| rabbit2014 a întrebat:

O intrebare pusa adesea de multe persoane si de multe ori, exista Dumnezeu? Cum este ca noi crestini ortodoxi credem cu tarie ca exista asa cum musulmanii cred in alah si altii in divinitati si alte minunatii

42 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca ar exista, care ar fi motivul/motivele pentru care sa creeze fiinta umana? Nu exista asemenea motive.

| sublime89 a răspuns:

Asa cum crestinii nu cred in Allah sau in alti zei, tot asa n-ar trebui sa creada nici in zeul lor, pentru ca atatea dovezi sunt si pentru el cate sunt pentru toti ceilalti zei, adica deloc.

| allexya501 a răspuns (pentru sublime89):

De fapt, Dumnezeu, Allah... Sunt tot una! O singura entitate a creat Universul, nu o mie. happy Nu trebuie sa avem dovezi in legatura cu Dumnezeu. E de ajuns: Iisus si Faptul ca asta e singura explicatie logica. happy

| sublime89 a răspuns (pentru allexya501):

Au o origine comuna, dar asta nu inseamna ca sunt acelasi lucru. Musulmanii nu cred ca Isus a fost fiul lui d-zeu/allah, asa cum spun crestinii. Deci uite doar una din imensele diferente dintre cele doua religii.
"Nu trebuie sa avem dovezi in legatura cu d-zeu". Cam periculos acest mod de gandire. Se pare ca de aceea supravietuieste crestinismul in continuare, in ciuda faptului ca nu exista nicio dovada pentru zeul lor.

| rabbit2014 explică (pentru allexya501):

Eu nu cred, sunt prea diferiti de noi, fiecare religie difera

| Alphawolf a răspuns (pentru allexya501):

"De fapt, Dumnezeu, Allah... Sunt tot una! O singura entitate a creat Universul, nu o mie."

Conform rationamentului tau, Biblia si Coranul sunt tot una, indica aceleasi valori!? Sau vrei sa spui ca, continutul acelor carti nu conteaza?

| Inferno a răspuns (pentru allexya501):

Asa este cand procesele cognitive sunt date in proportie de 90% de maduva spinarii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

E acelasi zeu, zeul evreilor, zeul lui Avraam, cel cu Adam si Eva, arca lui Noe, bla bla bla, nu poti spune ca dumnezeu crestinilor nu e acelasi cu al evreilor pentru ca evreii nu cred ca Iisus a fost fiul lui.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt zei cu aceeasi origine, dar diferiti. Stii bine ca evreii, crestinii si musulmanii cred in variante diferite de zei. Fiecare intelege altceva prin zeul lui. E un caz tipic de evolutie a religiilor si a zeilor. Crestinii inteleg prin zeul lor si Isus, de exemplu. Pe cand evreii, nu cred. Asta deja e o diferenta destul de mare.

| allexya501 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu. Nu vreau sa spun ca continutul acelor carti nu conteaza. Dar indiferent de cine sau in ce crede 'Lumea', Indiferent de orice poveste\Legenda, Doar un SINGUR lucru\Persoana(Pt. ca este 'neidentificat') a creat tot ceea ce exista!winking

| M25M a răspuns:

Nu cred ca exista vreun zeu (hai sa nu uitam ca sunt cu miile). De cand au aparut oamenii au aparut si zeitatile inventate de acestia in lipsa explicarii unor fenomene neintelese atunci, apoi a survenit nevoia psihologica de a crede in ceva mai mare pentru sentimentul de siguranta.

| Alcyon a răspuns:

O sa-ti spun ce cred eu. Parerea mea este ca in realitate noi suntem ca un fel de celule (dotate cu constiinta) ale unui supercreier(acest supercreier fiind in realitate ceea ce unii numesc D-zeu). Fiind extrem de mici si limitati, nu putem privi lucrurile in ansamblu. Si prin urmare, nu ne dam seama ca facem parte din ceva mai mare. Iti recomand o carte interesanta, scrisa de un neurolog roman: Inteligenta materiei.

