| PapagalGalben a întrebat:

Voi ati vrea sa nu se mai faca ora de religie in scoli? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as vrea sa se mai faca deoarece toti trebuie sa avem o credinta dar nu trebuie sa ne rugam la "chipuri cioplite" ci la Dumnezeu

35 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Il intrebi pe copil in clasa intiia daca vrea sa faca religie? E ca si cum l-ai intreba daca vrea sa faca Kama Sutra. Religia ar trebui sa se introduca cel mai devreme in gimnaziu. O sa il intreb cind se face mai mare, acuma are trei ani si din fericire nu are religia optional la gradinita. Istoria religiilor pot sa i-o povestesc si eu. Prefer asa. Pina una-alta am botezat-o fara sa o intreb. Daca vrea sa isi schimbe apartenta si imi dovedeste ca a studiat temeinic optiunile si cea aleasa e ceea ce vrea cu adevarat, o sa fie bucuria mea sa vad asta. Pina una alta o consider fara apartenenta religioasa. Nu atee, ca am pacalit-o cu grinch si alte personaje imaginare si inca functioneaza.winking
P.S. 1 Multumesc mult pentru urari.

Legat de aia din Suedia si Norvegia, are legatura si cu vremea. Nu stiu cit de sanatosi ar ramine toti bunii crestini de pe la noi cu citeva luni de noapte continua... plus ca poate exista spiritualitate fara dumnezei. Vezi budismul. Pina la urma depinde de la individ la individ. La noi sint multi care fac umbra pamintului degeaba, la ei multi care nu gasesc un sens vietii si nu le e frica sa isi incheie existenta. Sincer sa fiu, prefer varianta doi.
Problema cu "parintii permisivi" omite un element-cheie - "parintii permisivi SI IGNORANTI". Vrei sa te droghezi? Foarte bine, hai ca vin si eu cu tine sa nu iei draq o supradoza. Vrei o tigara? Hai ca iti iau un camion de tigari, dar mai intii mergem sa vizitam citiva bolnavi de cancer la git si pulmonar la spital, sa vezi unde te duce tigara. Asa ar trebui sa se puna problema. Nu iti interzic o experienta cu potential distructiv, ci te ajut sa intelegi CE e in neregula cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că îndoctrinarea religioasă nu are ce căuta în şcoli. Este abuzivă şi dăunătoare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce se intampla in cazul copiilor care apartin la mai multe confesiuni (3-4 ) situatie des intalnita in scolile din Ardeal/Transilvania carora se mai pot alatura si cei fara credinta.In acest caz predarea religiei ortodoxe nu se poate numi ca fiind ofensatoare sau o blasfemie in cazul celor neortodocsi? Religia nu are ce cauta in scoli. Locul ei este in biserici unde copii merg benevol.

| vampyremisa a răspuns:

Ar trebui sa fie oprionala, la cererea elevului, nu a parintelui. Religia din scoala nu te invata 'cum sa crezi, in ce, de ce'. Religia nu defineste omul. Personal, eram plictisita si mai apoi enervate de orele de religie. Cum poti obliga un copil sa se roage(da, chiar eram obligati, nu verbal, dar cand toti se sculau in picioare nu stateai acolo singur jos pe scaun). Poate eu nu vreau sa ma rog. Poate eu nu vreau sa ascult poveastea mortii Sfantului X. Poate eu vreau sa stau o ora in plus acasa, pentru ca da, am ce face. Ador faptul ca religia promoveaza iubirea. Dar cum ramane cu dreptul de a nu crede?
Nu poate nimeni sa vina sa imi spuna' Roaga-te, este ceea ce trebuie sa faci.'
Cine vrea religia in scoala obligatorie ar trebui sa se gandesca: oare chiar te-a ajutat sa fii mai bun? Personal nu ma consider pacatoasa pentru ca nu cred. Religia spune mereu 'crede si nu cerceta' dar fara cercetare, de unde raspunsuri? Chiar ne multumim cu 'Da, Dumnezeu a vrut ca acea frunza sa moara. Nu, Dumnezeu zice ca tu nu trebuie sa te duci acum acolo pentru ca pacatuiesti.'?
Nu religia ar trebui sa fie obligatorie, ci 'Cei 7 ani de acasa.' Am vazut atat de multi credinciosi care pur si simplu sunt niste needucati!(am vazut si atei needucati, si musulmani needucati)
Nu religia te invata cum sa te comporti, ci familia. Un om educat numai de scoala e un om needucat.