| nesuferit a întrebat:

Vi se pare normal ca parintii sa isi minta copiii ca exista dumnezeu? ( 90 % din ortodoxi au aceasta religie, pentru ca sau nascut cu ea, nu pentru ca asta cred ei cu adevarat)

34 răspunsuri:
| TzP a răspuns:

Nu ii mint. Dumnezeu chiar exista.

| uanaony a răspuns:

O sa iti raspund cat se poate de simplu si la obiect: NU! Se mint pe ei in priumul rand mintindu-ne pe noi. Eu nu o sa fac asta, copilul/copii meu/mei o sa fie liberi sa creada sau nu in ceva.

| lizzy01 a răspuns:

Dar chiar exista Dumnezeu.si noi invatam religie si ne dam seama ca exista Dumnezeu.adica sunt si niste dovezi gen minunile si alte din astea...plus ca eu cred ca toti ajungem sa credem ca exista Dumnezeu. fara sa tinem cont obligatoriu de ce religie suntem.

| Laura_2393 a răspuns:

Parinti le spun copiilor si despre existenta lui Mos Craciun, Iepurasul de Paste, Zana Maseluta despre care tu nu ai precizat. Atunci cand ne maturizam v-om putea decide singuri daca obtiunea noastra este de a crede sau nu in Dumnezeu.
Parinti te invata in copilarie despre Dumnezeu, cand vom creste vom decide singuri ce v-om alege

| nesuferit explică (pentru TzP):

Romania are vreo 80% ortodoxi, si vreo 4 % atei sau agnostici, tarile nordice au in jur de 85 % de atei si nici nu imi pasa cati credinciosi, si ei o duc de o infinitate de ori mai bine ca noi romanii
DUMNEZEU CHIAR EXISTA!

| TzP a răspuns (pentru nesuferit):

Nu ma intereseaza de alte tari, sa-si vada de ateii lor

| alinutzaap a răspuns (pentru nesuferit):

Exista dumnezeu... exista dumnezeu. exista, exista Dumnezeu!

| nesuferit explică (pentru TzP):

Ma refeream la dumnezeu! dar sincer nu ma mir, nu degeaba esti credincios, ai creierul limitat

| nesuferit explică (pentru alinutzaap):

Nu ma intereseaza daca exista, Raspunde la intrebare, ca altfel devin vulgar si irascibil

| alinutzaap a răspuns (pentru nesuferit):

Parinti nu ii mint pe copii.nu stiu ce rost mai are intrebarea daca exista DUMNEZEU.inseamna ca nu mint.

| Bia_8599 a răspuns:

Nu mi se pare normal ca oamenii sa nu creada in Dumnezeu, pentru-ca El exista.

| wforweirdo a răspuns:

Părinţii mei nu mi-au vorbit niciodată de dumnezeu şi din astea. M-au lăsat să fac ce vreau şi într-o zi de curiozitate i-am întrebat dacă ei cred în dumnezeu şi mi-au spus că nu. laughing

| nesuferit explică (pentru Bia_8599):

Nu cred ca ceva in lumea asta va reusi sa te convinga contrariul, dar sincer as vrea sa-ti vadfata cand ai sa mori si ai sa realizezi ca nu exista nici un rai, si ai ocupat spatiul pe pamant degeaba atatia ani

| LaLaura a răspuns:

Sunt atee.
Dar când eram mică credeam în Dumnezeu și religia mea. Nu părinții îmi spune despre D-zeu, tata fiind tot ateu, ci de la rude, de la școală, și îmi plăcea ce auzeam, mi se părea că nu sunt singură și cineva acolo sus (îngerașul pe care îl primim la botez) ne păzește. Țin minte când veneam de la școală și îi povesteam lui tata ce am auzit de la profesoara de religie, iar el îmi zicea că el nu crede dar nu îmi schimbă părerea ci o să văd eu când o să fiu mai mare ce aleg. Și a avut dreptate, pe la 13-14 mi-am schimbat părerea despre religie, datorită minciunilor bisericii și a altor lucruri pe care când eram mică nu mi le-a zis nimeni la ora de religie. Dar nu m-am simțit niciodată mințită. Nu mi-aș schimba niciodată religia pentru nimeni, pentru mine fiind o cutumă și sunt o persoană care respectă tradițiile care nu au legătură cu umilirea (mătănii, etc), îmi place să merg la biserică, să aprind o lumânare ( mă simt liberă când fac asta).
E bine să spui la un copil că un înger te păzește, sau că nu e bine să minți/lovește/etc, pe cineva că te pedepsește D-zeu ( il mai temperezi), cum îi spui să fie cuminte că vine M. Crăciun/ Nicolaie așa îi spui și de D-zeu, după aceea el singur când o să fie mai mare o sa aleagă ce crede el de cuvintă și nu cred că o să se simtă mințit, nu are de ce.
Și nu văd care este deranjul dacă crezi sau nu în religie, religia, crezi sau nu în ea, nu prea schimbă soarta, mori oricând chiar dacă crezi în creștinism/budism/legea islamica sau sharia/satanism/etc.
Și nu are nicio legătură cât la sută de creștini ori atei are o țară ci asta e soarta, nu poți să pui credința într-o oală cu catastrofa, fi serios, nu are nici o legătură una cu alta.