| rabbit2014 explică (pentru Alcyon):

Foarte buna gandirea ta...nu am mai auzit aceasta versiune pana acum

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Alcyon):

Sa stii ca exista o religie cu conceptiile astea laughing)

| rabbit2014 explică (pentru Zamolxe777):

Cum se numeste?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru rabbit2014):

La ce m-ai intrebat ca nu-mi dau seama nici cum.

| Alcyon a răspuns (pentru Zamolxe777):

Stiu, exact acea religie m-a inspirat happy

| rabbit2014 explică (pentru Zamolxe777):

Acea religie de care a zis Alcyon

| Zamolxe777 a răspuns (pentru rabbit2014):

Crede-ma ca nu stiu numele acelei religii.Nu am retinut decat chestia asta.Nu stiu daca n-o fi new age, dar nu stiu sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allah inseamna Dumnezeul in limba lor si se refera la Dumnezeul lui Avraam deci acelasi ca al crestinilor.
Si evreii au acelasi Dumnezeu.
Ar trebui sa va invete la scoala lucrurile astea.

| rabbit2014 explică (pentru anonim_4396):

Daca inseamna acelasi lucru de ce coranul este atat de diferit de biblie? De ce au alte legi, alte obiceiuri, la scoala la ora de religie ne dadea drumul acasa, acum sunt foarte interesata de religie. Am o prietena marocanca si mi-a zis ca ei nu mananca carne de porc si ca noi suntem pacatosi ca mancam ca noi nu tinem de religie si ca ei sunt adepti ai religiei, zice ca dumnezeu nu este alah

| anonim_4396 a răspuns (pentru rabbit2014):

Frumoaso la intrebare asta n-am ce sa-ti raspund,dar-dupa cum ma stii-trebuie sa vin eu sa comentez ceva,altfel nu se poate…
In primul rand ai dreptate – intrebarea ta e ``pusa adesea si de multe ori``,de unde eu am inteles ca si tu citesti Caragiale,ceea ce inseamna ca avem un lucru in comun,deci ne potrivim – dar nu-i da vestea inca iubitului tau,deocamdata asteptam sa vedem ce se mai intampla.
In al doilea rand,frumoaso,fata care ti-a zis sa mergi la psiholog nu stiu ce-a avut in cap,dar eu zic ca nu a nimerit contextul si asta pentru ca ce intrebi tu aici e mai mult de domeniul religiei, astfel ca indicat era sa te trimita la parintele duhovnic…
Si in ultimul rand ar fi bine sa-i spui adevarul prietenei tale-marocanca- care iti zicea ca suntem pacatosi pentru ca mancam carne de porc, si anume ca e invers:suntem niste porci deoarece facem pacate mari, grave, adesea si de multe ori…

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu. Nu exista Dumnezeu, nu exista Allah, nu exista Zeus, nu exista Monstrul Zburator de Spaghete.

| rabbit2014 explică (pentru DarkAndDreary):

Dar? Esti ateu?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru rabbit2014):

Dar ce? Da, sunt.

| rabbit2014 explică (pentru DarkAndDreary):

In fine, poti sa fii ce vrei nu te judec. Dar as avea multe intrebari pentru tine

| DarkAndDreary a răspuns (pentru rabbit2014):

Okay. Poti sa intrebi.

| rabbit2014 explică (pentru DarkAndDreary):

O intrebare care face cat toate, cum esti? Adica, cum este viata ta? Mie imi place sa discut cu cat mai multe persoane sa vad diferite mentalitati. Dami cateva detalii

| rabbit2014 explică (pentru DarkAndDreary):

Si dupa avatar si nume cred ca iti place partea intunecata, poate erai o peroana simpla, poate crezi si tu in ceva.ia mai gandeste-te

| DarkAndDreary a răspuns (pentru rabbit2014):

