| iamy a întrebat:

Intrebare pentru crestini ortodoxi! M-am nascut intr-o familie de ortodoxi care m-au botezat m-au dus la biserica etc.Ce greseala fac daca la un moment din viata realizez ca toate astea nu sunt bune si imi schimb religia? Cred in acelasi Dumnezeu, ma inchin aceluiasi Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| pesciolino a răspuns:

Problema noastra este caci in loc sa-Lvestim pe Hristos si ceea ce ne spune EL in faptele ap.24:47 (sa vestim pocainta si iertarea pacatelor), noi ne inpotmolim in bisericile noastre cat mai bine aranjate dar seci si fara un Dumnezeu viu in ele, traditiile noastre si a batranilor nostri, dar care o iau pe langa ce este scris ex:oricine se abate si nu ramane invatatura lui Hristos nu are pe Dumnezeu... 2Ioan, v9.
Domnul Iisus cand a fost ispitit in pustie de satan a raspuns:este scris! Noi ce facem? Ce ne invata... oricine, numai credinta si crucea noastra sa ne fie cat mai usoara in timp ce sub stazile Romei zac trei milioane de frati de-ai nostri care strigasadin apoc 6 v.10)pana cand Stapane... ei asteapta mareata zi a judecatorului

31 răspunsuri:
| seagate a răspuns:

Daca schimbatul religiei crezi ca te apropie mai mult de Dumnezeu, este totul ok.
Pe El nu-l intereseaza asa de mult religia cu care ajungi sa-l cunosti.

| AxyTM a răspuns:

Eu consider ca Ordoxia si Catolicismul sunt cele mai adevarate religii.
Celelalte religii, spre exemplu pocaitii, sunt religii noi ce nu sunt bune din anumite puncte de vedere:
nu cinstesc pe Maica Domnului
nu cred in Sfanta Treime
etc

| iamy explică (pentru AxyTM):

CATOLICISMUL?laughingLasa-ma sa rad acum si voi plange mai tarziu, daca voi fi in viata.

| AxyTM a răspuns (pentru iamy):

Tu sti putina istorie inainte de a rade? Tu sti ca candva Biserica una unita? Dar din cauza schismei din 1054 Biserica s-a impartit in doua: Ortodocsi si Catolici.
Imparatul Constantin a pus "centrul" Bisericii Ortodoxe la Constantinopol unde se afla si azi.
Deci, dupa parerea mea, sunt doua religii adevarate care prezinta adevarata mantuire. Acuma asta e parerea mea, oricum eu sunt ortodox si asa voi ramane pentru totdeauna!

| iamy explică (pentru AxyTM):

1.Chiar de nu as cunoaste nici o boaba din istoria religiilor as putea sa dau cautare pe google*asa cum ai facut si tu* si pac! informatia.
2. Nu ma intereseaza religia ci doar parerea ta.
3.Și biserica catolică și biserica ortodoxă se consideră a fi unica Biserică adevărată, dar și una și alta este exclusă, adică excomunicată de cealaltă. Asta mie-mi spune ceva....razboi.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru AxyTM):

De ce s-a produs mare schisma? Pentru ca Biserica Catolica (adica cea romana, intr-un fel) era nemultumita ca centrul crestinatatii era la Constantinopol si nu mai puteau face multe lucruri.

| AxyTM a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Stiu, iar papa din acea vreme si-a creat pana si propria sa armata.

| AxyTM a răspuns (pentru iamy):

In primul chestia cu schisma se invata la scoala happy
nu cred ca se poate numi razboi asa ceva, pentru doua Biserici este un termen putin cam... dur. oricum, fiecare cu parerea lui, si eu respect parerile altora.

| iamy explică (pentru AxyTM):

Daca tie ti se pare dur cuvantul razboi, ce zici de cei 600 de ani de inchizitie? De acord cu tine la partea adoua.cea cu respectul.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru AxyTM):

Mai toate sectele se desprind din Biserica Catolica. De ce?

| AxyTM a răspuns (pentru iamy):