| Lisadream a răspuns:

Da mi se pare normal.

| Raquella a răspuns:

Dar El chiar exista!

| Cristianne a răspuns:

Deloc.E ca povestea aia cu Bau-Bau:
"Dacă nu ești cuminte,vine bau bau și te mănâncă"Și alte aberații.
Așa și cu dumnezeu:
"Dacă nu ești cuminte, te pedepsește dumnezeu".

E trist că nimeni nu e conștient că a își minți copilul cu așa stupidități poate duce atât de departe.

"Mami, cum e în rai?"
"Vreau să văd"
Și a 2a zi te trezești că copilul tău "s-a dus să vadă cum e în rai".

Am auzit de incidente de genul ăsta.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Multi parinti le baga in cap copiilor multe prostii.societatea de astazi promoveaza multe ineptii

Apache
| Apache a răspuns:

Sincer nu ...ar trebui ca Biblia sa le fie prezentata ca un document istoric, cu cateva povestioare interesante, si in acelasi timp sa li se prezinte si dovezi stintifice in favoarea sau defavoare Bibliei...
Nu incerc sa creez o armata de atei.dar e bine ca de mic sa stii toate ramurile povestii!
eu pana la 10 ani nu stiam deloc cu ce se mananca religia.de ce?
pai fiindca nimeni nu zice...cel putin in Romania chestia asta e mai tabu ca emisiunea de pe national geographic

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt din categoria celor care nu si-au mintit copilul cu [rivire la existenta lui isus, allah sau alte fiinte din astea inventate.

| Bia_8599 a răspuns (pentru nesuferit):

Lumea se imparte in doua: unii recunosc ca sculptorul este Dumnezeu, iar ei sunt capodopera Lui, ceilalti, ca si cum Dumnezeu n-ar exista, se cred sculptorul si isi creeaza dumnezeul.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi ei au impresia că nu mint și că-i fac o favoare copilului că nu-l trimit în iad din oficiu. Funny, nu?!

| MoonLight a răspuns:

Botezul il iei fara sa iti dai seama. Oricine face o baie macar 1 data in viata wtf...

| curiousglimpse a răspuns:

Nu te nasti cu nicio religie, te boteaza parintii fara sa te intrebe laughing

| chelstone a răspuns:

Cel mai rau este ca acei copii ajung sa ''creada'' in urma indoctrinarii de care au parte si nu in urma unor convingeri pe care le acumuleaza in decursul vietii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in dumnezeu pentru ca pur si simplu simt ca exista,pentru minunile care le-a facut, si faptul ca ne pedepseste si ne pune sa induram greutati este un lucru normal, deoarece din asta invatam multe si trebuie sa stim sa ne schimbam si sa devenim mai buni.Eu am religia asta de mica si cred mult in ea, nu cred ca alta religie ar fi mai potrivita pentru mine.Parintii nu cred ca ii mint sau ne mint, ci pur si simplu spun ceea ce cred ei, ne conving cu argumente si noi ne dam seama pe parcurs daca merita sa-i credem sau nu.

| cristi202 a răspuns:

Dovedeste-mi daca poti ca parintii mint, si eu iti voi dovedi ca de fapt ei spun adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi astia care spuneti ca exista l-ati vazut? si daca cum arata? unde e zilnic mor oamenii de foamete si razboaie provocate de crestini unde e dumnezeu?

| nesuferit explică (pentru EllaBlackEyes):

Am ramas uimit de cata prostie a dat dovada acel crestin cu afirmatia " fiecare tara cu ateii ei" cand eu de fapt ma refeream la dumnezeu

Sunteti atat de inversunati si fanatici dar nu aveti nici un argument, dar nici macar nu vreti sa ganditi