.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Doar 60 de oameni? Cred ca sunt mai multi avandu-ma si pe mine in acel numar cu cele cateva amintiri de care ti-am vorbit. Adica 60+1. Si cati altii or mai fi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt asa de idiot

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Evrei 11:3b:"ceea ce se vede a venit în existență din ceea ce nu se vede."
2 Corinteni 4:18b:"lucrurile care nu se văd sunt veșnice."

Vesnic adica nu are inceput si nici sfarsit. Vastitatea universului atat la nivel macro cat si micro ne duce cu gandul la ceva care fiind vesnic a avut timp suficient sa se ocupe de atatea lucruri. Timpul e liniar si nu circular. Nu exista un numar infinit de cauze. Daca timpul ar fi circular noi am fi facut aceleasi lucru ca acum cu miliarde de miliarde de ani urma la un moment dat.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca exista mai mult decat un Dumnezeu ca origine la tot ce se vede legile fizice s-ar fi fisurat undeva. La fel cum intre doua fiinte inteligente si fara inceput ar aparea dezacorduri la un moment dat.

| Panamax a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

"muntii au fost mai mici inainte de potopul din 2370 i.Hr. In timpul potopului s-au produs anumite redistribuiri ale uscatului in raport cu nivelul oceanului atat in inaltime cat si in latime."
Poate ar trebui sa repeti anii de scoala incepand cu clasa a 2-a.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nici eu nu am zis ca ar fi o religie. Dar reincarnarea în cadrul lui își are locul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Doar 60 care au fost diagnosticati. Cei care au facut statisticile nu i-au luat in calcul si pe cei care nu au fost diagnosticati, pentru ca inca nu se stie de existenta lor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Am spus sa nu imi dai exemplu ca nu are inceput sau sfarsit, si tu ai facut exact ce eu ti-am spus sa nu faci.
Nu ai cum sa fi credibil daca explicatia ta e ca exista dintotdeauna si va exista mereu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Dar nici asta nu inseamna ca daca eu cred in reincarnare apartin unei religii. Religiile se bazeaza de asemenea in mare parte pe credinta in existenta zeilor, ceva in care eu nu cred.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dacă crezi în reincarnare, tot crezi într-un (dumne)zeu. Doar ca e vorba de un dumnezeu impersonal. Asta spune curentul panteist. Vezi procesul succesiuni reincarnarilor și vei înțelege - aceea nirvana la care ajungi în final, care e contopirea totala cu dumnezeirea care e totul. Degeaba zici ca nu crezi în nici un zeu, cele doua, reincarnarea și necredința în zei se bat cap în cap. Mai studiază un pic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

"Dacă crezi în reincarnare, tot crezi într-un (dumne)zeu."

Sunt destul de sigur ca nu cred in nici un zeu. Nu cred ca ai dreptul sa imi spui in ce cred si in ce nu, sunt sufucient de capabil sa imi dau seama singur.
Reincarnarea nu are legatura cu nici un zeu.
Daca crezi in reincarnare si intr-un zeu sau mai multi, poti spune ca apartii uneia din multele religii indiene, din care se trag si alte religii, dar din moment ce eu nu apartin uneia din religii, si nici nu cred intr-un zeu, pentru mine reincarnarea e ceva in care cred, dar nu in modul religios, cum cred altii, ci intr-un mod stiintific.

Te rog frumos sa te abtii din a spune ceva despre altii cum ai facut mai devreme, si prin asta vreau sa dau exemplul de mai devreme. Eu insist in faptul ca nu cred intr-un dumnezeu, iar tu insisti ca eu cred in unul. Nu ai de unde sa stii ce cred si ce nu cred, asa ca nu face totul sa para de parca tu ai lua deciziile pentru mine. Cand spun ca nu cred, nu cred si punct. Nu mai tot insista ca eu cred, pentru ca stiu sigur ca nu cred, si nu numai ca nu cred, dar sunt suta la suta convins ca dumnezeu NU exista.
Asa ca daca nu esti capabil sa intelegi si accepti deciziile altora si incerci sa le invarti cuvintele ca sa iasa cum vrei tu, ca altfel nu iti convine, atunci eu zic sa iti vezi de treaba.
Cum tie nu iti place daca cineva ar veni si ti-ar spune ca crezi in ceva ce tu esti convins ca nu crezi, asa nici mie nu imi place sa imi faci asta.
Cine esti tu sa decizi pentru mine in ce sa cred si ce nu?
Eu sunt de fel o persoana calma, dar cand cineva ma calca pe nervi prea mult, o sa regrete ca s-a pus cu mine, asa ca eu zic sa-ti vezi de treaba, si daca o sa continui sa comentezi cum ai facut pana acum si sa imi spui in ce cred si ce nu, nu o sa imi dai de ales decat sa te raportez pentru hartuire online. Butonul de report nu exista acolo degeaba, si o sa il folosesc daca e nevoie.