Oricum, am ajuns prea departe, intrebarea ta initiala a fost alta. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat. Oricum, eu iti recomand ca niciodata sa nu iti schimbi religia Ortodoxa. bafta xD

| AxyTM a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Sincer nu stiu, o posibila explicatie este faptul ca multe erezii s-au ivit de-a lungul timpului. Aceste erezii, pentru a convinge oamenii, au fost desprinse din alte culte, insa schimbate, pentru a se face confuzii. De aceea Biserica Ortodoxa si Catolica lupta pentru a-si pastra trecutul pe care il au. De ce pocaitii nu au sfinti? Pentru ca nu au trecut, la noi ortodocsi si catolici calendarul este plin de dovezi ale martirilor de diverse natii.
Oricum, eu ca si crestin respect orice secta.

| iamy explică (pentru AxyTM):

Multumesc.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru AxyTM):

Eu nu, sunt unele secte ai caror apartenenti nu au voie sa primeasca ingrijiri medicale, nu au voie sa faca transplant de sange, de organe. Sunt secte religioase care sunt formate doar din gay si sunt si altele mai cu mot, insa nu cred ca le pot spune fara a fi banat.

| AxyTM a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Asa este, interzicerea transplantului de sange sau organe este o absurditate!
cat despre celellalte secte care nu au legatura cu crestinismul, acelea sunt destul de rare in Romania, cel putin din cate stiu eu happy

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru AxyTM):

Martorii lui Iehova sunt unii sectanti recunoscuti pentru interzicerea transplantului, au venit la usa mea si m-au invitat la o intalnire de-a lor. Nu sunt chiar asa de rari.

| AxyTM a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Eu am un prieten martor al lui Iehova. Am mers la el la biserica. Altul nu mai intru acolo. Nu am nimic cu ei personal, dar eu stau in religia mea adevarata.
oricum, eu m-am dus la el la biserica, a zis ca vine si el la a mea (sincer de asta m-am dus la el ca sa vina el la mine) iar el nu a venit niciodata.
Plus ca vorbeste uneori cam vulgar la adresa Bisericii.
Asa ceva, nu se face.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru AxyTM):

Bisericii Ortodoxe?

| AxyTM a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Bisericii in general, in special adresate mie. Banuiesc ca Bisericii Ortodoxe. Acum nu o fost o insulta directa, a fost doar asa, niste chestii urate...

| pesciolino a răspuns (pentru AxyTM):

Frumoasa istorie a celor doua biserici...dar te rog draga AxyTM sa studiezi inainte de acesti ani si dupa, cam, cati frati de-ai tai au murit sfasiati de lei cati copii care purtau acest nume de "CRISTIANO"au sfarsit in dinti cainilor pe arenele din Roma, din ordinul cui? Ar fi bine sa continui sa studiezi istoria religiilor dar sa nu desconsideri biblia!

| pesciolino a răspuns (pentru AxyTM):

Nu este ca as tine partea anumitor culte crestine, dar vreau sa spun ca o cinstesc pe maica Domnuli, probabil mai mult decat cei cere in biserica o inalta in slava si in afara bisericii o fac in toate felurile (vaca scroafa...)e o rusine, fatarnicie dar stim ca judecata este a Lui Dumnezeu. Eu ma straduiesc sa o cinstesc in fiecare zi inplinind cuvantul pe care -L rosteste in Ioan cap.2 v.5 Sa ne ajute Dumnezeu sa-L implinim toti!

| AxyTM a răspuns (pentru pesciolino):

Le studiez la Seminarul Teologic Ortodox. Bineinteles, nu stiu tot ce trebuie si tot ce e necesar, sper doar sa invat. Stiam chestia cu arenele in mare parte. Oricum, oameni astia si-ar fi dat viata daca crestinismul era o minciuna? Si-au dat viata pentru ca ei credeau si inca cred in Puterea lui Dumnezeu! Ce dovezi mai vor ateii oare?
Da, chestia cu Maica Domnului, adica faptul ca o ignora NU o pot inghiti! Cum pot fi atat de ignoranti?! Pe mama tuturor ei o hulesc! Sa ii ierte Dumnezeu.

| pesciolino a răspuns (pentru AxyTM):

Problema noastra este caci in loc sa-Lvestim pe Hristos si ceea ce ne spune EL in faptele ap.24:47 (sa vestim pocainta si iertarea pacatelor), noi ne inpotmolim in bisericile noastre cat mai bine aranjate dar seci si fara un Dumnezeu viu in ele, traditiile noastre si a batranilor nostri, dar care o iau pe langa ce este scris ex:oricine se abate si nu ramane invatatura lui Hristos nu are pe Dumnezeu... 2Ioan, v9.
Domnul Iisus cand a fost ispitit in pustie de satan a raspuns:este scris! Noi ce facem? Ce ne invata... oricine, numai credinta si crucea noastra sa ne fie cat mai usoara in timp ce sub stazile Romei zac trei milioane de frati de-ai nostri care strigasadin apoc 6 v.10)pana cand Stapane... ei asteapta mareata zi a judecatorului

| reihiuke a răspuns:

