| PapagalGalben a întrebat:

Voi ati vrea sa nu se mai faca ora de religie in scoli? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as vrea sa se mai faca deoarece toti trebuie sa avem o credinta dar nu trebuie sa ne rugam la "chipuri cioplite" ci la Dumnezeu

35 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu am nimic împotrivă cu înlocuirea cu o materie gen Istoria religiilor, ceva complet laic. Sau înlocuirea cu materii gen Logică, Educaţie Sexuală, Civică etc. Cam astea lipsesc copiilor români. Nu religie de tip... religios!

România e un stat laic. Religia de tipul actual nu are ce căuta în învăţământul public. Şcolile private pot face ce vor. În plus, în forma actuală se încalcă mai multe drepturi constituţionale. Gen libertatea de gândire. Cum poate şcoala educa un viitor tânăr să aleagă între ce e bine şi ce nu, când îi impui nişte concepte de genul de mic?

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că îndoctrinarea religioasă nu are ce căuta în şcoli. Este abuzivă şi dăunătoare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce se intampla in cazul copiilor care apartin la mai multe confesiuni (3-4 ) situatie des intalnita in scolile din Ardeal/Transilvania carora se mai pot alatura si cei fara credinta.In acest caz predarea religiei ortodoxe nu se poate numi ca fiind ofensatoare sau o blasfemie in cazul celor neortodocsi? Religia nu are ce cauta in scoli. Locul ei este in biserici unde copii merg benevol.

| Doub a răspuns:

Mi-e indiferent. Oricum nu facem nimic la ora de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Esti foarte rea! De ce esti asa indiferenta?

| Hombre a răspuns (pentru Doub):

Ca de altfel si la celelate materii.

| Jardelin a răspuns (pentru Hombre):

Ce faci omule? Cam rar pe aici! Am impresia ca te-ai convertit la Dumnezeu! happy

| Jardelin a răspuns:

Da, eu as vrea sa se faca in continuare. Este o materie la care se invata morala crestina, asta este cel mai important lucru, adica se invata morala impletita cu iubire.

Nu exista nici o alta materie care sa invete copii acest lucru atit de important: morala prin iubire!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Da iubirea pe afara la tine laughing

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, cum ai vrea tu sa-mi manifest iubirea aici pe TPU? Zi-mi cum sa fac si eu fac asa cum zici tu! Zău nu stiu!

| MskDesign a răspuns (pentru Jardelin):

Morala crestina?!
De ce crezi ca mi-as lasa baiatul de 5 ani la astfel de ore? Romania este o tara multietnica si cu multe confesiuni.Mai sunt si cei care nu cred in nimic, cei ca mine.Ora de religie sa se faca in locasul de cul si nu intr-o institutie a statului roman.In loc de religie s-ar putea pune ore de educatie sexuala, astfel vom avea mai putini copii abandonati prin spitale sau mai stiu eu unde, ca nu vine popa de la biserica sa ii ia sub protectia lui.

| Jardelin a răspuns:

Cui ii este frica de ora de religie?
Ia uitati aici, ce este rau pentru acesti copii? Dumnezeu sa binecuvinteze toti profesorii de Religie, sa le dea sanatate si putere sa ii invete pe copii!

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Doub a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e vorba de frica. E vorba ca nu facem nimic la ora de religie.

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Bine, poate ca la tine e asa, dar sint copii din alte scoli care fac.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Care fac ce? Catehism? E ora de religie sau de catehism ortodox? De ce trebuie sa depinda de profesor/preot? Uite, eu in liceu am facut cu niste preoti de nota 10 care erau OAMENI inainte de orice altceva si mergeam toti ateii/agnosticii/alte convingeri la ei la ora fiindca chiar puteam discuta serios cu ei probleme de viata/spiritualitate fara a ne jigni unii pe altii si cu argumente logice. Acuma citi mai sint ca ei?

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu e problema ca profesorii fac cahetizare la ora de religie. Parerea mea este ca e si greu sa eviti total catehizarea la ora de religie, pentru ca tangential atingi si acest domeniu. Si chiar daca se face intr-un grad mai mare sau mai mic, pina la urma e destul de normal la elevii care se declara crestini ortodocsi, Ar fi aiurea daca s-ar face la elevii declarati atei sau de alta confesiune decit cea ortodoxa.

Problema mare, din punctul meu de vedere, nu este este ora de religie in sine, si slaba calitate a celor care predau religia! Adica, niste profesori buni, profesionisti, ar putea sa faca din ora de religie una din cele mai apreciate materii de catre elevi. Eu stiu niste cazuri in zona mea unde profesorul de religie este cel mai iubit profesor iar ora sa este cea mai asteptata.

