| EmaS a întrebat:

Vizitatorul unei manastiri a fost condus in camera de oaspeti si i s-a spus ca poate sa faca orice, dar sa nu se uite afara pe una din ferestre. Asezata in perete, fereastra era cu mult mai sus decat inaltimea unui om. Ce credeti ca a facut acest vizitator?

Răspuns Câştigător
| VladB22 a răspuns:

Daca ar fi sa luam in calcul firea omului, mai mult ca sigur ca a luat un scaun, s-a urcat si a privit pe fereastra(asta daca era vreun scaun in incapere). Daca nu era probabil ca a ramas cu simpla curiozitate si atat. Povestea asta o poti compara usor cu Pacatul lui Adam si al Evei.

58 răspunsuri:
| ateu123 a răspuns:

Ce legatura are intrebarea cu religia? dupa tine pe dumnezeu l-a vazut pentru tine toate raspunsurile sunt dumnezeu, ema este femeia lui dumnezeu ai spune da, tot doar daaaaaaaaaaaaaaaaaa

| EmaS explică (pentru ateu123):

Vlad are dreptate.Pacatul locuieste in firea noastra pamanteasca si ne domina intreaga viata.Pacatul este o putere care ii tine pe oameni prizonieri si din ale carui gheare nu pot sa se elibereze singuri. Eliberarea poate sa vina numai prin Hristos, care a adus eliberare prin jertfa Sa.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca voi stiti cei pacatul de ce il faceti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raymusic? raspund eu; fiindca santem carne. duhul este ravnitor dar carnea e neputincioasa in lupta cu ispita.

| EmaS explică (pentru ateu123):

Da-mi exemple, ce pacate fac eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu e imposibil. Iisus a biruit lumea.deci putem lupta si noi.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar noi ne impotrivim tari in credinta si el (ispititorul) va fugi de la noi.
Cand ii ducem la biserica pe Hombre si Har? http://www.TPU.ro/......-cealalta/

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Te consideri sfanta? din cate stiam eu doar Iisus nu o avut pacate probabil tu esti mesia in varainta feminina

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suntem carne citeste geneza vei afla ca suntem lut, faza cu duhul nu a fost demonstrat ca exista asa ceva, deci voi mereu dati vina pe ispita cand pacatuiti deci va scoateti basma curata din toate ce fain

| EmaS explică (pentru ateu123):

Dar am fost sfintiti curatiti prin sfant sangele lui Isus.Sa iti dau versetul? 1Corinteni 6:,, Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ema? legati nu putem, sa-i convingem nici atat.eu zic sa le spunem ca este un bar in drum spre biserica, si la intoarcere inca e deschis.intai trecem pe la bar sa se marturiseasca si pentru impartasanie la intoarcere.de lumanari nu e nevoie.le scapar eu cate una, si or sa vada o multime de luminite verzi.cine stie? poate macar asa ii convingem?

| ateu123 a răspuns:

Vlad daca ai fi citit geneza ai fi stiut ca pacatul s-a nascut dupa ce adam si eva nu au rescpectat nu inainte ei nu au pacatuit

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa ii consideram un caz pierdut.Noi inca mai mijlocim pentru ei, nu?

| AlinaaAli a răspuns (pentru EmaS):

Ce religie esti?

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Deci tu esti sfanta? de ce dai doar un verset hai sa analizam tot capitolu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi daca e vorba sa mijlocesc eu care stiu ce trebuie facut,nu fac, dar invat pe altii, ma tem ca mai rau fac.adica ce lumina pot eu inalta sa o vada toti? daca eu zic ca mantuitorul dar fac cum ma taie capul? trebuie musai sa trec pe la doctorul de trupuri si de suflete spre vindecare ca tare doare boala asta, si numa el se pricepe sa le repare fiindca el le-a creat.

| EmaS explică (pentru ateu123):

Toti cei care primesc iertarea lui Dumnezeu prin jertfa Domnului Isus sunt sfintiti prin sangele Sau.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Eu te-am intrebat altceva esti sfanta?

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

El creaza boli apoi ni le da si tot el le vindeca? el prin rau isi arata iubirea incredibil

| EmaS explică (pentru ateu123):

Da,Domnul Isus m-a spalat in sangele Sau sfant. Dumnezeu ma priveste prin prisma jertfei lui Isus.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Deci esti sfanta fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate ma raymusic.fii fericit. Iisus e rau de cand a venit pe pamant; de aia a inviat morti,a vindecat leproosi,slabanogi,ghebosi, a eliberat indracitii de duhuri necurate, si i-a iertat pe cei care-l chinuiau.fiindca era rau.dar noi? noooii santem aia buni,care-i negam existenta, dar il injuram zilnic, care santem niste sfinti in fapte, cuget si simtiri.aura ta de deasupra capului ce coloare are? ca a mea nu se prea vede? haloul ala luminos? ca tu care esti bun ai asa ceva il vad deaici?

| EmaS explică (pentru ateu123):

Si tu poti sa fii.Sangele Lui inca mai spala, mai iarta.Inca usa harului este deschisa.Nu pentru mult timp.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma dau sfant sau bun am scris eu asa ceva? v-am citit capitolele 5, 6, 7 nu sunteti asa cum scrie acolo

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema vecehea propaganda pocaitiva ca gata maine e apocalipsa fi serioasa, sf lumii va vi in urmatoarele 5 miliarde de ani, iar sf speciei in sute de triloane de ani o data se va sfarsi universul dar nu azi sau maine

| EmaS explică (pentru ateu123):

Chiar daca sfarsitul nu ar fi aproape, pentru tine sau pentru mine azi poate sa fie.Un om era indemnat de catre un prieten sa se impace cu Dumnezeu.Iar el spunea :Acum eu vreau sa imi traiesc viata.Cand va trebui sa mor am pregatit un verset care imi va salva sufletul:,,Ai mila de mine,pacatosul.,, Si acesta imi va salva sufletul.Dar putin mai tarziu, omul acela duse un sac la moara.Pe drumul spre casa a intrat in mai multe carciumi si s-a intors acasa baut.Sotia sa il gasi pe sotul ei cazut pe scari.Nu i-a mai ramas timp pentru a rosti versetul sau.,, Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray? multumesc pentru informatie.asta nu prea ma linisteste.cunosteam.asta sunt.dar tot cred in bunul Dumnezeu si in Iisus Hristos fiindca am motive foarte serioase.si nu frica este unul din ele.fiindca nu de frica cred.ci din convingere.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Convingere fara dovezi

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca ai muri si ai vedea ca dincolo nu-i nimic si te-as invia tot ai crede in basme de astea

| EmaS explică (pentru ateu123):

Nimeni nu ma poate convinge ca nu exista rai si iad pentru ca ele exista!