Niciuna

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca vrei, poti pleca de la "ortodoxi".
un ortodox, doi ortodocsi

| iamy explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Ha ha. Vrei sa-mi cer scuze?

| Ideea a răspuns:

Eu am o intrebare, de ce nu vrei sa fii ortodox?

| iamy explică (pentru Ideea):

Am zis eu asta?

| Nonono a răspuns:

Sunt bune toate astea. Si sectantii cred in acelasi Dumnezeu, numai ca ei se abat de la adevar, de la ORTODOXIE.

Trebuie sa intelegi ca alte religii nu au toate cate are Ortodoxia. De exemplu nu au botezul, sfintele taine, impartasirea si SFANTA LITURGHIE care e foarte importanta.

Vreau sa stii ca ortodoxismul a fost prima religie, e o religie sacra. Cand s-a intemeiat biserica si ortodoxismul, sectarii, catolicii, musulmanii, budistii, etc...nu erau.

Si "pesciolino" e un sectant, se vede dupa vocabular si dupa ce a scris.
Dumnezeu ne spune sa il iubim pe fratele nostru ca pe noi, dar mai spune ca pe aia care se abat, sectantii etc... sa vorbesti cu ei o data, de doua ori, iar daca nu ii convingi sa se indrepte, ii alungi, nici nu mai stai de vorba cu ei. Fiindca Dumnezeu nu uraste pe om, ci pacatul lui.

In continuare iti voi da sa citesti ce am raspuns alcuiva (am dat copy/paste la raspunsul meu)

Ortodoxismul este singura religie adevarata si stiu ce vorbesc.
In continuare va voi arata niste articole si niste filmulete.

În mintea strâmbă şi lucrul drept se strâmbă. - Arsenie Boca

2 Timotei 4:3 Cãci va veni vremea când oamenii nu vor putea sã sufere învãþãtura sãnãtoasã; ci îi vor gâdila urechile sã audã lucruri plãcute, si îsi vor da învãþãtori dupã poftele lor.
2 Timotei 4:4 Îsi vor întoarce urechea de la adevãr, si se vor îndrepta spre istorisiri închipuite.

Daca voi credeti ca asta inseamna mantuire...

http://www.youtube.com/watch?v=tPxZs24Jgio&feature=share

http://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU&feature=related

Uitati un articol despre biserica:

http://biserica.org/Publicatii/1998/NoI/01_index.html

Parintele Ilie Cleopa despre:

http://bisericasecreta.wordpress.com/......iehovisti/

http://bisericasecreta.wordpress.com/......-sectarii/

Convertirea unui protestant la Ortodoxie printr-o icoană:

http://cuvantortodox.ro/......-o-icoana/

Uitati cateva filme si cateva pilde si vedeti ce inseamna a fi un crestin:

Pilde 1:

http://www.youtube.com/watch?v=-qF9_VwX-4o&feature=share

Pilde 2:

http://www.youtube.com/watch?v=GDeCcUk-xeQ&feature=share

Pentru Numele Meu Film Ortodox:

http://www.youtube.com/watch?v=nQcqEn7ASXM&feature=related

Ostrov. O capodopera de film (aici vedeti ce inseamna ORTODOXIA)

E de folos tot ceea ce e mai sus.
Dumnezeu sa ne ierte, ca nu stim ce facem.

| Alichi a răspuns:

Sint atit de multe de spus! Si mie mi-a trecut prin cap cindva sa ma transfer la altii care pareau mai buni. Insa am stat si mi-am pus urmatoarele intrebari? Care este (sau care ar trebui sa fie), singurul scop al omului pe acest pamint, indiferent de cultul caruia ii apartine? Raspuns: sa se mintuiasca. Corect? Eu cred ca da, pentru ca nimic nu este mai presus, intre valorile omului, decit mintuirea sufletului! Urmatoarea intrebare a fost fireasca... Eu sint crestin ortodox pentru ca asa au fost parintii mei si aceasta credinta am deprins-o de la ei. Poate credinta ortodoxa sa imi ofere calea spre mintuire? Sau altfel spus, daca ramin ortodox, ma pot mintui?