Cum e viata mea... Pai sa vedem.
In weekend ma trezesc pe la 10-11. Mai stau in pat juma' de ora. Ma ridic din pat, dau drumu' la PC, ma duc la baie sa fac treburi, ma duc la bucatarie sa mananc apoi ma intorc la PC unde stau cam toata ziua.
Alte intrebari?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru rabbit2014):

Da. Am o parte intunecata. Nu vrei s-o cunosti.
Dar in afara de asta avataru' si numele nu prea reprezinta nimic...
Si stiu ce vrei sa insinuezi. Cred in Satan...nu. Nu cred in satan.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Dumnezeu exista. Poate nu e exact asa cum vor crestii sa creada, dar exista.

| Zamolxe777 a răspuns:

Islamul este religia criminalilor, infiintata de un terorist pedofil. Quranul, biblia musulmanilor, este o carte plina de crime si de indemnare la crima.Si ca sa-ti raspund la intrebarea exista Dumnezeu, nu stiu.Nu poti sa dovedesti ca Dumnezeu exista da nici ca nu exista.

| rabbit2014 explică (pentru Zamolxe777):

Ai dreptate in legatura cu islamul, am foarte multi prieteni musulmani si juvi,sunt diferiti in gandire sunt mai sadici, nu au aceeasi conceptie ca noi. Nu am probleme cu ei, desi dezbatem problema asta de multe ori, dar uite numai cate crime de onoare sunt la ei si alt fel de crime, si cand ii aud " asa trebuia sa fie in toata lumea, noi am ramas la fel, voi crestinii v- ati inlaturat pentru ca erati ca noi"

| Zamolxe777 a răspuns (pentru rabbit2014):

Pai, noi ca si natie, crestini fiind din vechi stramosi, initial nu am fost ca ei. Dacii inainte sa fie crestinizati aveau conceptii asemanatoare cu cele ale crestinismului. Daca ne uitam de la orginile crestinismului, vechi inradacinate de pe timpul lui Avraam incoace, ai sa vezi ca fiecare dintre aceste 3 religii teiste a interpretat lucrurile intr-un anumit mod.

| rabbit2014 explică (pentru Zamolxe777):

Da stiu, in mod gresit cred. De fapt nu stim care este modul bun, fiecare natie cu credinta diferita cred in parte ca religia lor este cea buna, nu stiu daca ma fac inteleasa. Care a fost prima religie pe pamant? O intrebare la care nu ii gasesc raspunsul. Citesc pe google diferite replici, vorbesc cu persoane de diferite religii, fiecare are o explicatie diferita, dar care a fost prima religie?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru rabbit2014):

Nu stiu.Prima oara trebuie sa te gandesti care a fost prima forma de organizare sociala si sa observi evolutia ei.In timp, iti vei da seama de lucrul asta. Poti incepe lucrul acesta citind carti ale marelui maestru Mircea Eliade si a marilor sociologi romani si straini.

| rabbit2014 explică (pentru Zamolxe777):

Merci pentru pont

| Zamolxe777 a răspuns (pentru rabbit2014):

N-ai de ce!

| allexya501 a răspuns:

Dumneze exista. dar nu la modul pe care toti il cunosc. Dumnezeu este doar o entitate pura, de lumina. Noi nu credem in Dumnezeu. Musulmanii in Alah. etc. Noi doar il numim Dumnezeu, la fel cum musulmanii il numesc Alah. Exita o singura Entitate pura care a creat universul, chiar daca majoritatea populatiei umane inventam. portrete, nume, legende... Dar cel mai bine, ai putea desbate acest subiect, cu un psiholog.winking

| rabbit2014 explică (pentru allexya501):

La cate intrebari am pentru un psiholog cred ca ar innebuni

| Mihaelazet8 a răspuns:

Exista acelasi Dumnezeu, doar ca fiecare cult il numeste altfel