Iti doresc o zi frumoasa in continuare. As spune ca mi-a facut placere sa vorbesc cu tine, dar asta ar insemna sa mint, si nu imi sta in caracter.

| DonEduardo a răspuns:

Da.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Mii de scuze dacă te-am făcut sa te simți prost. Asta e ultimul lucru pe care îl doresc.
Nu ma leg de credința ta. Pot accepta faptul ca nu crezi în nici un Dumnezeu. După cum zici, e dreptul tău. După cum am acceptat și pe alții. Am aici prieteni care sunt atei, tocmai pentru ca am știut cu respect sa vorbim, chiar dacă în contradictoriu, despre credințele noastre.
Tot ce am vrut e sa îți explic un lucru.
În politica, dacă susții sus și tare ca esti comunist, dacă chiar ești, nu ai nimic de - a face cu propietatea privata, căci ea nu tine de comunism. Și ar fi ciudat sa zici ca ești comunist, dar sa lupți pentru propietatea privata. Cam asta faci tu. Zici ca nu e Dumnezeu. Nici un fel de Dumnezeu. OK. Foarte bine. Asta e credința ta. Dar, dacă e asa, totul e termina cu sfirsitul acestei vieții. Și stiința merge tot pana acolo. Dar, sa spui ca crezi în reincarnare într-un mod științific, e ca și cum ai spune ca ești comunist, dar te interesează propietatea privata. Nu se poate asa ceva. Pentru ca reincarnarea presupune existenta unei divinități, orice ai crede tu despre reincarnare. Ori crezi ca nu exista nici un dumnezeu, ori crezi în reincarnare. Ambele nu merg împreună. Fii "comunist" dacă vrei, dar atunci nu mai susține proprietatea privata. Înțelegi unde bat?
Încă o data, scuze ca te - am făcut sa te simți prost.
Dacă chiar vrei sa nu te mai bat la cap, nu trebuie sa ma raportezi, oricum nu vor face nimic, pentru ca eu cred ca a fost vorba de o discuție în limite decente, nu am vorbit urit cu tine, dar ai în dreptul meu în buton, "ignore", dai pe el, si eu nu voi mai putea comunica cu tine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Aici gresesti. Eu nu am spus niciodata ca cred ca viata se termina o data cu moartea. Asta e ceva ce ateii spun, iar eu nu sunt ateu. Cum am mai spus, nu am nicio religie. Ateismul presupune negarea religiei, e o anti-religie, pentru mine religia pur si simplu nu exista, de aia nu cred nici in existenta unui zeu, dar cred in reincarnare. Nu in reaincarnarea sufletului, dar in reincarnarea mintii. Mintea e cea care se reincarneaza. Sunt o multime de lucruri care vor deveni si mai complicate si greu de inteles pentru anumiti indivizi, are legatura cu proiectarea astrala, cu multe lucruri filozofice si chiar si cu matematica ontologica, asa ca nu o sa te deranjez cu asta, mai ales la ora asta ca sunt obosit si ma duc sa ma culc.
Ma bucur ca am clarificat neintelegerea, dar sper ca sa nu mai existe astfel de conflicte intre noi, si cea mai buna cale sa facem ca asta sa se intample e sa nu mai aparen unul in calea celuilalt de acum inainte.
Eu am stat departe pana acum si o voi face in continuare, mai ales daca nu sunt provocat. Acum depinde de tine daca vrei sa ma provoci iar, sau daca ma lasi in pace si nu vorbim unul cu celalalt.
Iti doresc o seara placuta in continuare.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

OK. I quit. happy
Nu îmi place sa ma bag în viata omului cand nu e cazul.
Sa ai o seara faina!

| ania a răspuns:

Cativa ani mi- am pierdut credinta in Dumnezeu si obcercam sa daram si credinta alrora.O ratacire trecatoare a tineretii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta e starea naturala a omului, pana la urma...

| serenityxx a răspuns:

Nu