Apoi am incercat sa aflu daca ortodoxia este o piedica in calea mintuirii sau este o cale, o poarta, pentru aceasta dorinta a mea. Mi-am spus in sinea mea ca inainte de a parasi ortodoxia trebuie sa stiu exact la ce renunt, sa am certitudinea ca fac un pas corect. Asa ca incet, incet m-am pus pe cercetat. Am vrut sa vad ce-i cu aceasta credinta, daca sint oameni ortodocsi inaintea mea care s-au mintuit, daca are niste dogme corecte, etc. etc. Si pe masura ce treceau saptaminile si lunile studiind, descopeream o credinta fascinanta, de o profunzime spirituala nebanuita, in care abunda in trecutul ei de oameni minunati si drepti, binecuvintati de Dumnezeu. Am inceput sa studiez si Biblia si spre deosebire de alti semeni (pentru care Biblia a fost un motiv de indepartare de ortodoxie) pe mine Scriptura m-a apropiat de ortodoxie. A trecut timpul si am ramas ortodox, si sint foarte multumit ca apartin acestei credinte. Am descoperit in ordoxie o comoara, pe care o aveam si nu stiam, o bogatie spirituala si oameni fascinanti la care nu as putea sa renunt niciodata. Am gasit raspunsuri la intrebarile mele legate de Har, Botez, Mintuire, Familie, de ce trebuie considerata Traditia, legate de Cruce, Icoane, daca Iisus a mai avut frati, etc. si mai presus de orice am gasit in ortodoxie o cale dreapta, sigura si deosebit de frumoasa catre mintuire. Ma opresc aici... Sint multe de spus. Daca vrei poti sa-mi scrii la adresa herrcriw@yahoo.com. Iti doresc numai bine.

Alin.

| Alichi a răspuns:

Sint atit de multe de spus! Si mie mi-a trecut prin cap cindva sa ma transfer la altii care pareau mai buni. Insa am stat si mi-am pus urmatoarele intrebari? Care este (sau care ar trebui sa fie), singurul scop al omului pe acest pamint, indiferent de cultul caruia ii apartine? Raspuns: sa se mintuiasca. Corect? Eu cred ca da, pentru ca nimic nu este mai presus, intre valorile omului, decit mintuirea sufletului! Urmatoarea intrebare a fost fireasca... Eu sint crestin ortodox pentru ca asa au fost parintii mei si aceasta credinta am deprins-o de la ei. Poate credinta ortodoxa sa imi ofere calea spre mintuire? Sau altfel spus, daca ramin ortodox, ma pot mintui?
Apoi am incercat sa aflu daca ortodoxia este o piedica in calea mintuirii sau este o cale, o poarta, pentru aceasta dorinta a mea. Mi-am spus in sinea mea ca inainte de a parasi ortodoxia trebuie sa stiu exact la ce renunt, sa am certitudinea ca fac un pas corect. Asa ca incet, incet m-am pus pe cercetat. Am vrut sa vad ce-i cu aceasta credinta, daca sint oameni ortodocsi inaintea mea care s-au mintuit, daca are niste dogme corecte, etc. etc. Si pe masura ce treceau saptaminile si lunile studiind, descopeream o credinta fascinanta, de o profunzime spirituala nebanuita, in care abunda in trecutul ei de oameni minunati si drepti, binecuvintati de Dumnezeu. Am inceput sa studiez si Biblia si spre deosebire de alti semeni (pentru care Biblia a fost un motiv de indepartare de ortodoxie) pe mine Scriptura m-a apropiat de ortodoxie. A trecut timpul si am ramas ortodox, si sint foarte multumit ca apartin acestei credinte. Am descoperit in ordoxie o comoara, pe care o aveam si nu stiam, o bogatie spirituala si oameni fascinanti la care nu as putea sa renunt niciodata. Am gasit raspunsuri la intrebarile mele legate de Har, Botez, Mintuire, Familie, de ce trebuie considerata Traditia, legate de Cruce, Icoane, daca Iisus a mai avut frati, etc. si mai presus de orice am gasit in ortodoxie o cale dreapta, sigura si deosebit de frumoasa catre mintuire. Ma opresc aici... Sint multe de spus. Daca vrei poti sa-mi scrii la adresa herrcriw@yahoo.com. Iti doresc numai bine.

Alin.