Deci da, ai dreptate, este nevoie in primul rind de profesori de calitate pentru ora de religie, NU de suprimarea ei. Nu ajuta la nimic daca se elimina aceasta materie. In SUA, dupa eliminarea rugaciunii obligatorii din scoli la inceputul anilor '60 violenta in scoli a crescut de vreo 20 de ori! Sint convins ca si in Romania, eliminarea orei de religiei din invatamint, va duce ulterior la o crestere a comportamentului violentin scolile noastre.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e normala catehizarea oricum ai lua-o. Asta se face la biserica. Cind predai, predai unei clase intregi.

Corect, fix ce ziceam si eu legat de calitatea celor ce predau.

O chestie complet eronata e intelegerea a ce s-a discutat in ultima vreme. Nimeni nu a zis sa elimine religia, ci sa ii fie respectat statusul de optional, in sensul ca daca vrei sa iti faca copilul religie, sa faci o cerere in acest sens, si nu invers. De exemplu fiica-mea e la gradinita. Privata, e irelevant aspectul asta. Are niste optionale - dans, engleza, parca inca unul pe linga astea doua. A trebuit sa specific expres ca VREAU sa le faca (si implicit sa platesc in plus pentru ele), si nu invers. Chiar daca religia nu se plateste in scolile publice, e un optional si trebuie tratat ca atare.

Legat de violenta, esti complet eronat. Aia in Suedia si Norvegia se taie in scoli, ce fac? Violenta e legata direct de educatia din familie si de anturaj.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

"in sensul ca daca vrei sa iti faca copilul religie, sa faci o cerere in acest sens, si nu invers"

Codrut, iti adresez intrebarea vietii tale ca parinte: DAR PE COPIL L-AI INTREBAT? Tu ca parinte nu vrei sa faca religie copilul tau, dar daca copilul tau vrea, de ce sa il privezi?

(P.S.1 Sa-ti traiasca fetita! Ador copii! P.S.2 Scuza-mi cacofoniile, stiu de ele dar le-am lasat!)

"Legat de violenta, esti complet eronat. Aia in Suedia si Norvegia se taie in scoli, ce fac? Violenta e legata direct de educatia din familie si de anturaj."

Gresesti! Violenta, degradarea sprituala si morala a tineretului si oamenilor in general are legatura cu indepartarea oamenilor de Dumnezeu si de credinta. Iti dau si un link sa vezi ce spune un nene de la The Telegraph despre situatia din Suedia. Nu este asa roza cum ne inchipuim.

http://www.hotnews.ro/......suicid.htm

| Jardelin a răspuns (pentru TheMechanix):

Bati cimpii rau de tot, omule! Esti superficial si ignorant!

Vezi ca link-ul pus de tine nu e de la o ra de religie la scoala. Sint cam marisori "copii" aia! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Il intrebi pe copil in clasa intiia daca vrea sa faca religie? E ca si cum l-ai intreba daca vrea sa faca Kama Sutra. Religia ar trebui sa se introduca cel mai devreme in gimnaziu. O sa il intreb cind se face mai mare, acuma are trei ani si din fericire nu are religia optional la gradinita. Istoria religiilor pot sa i-o povestesc si eu. Prefer asa. Pina una-alta am botezat-o fara sa o intreb. Daca vrea sa isi schimbe apartenta si imi dovedeste ca a studiat temeinic optiunile si cea aleasa e ceea ce vrea cu adevarat, o sa fie bucuria mea sa vad asta. Pina una alta o consider fara apartenenta religioasa. Nu atee, ca am pacalit-o cu grinch si alte personaje imaginare si inca functioneaza.winking
P.S. 1 Multumesc mult pentru urari.

Legat de aia din Suedia si Norvegia, are legatura si cu vremea. Nu stiu cit de sanatosi ar ramine toti bunii crestini de pe la noi cu citeva luni de noapte continua... plus ca poate exista spiritualitate fara dumnezei. Vezi budismul. Pina la urma depinde de la individ la individ. La noi sint multi care fac umbra pamintului degeaba, la ei multi care nu gasesc un sens vietii si nu le e frica sa isi incheie existenta. Sincer sa fiu, prefer varianta doi.
Problema cu "parintii permisivi" omite un element-cheie - "parintii permisivi SI IGNORANTI". Vrei sa te droghezi? Foarte bine, hai ca vin si eu cu tine sa nu iei draq o supradoza. Vrei o tigara? Hai ca iti iau un camion de tigari, dar mai intii mergem sa vizitam citiva bolnavi de cancer la git si pulmonar la spital, sa vezi unde te duce tigara. Asa ar trebui sa se puna problema. Nu iti interzic o experienta cu potential distructiv, ci te ajut sa intelegi CE e in neregula cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, in primul rand pentru ca ii invata cica, ii invata, dar vai de ei, numai falsuri, si sunt impotriva adevarului divin. Este o norma intreaga la catedra. Cu ce efect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa se faca deoarece cel putin orele mele de religie sunt destul de interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-as invata. valorile sufletesti si adevarate,romanesti,despre traditie,credinta,greseli istorice,si as incerca sa cladesc niste caractere sanatoase,drepte, cinstite, harnice si mandre de ceia ce sant, de tara lor, de credinta lor incat, atunci, cand se uita in urma sa fie mandrisi cand privesc in fata sa poata spune; DULCE ROMANIE ASTA ITI DORESC>

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos spus! Mi-a mers la inima!

| vampyremisa a răspuns:

Ar trebui sa fie oprionala, la cererea elevului, nu a parintelui. Religia din scoala nu te invata 'cum sa crezi, in ce, de ce'. Religia nu defineste omul. Personal, eram plictisita si mai apoi enervate de orele de religie. Cum poti obliga un copil sa se roage(da, chiar eram obligati, nu verbal, dar cand toti se sculau in picioare nu stateai acolo singur jos pe scaun). Poate eu nu vreau sa ma rog. Poate eu nu vreau sa ascult poveastea mortii Sfantului X. Poate eu vreau sa stau o ora in plus acasa, pentru ca da, am ce face. Ador faptul ca religia promoveaza iubirea. Dar cum ramane cu dreptul de a nu crede?
Nu poate nimeni sa vina sa imi spuna' Roaga-te, este ceea ce trebuie sa faci.'
Cine vrea religia in scoala obligatorie ar trebui sa se gandesca: oare chiar te-a ajutat sa fii mai bun? Personal nu ma consider pacatoasa pentru ca nu cred. Religia spune mereu 'crede si nu cerceta' dar fara cercetare, de unde raspunsuri? Chiar ne multumim cu 'Da, Dumnezeu a vrut ca acea frunza sa moara. Nu, Dumnezeu zice ca tu nu trebuie sa te duci acum acolo pentru ca pacatuiesti.'?
Nu religia ar trebui sa fie obligatorie, ci 'Cei 7 ani de acasa.' Am vazut atat de multi credinciosi care pur si simplu sunt niste needucati!(am vazut si atei needucati, si musulmani needucati)
Nu religia te invata cum sa te comporti, ci familia. Un om educat numai de scoala e un om needucat.

| SoP222 a răspuns:

Jardelin chiar are dreptate, insa depinde si daca profesorul te invata asta. De exemplu profesorul nostru ne da la inceput de semestru sa facem niste proiecte, ne imparte in grupe si in fiecare saptamana 1 grupa prezinta proiectul pe diferite teme : de exemplu am avut sfintele moaste sau sfantul nicolae si oricum e superficial doar citim nimic altceva.
Eu dupa ce am citit Biblia (mai am destul de citit din ea) m-am "desteptat".

| KodrutZ a răspuns (pentru SoP222):

Iar sfintele moaste au a draq de multa legatura cu iubirea. Religia ar trebui sa fie ISTORIA RELIGIILOR si sa fie predata de cineva fara afliere religioasa si cu studii aprofundate de istorie, dar si de filozofie si teologie. Sa ia copchii sa invete si de unde pleaca terorismul arabilor. Cruciadele au fost misto, nu? Acuma sar toti de c*r in sus ca ce fac arabii, dar crestinii au facut fix mai rau cu niste sute de ani in urma. In numele iubirii, desigur.
In ce sens zici ca te-ai desteptat? Ti-ai dat seama de procentul urias de ineptii din biblie?

| SoP222 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ineptii? Ai multe de invatat din Biblie, nu neaparat din "istoria" ei din vechiul testament, ci mai mult din noul testament.

| KodrutZ a răspuns (pentru SoP222):

Ineptii, paradoxuri, indemnuri la intoleranta samd.

| airahaz a răspuns:

Din potriva as vrea sa se faca mai multe ore de religie pentru ca sa ne alaturam mai mult de Dumnezeu eu sunt la teologie si ne invata multe lucruri despre Dumnezeu si pacat ar fi daca nu s-ar mai face religie in scoli.

| suntserios a răspuns (pentru airahaz):

Daca tu ai creierul spalat nu dori si la altii

| piticuka34 a răspuns:

Mie-e indiferent pentru ca fac cu diriginta religie deci nu facem nimic la religie happy